Polimerowy banknot 50 funtów w wersji polimerowej został wprowadzony do obiegu 23 czerwca 2021 roku. Waluta Wielkiej Brytanii jest najstarszą nadal funkcjonującą walutą na świecie. Poza tym należy do grona najważniejszych walut na arenie międzynarodowej. Jej formalna nazwa to funt szterling, jednak potocznie nazywana jest funtem brytyjskim. Od września 2016 roku The Bank of England wprowadza do obiegu banknoty polimerowe. Obecnie wszystkie nominały banknotów posiadają swoje tzw. plastikowe odpowiedniki. Ostatnim wprowadzonym pieniądzem polimerowym w UK był banknot 50 funtów. Czym są banknoty polimerowe? Dlaczego zastąpiły papierowe? Jak wygląda nowe 50 funtów? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Spis treści

Polimerowy banknot 50 funtów

Polimerowy banknot 50 funtów jest pieniądzem polimerowym. Co oznacza że do produkcji wykorzystuje się polimery syntetyczne. Zastąpił on dotychczasową wersję papierową. Jednak zmiana tworzywa nie jest jedyną, jaka nastąpiła. Na nowym banknocie pojawiła się nowa postać, jak również wiele ulepszonych zabezpieczeń. Zmianie nie uległa jedna kwestia, otóż 50 funtów szterlingów to nadal najwyższy nominał wśród banknotów. Dlaczego stary banknot został wymieniony? Głównym celem było przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ dotychczas pieniądz ten uznawany był za nominał świata przestępczego. Służył do prania brudnych pieniedzy, a poza tym jego zastosowanie było widoczne w środowisku korupcyjnym. Jakie konkretnie różnice zostały wprowadzone? Czy obecny banknot 50 funtów rzeczywiście jest nie do podrobienia? Zapraszamy do lektury!

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Czym są banknoty polimerowe?

Nie da sie ukryć, że banknoty papierowe są bardzo podane na wszelkie uszkodzenia. Ich skłonność do defektów sprawiła, że zaczęto poszukiwać takiego tworzywa, które będzie znacznie trwalsze. Pojawił się więc pomysł użycia do ich produkcjji polimerów syntetycznych. Polimery syntetyczne nie występują naturalnie lecz są w całości otrzymywane ze związków chemicznych. Potcznie nazywa się je plastikiem, dlatego banknoty polimerowe to nic innego, jak plastikowe pieniądze. Pierwszy tego typu banknot powstał w 1982 roku z polecenia Banku Republiki Haiti i od tego czasu jest on nieustająco udoskonalany. Obecnie banknoty plastikowe stosuje coraz więcej krajów świata.

Jakie są zalety plastikowych pieniędzy?

Niewątpliwie największą zaletą tzw. plastikowych pieniędzy jest ich odporność na zniszczenia. Nie można ich rozerwać, a woda i brud im nie zagrażają, gdyż nawet wypranie ich w pralce nie spowoduje trwałch uszkodzeń. Dodatkowo posiadają znacznie mocniejsze zabezpieczenia, niż pieniądze papierowe, co powoduje że są odporne na fałszerstwa. Banknot polimerowy może przetrwać nawet do 5 lat, co generuje oszczędności dla Bank of England ze względu na to, że nie ma potrzeby dodrukowywania banknotów, które uległy zniszczeniu i zostały wycofane z obiegu. Dzięki temu jakość gotówki się zwiększa. Dodatkowo polimery są bardziej przyjazne dla środowiska i tańsze w produkcji.

Darmowe ogłoszenia w UK

Jak wyglądała papierowa wersja 50 funtów?

Wcześniejsza wersja banknotu obowiązywała do 30 września 2022 roku. Figurowali na nim Matthew Boulton oraz James Watt, którzy znacznie przyczynili się do rozwoju przemysłu. Odpowiadają oni za m.in wynalezienie maszyny parowej. Ich wizerunek pojawił się na banknocie 50 funtów 2 listopada 2011 roku. Co ciekawe, był to pierwszy raz, kiedy oprócz wizerunku Królowej Elżbiety II znalazły się na nim aż dwie inne zasłużone postacie.

