Nowy banknot 5 funtów został wprowadzony do obiegu 13 września 2016 roku. Jest on pierwszym banknotem emitowanym przez The Bank of England, który został wykonany z polimeru. Wyparł on obowiązujące dotychczas 5 funtów w wersji papierowej, których można było używać do dnia 5 maja 2017 roku. Dlaczego nastąpiła taka zmiana? Czym są pieniądze polimerowe? Czy są lepsze od papierowych? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Spis treści

Nowy banknot 5 funtów

Nowy banknot 5 funtów został wykonany z polimerów syntetycznych, czyli elastycznego tworzywa sztucznego. Jest zdecydowanie bardziej odporny na wszelkie zarudzenia i ewentualne zniszczenia oraz fałszerstwa. Posiada dodatkowe zabezpieczenia, które znacznie utrudniaj podrobienie go. To właśnie było myślą wiodącą The Bank of England, który próbuje w ten sposób walczyć z “praniem brudnych pieniędzy”. Przy okazji zmiany banknotu w wersji papierowej na banknot polimerowy zmienił się także wizerunek postaci znajdującej się na jego odwrocie. Czym różni się nowa wersja od starej? Kto znalazł się na pierwszym banknocie polimerowym w Anglii? Jakie posiada zabezpieczenia przed sfałszowaniem?

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Czym jest banknot polimerowy?

Banknoty polimerowe to inaczej tzw. plastikowe pieniądze. Dlaczego? Do ich produkcji wykorzystuje się polimery syntetyczne, które potocznie nazywa się plastikiem. Krótka trwałość papierowych pieniędzy i ich podatność na zniszczenia oraz inne czynniki zewnętrzne sprawiła, że zaczęto poszukiwać innych materiałów, które będą znacznie trwalsze i pozwolą na dłużej zachować dobrą jakość banknotów. Pierwszy banknot wykonany z takiego materiału powstał w 1982 roku na zlecenie Banku Republiki Haiti. Od tego czasu nieustannie go udoskonalano. Niewątpliwą zaletą polimerów jest to, że są odporniejsze na zniszczenia i posiadają lepsze zabezpieczenia niż papier, co powoduje że ciężko jest je podrobić. Odporność na fałszerstwa, mniejsza podatność na zabrudzenia i zniszczenia sprawia, że jakość gotówki w obiegu się zwiększa. Brytyjczycy szacują trwałość takiego pieniądza na 5 lat, dzięki czemu The Bank of England może zaoszczędzić nawet 100 mln funtów w ciągu 10 lat. Polimery są także bardziej przyjazne dla środowiska i tańsze w produkcji.

Czy polimerowe banknoty zastąpią papierowe?

Banknoty polimerowe posiadają wiele zalet, ale możemy dopatrzeć się także wad. Przede wszystkim może występować wiele trudności z wprowadzeniem tego typu banknotów do obiegu. Po pierwsze wymagają dostosowania zarówno oprogramowania, jak i modułów sprzętowych w bankomatach, urządzeniach samoobsługowych czy w urządzeniach liczących i weryfikujących banknoty. Dodatkowo, sposób przetwarzania banknotów polimerowych w maszynach jest inny niż tych na nośniku papierowym, ponieważ nie wszystkie urządzenia obsługują takie banknoty. Prawdopodobnie, jeśli znaleziono by rozwiązania na przezwyciężenie tych kwestii, to polimerowe banknoty na dobre wyparłyby pieniądze papierowe.

Poprzednia wersja banknotu 5 funtów

Poprzednia wersja banknotu

Starsza wersja 5 funtów była nieco większa od wersji polimerowej. Do obiegu została wprowadzona 21 maja 2002 roku i obowiązywała do 5 maja 2017 roku. Po tym terminie banknot ten stracił ważność i nie jest uznawany za legalny środek płatniczy. Stare banknoty można wymienić na wersję polimerową w Banku Angielskim. Na starszej wersji banknotu znajdował się wizerunek Królowej Elżbiety II, natomiast na jego odwrocie widniała Elizabeth Fry. Była ona angielską działaczką społeczną, która przyczyniła się do reform w więziennictwie oraz założyła Instytut Pielęgniarek.

Jak wygląda nowy banknot 5 funtów?

Jak wygląda nowy?

Wersja 5 funtów brytyjskich nadal pozostaje banknotem o najniższym nominale. Poza tym jest obecnie także najmniejszym pod względem wymiarów (ok. 125 mm x 65 mm). Jego dominujące kolory to niebieski i zielony, czyli w podobnej kolorystyce co wcześniejsza wersja. Posiada on unikalną numerację, która znajduje się poziomo i pionowo na odwrocie banknotu.

Kto znalazł się na nowej wersji?

Na awersie nowego banknotu niezmiennie pozostał wizerunek Królowej Elżbiety II. Na odwrocie znalazła się postać Winstona Churchilla. To właśnie były premier zastąpił dotychczasowy wizerunek Elizabeth Fry. Winston Churchill był jednym z największych mężów stanu wszechczasów i premierem Wielkiej Brytanii w latach 1940-1945 i 1951-1955. Churchill był także pisarzem i artystą i jest jedynym premierem, który zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1953 roku. Oprócz jego postaci na banknocie znalazł się widok na Westminster, siedziba brytyjskiego rządu, oraz wieża Elizabeth Tower (zawierająca Big Bena) z londyńskiego South Bank, z widokiem na most Westminster. Na obrazie w tle pokazano również medal Nagrody Nobla, który Churchill otrzymał w 1953 r. oraz cytatem o nagrodzie.

Kto znalazł się na nowej wersji 5 funtów?

Zabezpieczenia

Banknoty te posiadają najnowocześniejsze zabezpieczenia przed fałszerstwem. Hologram zmienia się w zależności od tego, pod jakim kątem na niego spojrzymy. Słowa zmieniają się pomiędzy ,,Five” i ,,Pounds”. Po przechyleniu banknotu kolorowa ramka wokół krawędzi przezroczystego okienka oraz symbol ‘£’ w oknie zmieni kolor z fioletowego na zielony. Wydrukowane linie i kolory na banknotach są ostre, wyraźne i wolne od smug i rozmytych krawędzi. Jeśli użyjesz szkła powiększającego, zobaczysz wartość banknotu zapisanego małymi literami i cyframi pod portretem Królowej. Na banknocie znajduje się także ultrafioletowa liczba “5” , która pojawia się na przedniej stronie banknotu w kolorze jaskrawoczerwonym i zielonym na ciemniejszym tle.

Zastanawiasz się, ile pieniędzy można przewieźć z UK do Polski?

Darmowe ogłoszenia w UK

Jak wpłacić funty na konto?

Wpłacanie pieniędzy na konto bankowe w UK to proces, który można zrealizować na kilka sposobów, w zależności od preferencji i dostępnych opcji. Jednym z najbardziej tradycyjnych metod jest udanie się do oddziału banku, gdzie można wpłacić gotówkę bezpośrednio na swoje konto. Wystarczy zabrać ze sobą funty oraz dowód tożsamości, wypełnić krótki formularz i przekazać pieniądze kasjerowi.

Alternatywnie, można skorzystać z nowoczesnych bankomatów, które umożliwiają wpłaty gotówkowe. Proces ten jest prosty i intuicyjny: po włożeniu karty bankowej do bankomatu, należy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie, wprowadzić gotówkę do specjalnego otworu, a następnie potwierdzić transakcję.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.