Polskie portale w UK stanowią doskonałe źródło do pozyskiwania cennych informacji dla wielu Polaków zamieszkujących Wyspy Brytyjskie. Szczególnie dla nowo przybyłych imigrantów, którzy znaleźli się w obcym miejscu i szybko chcą zaadaptować się do obecnych warunków. W tym celu postanowiliśmy poruszyć to zagadnienie i napisać artykuł na ten temat. Zawiera on zestawienie uwzględniające najpopularniejsze polskie portale w Anglii, według naszej Polonii. Tak więc, tradycyjnie zapraszamy serdecznie do niniejszej lektury!

Spis treści

Polskie portale w UK – wstęp

Polskie portale w UK – czemu służą? Główną ich funkcją jest informowanie polskiej społeczności o ważnych wydarzeniach. Mających miejsce zarówno w Polsce, Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie. Jednakże najwięcej wiadomości dotyczy życia codziennego. Przede wszystkim polskie portale w Anglii są nieocenioną skarbnicą wiedzy dla emigrantów, którzy nie posługują się jeszcze językiem angielskim. Sprawia to, że polskie portale informacyjne cieszą się dużą popularnością, przez co nasi rodacy odwiedzają je praktycznie codziennie. Początki nowego życia bywają trudne, a nie znając lokalnych portali, z pewnością szybciej odnajdziemy te polskie. Nawet wtedy, gdy już zaznajomimy się ze stronami informacyjnymi największych miast w Wielkiej Brytanii. Czy też tych mniejszych to zawsze będziemy wracać do naszych ulubionych polskich witryn.

Jaki jest cel emigracji Polaków do Wielkiej Brytanii? Oczywiście zarobkowy. A do pracy w Anglii wyjeżdżamy z różnym nastawieniem. Niektórzy podjęli decyzję o wyjeździe na stałe i zbudowaniu swojego własnego domu w Anglii. Czy też na początku wynajmie mieszkania w UK. Inni zaś traktują pobyt w Zjednoczonym Królestwie jako kolejny etap swojego życia, a po jakimś czasie planują wrócić do kraju. Co łączy te dwie grupy emigrantów? Zarówno jedni, jak i drudzy lubią używać polskich źródeł informacyjnych. Z czego to wynika? Po pierwsze górę bierze zapewne przywiązanie do Polski, jak i uczucie tęsknoty za kulturą, językiem oraz ojczystym krajem. Innym powodem jest możliwość znalezienia niedostępnych w innych źródłach, ciekawych i przydatnych informacji dla polskich emigrantów. Dlatego w Wielkiej Brytanii od wielu lat stale rozwijają się polskie portale internetowe.

Czy wiedziałeś, że? Oprócz polskich portali online, na Wyspach dostępna jest także polska telewizja w UK!

Darmowe ogłoszenia w UK

Najpopularniejsze polskie portale w UK

Polskie portale online w UK dają możliwość innego spojrzenia na aktualne wydarzenia mające miejsce w Wielkiej Brytanii. Mianowicie przedstawiają je nie z angielskiej, lecz polskiej perspektywy. Tak więc, z których polskojęzycznych portali w Anglii najlepiej korzystać? Poniżej wymieniamy najpopularniejsze serwisy, które w naszej ocenie prezentują najbardziej wartościowe i aktualne treści.

 1. Limu.pl
 2. Londynek.net
 3. Polemi.co.uk
 4. Polish Express.co.uk
 5. Strefa.co.uk
 6. Emito.net
 7. Angolia.co.uk
 8. Naszlondyn.co.uk
 9. Polski-londyn.co.uk
 10. Polishnews24.com
 11. Polonia24.co.uk
 12. Cooltura24.co.uk
 13. Tydzien.co.uk
 14. Britishpoles.uk
 15. Twojeuk.pl
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jakie polskie portale w UK są najlepsze?

Nie jest łatwo wprost ocenić, które polskie portale w UK są najlepsze. A także pod jakim względem są tymi najlepszymi. Możemy więc kierować się jedynym słusznym wyznacznikiem, jakim jest nasza własna ocena. Wedle tego czynnika, możemy wyróżnić poniższe.

Limu.pl

Limu.pl to popularny polskim portalem ogłoszeniowym skierowanym do społeczności polskiej w Londynie. Portal służy do zamieszczania ogłoszeń z różnych kategorii, takich jak praca, mieszkania, usługi, randki, czy ogłoszenia społecznościowe. Jest to miejsce, gdzie Polacy w Wielkiej Brytanii mogą szukać pracy, mieszkania, nawiązywać kontakty towarzyskie czy wymieniać się doświadczeniami. Podzielono je na kategorie: mieszkanie, poradniki, pracę i finanse oraz informacje o Brexicie. Niezwykle przydatne okazać się mogą poradniki, gdyż znajdziemy w nich odpowiedzi na wiele trudnych pytań. W tematach, takich jak choćby: zasiłki dla bezrobotnych w UK czy alimenty w UK.

Londynek.net 

Popularny polski portal online to bez wątpienia Londynek.net. Posiada on kilka odrębnych tematycznie paneli informacyjnych. Tradycyjnie odnajdziemy tutaj: najnowsze wiadomości, poradniki dla Polaków w UK, ogłoszenia, jak i kalendarz z polskimi wydarzeniami. Dodatkowo do dyspozycji mamy jeszcze forum do dyskusji otwarte dla wszystkich. Ponadto często publikuje się tutaj posty o celebrytach, świecie mody oraz stylu życia w UK. Miesięczne zasięgi tego portalu sięgają blisko 1,5 mln odsłon, dodatkowo Facebook’owy fanpage polubiło aż 172 tys. użytkowników. Takie liczby wskazują, że Londynek.net jest bezkonkurencyjny.

