Banknot 50 funtów szterlingów jest obecnie największą jednostką płatniczą Wielkiej Brytanii. Inaczej nazywany się go 50 funtami brytyjskimi. Obecna papierowa wersja zawiera wizerunek dwójki pionierów przemysłu: Matthew Boultona oraz Jamesa Watta. Wprowadził ją Bank Anglii i obowiązuje od 2 listopada 2011 roku. Wybrano ich obok Królowej Elżbiety II, patronami największego banknotu Anglii w dniu 29 maja 2009 roku. Niebawem, 23 czerwca ma nastąpić wprowadzenie polimerowych 50 funtów szterlingów. Nowe 50 funtów będzie zawierać wizerunek słynnego brytyjskiego matematyka i kryptologa, Alana Turinga. Zapraszam serdecznie do dzisiejszej lektury!

Spis treści

Banknot 50 funtów szterlingów – jakie są jego główne cechy?

Banknot 50 funtów szterlingów ma kilka zauważalnych cech. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, na jego rewersie widnieje wizerunek słynnego przedsiębiorcy, Matthew Boultona (1728-1809) oraz inżyniera, Jamesa Watta (1736-1819). Zaś na awersie tradycyjnie znajduje się Królowa Elżbieta II. Papierowe 50 GBP jest środkiem płatniczym o najwyższym nominale, jak również o największych rozmiarach (156 mm x 85 mm). Przeważającym kolorem jest tutaj czerwony. Warto odnotować, że jest to jak na razie jedyny banknot, na którym oprócz wizerunku Królowej, umieszczono dwie inne zasłużone postacie. Dotychczas wybierano tylko jednego patrona na rewersie.

Banknot 50 funtów szterlingów i kwestia zabezpieczeń

W kwestii zabezpieczeń banknotu, Bank of England zastosował kluczowe dwie właściwości. Pomogą one stwierdzić, czy nasze pieniądze rzeczywiście są prawdziwe, czy też jest to falsyfikat. Mianowicie chodzi tutaj o:

  • zmianę obrazu – przechylając pieniądz w górę i w dół. Jak i na boki powinniśmy zauważyć inny obraz między symbolem funta, a cyfrą “50”;
  • jasny napis “50 GBP w znaku wodnym” – sprawdzić to można po przyłożeniu banknotu pod światło. Wówczas zobaczymy, czy na portrecie królowej widnieje jasny napis “50 GBP”.
Darmowe ogloszenia

Banknot 50 funtów szterlingów – szczegółowe parametry

Omawiany banknot o nominale 50 funtów posiada szereg unikalnych elementów, a do najistotniejszych z nich należą:

  • specjalny papier i wypukłe nadruki – wyczuwalne w dotyku podniesione nadruki. Znaleźć je można na napisie “Bank of England” i w prawym dolnym rogu, przy liczbie “50”;
  • zastosowanie ultrafioletu – przy dobrym świetle, liczba “50” widnieje z przodu banknotu w jasnych barwach czerwieni. Jak również w zielonym, na nieco ciemniejszym tle. Tak, na przedniej, jak i tylnej stronie widoczne są jasnoczerwone oraz zielone plamki.
  • nić metaliczna – umieszczono ją wewnątrz banknotu. Ukazuje się jako ciągła, ciemna linia, kiedy przykładamy banknot pod światło;
  • jakość wykonania – linie, które poprowadzono na banknocie oraz kolory druku są wyraziste i niezwykle ostre. Dlatego nie ma tutaj żadnych niedociągnięć. Za pomocą szkła powiększającego, odnajdziemy wartość nominalną banknotu zapisaną małym drukiem, pod portretem Elżbiety II;
  • dobrze widoczny rejestr – kolorowe kształty umieszczono na awersie, jak i na rewersie banknotu, pod podpisem głównego kasjera. Łączą się one, wspólnie tworząc symbol funta, kiedy banknot umieścimy pod światłem;
  • unikatowa numeracja – konkretny numer seryjny umieszczono poziomo, jak i pionowo z tyłu banknotu. Numer poziomy w prawym, dolnym rogu, a składa się on z wielkolorowych liter oraz cyfr. Ich wyskość rośnie proporcjonalnie od lewej do prawej. Natomiast pionowy numer znajduje się u dołu lewej części. A przypisane cyfry i litery mają taki sam kolor, jak i wysokość;
  • symbole praw autorskich – światowy symbol praw autorskich umiejscowiono na awersie banknotu, z lewej strony. A także na rewersie, pod napisem “James Watt, 1736-1819”.

Co oznaczają umieszczone na banknotach cytaty?

