Londyńskie metro stanowi komunikacyjny unikat w skali Europy. Składa się bowiem z 11 linii, 272 stacji, a długość tras to ok. 400 km. Toteż będąc po raz pierwszy w Londynie można mieć nie lada problem w tej kwestii. Jak więc nie zgubić się w tym gąszczu sieci metra? Wystarczy przeczytać nasz dzisiejszy artykuł, który może okazać się przydatny i praktyczny w kontekście poruszania się po liniach londyńskiego metra. Zapraszamy serdecznie do lektury!
Spis treści
Londyńskie metro – podstawowe informacje
Londyńskie metro z pewnością należy do najbardziej znanych atrakcji w Londynie, z których nie wypada nie skorzystać, będąc w stolicy. Poza tym, kojarzy się je na całym Starym Kontynencie. Nie jest tajemnicą fakt, że metro w Londynie jest sporym udogodnieniem dla mieszkańców całej aglomeracji londyńskiej. Największe miasta w Anglii mogą pozazdrościć Londyńczykom takiej wygody. Jednak stołeczne metro nie jest jedynym na obszarze Zjednoczonego Królestwa. Na ziemi angielskiej istnieje jeszcze metro w Newcastle upon Tyne. Biorąc pod uwagę całą Wielką Brytanię, metrem przejedziemy się również w szkockim Glasgow. Wracając do tematu, jak wiemy, metro londyńskie posiada aż 11 linii. Dlatego przed udaniem się w “podziemną trasę”, warto poznać ich dokładny układ, główne stacje oraz inne rozpoznawalne cechy (kolory). Już w ciągu kilku dni bez problemu opanujemy rozkłady interesujących nas linii. Dzięki czemu ten skomplikowany, a zarazem harmonijny system nie będzie sprawiał żadnych problemów.
Czy wiedziałeś, że? Pomimo angielskiej nazwy metra – “Underground“, nie wszystkie jej stacje znajdują się pod ziemią? Ponad połowa, a konkretnie 55% znajduje się na powierzchni.
Historia metra w Londynie
Z czego wynika duża popularność metra w Londynie? Choćby z tego, że jest to najstarsze metro zarówno w Europie, jak i na świecie. Polacy w Anglii często pytają się miejscowych: kiedy uruchomiono pierwsze metro w Londynie? Mało kto dzisiaj o tym pamięta, ale pierwszą linię londyńskiego metra otwarto już w II połowie XIX wieku. Historyczny pierwszy przejazd metrem w stolicy Anglii miał miejsce dnia 10.01.1863 roku. Tak więc, 10 stycznia 2013 roku minęło równo 150 lat od tego pamiętnego wydarzenia. Dzisiaj bardziej niż z historią, społeczność Londynu i nie tylko kojarzy metro z okrągłym logiem. Nie przesadzimy mówiąc, że jest to najbardziej rozpoznawalny znak w całym Londynie i jego aglomeracji. Mimo, iż wygląda na powstałe niedawno, to zaprojektowano je już ponad 100 lat temu. Dokładnie w 1913 roku, za sprawą Mr. Edwarda Johnston’a. Natomiast pierwszą mapę sporządzono równe 20 lat później (1933), dzięki Mr. Harry’emu Beck’owi.
Londyńskie metro
Jak już wiemy, do wyboru mamy 11 linii metra. Poniżej opisujemy wszystkie linie metra oznaczone przypisanymi im kolorami. Organem zarządzającym siecią metra londyńskiego jest Transport for London, który nadzoruje także pozostałe formy komunikacji publicznej.
Linie metra w Londynie
- Bakerloo Line – Główną stacją na tej popularnej linii jest Oxford Circus. Każdego roku korzysta z niej średnio 100 mln pasażerów.
- Central Line – Londyńczycy nazywają ją “two penny tube“, czyli potocznie dwupensówką. Określenie to wzięło się jeszcze z poprzednich lat, kiedy przejazd na tej linii kosztował dosłownie dwa pensy.
- Circle Line – jest zdecydowanie najstarszą z wszystkich linii metra w Londynie. Licząca sporo, bo aż 27 stacji jest wyjątkowa, gdyż jako jedyna dosłownie jeździ w kółko, stąd nazwa linii. Przemieszcza się nią wielu turystów, ponieważ trasa tyczy się ścisłego centrum Londynu.
- District Line – należąca do najstarszych i najbardziej obleganych linii metra londyńskiego. Rocznie jest to około 210 milionów osób.
- Hammersmith & City Line – najmniej użytkowana linia, na której nie ma dużego ruchu. Występują na niej starsze i słabiej wyeksponowane wagony.
- Jubilee Line – najnowsza linia, którą oddano do użytku w 1999 roku, tuż przed zbliżającym się wówczas rokiem jubileuszowym 2000. Nazwa linii miała więc na celu wejście Londyńczyków z przytupem w nowe tysiąclecie. Jako jedyna przecina wszystkie pozostałe 10 linii metra. W skali roku jeździ nią blisko 140 mln osób. Największe zagęszczenie może występować na stacji Bond Street.
- Metropolitan Line – wyróżnia się kilkoma niespotykanymi cechami. Raz do roku wagoniki ciągnie legendarna ciuchcia parowa. Po drugie, długość trasy może robić wrażenie, gdyż ostatnia ze stacji – Amersham oddalona jest aż o 43 km. Po trzecie, większość trasy przejedziemy nie pod, a nad ziemią!
- Northern Line – jest najgłębszą linią londyńskiego metra. Szacunkowo rocznie przejeżdża nią około 200 mln osób. Ciekawostkę stanowią dość długie, 60 metrowe schody ruchome zainstalowane na stacji Angel. Nie bez powodu mówi się więc o nich jako o schodach do nieba!
