Standing order – co to takiego? Jest to nic innego, jak cykliczne płatności w UK, które każdy może sobie ustawić na własnym koncie, w banku. Tą nazwę z języka angielskiego możemy przetłumaczyć, jako zlecenie stałe. Regularne transfery są zwykle wykonywane celem opłacenia okresowych należności, na obszarze Wysp Brytyjskich. Choć niektóre banki dają także możliwość realizowania takich transakcji do innych krajów. W tym również do Polski. Poniższy tekst ten ma za zadanie przybliżyć czytelnikom mechanizm działania Standing Order. Tak więc, zapraszam serdecznie do lektury!

Spis treści

Standing order – słowem wstępu

Czym jest Standing order? W języku polskim oznacza dosłownie zlecenie stałe. Nazywane jest też dyspozycję stałą. Oprócz tego, w języku angielskim możemy się spotkać także z nazwą potoczną Regular payments. Działanie to można określić jako automatyczną formę płatności zleconą przez samego klienta, poprzez jego bank. Zlecenia stałe polegają na samoistnym przesyłaniu tej samej wartości pieniędzy, w stałych odstępach czasowych. Najczęściej jest to czas: 1 tygodnia, 1 miesiąca, 3-4 miesięcy, bądź 12 miesięcy. Kiedy najczęściej klienci ustawiają usługę Standing order?

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jak ustawić Standing order?

Często zadawanym pytaniem praktycznie w każdym temacie, jest: jak to zrobić? Nie inaczej jest w kwestii Standing order. Na szczęście nie jest to skomplikowane. Uruchomienie zlecenia stałego może nastąpić jedynie na wniosek klienta. Zaś jego zrealizowanie może się odbyć jedynie poprzez bank danego zleceniodawcy. Jest to jednoznaczne z faktem, iż jedynym uprawnionym podmiotem do ustawienia i zarządzania zleceniem stałym jest osoba wysyłająca fundusze. Dlatego też, żaden zleceniobiorca, czy to będzie osoba fizyczna, czy też firma/instytucja nie ma prawa dostępu do zlecenia stałego klienta.

Do niedawna, sam proces zgłoszenia chęci dyspozycji Standing order na swoim koncie odbywał się tradycyjnie. Czyli składało się chęć uruchomienia zlecenia stałego osobiście w wybranej placówce naszego banku. Z chwilą uruchomienia usługi bankowości internetowej, jak i stworzenia aplikacji mobilnych, stało się to dużo bardziej komfortowe. Obecnie można więc złożyć wniosek dotyczący zlecenia stałego wygodnie online, bądź mobilnie. A jeżeli wolicie przyjść i załatwić to wraz z doradcą, to też nie ma problemu.

Co jest potrzebne do utworzenia Standing order?

Przy uruchamianiu metody płatności Standing order, czyli rozpoczynaniu zlecenia stałego, konieczne jest podanie:

  • stałej wartości kwoty przelewów;
  • częstotliwości regularnych wpłat – co tydzień, miesiąc, kwartał lub rok. Wybór może się różnić w zależności od konkretnego banku;
  • danych bankowych odbiorcy przelewu – m.in. nazwy oraz numeru rachunku.

Przy wprowadzaniu danych, można podać także personal reference, czyli numer referencyjny osoby lub firmy, do której przesyłamy regularnie pieniądze. Mamy też możliwość określenia daty zaprzestania wykonywania Standing order.

Jak usunąć zlecenie stałe?

Jak w każdej dostępnej usłudze, tak i w tym przypadku może przyjść chwila, kiedy zlecenie stałestaje się niepotrzebne. Przykładem może być wykupiony przez nas abonament TV z Internetem. Wiedząc o tym, że niebawem zbliża się termin wygaśnięcia umowy, a my nie mamy zamiaru jej przedłużać. To obowiązkowo powinniśmy odwołać tą usługę w banku. Jest to wymóg konieczny, aby mieć pewność, że nie będziemy musieli płacić za usługę, z której już nie korzystamy. Można też nadal być abonentem danej usługi, ale przy tym wycofać zlecenie stałe, ponieważ wolimy sami wykonywać cykliczne wpłaty. Dopóki nie zadeklarujemy daty końcowej wykonywania zlecenia, będzie ono aktywne. Aż do chwili jego wycofania przez nas samych. Dobrą informacją jest natomiast fakt, że zlecenie stałe można usunąć w każdej chwili.

Jak możemy anulować zlecenie stałe na swoim koncie? Tak, jak na początku, przy rozpoczynaniu zlecenia stałego, tak i przy jego anulowaniu, zrobić to może wyłącznie zleceniodawca płatności. Dokonujemy tego poprzez nasz bank. Są na to na trzy sposoby:

  • tradycyjnie, w najbliższym oddziale (osobiście);
  • za pośrednictwem strony internetowej banku (online);
  • poprzez aplikację bankowości mobilnej (mobilnie).
Darmowe ogłoszenia w UK

Standing order, a Direct Debit

Czym się różni zlecenie stałe od polecenia zapłaty „Direct Debit„? Zarówno pierwsza, jak i druga opcja płatności jest zautomatyzowana. Co to oznacza? Obie mogą wydawać się bardzo zbliżone do siebie pod kątem posiadanych cech. Aczkolwiek dzieli je istotna różnica. Mianowicie, w momencie, gdy mamy ustawione zlecenie stałe, to my kontrolujemy do kogo, ile, oraz w jakim odstępach czasowych (tygodniowo, miesięcznię itd.) przelewamy pieniądze. Natomiast usługa polecenia zapłaty ma to do siebie, że to odbiorca jest stroną decydującą o płatnościach. Równocześnie, anulowanie lub modyfikacja zlecenia stałego leży w gestii płatnika. A w poleceniu zapłaty taką możliwość ma jedynie beneficjent płatności.