Na banknotach pięćdziesięciofuntowych znajdują się dwa cytaty dwójki patronów. Pierwszym z nich są słowa Matthew Boultona:

I sell here, Sir, what all the world desires to have – POWER

Znaczy on dosłownie: “Sprzedaję tu, Panie, to, co cały świat pragnie mieć – MOC”. Natomiast drugi cytat jest autorstwa Jamesa Watta:

I can think of nothing else but this machine

Autor stwierdza tutaj, że” “Nie mogę myśleć o niczym innym, jak tylko o tej maszynie”. Powyższe cytaty zaprezentowało Birmingham Museum & Art Gallery.

Kim byli Ci dwaj zacni panowie? M. Boulton (1728-1809) był przedsiębiorcą znanym z funkcjonowania w kilku rozwijających się branżach. Mianowicie: ogólnej produkcji, sprzedaży maszyn parowych oraz wybijania monet na zlecenie innych krajów. Natomiast J. Watt (1736-1819) inżynierem oraz naukowcem. Drugi z nich dokonał innowacyjnych zmian, jeśli chodzi o wydajność silnika parowego. W roku 1775 utworzyli partnerską firmę – fabrykę Soho w Birmingham, aby opracować i wypuścić na rynek powszechnie dostępne silniki parowe. Ich wspólne projekty zyskały sławę na całym świecie i rozpoczęły globalną rewolucję przemysłową. Na cześć zasług Jamesa Watta, metryczną jednostkę mocy nazwano jego nazwiskiem.

Autorzy projektu tego banknotu chcieli tym sposobem przekazać, że każde przedsiębiorstwo musi się składać z dwóch wartości. Jedną z nich są predyspozycje właściciela, który ma pomysł na konkretny rozwój swojej firmy i odwagę podjąć to ryzyko. A drugą niezbędną jest zmysł techniczny, dzięki któremu możliwe jest zrealizowanie tych pomysłów.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Kiedy nowe 50 funtów?

Zgodnie z zapowiedzią The Bank of England, nowe polimerowe 50 funtów trafiło do obiegu dokładnie 23 czerwca 2021 roku. Decyzja o stworzeniu polimerowej wersji 50 GBP zapadła już kilka lat, choć pierwotnie ten nominał miał być wyłącznie papierowy. Skąd więc ta zmiana? Jak podkreślali ministrowie w rządzie UK. Cytując: “nowa wersja banknotu, którą wydrukowano w Wielkiej Brytanii, byłaby bardziej trwała, bezpieczniejsza i trudniejsza do podrobienia”. Są to oczywiście uwagi jakoby banknot pięćdziesięciofuntowy używano nielegalnie i służył praniu brudnych pieniędzy.

Patronem nowego banknotu będzie światowej sławy matematyk, jak i bohater II wojny światowej, Alan Turing. Za pomocą swojego wynalazku – “Bomby Turinga” przyczynił się bowiem do rozszyfrowania niemieckiej Enigmy. Pod wizerunkiem Turinga, możemy dostrzec cytat.

This is only a foretaste of what is to come and only the shadow of what is going to be

Mówi on nam dosłownie, że: “To jest tylko przedsmak tego, co ma nadejść i tylko cień tego, co będzie”. W wyborze na nowego patrona nowych 50 funtów, Alan Turing pozostawił w pokonanym polu wiele znanych osobistości. Takich jak m.in.: Ada Lovelace, Charles Babbage, Stephen Hawking, Rosalind Franklin czy William Herschel. W nowych 50 funtach, pomimo wcześniejszych protestów wegan i obrońców praw zwierząt, również znajdzie się kontrowersyjny łój zwierzęcy.

Co ze starymi banknotami?

W roku 2020 w użytku było około 351 mln banknotów o nominale 50 GBP. Spośród niemalże 4 miliardów banknotów wypuszczonych przez The Bank of England. W całej Anglii trwała do niedawna zażarta dyskusja na temat przyszłości “pięćdziesiątki”. Poważnie rozmyślano bowiem jej całkowite wycofanie, z uwagi na fakt, że uważa się ją za nominał środowiska korupcyjnego i przestępczego. Pomimo tych dyskusji, klasyczna pięćdziesiątka pozostanie jednak na rynku walutowym. Jednakże, rozważania odnośnie potrzeby posługiwania się pieniędzmi papierowymi w UK nadal trwają. A ich prędkość napędza globalna pandemia COVID-19, przez którą odsetek płatności gotówkowych wyraźnie się obniżył.

Przypomnijmy, że nową polimerową wersję banknotu 50 funtowego z serii G, wprowadzi się w dniu 23 czerwca 2021 roku. Jednakże stara, papierowa wersja 50 GBP będzie nadal akceptowalnym środkiem płatniczym. Data jej wycofania nie jest jeszcze znana, lecz z pewnością poda się ją, gdy dojdzie do emisji nowych 50 funtów. Większość banków bez problemu przyjmie stare banknoty w formie depozytów od klientów. Również Urząd Pocztowy może przyjmować stare banknoty na rzecz wpłaty na wskazany rachunek bankowy, do którego jesteśmy upoważnieni.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.