Nowy polimerowy banknot o nominale 10 funtów został oficjalnie wprowadzony do obiegu na rynku brytyjskim dnia 14 września 2017 roku. Na rewersie nowego banknotu znajduje się wizerunek słynnej pisarki Jane Austen, zaś na awersie tradycyjnie widnieje królowa Elżbieta II. Dlaczego to właśnie Jane Austen wybrano na twarz rewersu nowego banknotu ? Jakie znaczenie zawiera cytat na banknocie ? Jakie specjalne cechy mają nowe banknoty ? Od kiedy stare papierowe 10 funtów szterlingów przestało być akceptowalnym środkiem płatniczym i gdzie można bezpiecznie wymienić stare banknoty ? Wszystkie niezbędne informacje na te pytania oraz inne ciekawostki odnajdziesz w poniższym artykule. Zapraszam do lektury!
Spis treści
- Czym charakteryzuje się nowy banknot?
- Jakie innowacje zastosowano?
- Kontrowersje wokół nowego banknotu
- Dlaczego akurat Jane Austen?
- Cytat na banknocie
- Co skrywają nowe banknoty?
- Kolekcjonerzy
- Co ze starymi banknotami?
Czym się charakteryzuje nowy polimerowy banknot 10 funtów?
Nowe 10 funtów wykonano z polimeru, czyli cienkiego materiału uzyskanego z tworzywa sztucznego. Dzięki czemu jego żywotność będzie o wiele dłuższa niż w przypadku papierowej wersji. Jest banknotem o drugim najniższym nominale, również drugi najmniejszy, jeśli chodzi o wymiary – 132mm x 69mm. A także zaczął być emitowany jako drugi, po banknocie pięciofuntowym z nowej serii G – polimerowych banknotów Banku Anglii. Przeważającymi kolorami nowych 10 funtów brytyjskich są brązowy i pomarańczowy.
Jakie innowacje zastosowano?
Nowy polimerowy banknot 10 funtów jest o 15% mniejszy w porównaniu ze starą papierową wersją oraz 2,5 razy bardziej wytrzymałe. Dodano także zabezpieczenia w postaci okienek hologramowych zmieniającymi kolor pod różnym kątem nachylenia, aby zapobiec działaniom oszustów. Nie zapomniano o osobach niewidomych oraz słabo widzących. W górnym rogu umieszczono grupę wypukłych kropek w celu rozpoznania banknotu. Ponadto nowe banknoty posiadają właściwości samoczyszczące. Dzięki czemu skutecznie zapobiegają brudzeniu się i odpychają od siebie wilgoć, zaś temperatura topnienia wynosi aż 120°C.
Kontrowersje wokół nowego banknotu
Niestety tak, jak w przypadku banknotów o nominale pięciu, jak i dwudziestu funtów, również w tym przypadku do produkcji tego banknotu użyto materiału zawierającego łój zwierzęcy. Przeciwko temu strajkowały zarówno organizacje praw zwierząt, jak i grupy religijne. Wprawdzie szukano sposobów, by nowe polimery były wolne od tłuszczu zwierzęcego, ale po weryfikacji uznano, że koszty będą zbyt wysokie.
Dlaczego akurat Jane Austen widnieje na nowym banknocie dziesięciofuntowym?
Twarzą na rewersie nowego banknotu dziesięciofuntowego od 14 września 2017 r. jest światowej sławy pisarka Jane Austen (1775-1817). Rok wydania nowego banknotu (2017) to jubileusz 200. rocznicy jej śmierci. W ten sposób Bank Anglii chciał uhonorować zasłużoną brytyjską powieściopisarkę. Na nowym polimerze widzimy również katedrę w Winchester, gdzie Jane została pochowana.
Jakie znaczenie zawiera cytat na banknocie?
Pod wizerunkiem J.A. umieszczono słynny cytat zaczerpnięty z jej najsłynniejszej powieści „Duma i uprzedzenie” wydanej w 1813 roku. Brzmi następująco – „Oświadczam, że nie ma takiej przyjemności jak czytanie!” – słowa te w fałszywie wypowiedziała Caroline Bingley. Udawała, że czerpie radość z czytania książki, którą wcześniej przeczytał pan Darcy chcąc mu w ten sposób zaimponować. Jest bowiem przekonana o faktycznej rywalizacji pomiędzy nią, a Elizabeth o względy pana Darcy. W rzeczywistości mylili się, gdyż Elizabeth wówczas nie była zainteresowana panem Darcy, a przebywała w Netherfield tylko z konieczności opieki nad swoją chorą siostrą, Jane.
W ten sposób autorka powieści wprowadziła delikatną satyrę, którą często stosowała do parodiowania społecznych elit. Omawiany cytat wypowiada osoba nieszczera, która pogłębiając swoje kłamstwo sprawia, że w istocie brzmi śmiesznie i rozpaczliwie walczy o pana Darcy.
Co cennego skrywają nowe banknoty?
Od czasu wydania nowego banknotu słyszy się liczne historie o rzadko spotykanych numerach seryjnych oraz limitowanych edycjach. Takie nominały osiągają wartości nawet do kilku tysięcy funtów na serwisach aukcyjnych, pomnażając w ten sposób nominalną wartość banknotów. Jeden z pierwszych wydrukowanych banknotów dziesięciofuntowych został sprzedany na popularnym serwisie Ebay za kwotę 3600 funtów we wrześniu 2017 roku. Takie sumy z pewnością robią wrażenie i rozpalają umysły kolekcjonerów o możliwości szybkiego wzbogacenia się.
Jakich numerów seryjnych poszukują kolekcjonerzy?
Zdaniem serwisu WalesOnline, przyczyną dynamicznego skoku wartości banknotów stał się przypadkowy numer seryjny zawierający prefiks AH i liczby 1775, czyli rok urodzenia Jane Austen. Natomiast ChangeChecker.com stwierdza, że poniższe numery seryjne mogą również osiągnąć wartości liczone w tysiącach funtów:
- Numery seryjne 16121775 i 18071817, gdyż stanowią one datę urodzenia i śmierci Austen.
- Kolejny ciąg cyfr 17751817 to lata jej narodzin i śmierci.
- Banknoty z numerem 28011813, stanowi datę pierwszego opublikowanego wydania jej najpopularniejszej powieści, „Duma i uprzedzenie”.
Co ze starymi banknotami i gdzie można je wymienić?
Stare banknoty z wizerunkiem Karola Darwina przestały być przyjmowane jako akceptowalny środek płatniczy 1 marca 2018 roku przez sprzedawców detalicznych oraz przedsiębiorstwa. Jednakże banknoty Banku Anglii, które wycofano z obiegu i tak zachowują swoją wartość nominalną przez cały czas i bez problemu można je bezpiecznie wymienić dzięki usługom wymiany banknotów The Bank of England.
Komentarze