Dodatkowo, pomimo faktu, że każde z tych działań przeprowadzanych przez bank musi być przez nas autoryzowane. To i tak jest spora rozbieżność, jak to wygląda w praktyce.

  • Potwierdzając zlecenie stałe, instruujemy bank, jak ma wysłać pieniądze do wybranej osoby czy firmy.
  • A gdy autoryzujemy polecenie zapłaty, przedkładamy pozwolenie danej instytucji. Celem udzielenia zgody na pobieranie określonej kwoty z naszego rachunku bankowego.

Co się stanie, jeśli zlecenie stałe nie zostanie opłacone?

Do takiej sytuacji, kiedy zlecenie stałe pozostanie nieopłacone może dojść z dwóch przyczyn. Przede wszystkim wtedy, gdy nie mamy wymaganej ilości dostępnych środków na swoim rachunku. Wówczas bank nie zrealizuje płatności, gdyż nie ma jej źródła. Drugą z przyczyn, może być wygaśnięcie terminu Standing order. Bank nie może przecież wiedzieć, kiedy, ile i co jaki czas wymagane pieniądze powinny być przelewane. Jakie konsekwencje mogą nam grozić za brak wpłaty? Zwykle jest to sprawa indywidualna każdego klienta. Poza tym, zależy również od tego, czy byliśmy stroną dokonującą wpłaty, czy też ją odbierającą.

Będąc klientem, który nie wykonał przelewu w wymaganym terminie, możemy ponieść dodatkowe opłaty finansowe za czas zwłoki. Jak również otrzymać inną formę kary ze strony naszego usługodawcy oczekującego na wpłatę (np. decyzja o rozwiązaniu umowy). Brak regularnych płatności może także stać się powodem naszych problemów finansowych. Mogąc zadecydować o naszej negatywnej zdolności kredytowej, bądź też pogorszyć dotychczas dobre relacje z kontrahentami. Takim zachowaniem sprawiamy, że nie tylko my możemy na tym ucierpieć. Dlaczego? Weźmy prosta sytuację: Wystawiona nam przez daną firmę, niezapłacona faktura będzie musiała zostać odpisana jako strata.
Efektem czego, jest ograniczenie, bądź całkowite wstrzymanie przepływu gotówki, co naraża na poważne szkody.

Pamiętaj! Jeśli nie będziesz miał dostępnych środków na koncie, to miej na uwadze, że za brak dokonania wpłaty grożą konsekwencje. Toteż lepiej nie doprowadzać do takiej sytuacji, gdzie masz ustawione zlecenie stałe i Twój kontrahent czeka na wpłatę należności.

Standing order – zalety i wady tego rozwiązania

Tym samym nasz artykuł dobiega powoli końca. Dla ułatwienia, w podsumowaniu prezentujemy Państwu poniżej najważniejsze “za i przeciw” odnośnie opcji zleceń stałych w UK.

Jako zalety metody płatności Standing order wymienić można z pewnością takie cechy, jak:

  • szybkie płatności – Jeśli konta bankowe obydwu stron korzystają z rozwiązania szybkich płatności, to przelew jest praktycznie natychmiastowy;
  • darmowa usługa – zazwyczaj jest ona bezpłatna, zarówno dla nadawcy, jak i adresata przelewu;
  • łatwa konfiguracja – prosta i szybkie ustawienia dla zleceniodawcy usługi;
  • użyteczność – bardzo przydatna forma dokonywania stale powtarzających się płatności pomiędzy osobami prywatnymi. Na przykład, między najemcą, a właścicielem mieszkania;
  • korzyść dla małych firm – usługa zleceń stałych znacznie ułatwia wielu mniejszym firmom czy instytucjom pobieranie stałych płatności terminowo.

Natomiast po stronie wad opcji Standing order należy przedstawić poniższe właściwości:

  • brak informacji dla odbiorcy o płatnościach – może to skutkować nieporozumieniami. Jeśli płatnik nie zapłacił, to odbiorca czasami dowiaduje się o tym po kilku tygodniach. Przez co, odbiorca będzie “ścigał” zleceniodawcę, aby ponownie zrealizował przelew środków;
  • ograniczona elastyczność działania – edytowanie kwoty przelewu i daty stałych wpłat jest jednoznaczne z koniecznością anulowania Standing order. A także z wymogiem uruchomieniem nowego zlecenia stałego.

Podsumowując, posługiwanie się stałymi zleceniami może okazać się przydatnym narzędziem finansowym. Jednakże pełna funkcjonalność tej usługi ma prawdziwy sens w określonych przypadkach. Mianowicie, jeśli faktycznie będziemy wykonywać realizować stałe, powtarzające się wpłaty, na rzecz danych odbiorców to jak najbardziej warto skorzystać.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.