Alimenty w UK na dzieci pełnią podobną funkcję co w Polsce. Mają za zadanie pokryć część kosztów utrzymania dziecka, gdy jedno z rodziców z nim nie mieszka. Obowiązek alimentacyjny powstaje, gdy rodzice rozstają się lub nigdy nie byli w związku, ale mają wspólne dziecko. W tym artykule przedstawimy solidną garść informacji o alimentach w UK, które powinieneś znać, aby je otrzymać. Na potrzeby artykułu założyliśmy, że to mąż płaci alimenty swojej żonie. W praktyce niekoniecznie tak jest. Przyjęliśmy tą zasadę dla ułatwienia i ujednolicenia tekstu.

Spis treści

Alimenty w UK

Jeśli Ty i Twój były partner macie wspólne dzieci, oboje nawet po rozstaniu powinniście nadal pokrywać ich koszty utrzymania. Najczęściej oznacza to, że jeden z rodziców przejmuje opiekę nad dziećmi, a drugi płaci mu określone świadczenie. Alimenty po angielsku, to tak zwany „child maintenance”.

Ważne! Świadczenia alimentacyjne na dzieci nie mają wpływu na żadne benefity, które Ty i Twoje dzieci pobieracie. Dodatkowo, alimenty co do zasady są wypłacane z opodatkowanego dochodu. Osoba, która je otrzymuje nie płaci od nich podatku dochodowego.

W najlepszym wypadku wysokość child maintenance rodzice uzgadniają między sobą bez instytucji pośredniczących. Umowa pomiędzy rodzicami powinna przede wszystki określać w jaki sposób pokrywane będą koszty utrzymania dziecka. Należy pamiętać, że w świetle prawa oboje rodziców ponoszą koszty wychowania swoich dzieci, nawet jeśli z nimi nie mieszkają. Gdy opiekunowie dogadają się, wtedy alimenty na dziecko wypłacane są dobrowolnie i mają postać nieformalną. Nieformalna postać alimentów w UK jest jak najbardziej akceptowana aż do momentu, kiedy każda ze stron jest usatysfakcjonowana takim rozwiązaniem.

Jednak czasami rodzice nie potrafią zgodzić się co do wysokości alimentów w Anglii. Mogą wtedy poprosić instytucję rządową, czyli Child Maintenance Service o pomoc w zasądzeniu odpowiedniego świadczenia alimentacyjnego.

Ważne! Aby złożyć wniosek o alimenty za pośrednictwem Child Maintenance Service (CMS) nie musisz kontaktować się z drugim rodzicem swojego dziecka. Jeśli doświadczyłaś jakiejkolwiek przemocy fizycznej lub psychicznej pomoc otrzymasz bezpłatnie.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jakie kroki podjąć, gdy pierwszy raz starasz się o alimenty w UK:

Krok 1. Porozmawiaj z drugim rodzicem. Możliwe, że dogadacie się i uda wam się zawrzeć prywatną nieformalną ugodę. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie musi być komfortowe dla obu stron.

Krok 2. Jeśli nie możecie dojść do porozumienia lub czujesz się zagrożona rozmową z drugim rodzicem, skontaktuj się z Child Maintenance Service. Otrzymasz pomoc i wsparcie. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z ich usług, dostaniesz numer referencyjny i to oni załatwią wszelkie formalności.

Ugodowa umowa o alimenty w UK

Jeśli rodzice są w stanie dogadać się to kwestię pokrycia kosztów utrzymania ich wspólnego dziecka rozwiązują pomiędzy sobą. Zawierają wtedy prywatną, nieformalną umowę o alimenty w UK.

Jeśli takie rozwiązanie jest satysfakcjonujące dla obu stron, to rodzice sami wszystko organizują. Nie ma potrzeby angażować nikogo postronnego. Płacenie alimentów jest wtedy elastyczne, a samo świadczenie alimentacyjne jest dostosowane do potrzeb dziecka i zmienia się w zależności od okoliczności.

Na przykład, czynniki, które mogą wpłynąć na zmienną kwotę świadczenia:

 • zapewnienie dziecku wyprawki szkolnej
 • opieka nad dziećmi w czasie wakacji, ferii
 • wynagrodzenie dla opiekuna za opiekę dzienną podczas nieobecności drugiego z rodziców
 • uczestniczenie w opłatach za mieszkanie, ubrania, jedzenie, wycieczki czy też zajęcia pozalekcyjne

Może się tak zdarzyć, że pomimo zgody rodziców co do udziału w kosztach utrzymania ich wspólnego dziecka zamiast rozbijać koszty będą woleli, aby jeden z rodziców płacił regularnie ustaloną z góry kwotę.

Darmowe ogłoszenia w UK

Jak wspólnie uzgodnić odpowiednią wysokość alimentów w UK?

