Numery alarmowe w UK i ich znajomość powinny być dla każdego mieszkańca Wysp Brytyjskich absolutnym obowiązkiem. Jak więc je zapamiętać? Przede wszystkim warto wiedzieć, jakie są te najważniejsze, od których zależy ludzkie życie. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, to najwyższy czas to zmienić, a wydatnie pomoże Ci w tym nasz dzisiejszy artykuł. Dlatego tradycyjnie zapraszamy Państwa do najnowszej lektury!

Spis treści

Numery alarmowe w UK – podstawowe informacje

Numery alarmowe w UK to podstawa, bez której nie można bezpiecznie funkcjonować w życiu codziennym na Wyspach. Z pewnością zdaje sobie z tego sprawę również największa mniejszość narodowa Wielkiej Brytanii. Czyli nie kto inny, jak Polacy w Anglii. Generalnie wyróżnić możemy te uniwersalne, które są zarazem najistotniejsze, zastępcze oraz dodatkowe. Tymi najważniejszymi są niewątpliwie numery 999 oraz 112. Wybierając jeden z tych bezpłatnych numerów, natychmiast wezwiemy karetkę, policję, jak i straż pożarną. Natomiast, jeżeli w danym zdarzeniu nie ma potrzeby wsparcia ze strony służb ratunkowych “na już”, należy wybrać inne numery. A są to: 101 (policja) oraz 111 (ratownictwo medyczne).

Tak więc, oprócz wiedzy o tym, jak szybko zaalarmować potrzebne służby do nagłego zdarzenia, dziś omówimy sobie także inne sytuacje. Przykładem może być choćby defekt instalacji elektrycznej czy też ulatniający się gaz. Jak również chęć skorzystania z darmowej konsultacji z lekarzem lub konieczność powiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Internet. Poniżej przedstawiamy więc wszystkie obowiązujące numery alarmowe w Wielkiej Brytanii. Zobacz, które z nich warto znać o każdej porze dnia i nocy. Z drugiej strony nieobliczalność naszego życia powoduje, że tak naprawdę trzeba być przygotowanym na wszystko!

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

999 – Numer alarmowy w UK

Większość z nas wie, że chcąc wezwać pogotowie ratunkowe w Polsce, powinniśmy wybrać numer 999. Nie inaczej jest w Anglii, gdzie jest to zdecydowanie najważniejszy ze wszystkich numerów alarmowych w UK. Trzy dziewiątki powinno się wybrać w sytuacjach wymagających niezwłocznego włączenia się służb ratowniczych. Do przykładowych zdarzeń tego typu zaliczymy więc na przykład takie: wypadek komunikacyjny, pożar, powódź, nagłe zatrzymanie akcji serca, czy nagłą utratę przytomności. Pod tym numerem możemy też zgłosić zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa kryminalnego. Jeśli jesteśmy świadkami kradzieży z włamaniem, ciężkiego pobicia, czy też morderstwa, to zaleca się, aby o takim fakcie powiadomić.

W Anglii numer 999 jest uniwersalnym numerem alarmowym. Co oznacza, że prócz wezwania karetki, dodatkowo możemy też zadzwonić na policję, a także na straż pożarną. Ponadto, możemy liczyć na wsparcie specjalistycznych instytucji, takich jak np. Górskie Pogotowie Ratunkowe czy też Straż Ochrony Przybrzeża. Co ważne, koszt połączenia na numer 999 jest całkowicie wolny od opłat. Połączenie możemy zrealizować z komórki, jak i z numeru stacjonarnego. Jeśli znajdujemy się w krytycznym położeniu, gdzie nie możemy mówić, podczas rozmowy z operatorem należy wybrać dodatkowo “55”. Wówczas zwrócimy uwagę ratownictwa, że jest to naprawdę pilne zgłoszenie. Nie posiadając w momencie nagłego zdarzenia telefonu, ani możliwości wybrania numeru alarmowego, jest jeszcze jedno rozwiązanie. Możemy oczywiście osobiście odwiedzić izbę przyjęć najbliżej położonego szpitala, posiadającego oddział Accident and Emergency (A&E).

Ważne! Mając do dyspozycji telefon komórkowy z zablokowanym ekranem i nie znając numeru PIN, połączenia alarmowe są dozwolone!

