Jaka waluta jest w Wielkiej Brytanii? Zastanawiałeś/aś się na tym kiedykolwiek? Oficjalną walutą obowiązującą w UK jest funt szterling, inaczej nazywany także funtem brytyjskim. Najczęściej jej nazewnictwo ogranicza się do samego wyrazu “funt”. Międzynarodowym kodem funta jest GBP. To właśnie ta waluta towarzyszy naszym rodakom, którzy zdecydowali się wyemigrować na Wyspy Brytyjskie. Jeśli Ty również planujesz udać się do Anglii, koniecznie dowiedz się więcej na temat obowiązującej tam jednostki monetarnej, czyli funta. Pomoże Ci w tym ten artykuł!

Spis treści:

Jaka waluta jest w Wielkiej Brytanii?

Jaka waluta jest w Wielkiej Brytanii? To pytanie zapewne zadaje sobie niejedna osoba, która planuje tam swoją podróż. Funt szterling to oficjalne określenie, które najczęściej używa się w kontekście formalnym. W języku potocznym stosuje się po prostu nazwę “funt”. Jest to jedna z czterech głównych walut na świecie zaraz obok dolara amerykańskiego, euro oraz jena japońskiego. Funt brytyjski jest najstarszą walutą świata i od zawsze postrzega się go, jako silny nominał. Dopiero referendum w sprawie brexitu wprowadziło pewną niestabilność. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat waluty, w której zarabiają nasi rodacy przebywający na Wyspach Brytyjskich?

Historia brytyjskiego funta

Historia funta brytyjskiego rozpoczyna się w 1158 roku, kiedy król Henryk II wprowadził tę walutę. Na początku funt był oparty na srebrze, jednak w 1816 roku zrezygnowano z tego standardu na rzecz złota. To związanie z wartością złota trwało aż do 1914 roku. W 1926 roku banknoty zastąpiły monety, a ludzie mieli możliwość wymiany ich na złoto. Jednak w 1931 roku, w trakcie wielkiego kryzysu, ustalono, że konieczne jest stabilizowanie kursu funta. W związku z tym zdecydowano się powiązać go z innymi walutami, w tym dolarem amerykańskim. Mimo tych działań, kurs nadal spadał, co skutkowało wprowadzeniem surowych ograniczeń w zakresie obrotu walutami, takich jak zakaz wywozu z kraju większej ilości niż 50 funtów. To ograniczenie dotyczyło przede wszystkim turystów i obowiązywało aż do 1970 roku.

Darmowe ogloszenia

Pochodzenie nazwy i symbol

Nazwa „funt” jako jednostki walutowej brytyjskiej ma swoje korzenie w historycznym kontekście. Słowo „funt” wywodzi się od łacińskiego terminu „libra,” który oznaczał funt jako jednostkę masy. Słowo zostało również skrócone jako „lb,” co jest używane na wielu wagach do oznaczania funta masy.

Podział waluty

Dawniej wyglądało to następująco:

 • 1 funt = 240 pensów lub 20 szylingów
 • 1 szyling = 12 pensów
 • 1 pens = dwie półpensówki tzw. helpenny

Współcześnie:

 • 1 funt = 100 pensów

Sybolem pensa jest “p”. Dawniej stare pensy wyrażał symbol “d”, który wywodził się od słowa denar i obowiązywał do 15 lutego 1971 roku.

W dzisiejszych czasach w obiegu funkcjonują monety o następujących nominałach: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2 oraz banknoty £5, £10, £20, £50. Tymczasem w Szkocji i Irlandii Północnej występuje także banknot £100.

Każdy z banknotów posiada swój wyróżniający kolor, co znacznie pomaga w odróżnieniu nominału. Banknoty o nominale £5 mają kolor turkusowy, £10 – pomarańczowy, £20 – fioletowy, a £50 – czerwony. Nikogo nie powinno dziwić także, że na każdym z nich widnieje postać Królowej Elżbiety II. Natomiast na rewersie umieszczana jest zasłużona dla kraju postać historyczna lub symbol narodowy.

Wersje polimerowe banknotów

The Bank of England sukcesywnie wprowadza polimerowe wersje banknotów do oficjalnego obiegu. Obecnie funkcjonują już wszystkie 4 wersje. Pierwszym tzw. pieniądzem plastikowym, który pojawił się w Wielkiej Brytanii był banknot 5-funtowy. Data jego wprowadzenia przypadła na 13 września 2016 roku. Ostatnim wprowadzonym pieniądzem polimerowym jest banknot 50-funtowy, który został wprowadzony do obiegu 21 czerwca 2021 roku.

