Ile pieniędzy można przewieźć z UK do Polski? Nasi rodacy, którzy wracają do kraju z wakacji lub z pracy w UK, zazwyczaj mają ze sobą więcej gotówki. Często pojawia się wówczas pytanie, jaka kwota przewozu pieniędzy jest zgodna z prawem? Jeśli jeszcze tego nie wiecie, to gorąco polecam poniższy artykuł, który w przystępny sposób omawia tematykę transportu gotówki przez granicę. Zapraszam serdecznie do dzisiejszej lektury!

Spis treści

Ile pieniędzy można przewieźć z UK do Polski? 

Ile pieniędzy można przewieźć z UK do Polski? Podróżując za granicę, w legalny sposób mamy prawo posiadać przy sobie środki płatnicze o wartości nieprzekraczającej kwoty 10.000 euro. W przypadku dysponowania walutą Wielkiej Brytanii, czyli funtem szterlingiem jest to równowartość powyższej kwoty w tej walucie. Przeliczając na funty, wychodzi więc, że możemy przewozić ze sobą około 8.585 GBP. Jeżeli w podróży nasze finanse nie przekraczają tej sumy, to wówczas nie jesteśmy zobligowani do zgłaszania czegokolwiek. Natomiast, jeśli mamy przy sobie więcej, koniecznie trzeba to zgłosić. I to bez względu na formę transportu, w jakiej się przemieszczamy (samochodem, samolotem czy statkiem). Nie ma to tutaj najmniejszego znaczenia. Przy przewozie pieniędzy powyżej 10.000 EUR, musimy posiadać potwierdzenie legalności źródła pochodzenia środków. Przykładowo może być to: wyciąg z banku lub potwierdzenie uzyskane od naszego pracodawcy.

Darmowe ogłoszenia w UK

Europejskie przepisy prawne na temat limitu przewozu pięniędzy

Limit przewozu pieniędzy jest regulacją podyktowaną przepisami Unii Europejskiej. Jest to więc wymóg prawny, którego należy przestrzegać podczas odbywania podróży, z Anglii do Polski. W innym wypadku mogą nas czekać poważne konsekwencje prawne. Obowiązek ten wprowadzono, w celu przeciwdziałania finansowania terroryzmu, jak i zapobiegania praniu brudnych pieniędzy.

Z dniem 15 czerwca 2007 roku uchwalono Rozporządzenie Wspólnot Europejskich nr 1889/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady, z dnia 26.10.2005 r. Dotyczy ono nadzoru środków finansowych przywożonych, a także wywożonych ze Wspólnoty. W dokumencie tym znajdują się również szczegółowe postanowienia odnośnie transportowania gotówki do Polski. Powyższe rozporządzenie jasno określa, że na granicy powinno się zgłosić:

  • gotówkę, czyli banknoty i monety, które znajdują się w obiegu płatniczym;
  • dokumenty zbywalne na okaziciela, takie jak: czeki, przekazy pieniężne i weksle;
  • niepodpisane czeki, przekazy pieniężne i weksle, na których widnieje nazwisko odbiorcy;
  • niezrealizowane czeki, przekazy pieniężne, które zostały wystawione na fikcyjnego odbiorcę.
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Ile pieniędzy można przewieźć z UK do Polski? – czy chodzi tylko o środki pieniężne?

Przyjęte regulacje prawne dotyczące możliwości posiadania przez nas określonych wartości finansowych, odnoszą się nie tylko do gotówki w różnych walutach. W Polsce osobnym dokumentem określającym definicję środków pieniężnych jest Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe. A konkretnie art. 2 ust. 1 pkt. 7-14 tejże ustawy. Tak więc, do środków płatniczych zaliczane są:

  • papiery wartościowe w walucie obcej, stanowiące środek płatniczy (akcje, obligacje i prawa poboru do akcji);
  • złoto dewizowe oraz platyna dewizowa (sztabki, nieprzerabiane kruszce, monety bite po roku 1850, półfabrykaty);
  • stare monety i banknoty (pieniądze takie wycofano z obiegu, lecz są nadal wymienialne, więc mają identyczną wartość nominalną);
  • zagraniczne środki pieniężne (obce waluty i dewizy);
  • czeki (także te podróżne);
  • weksle;
  • inne rozrachunkowe jednostki pieniężne, które można wymienić i rozliczyć w transakcjach międzynarodowych.

Ważne! Jako środki płatnicze nie uznaje się kart bankowych. Tak więc, przed udaniem się w podróż do Polski z walizką pełną pieniędzy, warto wpłacić je na własne konto. Jest to z pewnością rozwiązanie bardziej komfortowe, jak i przede wszystkim bezpieczne!

Torba pełna funtów brytyjskich

Co zrobić, gdy chcemy przewieźć większą kwotę w funtach?

Temat przewożenia większych kwot pieniężnych regulowany jest przez art. 3 ust. 1 wspomnianego już rozporządzenia oraz artykuły nr: 18 i 20 w Ustawie Prawo dewizowe. Jak również paragraf nr 3 rozporządzenia w kwestii zezwoleń dewizowych, przedstawionego przez Ministra Finansów w dniu 20 kwietnia 2009 roku. Jest on dostępny w Dzienniku Ustaw Nr 69, poz. 597.

