Plastikowy banknot 5 funtów (GBP) pojawił się na rynku brytyjskim we wrześniu 2016 roku. Nowy polimer pięciofuntowy wywołał lawinę uwag medialnych na temat waluty Wielkiej Brytanii. Dlaczego Winston Churchill widnieje na nowym banknocie 5£ i kiedy stary nominał przestał być prawnym środkiem płatniczym? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczących wymiany banknotów w Anglii znajdziesz w lekturze dzisiejszego artykułu.

Spis treści

Dlaczego pojawił się nowy banknot pięciofuntowy (5 funtów)?

Tradycyjny papierowy banknot 5£ nie jest już prawnym środkiem płatniczym w Wielkiej Brytanii. Dnia 13 września 2016 roku bank centralny wprowadził nowy banknot o nominale 5 GBP. Głównym powodem tej decyzji była pomoc w walce z fałszerstwami. Dlatego nowe banknoty posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Była to również szansa dla the Bank of England na wprowadzenie wizerunku nowych postaci. Na banknocie pięciofuntowym widnieje teraz postać Winstona Churchilla.

Kiedy stare banknoty 5-funtowe wyszły z obiegu?

Stare papierowe banknoty pięciofuntowe zostały stopniowo wycofywane z obiegu po wejściu nowej wersji polimerowej we wrześniu 2016 roku. Sklepy przestały przyjmować stare nominały 5 GBP od 5 maja 2017 r. Natomiast banki komercyjne i urzędy pocztowe przez krótki czas po tej dacie nadal je przyjmowały. Obecnie jedynym sposobem na wymianę starych banknotów na nowe jest skorzystanie z usług Banku Anglii.

The Bank of England zdecydował, że wymieni wszystkie banknoty o nominałach 5, 10 i 20 funtów na nowe. Dlatego dnia 14 września 2017 r. wydał nowy banknot polimerowy o wartości 10 funtów z wizerunkiem brytyjskiej autorki Jane Austen. Trzy lata później dn. 20 lutego 2020 r. pojawił się również nowy banknot 20 funtów, na którym widnieje postać brytyjskiego malarza JMW Turnera. Nowe banknoty są odporne na wysokie temperatury, ale z czego właściwie są wykonane?

Darmowe ogloszenia

Z jakiego materiału jest wykonany nowy pięciofuntowy banknot?

Banknoty o nominałach 5, 10 i 20 funtów zostały wykonane z polimeru, który jest bezpieczniejszy i trwalszy niż tradycyjny papier. Jest to cienki materiał z tworzywa sztucznego, który jest ponad dwa razy trwalszy niż jego papierowy odpowiednik. Oprócz tego, że są mniej podatne na rozdarcie to nowe banknoty zaczynają się topić dopiero w temperaturze 120 °C. Ponadto posiadają właściwości samoczyszczące, które odpychają brud i wilgoć.

Pomimo solidności wykonania nowych pieniędzy the Bank of England ujawnia:„CHOCIAŻ BANKNOTY POLIMEROWE MAJĄ WYSOKĄ POCZĄTKOWĄ ODPORNOŚĆ NA ROZERWANIE, PO NACIĘCIU MOŻNA JE ŁATWO ROZERWAĆ”.

Zaskakujące jest również to, że ten plastikowy banknot zawiera tłuszcz zwierzęcy w postaci łoju. Co doprowadziło do fali oburzenia wegan i wegetarian.

Jakie były kontrowersje wokół nowego banknotu polimerowego?

Weganie i wegetarianie wyrazili oburzenie, gdy okazało się, że nowe banknoty 5-cio funtowe zawierają łój. Łój jest substancją wytwarzaną z tłuszczu zwierzęcego. Stosuje się go często do wyrobu mydła i świec. Pomimo protestów i petycji, która uzyskała ponad 135 000 podpisów, Bank Anglii zdecydował się nie wycofywać nowych banknotów z obiegu. Kluczowym argumentem było twierdzenie, że miałoby to „istotne implikacje dla strategii Banku w zakresie zwalczania fałszerstw”.

Dlaczego Winston Churchill jest na pięciofuntowym banknocie?

Sir Winston Churchill widnieje na plastikowym banknocie pięciofuntowym. Były premier zastąpił obecny wizerunek Elizabeth Fry, angielskiej filantropki i reformatorki więziennictwa. W tle portretu Winstona Churchilla znajduje się Big Ben ze wskazówkami ustawionymi na godzinę 3:00. Tarcza zegara koreluje z czasem, w którym były premier zwrócił się do Izby Gmin: „Nie mam nic do zaoferowania oprócz krwi, trudu, łez i potu”. Winston Churchill uważał, że nie wolno się uginać i należy stać w obronie swoich interesów.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jakie inne banknoty angielskie zostały zastąpione wersjami polimerowymi?

The Bank of England wydał już banknoty polimerowe o wartości 5, 10, 20 i 50 funtów.

Stary banknot 5 funtów

Co jest takiego specjalnego w tych nowych banknotach?

Podczas projektowania nowego banknotu wzięto pod uwagę nie tylko kwestię związane z bezpieczeństwem. Polimerowa wersja nominału jest również mocniejsza i bardziej przyjazna dla środowiska. Banknoty wykonane z syntetycznego polimeru są trwalsze niż papier. W rezultacie nowy nominał powinien wytrzymać nawet 2 razy dłużej niż jego poprzednia wersja. Oznacza to, że w perspektywie długoterminowej bank nie będzie musiał dodrukowywać nowych banknotów tak często. Kiedy nowy polimerowy banknot 5 funtów skończy swój żywot, zostanie on poddany recyklingowi. Dzięki proekologicznemu nastawieniu ograniczy się zużycie surowców potrzebnych na jego produkcję. Ale co zrobimy ze starymi banknotami papierowymi?

Co możesz zrobić ze starymi banknotami o wartości 5 funtów?

Od 5 maja 2017 roku tradycyjny papierowy banknot 5 GBP nie jest legalnym środkiem płatniczym. Nie ma jednak powodów do paniki! Jeśli nadal posiadasz te stare banknoty to możesz je wymienić na nowe. Sprawdzonym i pewnym sposobem jest skorzystanie z usług wymiany banknotów w the Bank of England.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.