Praca w UK dla Polaków to temat, który nieustannie interesuje spore grono osób. Zjawisko emigracji zarobkowej naszych rodaków na Wyspy Brytyjskie jest powszechne od wielu lat. Perspektywa zatrudnienia oraz lepszych dochodów sprawia, że decydują się oni na wyjazd w poszukiwaniu lepszych możliwości i komfortu życia. Dlatego też, Polacy stanowią niezmiennie znaczącą część społeczności imigrantów w Zjednoczonym Królestwie. W latach przed brexitem obywatele Unii Europejskiej mieli swobodny dostęp do rynku pracy w UK. Specjalne zezwolenia oraz wizy nie były wtedy konieczne, aby podjąć legalne zatrudnienie. Od 2021 roku, wraz z brexitem sytuacja nieco uległa zmianie, dlatego współcześnie, aby móc wyjechać do Anglii w celach zarobkowych Polacy muszą spełnić nowe wymagania. Co się zmieniło? Jak uzyskać pracę w Wielkiej Brytanii? Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Praca w UK dla Polaków

Praca w UK dla Polaków obejmuje różne sektory. Istnieje wiele sposobów, aby ją uzyskać. Można skorzystać z internetowych platform rekrutacyjnych, przeglądać ogłoszenia pracy, skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej lub skontaktować się bezpośrednio z pracodawcami. Pamiętajmy jednak, aby decyzja o emigracji była dobrze przemyślana. Priorytetowe jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami imigracyjnymi oraz warunkami życia i pracy w Anglii. Ponadto, ważne jest również zrozumienie brytyjskiego systemu podatkowego, praw pracowniczych i innych przepisów dotyczących zatrudnienia.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Agencje pracy

Dla wielu Polaków perspektywa pracy w Wielkiej Brytanii jest nadal kusząca, ze względu na wyższe zarobki. Pamiętajmy jednak, aby przed ostatecznym wyjazdem dokładnie zapoznać się ze specyfiką firmą, z którą chcemy podpisać umowę o pracę. Niektórzy ze względu na bezpieczeństwo wolą skorzystać z pośrednictwa agencji pracy. Aby mieć pewność, że dana agencja jest bezpieczna i rzetelna upewnij się, że znajduje się ona w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ), czyli spisie legalnie działających pośredników pracy.

W UK również funkcjonuje wiele agencji pracy, które specjalizują się w rekrutowaniu i zatrudnianiu pracowników na różne stanowiska i w różnych branżach. Dzielą się one na kilka kategorii:

  • High Street Recruitment – znajdziesz w nich pracę do określonego pułapu wynagrodzenia,
  • Specialist Recruitment – szukają pracowników dla konkretnych branż,
  • Executive Search – wyszukują specjalistów na wysokie stanowiska na zlecenie klientów.
Darmowe ogłoszenia w UK

Praca sezonowa

Jak wygląda kwestia wyjazdu do Anglii po brexicie w celu podjęcia pracy sezonowej? W UK nadal występuje zapotrzebowanie na pracowników sezonowych, dlatego do końca 2024 roku przedłużony został tymczasowy program wizowy dla zagranicznych pracowników, którzy odwiedzają Zjednoczone Królestwo w sezonie. Cała procedura wyjazdu jest mimo wszystko bardziej utrudniona, niż miało to miejsce przed wystąpieniem Wysp Brytyjskich z UE, ponieważ uzyskanie wizy jest nieodłącznym elementem takiego wyjazdu.

Wiza pozwalająca na półroczny pobyt na wyspach osobom pracującym na roli, przy zbiorach lub w gospodarstwach określana jest nazwą T5 – Temporary – Seasonal Worker visa. Aby ją uzyskać należy złożyć wniosek i spełniać następujące kryteria:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać kwotę wystarczającą do utrzymania się,
  • znaleźć pracodawcę, którego firma zarejestrowana jest jako “licencjonowany sponsor”,
  • posiadać numer referencyjny zaświadczenia o sponsorowaniu od firmy, w której chcemy podjąć pracę sezonową.