Jak wygląda papierowa wersja 50 funtów?

Polimerowy banknot 50 funtów

Dnia 23 czerwca 2021 roku do obiegu został wprowadzony polimerowy banknot o nominale 50 funtów brytyjskich. Data jego wprowadzenia zbiega się z rocznicą urodzin Alana Turinga, którego wizerunek znajduje się na nowej wersji. Był to genialny matematyk i specjalista od łamania kodów z czasów II wojny światowej. Według zapewnień przedstawicieli The Bank of England jest to najlepiej zabezpieczony przed fałszowaniem banknot w historii.

Co znajduje się na banknocie?

Na nowych 50 funtach, obok postaci Alana Turinga można zauważyć rysunek techniczny bomby Turinga, macierz oraz wzory matematyczne. Widnieje także data urodzin naukowca, która zapisana jest za pomocą zapisu binarnego. Dodatkowo widoczny jest podpis Turinga, który został zaczerpnięty z księgi gości w Bletchley Park, gdzie podczas II wojny światowej mieściła się siedziba zespołu brytyjskich kryptologów. Po prawej stronie widoczne jest holograficzne zabezpieczenie w dość nietypowym kształcie. Jest on obecnie największym pod względem wymiarów banknotem pośród innych w Wielkiej Brytanii, a jego wymiary to 146 mm x 77 mm. Podobnie, jak na wcześniejszej wersji przeważa na nim kolor czerwony.

Co znajduje się na banknocie 50 GBP

Dlaczego postać Alana Turinga?

Alan Turing był wybitnym brytyjskim matematykiem, kryptologiem i pionierem informatyki. Urodził się w Londynie 23 czerwca 1912 roku. Uważany jest za ojca sztucznej inteligencji. To właśnie on był pomysłodawcą tzw. testu Turinga, który miał zdefiniować sztuczną inteligencję. Jego prace stały się fundamentem dzisiejszej informatyki. To on po wojnie zaprojektował jeden z pierwszych komputerów. Naukowiec ten odegrał także istotną podczas II wojny światowej. Zaprojektował on tzw. bombę Turinga. Było to urządzenie, które złamało kod Enigmy, co pomogło w znacznie szybszy sposób odczytywać wiadomości niemieckiej marynarki wojennej. Pozwoliło to uratować wielu ludzi przed śmiercią. Alan Turing dokonał wiele, więc nic dziwnego, że Brytyjczycy w 2019 roku uznali go za najwybitniejszą postać XX w.

Zastanawiasz się, ile pieniędzy można przewieźć z UK do Polski?

Jak korzystnie i szybko wysłać funty do Polski?

Przebywasz obecnie na Wyspach Brytyskich, ale potrzebujesz wysłać funty do Polski? Szukasz innego rozwiązania, niż poprzez bank? Zastanawiasz się, jak zlecić transakcę aby nie była kosztowna, a czas jej realizacji był jak najszybszy? W takim razie zapoznaj się z ofertą firmy Klik-24, która specjalizuje się w przelewach z UK do Polski oraz w drugą stronę. Proponujemy nowoczesne rozwiązania, dzięki którym przekazy z Wielkiej Brytanii do Polski są nie tylko korzystne, ale również swobodne i bezproblemowe. Przelewy standard realizujemy za darmo, a pieniądze znajdą się na koncie Twojego odbiorcy w czasie 2 dni roboczych. Potrzebujesz wysyłać pieniądze jeszcze szybciej? Żaden problem! Oferujemy opcję express, której koszt to tylko 1,99 £, a środki dotrą na wskazane przez Ciebie konto w maksymalnie 1 dzień roboczy.

Brak ukrytych kosztów i gwarancja bezpieczeństwa! Do bezpłatnej rejestracji na stronie internetowej firmy nie potrzebujesz żadnych dokumentów, a całość zajmie Ci dosłownie chwilę. Dodatkowo w naszym serwisie internetowym możesz na bieżąco obserwować aktulny kurs wymiany walut, więc wiesz dokładnie jaka kwota zostanie przekazana do Twojeg odbiorcy. Zapraszamy do współpracy!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.