Życie w Wielkiej Brytanii zapewne fascynuje sporo osób. Nie można zaprzeczyć, że znacząco różni się od tego w innych krajach europejskich. Wielu naszych rodaków zdecydowało się na emigrację zarobkową do UK. W czym tkwi urok tego państwa? Jak wygląda w nim codzienność? Co może nas zaskoczyć? Jakie zmiany nastąpiły po Brexicie? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań to zapraszamy do lektury. 

Spis treści

Życie w Wielkiej Brytanii

Życie w Wielkiej Brytanii pod wieloma względami może wydawać się ciekawe. Wiele młodych osób marzy o studiach na prestiżowych uniwersytetach, jak Uniwersytet w Cambridge czy Uniwersytet Oksfordzki, które zna cały świat. Zjednoczone Królestwo przyciąga również poszukiwaczy ciekawej pracy oraz chęci lepszych zarobków, a tym samym dostatniego życia. Zapewne praktycznie każdy z nas zna osobę, która przebywa lub przebywała na Wyspach Brytyjskich. Według spisu powszechnego kraj ten zamieszkuje 760 000 osób urodzonychw Polsce. Polacy stanowią drugą co do wielkości grupę migrantów zaraz po obywatelach Indii. Co sprawia, że tak wiele naszych rodaków decyduje się na emigrację do UK? Jak wyglądają zarobki? Czy życie tam jest drogie?

Czy wiedziałeś, że erasmus w UK został wycofany?

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Wielka Brytania – podstawowe informacje

Wielka Brytania to największa wyspa archipelagu Wysp Brytyjskich, którą fachowo nazywamy megaregionem. Znajduje się ona w zachodniej części Europy. Sama w sobie nie jest państwem tylko regionem geograficznym, na którego obszar składa się Anglia, Walia i Szkocja. Irlandia Północna, która również przynależy do Wysp Brytyjskich nie jest usytuowana na terenie Wielkiej Brytanii, lecz znajduje się na terenie wyspy Irlandia. Oficjalna nazwa państwa to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jest otoczone przez Ocean Atlantycki, Morze Północne, kanał La Manche oraz Morze Irlandzkie. Wyspa posiada jedną granicę lądową z Irlandią. Powierzchnia Wielkiej Brytanii wynosi 243 610 km². Zarówno w miastach, jak i poza nimi widoczne są duże grupy imigrantów. W szczególności w Liverpoolu, Manchesterze, Sheffield, Bristolu czy Londynie widoczna jest wszechobecna wielokulturowość. UK niezmiennie pozostaje mocarstwem ze znacznym wpływem ekonomicznym, kulturalnym, militarnym, naukowym i politycznym na arenie międzynarodowej.

Najważniejsze święta

Z racji tego, że Wielką Brytanię tworzą cztery kraje pojawiają się święta, które charakterystyczne są dla jednej lub dwóch jej części. Najbardziej powiązane są ze sobą Anglia i Walia, gdyż posiadają ten sam kalendarz i obchodzą te same święta państwowe. Święta, które są obchodzone w Anglii, jak i Walii to: New Year’s Day, Good Friday, Easter Monday, Early May bank holiday (odpowiednik polskiej majówki), Spring bank holiday, Summer bank holiday, Christmas Day, Boxing Day. Są to święta podstawowe obchodzone również w Irlandii i Szkocji, jednakże państwa te posiadają również swoje dodatkowe dni wolne od pracy. W Irlandii świętem państwowym jest także St Patrick’s Day (dzień patrona Irlandii) oraz Battle of the Boyne. Natomiast w Szkocji: Hogmanay (świętują nadejście Nowego Roku przez 3 dni), St Andrew’s Day (dzień patrona Szkocji). Szkoci obchodzą dziewięć bank holidays w ciągu roku, jednak w odróżnieniu od Anglików, Walijczyków i Irlandczyków, nie obchodzą Easter Monday.

Mity na temat Zjednoczonego Królestwa

Jakie są największe mity odnośnie życia w Wielkiej Brytanii? Chyba najbardziej popularny to ten odnoszący się do pogody. Panuje przekonanie, że na Wyspach Brytyjskich ciągle pada. Bez przesady! Roczne opady odnotowywane w Zjednoczonym Królestwie są niewiele wyższe od tych w Polsce. Możemy odnieść takie wrażenie, ponieważ krótkie deszcze występują dość często. Dodatkowo mit ten poniekąd został wykreowany przez filmy, których akcja mająca miejsce w Wielkiej Brytanii rozgrywa się bardzo często w deszczowej atmosferze. Należy jednak zwrócić uwagę, że zdecydowanie bardziej deszczowymi państwami są Szwajcaria oraz Norwegia.

