Nowy banknot 50 funtów wszedł do obiegu 23 czerwca 2021 roku. Posiada on najwyższy nominał, a także jest największym pod względem wymiarów pieniądzem w Wielkiej Brytanii. Dotychczasową wersję papierową, na której znajdował się wizerunek dwóch pionierów przemysłu: Matthew Boulton oraz James Watt, zastąpiła wersja polimerowa. Czym jest banknot polimerowy? Jak wygląda obecnie funkcjonująca wersja 50 funtów brytyjskich? Jaka postać się na nim znalazła? Na te pytania odpowiedź znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Spis treści:

Nowy banknot 50 funtów

Nowy banknot 50 funtów wykonany jest z polimerów syntetycznych, a więc mówiąc krótko jest to pieniądz polimerowy. Nową postacią, jaka się na nim pojawiła jest Alan Turing. Dlaczego zastąpiono wersję papierową polimerem? Przede wszystkim istotną rolę odegrało tutaj bezpieczeństwo. Dotychczasowy banknot uważano za nominał świata przestępczego, gdyż służył on do prania brudnych pieniędzy. Poza tym używano go nielegalnie również w środowisku korupcyjnym. Czym różni się nowa wersja od starej? Dlaczego obecnie funkcjonujący pieniądz jest nie do podrobienia?

Banknot polimerowy – co to takiego?

Niestety, ale wszystkim nam dobrze znane banknoty papierowe bardzo szybko ulegają zniszczeniu. Zaczęto więc szukać sposobu, aby wykonywać pieniądze ze znacznie trwalszych materiałów. Banknoty polimerowe to nic innego, jak plastikowe pieniądze. Producenci do ich wyrobu używają zazwyczaj polimerów syntetycznych, które potocznie nazywa się plastikiem. Pierwszy banknot wykonany z takiego materiału powstał w 1982 roku na zlecenie Banku Republiki Haiti. Od tego czasu nieustannie go udoskonalano. Niewątpliwą zaletą polimerów jest to, że są odporniejsze na zniszczenia i posiadają lepsze zabezpieczenia, niż papier co powoduje że ciężko jest je podrobić. Odporność na fałszerstwa, mniejsza podatność na zabrudzenia i zniszczenia sprawia, że jakość gotówki w obiegu się zwiększa. Ile razy przydarzyło Ci się, że Twój banknot był w złym stanie? To właśnie wada papierowych pieniędzy, których trwałość pozostawia wiele do życzenia. Obecnie banknoty plastikowe stosuje coraz więcej krajów świata. Dodatkowo polimery są bardziej przyjazne dla środowiska i tańsze w produkcji.

Polska również posiada swój polimerowy banknot. Jest nim banknot kolekcjonerski wyemitowany przez Narodowy Bank Polski o nominale 20 zł, który został wydany w 100. rocznicę powstania Legionów Polskich. Na banknocie znalazła się sylwetka Józefa Piłsudskiego.

Darmowe ogloszenia

Czy polimerowe banknoty zastąpią papierowe?

Banknoty polimerowe posiadają wiele zalet, ale możemy dopatrzeć się także wad. Pierwszą są wysokie koszty produkcji, natomiast druga to trudności z wprowadzeniem ich do obiegu. Wymagają one dostosowania zarówno oprogramowania jak i modułów sprzętowych w bankomatach, urządzeniach samoobsługowych czy w urządzeniach liczących i weryfikujących banknoty. Dodatkowo, sposób przetwarzania banknotów polimerowych w maszynach jest inny niż tych na nośniku papierowym, ponieważ nie wszystkie urządzenia obsługują takie banknoty. Gdyby znaleziono odpowiednie środki do przezwyciężenia tych kwestii, to prawdopodobnie polimerowe banknoty na dobre wyparłyby pieniądze papierowe. Niektóre kraje takie jak: Bangladesz, Brazylia, Kanada, Chile, Dominikana, Hongkong, Indonezja, Izrael, Malezja , Meksyk, Nepal, Nigeria, Sri Lanka, Tajlandia, Samoa, Singapur i Zambia stosują równolegle dwie wersje banknotów.

Wcześniejsza wersja banknotu

Wcześniejsza wersja banknotu

Do 30 września 2022 roku obowiązywała wcześniejsza wersja 50 funtów. Na banknocie przedstawieni byli Matthew Boulton oraz James Watt, którzy znacznie przyczynili się do rozwoju przemysłu. Odpowiadają oni za m.in wynalezienie maszyny parowej. Ich wizerunek pojawił się na banknocie od 2 listopada 2011 roku. Był to pierwszy raz, kiedy oprócz wizerunku Królowej Elżbiety II znalazły się na nim aż dwie inne zasłużone postacie.

Nowy banknot 50 funtów brytyjskich

Dnia 23 czerwca 2021 roku do obiegu został wprowadzony nowy banknot o nominale 50 funtów brytyjskich. Jest to banknot polimerowy, a data jego wprowadzenia zbiega się z rocznicą urodzin Alana Turinga, którego wizerunek znajduje się na nowej wersji. Przedstawiciele The Bank of England zapewniają, że jest to najlepiej zabezpieczony przed fałszowaniem banknot w historii. Nie jest to jednak pierwszy banknot polimerowy w Wielkiej Brytanii, z tego materiału wykonano również banknoty 5, 10 i 20 funtów. Jest on czwartym z nowej serii polimerowych banknotów wprowadzonych przez Bank Anglii. Pierwszym wyemitowanym tzw. pieniądzem plastikowym był 5-funtowy banknot z podobizną Winstona Churchilla.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Co znajduje się na banknocie?

Na banknocie obok postaci Alana Turinga został umieszczony rysunek techniczny bomby Turinga, macierz oraz wzory matematyczne. Widnieje także data urodzin naukowca, która zapisana jest za pomocą zapisu binarnego. Dodatkowo widoczny jest podpis Turinga, który został zaczerpnięty z księgi gości w Bletchley Park, gdzie podczas II wojny światowej mieściła się siedziba zespołu brytyjskich kryptologów. Po prawej stronie widoczne jest holograficzne zabezpieczenie w dość nietypowym kształcie. Jest on obecnie największym pod względem wymiarów banknotem pośród innych w Wielkiej Brytanii, a jego wymiary to 146 mm x 77 mm. Podobnie, jak na wcześniejszej wersji przeważa na nim kolor czerwony.

Co znajduje się na banknocie?

Dlaczego postać Alana Turinga?

Alan Turing był wybitnym brytyjskim matematykiem, kryptologiem i pionier informatyki. Urodził się w Londynie 23 czerwca 1912 roku. Uważany jest za ojca sztucznej inteligencji. To właśnie on był pomysłodawcą tzw. testu Turinga, który miał zdefiniować sztuczną inteligencję. Jego prace stały się fundamentem dzisiejszej informatyki. To on po wojnie zaprojektował jeden z pierwszych komputerów. Naukowiec ten odegrał także istotną podczas II wojny światowej. Zaprojektował on tzw. bombę Turinga. Było to urządzenie, które złamało kod Enigmy, co pomogło w znacznie szybszy sposób odczytywać wiadomości niemieckiej marynarki wojennej. Pozwoliło to uratować wielu ludzi przed śmiercią. Alan Turing dokonał wiele, więc nic dziwnego, że Brytyjczycy w 2019 roku uznali go za najwybitniejszą postać XX w.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.