- Picadilly Line – często uczęszczana linia (200 mln pasażerów rocznie), która na 17 stacjach zawiera architektoniczne perełki I poł. XX wieku.
- Victoria Line – unikalna linia, na której pociągami kieruje system autopilot. Posiada 16 stacji o łącznej długości 21 km.
- Waterloo & City Line – Krótka linia nie powiązana z innymi liniami, liczy sobie tylko 2,4 km długości. Korzystają z niej pasażerowie, którzy chcą jak najszybciej dostać się pod rzeką Tamizą, do stacji Waterloo.
Ile kosztuje Londyńskie metro?
Jak wiemy, ceny w Anglii mogą być zatrważająco wysokie, a jak to wygląda w przypadku korzystania z metra? Londyn dzieli się na 9 stref. W odróżnieniu od innych miast w Europie, w Londynie przyjęto, iż najdroższe są strefy zaczynające się od pierwszej. Tak więc cena za bilet nie jest jednakowa na wszystkich trasach. Zależy bowiem od tego, w których strefach będziemy przejeżdżać, a także o której godzinie. Czas przejazdu ma tutaj duże znaczenie, gdyż obowiązuje podział na tzw. peak oraz off-peak. Pierwsze oznaczają godziny szczytu, a drugie rzecz jasna poza godzinami szczytu. Ustalono dwie pory szczytu, które trwają w dni powszednie od 7:30 do 9:30 oraz od 16:00 do 19:00. Oczywiście bilet “peak” jest droższy. Dodatkowo w usługach transportu metrem mamy do wyboru różne rodzaje biletów, które wpływają na koszt metra w Londynie.
Pamiętaj! Decydując się na metro londyńskie ominiesz korki występujące na drogach. Jednak nie unikniesz tłumu ludzi. Oficjalne dane przewoźnika podają, że każdego dnia z metra w Londynie korzysta blisko 3 miliony pasażerów! Do najbardziej zatłoczonych stacji należy Victoria. Szacuje się, że każdego roku przejeżdża przez nią 76 milionów osób!
Londyńskie metro – bilety
- standardowy single ticket – jednorazowy bilet w jedną stronę;
- podwójny return ticket – uprawnia do przejazdu tam i z powrotem;
- całodobowy daily ticket – jednodniowy bilet na 24h, dzięki któremu możemy przemieszczać się w obrębie danych stref. Również podczas obowiązywania godzin szczytu;
- uniwersalna Travelcard – umożliwia korzystanie z wszystkich dostępnych środków komunikacji publicznej na terenie całego Londynu. Wyróżnia się kilka typów travelcards, pod względem czasu obowiązywania: 24h, 7-dniowa, 30-dniowa, 6-miesięczna oraz roczna. Dobowa “karta podróży” jest ważna do godz. 4:30 kolejnego dnia.
- Poza wspomnianymi formami biletów, funkcjonuje jeszcze Oyster Card, która stanowi typ biletu elektronicznego. Aby jej użyć, wystarczy odbić kartę w czytniku za wybrany przez nas przejazd. Pamiętaj, w celu wyrobienia karty, należy opłacić również depozyt, który kosztuje 5 GBP.
Uwaga! Oyster Card należy odbić dwukrotnie – od razu przed wejściem przez bramki oraz po opuszczaniu stacji. Jeśli tego nie zrobimy, narazimy się na karę finansową, której wysokość może nas niemiło zaskoczyć! Ponadto warto znać również pojęcie cappingu, które znaczy pobranie maksymalnej opłaty za przejazd, po odbiciu karty.
Londyńskie metro
Reasumując, Londyńskie metro to niebywale wszechstronny środek komunikacji publicznej. Zapewnia zarówno wygodę i szybkość transportu. Z kolei opłaty nie są wcale tak duże, jak mogłoby się nam wydawać. W porównaniu z ubezpieczeniem auta czy motocykla w UK oraz wysokimi cenami paliw, nadal korzystniej wypada metro londyńskie. Toteż nie warto z niego rezygnować na rzecz monotonnej i niekiedy uciążliwej jazdy samochodem, po zatłoczonych ulicach Londynu. Nie wspominając już o braku miejsc parkingowych. O czym musimy pamiętać przy poruszaniu się nim? Poniżej podajemy najważniejsze szczegóły.
Podsumowanie
- Metro londyńskie nie jest czynne w pierwszym dniu świąt Bożego Narodzenia (Christmas Day). Poza tym wyjątkiem, działa każdego dnia od 5:30 rano do 24:00.
- Niedzielny plan przejazdów jest inny od tego, jaki funkcjonuje w dni powszednie oraz soboty. Mianowicie, w tym dniu jest zdecydowanie mniej przejazdów.
- Spora liczba stacji metra zawiera tabliczki z komunikatem o nazwie “Mind the Gap“. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to “uważaj na odstęp”. Informacja ta dotyczy różnicy w wysokości peronu względem tej, jaką posiada wejście do wagonu pociągu. Często się to spotyka, gdyż sytuacja ta wynika z czasów przekształceń własnościowych, jakie miały miejsce w XX wieku. Wówczas to prywatni właściciele dopasowywali wysokość peronów względem własnych wagonów.
- Mapy londyńskiego metra służą jedynie do podglądu linii i tras w praktyce. Tak więc, niestety nie sprawdzimy za ich pomocą długości odcinków na naszej trasie.
- Bilety na metro bezproblemowo zakupimy za pośrednictwem automatów lub w kioskach na dworcach. A ponadto w wielu wyznaczonych sklepach spożywczych.
Ważne! Bilety należy przechowywać do końca naszej trasy, gdyż kontrola może nastąpić nawet na ostatniej stacji linii!
Komentarze