TV Licence w UK, czyli licencja telewizyjna w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak i w Polsce jest tematem nie do końca zrozumiałym. Płacić czy nie? O to jest pytanie. Okazuje się, że i tak i nie. Jest to zależne między innymi od tego, co oglądamy i w jakim trybie. W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji w tym temacie, zapraszamy Państwa do naszej dzisiejszej lektury!

Spis treści

TV Licence w UK – płacić czy nie płacić?

TV Licence w UK mimo, że nadal obowiązuje, to powoli odbiera się ją jako opłatę nie traktowaną na poważnie. Zwolennicy zniesienia brytyjskiego odpowiednika abonamentu RTV twierdzą nawet, że nie trzeba płacić za licencję. Po części jest to prawdą, gdyż faktycznie z wnoszenia opłat za dostęp do telewizji rezygnuje coraz więcej osób. Głośno mówi się nawet o tym, że popularna angielska stacja BBC przekraczała swoje uprawnienia. Efektem tego stanu rzeczy jest fakt, że większość klientów nie opłaca swojego TV Licensing w Anglii. Ponadto niektórzy konsumenci są zdania, że nikt nie może ich przymuszać do tego, aby zacząć płacić.

Oprócz zwykłych odbiorców, do debaty o słuszność opłacania licencji, stają też organizacje. Dziennik Daily Express opisał jedną z nich, a mianowicie Defund the BBC. Ich głównym założeniem jest całkowite zniesienie TV Licence w Wielkiej Brytanii poprzez inicjowanie na szeroką skalę wielkich manifestacji informacyjnych. Cel jest jasny – poinformowanie, jak największej ilości osób zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie, w tym również Polaków w Anglii, że nie muszą za to płacić. Organizacja ta tłumaczy, że ludzie, którzy płacą za tą licencję, przez lata przyzwyczaili się, że jest to obowiązkowa opłata. Nie zdają sobie sprawy, co otrzymują w zamian, a co dostać powinni.

Zaskoczeniem mogą być słowa premiera, Borisa Johnsona. Może nieco pod wpływem nacisków Defund the BBC, lecz nawet on staje się coraz bardziej sceptyczny. Rzecz jasna wobec obowiązku utrzymywania opłat za TV Licence w UK. Mówił on otwarcie, że społeczeństwa nie można zmuszać do opłacania czegoś, czego używają rzadko albo wcale. Taka usługa nie może bowiem kosztować ponad 150 funtów w skali roku, gdyż dla konsumentów jest to nieopłacalne.

Darmowe ogłoszenia w UK

Wysokość opłat

Według ustaleń rządowych, licencję TV w UK należy wykupić, jeśli oglądamy lub nagrywamy telewizję, podczas nadawania obrazu na żywo. Nie dotyczy to jedynie programów brytyjskich, ale i zagranicznych, w tym również polskiej telewizji w UK. Mieszkając w Anglii i nie oglądając angielskich stacji na żywo, ale polskie już tak, to także musimy wykupić licencję. Ile będzie nas kosztować taka przyjemność? Standardowy abonament wykupiony na telewizję w kolorze (w ofercie także czarno-biała) to wydatek rzędu 159,00 GBP rocznie. Zaś telewizja retro (black&white) jest tańsza blisko o 100 funtów, a abonament można też opłacić ratalnie.

Jeśli już ponosimy spore opłaty, to powinniśmy przy tym mieć możliwość oglądania pełnego pakietu kanałów BBC. Niestety sytuacja wygląda zgoła inaczej i za dodatkowe programy trzeba jeszcze dopłacić. Dodatkowo, jeśli chcemy oglądać programy na BBC iPlayer, także musimy mieć licencję. Bez względu na to, czy mamy zamiar robić to na żywo, czy odtwarzać później nagranie.

Poza tym, poprzez podanie do informacji publicznej, że nie zapłacenie za licencję telewizyjną będzie skutkowało surową karą, ludzie się boją. Konsekwencją zaniechania płatności może być np. kara finansowa w wysokości 1000 GBP lub nawet więzienie i faktycznie tak jest. W tym przypadku korzystanie z telewizji bez opłaconej licencji traktuje się zgodnie z kodeksem prawa karnego jako wykroczenie! W jaki sposób można więc opłacić abonament? Jest kilka opcji:

  • Direct Debit (Polecenie zapłaty);
  • Online;
  • Telefonicznie;
  • Przez pocztę;
  • w punkcie sprzedaży PayPoint;
  • za pomocą karty ratalnej (Payment Card).