Darmowe ogłoszenia w UK

EmergencySMS

Mało kto o tym wie, ale wezwanie pomocy w Wielkiej Brytanii to nie tylko numery alarmowe w UK. Pilną pomoc ze strony służb możemy też otrzymać wysyłając specjalny SMS, korzystając z serwisu emergencySMS. Przed wysłaniem wiadomości musimy się tam najpierw zarejestrować. A jak tego dokonać? Wystarczy jedynie wysłać wiadomość na 999 o treści “register“. Wówczas możemy wezwać ambulans, policję oraz straż pożarną drogą SMS-ową. Niestety system tekstowego wzywania pomocy działa tylko i wyłącznie na terenie Wielkiej Brytanii.

112 – europejski numer alarmowy

Podobnie, jak w przypadku numeru 999, tak również numer 112 jest numerem alarmowym dostępnym w Wielkiej Brytanii. I to nie tylko w UK, lecz we wszystkich państwach UE. Co ciekawe, połączenie na ten numer jest możliwe też w innych krajach, nie nalężących do Unii. Mowa tu choćby o: Australii, Egipcie, Szwajcarii oraz USA. Warto to wiedzieć, korzystając z biura podróży w UK. Wybierając ten numer w Wielkiej Brytanii, połączymy się z dokładnie tym samym centrum ratunkowym, co z numeru 999. Połączenia na 112 również są zupełnie darmowe.

111 – NHS

Czy numery alarmowe w UK są jedynymi, pod którymi możemy uzyskać pomoc medyczną? Jak już wspomnieliśmy wyżej, są jeszcze te zastępcze (niealarmowe). Jednym z najbardziej znanych jest numer 111. Dzięki niemu otrzymamy wsparcie medyczne ze strony brytyjskich służb medycznych (NHS) w zdarzeniach, które nie wymagają udziału karetki. Dzwoniąc pod ten numer, uzyskamy niezbędne nam informacje. Między innymi dotyczące wskazówek, jak postępować w przypadku konkretnej choroby czy też zabezpieczenia nagłych urazów, które nie zagrażają naszemu życiu. Infolinia NHS może okazać się niezwykle pomocna, jeżeli musimy pilnie uzyskać poradę lekarską, lecz nie mamy możliwości dłużej czekać. Numer 111 jest cały czas do naszej dyspozycji, 24h/7 dni w tygodniu. Opłata to tylko 15 pensów, bez znaczenia na długość trwania połączenia.

Jeśli wolimy uzyskać pomoc online, to alternatywą jest serwis online. Udzielając niezbędnych informacji na kilka pytań, otrzymamy wiadomość, w jakim miejscu i terminie możemy uzyskać potrzebną konsultację medyczną. W sytuacjach niejednoznacznych, możemy spodziewać się także kontaktu wykwalifikowanej pielęgniarki czy też doświadczonego lekarza.

0800 555 111 – Crimestoppers

Jakie numery alarmowe w UK warto jeszcze znać? Z pewnością ten do Crimestoppers – 0800 555 111. Co to takiego? Jest to niezależna organizacja, która zwalcza akty przestępczości w Wielkiej Brytanii. Dzięki niej, możemy anonimowo zgłosić popełnienie przestępstwa. Możemy to zrobić na dwa sposoby: drogą telefoniczną, jak i wypełniając formularz online. Nie bez powodu hasłem przewodnim jest tu: “Mów głośniej. Bądź bezpieczny“. Na jej witrynie online znajdziemy ponadto listę najbardziej poszukiwanych przestępców w UK.

Podany powyżej numer stanowi alternatywę dla numeru na policję – 101, przy powiadamianiu o możliwości popełnienia przestępstw oraz wykroczeń. Co istotne, jeżeli nie mówimy po angielsku, to w Crimestoppers, pomoże nam tłumacz. Na początku połączenia, musimy tylko określić język, w jakim chcemy się porozumieć. Otrzymane informacje o zdarzeniu przekazuje się wyznaczonym do tego służbom.

Warto dodać, że w Crimestoppers funkcjonuje ponadto system wynagradzania zgłoszeń. W momencie, gdy nasze dane okażą się przydatne, możemy liczyć na nagrodę nawet do 1000 GBP. Otrzymać ją możemy całkowicie anonimowo.