Gdy oboje rodziców zawrą porozumienie i ustalą, że najlepszą opcją będzie dokonywanie regularnych płatności, to rządowy kalkulator Child Maintenance pomoże im ustalić jaka powinna być wysokość alimentów w UK.

Ważne! Kalkulator Child Maintenance  pokaże Ci kwotę, którą powinnaś otrzymywać od drugiego rodzica. Jeśli zdecydowaliście się zawrzeć nieformalną umowę o alimenty w Anglii skorzystaj z tych obliczeń. Na ich podstawie będziecie mogli zawrzeć porozumienie. Jeśli jednak nie dogadacie się będziesz wiedzieć na jaką wysokość alimentów w Anglii możesz liczyć. Zanim jednak swój spór o alimenty w Wielkiej Brytanii skierujecie do sądu warto skorzystać z mediatora.

Jak uzyskać pomoc mediatora przy alimentach w Anglii?

Jeśli nie możecie dojść do porozumienia w sprawie alimentów na wasze dziecko, to zanim skierujecie sprawę do sądu powinniście rozważyć skorzystanie z pomocy mediatora. Mediacja rodzinna jest mniej stresująca niż sprawa sądowa i zazwyczaj jest o wiele szybsza i tańsza. Mediacją rodzinną w Anglii zajmuje się The Family Mediation Council (FMC).

Lokalny zarejestrowany mediator rodzinny pomoże zawrzeć porozumienie o alimenty w UK. Przede wszystkim pomoże stworzyć wam po rozstaniu plan rodzicielski, który obejmie praktyczne kwestie związane z rodzicielstwem. Wypracujecie także rozwiązania, które będziecie musieli wprowadzić, aby opiekować się dziećmi po separacji, bez konieczności zwracania się do sądu. Pomoże także w kontaktach z drugim rodzicem lub opiekunem, aby interes dziecka był postawiony zawsze na pierwszym miejscu. Jeśli myślisz, że ta opcja będzie dla Ciebie pomocna znajdź swojego lokalnego mediatora.

Skierowanie się do sądu powinno być ostatecznością. Jeśli jednak uważasz, że zrobiliście już wszystko, żeby się dogadać i nie doszliście do żadnego porozumienia, to aby otrzymać formalnie alimenty w UK należy skierować się do Child Maintenance Service.

Sądowe przyznanie alimentów w UK

Jeśli rodzic, który sprawuje codzienną opiekę nad własnym dzieckiem nie otrzymuje pomocy finansowej od drugiego z rodziców tego dziecka powinien zgłosić się do Child Maintenance Service. Agencja ta jest odpowiedzialna w Anglii za obliczanie i egzekwowanie wypłaty należnych alimentów. Alimenty w Anglii są ustalonymi kwotami wypłacanymi zgodnie z harmonogramem.

Jakie uprawnienia posiada Child Maintenance Service?

Child Maintenance Service może:

 • obliczyć wysokość alimentów na dziecko (możesz to zrobić samodzielnie za pomocą kalkulatora)
 • zadbają o to, by drugi rodzic płacił regularnie alimenty, a w przypadku braku płatności podejmą odpowiednie działania
 • pomogą znaleźć drugiego rodzica
 • rozwiążą spory dotyczące rodzicielstwa
 • w razie zmiany okoliczności (jeśli zostaną zgłoszone) zaktualizują kwotę alimentów

Kto może ubiegać się o alimenty w UK?

Masz prawo zwrócić się do Child Maintenance Service o zasądzenie alimentów na dziecko od drugiego rodzica, jeśli:

 • Twoje dziecko ma mniej niż 16 lat (lub mniej niż 20 lat, jeśli kontynuuje naukę)
 • Wielka Brytania jest Twoim głównym miejscem zamieszkania i masz prawo tam mieszkać

Ważne! Jeśli nie jesteś rodzicem, ale jesteś dziadkiem lub prawnym opiekunem dziecka także możesz złożyć wniosek o alimenty na dziecko w Anglii.

Jeśli osoba od której chcesz uzyskać alimenty na dziecko przebywa w zakładzie karnym lub studiuje w pełnym wymiarze godzin bez dochodu, jest ona zwolniona z obowiązku płacenia alimentów na dziecko.

Ważne! Child Maintenance Service (CMS) zajmuje się wnioskami o alimenty na dziecko, o ile oboje rodziców oraz dziecko mieszkają w Wielkiej Brytanii. Jeśli natomiast opiekun dzienny i dziecko mieszkają w UK, a rodzic mający płacić alimenty pracuje lub mieszka za granicą, pomocy należy szukać w Northern Ireland Courts and Tribunals Service. Możesz się z nimi skontaktować samodzielnie, nie potrzebujesz prawnika. Pomogą Ci i wyślą wniosek do odpowiedniego organu w kraju, w którym mieszka rodzic od którego chcesz otrzymać alimenty na wasze dziecko. Aby się z nimi skontaktować możesz skorzystać z maila: reciprocalenforcement@courtsni.gov.uk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.