Dlaczego wersje polimerowe?

Polimerowe banknoty wprowadza się z kilku powodów. Po pierwsze, są trwalsze i wytrzymałe w porównaniu z tradycyjnymi papierowymi banknotami, co oznacza, że mniej się niszczą podczas codziennego użytkowania. To zmniejsza koszty drukowania i utrzymania banknotów.

Po drugie, banknoty polimerowe są trudniejsze do sfałszowania. Ich wyjątkowe cechy, takie jak przezroczyste okienka i zaawansowane technologie antyfałszywkowe, sprawiają, że są bardziej odporne na podrobienie.

Po trzecie, banknoty polimerowe są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ są odporne na wodę i wilgoć, co oznacza, że nie ulegają zniszczeniu w kontakcie z wodą. Dodatkowo, ich dłuższa żywotność przekłada się na mniejszą produkcję banknotów i mniej odpadów.

Warto również dodać, że banknoty polimerowe są bardziej higieniczne, ponieważ łatwiej je dezynfekować i utrzymywać w czystości, co jest szczególnie ważne w obliczu wyzwań związanych z higieną w kontekście pandemii.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Postacie historyczne znajdujące się na nowych banknotach polimerowych

W Wielkiej Brytanii funkcjonują banknoty polimerowe o 4 nominałach (5, 10, 20, 50). Kto oprócz Królowej Elżbiety II zajął na nich zaszczytne miejsce?

 • £5 – Winston Churchil – były premier Wielkiej Brytanii
 • £10 – Jane Austan – brytyjska powieściopisarka
 • £20 – Joseph Mallord William Turner – brytyjski malarz
 • £50 – Alan Turing – brytyjski matematyk, kryptolog oraz pionier informatyki

Gdzie obowiązuje funt szterling?

Funt szterling obowiązuje na terenie Wielkiej Brytanii oraz na wszystkich terytoriach od niej zależnych:

 • Brytyjskie Terytorium Antarktyczne,
 • Falkany,
 • Gibraltar,
 • Wyspy Świętej Heleny,
 • Guernsey,
 • Wyspy Man,
 • Jersey,
 • Georgia Południowa.

Sytuacja w Szkocji i Irlandii Północnej

Sytuacja funta wygląda nieco inaczej w Szkocji i Irlandii Północnej, dlaczego? Niektóre z lokalnych banków tych państw wytwarzają własne banknoty funta szterlinga. Stanowią one coś w rodzaju weksla, co oznacza że nie są one prawnym środkiem płatniczym. Banknoty, które emituje się w Szkocji i Irlandii Północnej nie są przyjmowane w większości kantorów poza granicami Wielkiej Brytanii. Dlatego warto je wymienić na fynty brytyjskie jeśli planujemy wyjazd do innego kraju.

Gdzie obowiązuje funt sztering?

Kilka ciekawostek

 • Pierwsze wzmianki o funcie brytyjskim pojawiły się już za czasów anglosaskich.
 • Pomimo, że w większości krajów w Europie obowiązuje euro to Wielka Brytania zachowała swojego funta szterlinga.
 • Większość monet wykonanych jest ze stopu miedzi z niklem.
 • Wizerunek Królowej Elżbiety II jest obecny na banknotach od 1960 roku.
 • Do banków, które upoważnione są do emitowania brytyjskich banknotów należą: Bank of England (Anglia i Walia) oraz Bank of Scotland, Royal Bank of Scotland i Clydesdale Bank (Szkocja).
 • GBP jest czwartą najczęściej wymienianą walutą na świecie.
 • W czasie II wojny światowej powstało bardzo dużo fałszywych funtów, a za ich produkcję odpowiadały nazistowskie Niemcy. Próbowały one poprzez dewaluację waluty osłabić gospodarkę Wielkiej Brytanii.
 • Funt szterling jest nieoficjalną walutą w Zimbabwe.
 • Najlżejszą i najmniejszą monetą jest 5 p (średnica: 18 mm, waga: 3,25 g).
 • Największym banknotem jest £50 (156 mm × 85 mm), najmniejszym £5 (125mm × 65mm).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.