Tak więc, przewożąc środki pieniężne przekraczające wartość 10 tys. euro lub równowartość tej kwoty w GBP, musimy to obligatoryjnie zgłosić. Komu i gdzie dokładnie? Przy przekraczaniu granicy (zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z Polski) fakt posiadania większej sumy zgłaszamy odpowiednim organom celnym, czyli:

  • funkcjonariuszom Straży Granicznej, bądź;
  • Krajowej Administracji Skarbowej.

Jakie mogą być konsekwencje prawne, jeśli nie zgłosimy większej kwoty?

Podczas przekraczania polskiej granicy, możemy przejść kontrolę (bez względu na to, czy zgłosiliśmy posiadanie pieniędzy, czy też nie). Kontroli możemy podlegać my sami, nasz bagaż, jak i nasz samochód. Jeśli posiadamy środki pieniężne, które przekraczają wartość 10.000 EUR, bądź równowartość tej kwoty w każdej innej walucie, popełniamy wykroczenie. Co nam za to grozi? Konkretnie kara grzywny, za dopuszczenie się wykroczenia skarbowego. A także skonfiskowanie posiadanych przez nas pieniędzy, które nie mają potwierdzonej legalności źródła pochodzenia. Do czasu złożenia stosownych wyjaśnień w tej sprawie, pieniądze pozostają w posiadaniu organów odpowiedzialnych. W kwestii przyznanej nam grzywny, jej wysokość z pewnością nie będzie niska. Kara ta może wynieść aż 50% wartości przewożonych przez nas środków finansowych.

Jak należy zgłosić przewóz dużej kwoty przez granicę? 

W celu chęci zgłoszenia przewozu dużej kwoty przekraczającej wartość 10 tys. EUR lub jej równowartości w danej walucie, musimy złożyć stosowne dokumenty. Mianowicie chodzi o wypełnienie dwóch egzemplarzy deklaracji zgłoszenia środków pieniężnych. Jeśli nie mamy takich formularzy przy sobie, bez problemu można je otrzymać w punkcie informacyjnym Straży Granicznej. Jak również od funkcjonariuszy celnych pracujących na każdym lotnisku. Po wypełnieniu deklaracji, następnie zostaną one sprawdzone, ostemplowane i podpisane przez funkcjonariusza Straży Granicznej lub Służby Celno-Skarbowej. Jeden z nich trafia w nasze ręce, zaś drugi przekazywany jest do właściwego urzędu. Jakie dane muszą zostać zawarte w takiej deklaracji ? Przede wszystkim musimy w niej ujawnić m.in.:

  • nasze dane osobowe;
  • dane prawowitego właściciela przewożonych środków płatniczych;
  • przewożoną wartość pieniężną;
  • rodzaj środków finansowych (czy są to banknoty, monety, czeki, weksle, czy inne);
  • beneficjenta środków;
  • cel, dla którego przewozimy większą kwotę;
  • informacje o formie transportu (autobus, pociąg, samochód czy samolot).

Ile pieniędzy można przewieźć z UK do Polski? – Alternatywna opcja

Wielu naszych rodaków, którzy od dawna pracują w UK, przechowują swoje oszczędności w różnym celu. Najczęściej, aby później dokonać większego zakupu nieruchomości w Polsce (dom/mieszkanie). Czy też, żeby po prostu pomóc członkom swojej rodziny. Bez względu na to, jakie jest przeznaczenie naszych finansów, poszukujemy odpowiedzi na pytanie, jak możemy wysłać funty do Polski? Na pewno najlepiej byłoby, aby rozwiązanie to było szybkie, tanie oraz bezpieczne. Oczywiście możemy to zrobić na własną rękę, poprzez osobisty przewóz gotówki z Anglii do Polski. Choć uwzględniając możliwe problemy prawne oraz brak zabezpieczenia gotówki, szczerze odradzamy tak ryzykowną opcję. Przewożone przez nas pieniądze mogą przecież ulec kradzieży lub po prostu zaginąć. Oprócz tego, przewiezione funty będzie trzeba jeszcze wymienić w kantorze stacjonarnym. A tam na pewno nie zyskamy na tej wymianie, która nastąpi po niekorzystnym dla nas kursie walutowym. Dodatkowo stracimy czas na udanie się do oddziału i pewne kolejki.

Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy na prawdę wiele sprawdzonych metod na wysyłanie funtów do Polski. Zawsze większą sumę pieniędzy możemy przecież wysłać na nasz rachunek oszczędnościowy czy konto osobiste w Polsce.
 
Pamiętaj! Przewóz funtów z Anglii do Polski nie jest komfortowym rozwiązaniem. Koniecznie musimy wówczas wykupić dodatkowe ubezpieczenia na odbywaną przez nas podróż. Prócz tego, towarzyszyć nam będzie stres. W momencie przekroczenia granicy, czekać będą na nas formalności, które mogą przysporzyć nam nie lada kłopotów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.