Polemi.co.uk

Dobrze kojarzonym portalem wśród brytyjskiej Polonii jest Polemi.co.uk, osiągający średnio 200 tys. odsłon w miesiącu. Funkcjonowanie rozpoczął w 2011 roku. Jego przewodnim zadaniem było prezentowanie wiadomości o emigracji, jak i gospodarce oraz rozrywce i lifestylu w UK. Głównie odnajdziemy tutaj bieżące informacje z Wysp Brytyjskich. A także harmonogram zbliżających się koncertów, premier filmowych oraz wydarzeń kulturalnych. Dostępne są też praktyczne poradniki. Na Polemi.co.uk mamy także sposobność do umieszczania reklam prowadzonej przez nas działalności.

PolishExpress.co.uk 

Polish Express jest polonijnym tygodnikiem wydawanym w Wielkiej Brytanii, od 2003 roku. Poruszane treści odnoszą się zarówno do aktualności, publikowania własnych artykułów na ważne tematy, czy też przeprowadzania reportażów. Oprócz standardowej wersji, Polish Express dostępny jest także online, będąc dobrze zorganizowanym serwisem informacyjnym. Zapewnia on przepływ dużej ilości informacji. W skali miesiąca, szacuje się, że portal ten odwiedza blisko milion osób. Taki wynik świadczy o tym, że jest to zdecydowanie jedno z najbardziej znanych polskich mediów w UK. W serwisie online pieczę sprawuje czwórka utalentowanych redaktorów. Starają się wyszukiwać najważniejsze treści dla swoich stałych czytelników.

Strefa.co.uk

Portal ten zaczął działać już w 2003 roku, czyli rok przed prawdziwym szturmem Polaków na rynek pracy w UK. Jest to typ witryny zawierającej wiele rozmaitych ogłoszeń. Mając konto w tym serwisie możemy więc dodawać i obserwować ogłoszenia. Czego dotyczą kategorie skupiające najwięcej ogłoszeń? Zdecydowanie ofert pracy w UK, motoryzacji, rynku nieruchomości, licznych usług, jak i zwykłych ogłoszeń. Strefa.co.uk umożliwia także załączenie afiszu, który pozwala na promowanie działalności naszej firmy. Minusem jest fakt, że twórcy tej strony rzadko wrzucają newsy w swoim serwisie, skupiając się raczej na tworzeniu artykułów. Można to jednak wytłumaczyć faktem, że za aktualności odpowiada PolishExpress, który współpracuje ze Strefą.

Emito.net 

Ten polski portal w UK również ma solidne statystyki wynoszące średnio 400 tys. wyświetleń/miesięcznie. Jakie kategorie dostępne są na Emito.net? Głównie są to: najświeższe wiadomości z UK, liczne ogłoszenia użytkowników, forum oraz katalog polskich firm zarejestrowanych na Wyspach. A dodatkowo poradniki. Na stronie najwięcej informacji znajdziemy dla Polaków już zamieszkałych w Wielkiej Brytanii. Natomiast rozważający swój wyjazd, także znajdą tutaj potrzebne dla siebie informacje.

Goniec.com i Cooltura.co.uk

Interesujące posty przedstawiają także mniej znane polskie portale w UK, jak: Goniec.com oraz Cooltura24.co.uk. Innowacyjne odsłony witryn sprawiają, że strony pod względem wizualnym prezentuje się znakomicie. Na bieżąco publikuje się tu bieżące informacje z kraju, a także relacjonuje się polskie wydarzenia odbywające się w UK. Ponadto możliwe jest umieszczanie ogłoszeń oraz reklam.

Polskie portale UK – zakończenie

Wyżej wymienione polskie portale w UK stanowią ważny element polskiego życia w brytyjskim Internecie. Miejmy jednak na uwadze, że istnieją także mniej znane, lecz stale rozwijające się lokalne serwisy. W większości przedstawiają one najistotniejsze wiadomości dotyczące regionów w Anglii, których te strony dotyczą. Nie zapominajmy jednak, że istnieją także liczne fora oraz lokalne strony poświęcone konkretnym angielskim miastom. Przykładem jest choćby polska strona miasta ManchesterDoncaster, czy Birmingham. Statystyki wyraźnie pokazują, iż strony poświęcone Polakom w UK stale się rozwijają. Poprzez publikowanie na bieżąco aktualnych informacji stale poszerzają grono zagorzałych czytelników. W ciągu minionych lat, w większości przypadków te małe lokalne portale zmieniły się w ogromne serwisy zrzeszające setki tysięcy Polaków. Zarówno w Anglii, jak i pozostałych państwach Wielkiej Brytanii: Szkocji, Walii, czy Irlandii Północnej.

Czy oprócz powyższych źródeł, czyli portali, forów i lokalnych polskojęzycznych stron są jeszcze alternatywne źródła informacji? Oczywiście, że tak! Umożliwiają to polskie grupy użytkowników na Facebooku. Jeśli szukamy najbardziej aktualnych wiadomości odnośnie życia w Wielkiej Brytanii po Brexicie. A ponadto chcemy błyskawicznie otrzymać informację zwrotną na zadane pytanie, jest to strzał w dziesiątkę! Ponadto grupy te większości przypadków tworzy się dla wielu konkretnych miejscowości. Dzięki czemu mamy w nich możliwość bycia na bieżąco z życiem naszego miasta. Oprócz tego, grupy Facebook’owe zawsze informują swoich członków o aktualnych wydarzeniach poświęconych Polonii w UK. Jak również tych odbywających się w ich miejscu zamieszkania. Aby pozostać w stałym kontakcie, możemy oczywiście polubić fanpage wybranego serwisu i obserwować pojawiające się tam newsy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.