Ważne! Jeżeli wykupiliśmy TV Licence w Anglii, ale nie korzystamy z programów na żywo. Ani stacji BBC na platformie BBC iPlayer, to może przysługiwać nam zwrot kosztów. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem: 0300 790 6044.

Legalne TV w UK bez licencji – czy jest możliwe?

No właśnie, czy telewizja w Wielkiej Brytanii może być zgodna z prawem i znacznie tańsza? Okazuje się, że tak! Nie opłacając TV Licence w UK, nadal możemy legalnie oglądać ulubione filmy, bajki czy seriale za pośrednictwem telewizji streamingowych. Jednymi z największych tego typu są obecnie popularne na całym świecie: serwis VOD, Netflix, Inc. oraz amerykańska platforma, Amazon Prime Video. Zalicza się do grupy nowoczesnych usług TV. Dzięki korzystaniu z niego, za dużo mniejszą opłatą, którą można podzielić na kilka osób, możemy oglądać najnowsze produkcje. Takich na pewno nie zobaczymy w zwykłej telewizji.

Netflix w UK

Statystyki pokazują wyraźnie, że w ostatnich latach nastąpił gwałtowny spadek liczby abonamentów TV w UK. Odejście klientów wiąże się właśnie z przejściem coraz większej liczby osób na usługi innowacyjnych serwisów telewizji online. Niestety w dalszym ciągu wiele osób nie ma wystarczającej wiedzy w tym temacie. Wykupują np. pakiet internetowej TV, nadal corocznie płacąc też abonament TV Licence w UK. Jedno z drugim nie ma absolutnie nic wspólnego i nie są od siebie zależne. Co istotne, z telewizji online możemy korzystać na wielu urządzeniach, takich jak: smartfon, laptop czy też TV.

TV Licence w UK – jak to działa?

Licencja telewizyjna Wielkiej Brytanii stanowi formę abonamentu telewizyjnego, który ma za zadanie zasilać portfel państwowych mediów. Jego zasięg obowiązywania obejmuje całe Zjednoczone Królestwo (Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna). Jak również Wyspy Normandzkie oraz Wyspę Man. Pojawia się pytanie: dlaczego obywatele mają wspomagać finansowo media w kraju? Dzieje się tak, gdyż w telewizji publicznej UK nie ma aż tak dużo reklam, ile w prywatnych stacjach telewizyjnych. Pierwsze z nich żyją bowiem z wysokich opłat licencyjnych. Drugie bazują zaś na pobieraniu prowizji z reklam. Warto wiedzieć jednak, że nie musimy mieć licencji, jeśli włączyliśmy sobie filmy czy seriale na płycie DVD czy BluRay. A także podczas przeglądania serwisu YouTube i innych stacji TV niż BBC. Istotne jest, aby nie oglądać programów emitowanych na żywo. Oprócz tego należy wiedzieć, że oprócz wersji w kolorze i w czarno-białej edycji, są jeszcze inne rodzaje TV Licence:

  • stworzona z myślą dla biznesu;
  • dla podopiecznych domów opieki;
  • do celów turystycznych – hotele, campingi;
  • dla osób przebywających na emeryturze w Anglii.

Uwaga! Jako urządzenie do odbierania sygnału telewizyjnego nie uznaje się jedynie telewizora. Może być nim także: laptop, smartfon, komórka, konsola do gier, nagrywarka DVD czy inne sprzęty umożliwiające odbiór telewizji cyfrowej.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Ulgi i darmowy abonament – czy to możliwe?

Czy licencja jest płatna w 100% dla każdego? Na szczęście nie! Istnieją bowiem wyjątki, jednak nieliczne. Przykładowo, jeśli zmagamy się z poważną wadą wzroku, po złożeniu odpowiedniej dokumentacji poświadczającej upośledzenie zmysłu wzroku możemy otrzymać 50% ulgi. Drugim wyjątkiem jest ukończenie przez nas 74-ego roku życia. Wówczas możemy powiadomić o tym short term TV Licence, które poniesie za nas koszt rocznej opłaty. Z dniem 01.08.2020 roku ustalono, iż po ukończeniu 75-tych urodzin, dożywotnio możemy cieszyć się z bezpłatnej TV Licence w UK. Oczywiście, jeżeli jesteśmy uprawnieni do pobierania wysłużonej emerytury.

Kończąc powyższy wpis, mamy szczerą nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule okażą się przydatne. Jak również ułatwią zaznajomienie się z tematyką TV Licence w UK. A także pozwolą na ominięcie zbędnych opłat, w przypadku niekorzystania z TV.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.