Praca w UK dla Polaków po brexicie

Praca w UK dla Polaków nadal jest możliwa pomimo brexitu. Jednak, jeśli po raz pierwszy chcesz wyjechać do tego kraju w celach zarobkowych niezbędne jest zalegalizowanie swojego pobytu oraz otrzymanie wizy do UK. Wszystko dlatego, że brytyjski rząd znacznie bardziej kontroluje potencjalnych imigrantów. Współcześnie angielski rynek pracy najchętniej przyjmuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów, natomiast osoby z podstawowym wykształceniem oraz bez znajomości języka angielskiego mogą mieć problemy z uzyskaniem pozwolenia na pracę w tym państwie.

Wiza

Wszyscy, którzy dopiero planują swój wyjazd do Anglii w celach zarobkowych muszą ubiegać się o otrzymanie wizy. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek, który możemy znaleźć na stronie gov.uk. Potrzebne będą do tego następujące dokumenty:

  • certficate of sponsorship, czyli certyfikat potwierdzający chęć brytyjskiego przedsiębiorcy do zatrudnienia osoby ubiegającej się o wizę (w większości przypadków pracodawcy muszą posiadać licencję sponsorską, aby zatrudnić cudzoziemców),
  • paszport biometryczny lub paszport z miejscem na wizę,
  • dokument potwierdzający poziom znajomości języka angielskiego kandydata.

Wizy na Wyspach Brytyjskich dzielą się na kilka kategorii, w zależności od umiejętności i kwalifikacji potencjalnego kandydata na pracownika:

  1. Skilles worker visa (dla wykwalifikowanych pracowników) – wydawana jest na 5 lat i mogą z niej korzystać przedstawiciele kilkuset zawodów. Aby ją uzyskać musisz otrzymywać minimalne wynagrodzenie, posiadać „zaświadczenie o sponsorowaniu” jakie wystawi Ci pracodawca wraz z informacją o stanowisku, jakie Ci zaoferowano.
  2. Global Talent Visa dla osób powyżej 18 roku życia, które wyróżniają się wyjątkowymi kwalifikacjami w dziedzinie badań, sztuki i kultury oraz technologii cyfrowej.
  3. Intra-Company Visa dla pracowników przenoszących się w obrębie tej samej firmy z zagranicy do oddziału w Wielkiej Brytanii.
  4. Start-up Visa i Innovator Visa dla przedsiębiorców i innowatorów, którzy chcą rozpocząć działalność biznesową w Wielkiej Brytanii.

Uwaga! O wizę możesz się starać już na 3 miesiące przed planowanym wyjazdem. Czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 3 tygodnie.

Imigracyjny system punktowy

Imigracyjny system punktowy

Po opuszczeniu Unii Europejskiej rząd Zjednoczonego Królestwa zaczął wprowadzać zmiany imigracyjne, których następstwem było wdrożenie do obiegu UK’s points-based immigration system (Punktowy system imigracyjny). Jego głównym celem jest kontrola imigracji i ocena potencjalnych imigrantów. Stawia on kompetencje danej osoby ponad kraj jej pochodzenia. Co to oznacza? System ten ma za zadanie ograniczyć możliwość napływu do UK nisko wykwalifikowanej siły roboczej i stawia na specjalistów. To, czy dana osoba otrzyma wizę do Wielkiej Brytanii rozstrzyga przyznawana punktacja, która uwzględnia takie czynniki, jak kwalifikacje, umiejętności zawodowe oraz poziom znajomości języka angielskiego.

Zarobki

Zarobki w Anglii mogą się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak branża, poziom doświadczenia, lokalizacja czy rodzaj wykonywanej pracy. Oczywiste jest to, że wynagrodzenia w Londynie będą wyższe, niż w innych częściach kraju. Jednak, warto uwzględnić poziom kosztów życia w danym regionie.

W Zjednoczonym Królestwie wyróżnia się kilka stawek minimalnych (National Minimum Wage), które uwarunkowane są chociażby wiekiem pracownika, a także tym czy nadal podejmuje on naukę. W kwietniu 2023 roku w UK podniesiono płacę minimalną, dlatego obecne stawki prezentują się w następujący sposób,

  • Osoby w wieku powyżej 23 lat: 10,42 £,
  • Osoby w wieku 21-22 lata – 10,18 £,
  • Osoby w wieku 18-20 – 7,49 £,
  • Osoby poniżej 18 lat (bez statusu osoby uczącej się) – 5,28 £,
  • Osoby poniżej 18 lat (ze statusem osoby uczącej się, w ramach praktyk zawodowych) – 5,28 £.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.