Kolejnym mitem jest brytyjski kult herbaty. Owszem Brytyjczycy lubią spożywać ten napój, ale zdecydowanie nie wykracza to poza normę, np. w Turcji pije się dwa razy więcej herbaty, niż w Wielkiej Brytanii. Słynna 5 ’o clock jest raczej reliktem przeszłości. Warto zapamiętać, że określenie „tea” w UK nie zawsze odnosi się do herbaty, ponieważ używa się go również w kontekście podwieczorku, czy obiadu.

Darmowe ogłoszenia w UK

Praca i kwestia zatrudnienia

Duży rozwój na rynku pracy odnotowywany jest w Londynie, gdzie jest 10 razy więcej ofert pracy, niż w innych regionach kraju. Brexit spowodował, że napływ imigrantów zarobkowych jest ściśle kontrolowany i trzeba spełnić kilka kryteriów. Obowiązuje system punktowy, który może utrudnić podjęcie legalnej pracy w szczególności imigrantom. Jednym z nich jest odpowiednia znajomość języka angielskiego. Poza tym oczywiście niezbędne jest posiadanie wizy. Aby ją uzyskać musimy uzyskać odpowiednią ilość punktów w systemie imigracyjnym. Tylko wtedy nasza praca w Anglii będzie legalna. Kolejnym elementem jest posiadanie National Insurance Number (ubezpieczenie społeczne). Wyjątkiem wydaje się być branża medyczna oraz IT. W tym przypadku to kwalifikacje oraz kompetencje pracownika są decydujące, a nie kraj pochodzenia. Kto może mieć problem z podjęciem pracy zarobkowej? Przede wszystkim osoby bez wykształcenia i znajomości języka angielskiego. Rynek pracy na Wyspach Brytyjskich otwarty jest przede wszystkim na specjalistów, a dopiero w drugiej kolejności dla wykwalifikowanych pracowników.

Zarobki

Jeśli chodzi o kwestie zarobków, to ich wysokość zależy od kilku czynników:

  • wykonywany zawód,
  • staż pracy,
  • poziom znajomości języka angielskiego,
  • lokalizacja pracy ( jak w większości państw najwyższe widełki płacowe występują w stolicy, czyli Londynie),
  • wiek oraz płeć.

Średnia miesięczna pensja w UK wynosi ok. 2,5 tys. £. Największe zarobki odnotowuje grupa wiekowa w przedziale 40-49 lat. Przeciętna wartość ich wynagrodzenia wynosi 676,30 £ tygodniowo. Niestety po przekroczeniu 49 lat pensja spada wraz ze zbliżaniem się do wieku emerytalnego.

Ważne! W Wielkiej Brytanii nadal korzysta się z czeków. Czy wiesz, jak zrealizować czek w UK?

Codzienne koszty życia w Wielkiej Brytanii

Wysokie ceny można zauważyć praktycznie na każdej płaszczyźnie życia. Począwszy od zakupów spożywczych, bieżących rachunków, aż po ceny paliw. Przyczyn tej sytuacji możemy wymienić przynajmniej kilka. Jedno się jednak nie zmieniło, a mianowicie koszty życia codziennego w UK zawsze były wyższe, niż w Polsce. Jednak wypłaty również są wyższe. Tak naprawdę, to ile będą wynosiły opłaty zależy w dużej mierze od miejsca zamieszkania. Wiadome jest, że w dużych miastach będzie drożej, niż w mniejszych miejscowościach lub na terenach podmiejskich. Współcześnie, aby samotna osoba pracująca mogła osiągnąć minimalny standard życia powinna mieć dochód tygodniowy minimum 293,28 £. Dla porównania w 2021 roku wystarczyło 231,33 £. Do tego należy jeszcze dodać ewentualne opłaty czynszowe, np. w Londynie średnia cena wynajmu pokoju sięga od 440 £, a średni miesięczny czynsz za mieszkanie 2142 £. Przy czym należy wspomnieć, że Londyn jest najdroższym miejscem do życia w Wielkiej Brytanii.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.