Numer na policje w UK

Jaki jest numer na policję w UK, jeżeli chcemy pomocy policjantów, lecz zgłoszenie nie nosi znamiona pilnego? Numer ten to 101, a o jakich sytuacjach jest tutaj mowa? Na przykład o przestępstwach, które już nastąpiło, a życie lub zdrowie żadnej z osób nie jest zagrożone. Przykładowo będzie to więc: uszkodzenie mienia, rabunek lub kradzież z włamaniem do naszego domu czy mieszkania. Pod tym numerem udzielimy się nam wszelkich niezbędnych informacji na ogólne tematy, które znajdują się w zakresie działania policji. Połączenie na ten numer nie jest jednak bezpłatne, a jego koszt to jedyne 15 pensów. Jest to opłata za całe połączenie, a nie za minutę. Tak więc, nie ma znaczenia, jak długie będzie. Poza tym, zgłoszenie przestępstwa czy incydentu możemy także złożyć drogą internetową, uzupełniając policyjny formularz. Po otrzymaniu wypełnionego formularza, sprawę kieruje się do konkretnych jednostek policyjnych.

0800 789 321 – zagrożenie terroryzmem

Dopiero od 11 września 2001 roku świat poznał tak naprawdę, czym jest terroryzm. W Wielkiej Brytanii w ostatnim czasie miało miejsce już kilka aktów terrorystycznych, jak np. te w metrze londyńskim, z 2005 roku. Z myślą o zapobieganiu tego typu atakom, warto więc znać numery alarmowe w UK na wypadek wystąpienia zdarzenia terrorystycznego. Uruchomiono infolinię telefoniczną – 0800 789 321, dzięki której można zawiadamiać o wszelkich podejrzeniach mających charakter terrorystyczny. Oprócz tego, za pośrednictwem rządowej strony możemy powiadomić o materiałach propagujących działania terrorystyczne oraz ekstremistyczne w UK.

105 – pogotowie energetyczne

Ostatnią częścią numerów niealarmowych w Wielkiej Brytanii są numery do służb technicznych. Pierwszym z nich jest numer 105, czyli na pogotowie energetyczne. Wybierając ten numer, dodzwonimy się do właściwego dystrybutora energii elektrycznej w naszym miejscu zamieszkania. Tak więc, kiedy powinniśmy dzwonić na “energetykę”? Przerwy w dostawie prądu są pierwszym powodem, a innymi uszkodzona infrastruktura elektro-energetyczna, które też mają na to wpływ. Tak więc, w sytuacji awarii sieci energetycznej w pierwszej kolejności należy dzwonić pod numer 105, a nie do naszego dostawcy. Infolinia energetyczna działa nieprzerwanie 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Uwaga! Dysponując dostępem do Internetu, możemy na żywo sprawdzać mapę zasilania, aby pozostawać na bieżąco.

0800 111 999 – pogotowie gazowe

Co zrobić, gdy wyraźnie czujemy, że gdzieś ulatnia się gaz albo widzimy pękniętą rurę gazową? Koniecznie należy wybrać numer na pogotowie gazowe w UK, czyli 0800 111 999. Dzwoniąc pod wskazany numer, oprócz wezwania specjalistów, pozyskamy także ważne wskazówki odnośnie zachowania zasad bezpieczeństwa.

Czy wiesz jużjaki jest najtańszy dostawca prądu i gazu w UK?

Jakie numery alarmowe w UK warto znać na pamięć?

Podsumowując, najważniejszymi numerami alarmowymi w Wielkiej Brytanii są 999 i 112. W sytuacji zagrożenia życia, bez wahania powinniśmy wybrać jeden z tych numerów. Dzięki temu, możemy zachować własne życie lub przyczynić się do uratowania kogoś innego. Nie ważne, który numer wybierzemy, gdyż w obu przypadkach zadziała to tak samo. Po dodzwonieniu się, postaraj się szybko i treściwie przekazać operatorowi wszystkie niezbędne informacje, które pomogą zapisać dane o zdarzeniu. Czyli przede wszystkim: co dokładnie się stało i podać naszą dokładną lokalizację.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.