Ubezpieczenie samochodu może wydawać się kosztownym obciążeniem. Na jego cenę wpływa wiele czynników. Należy je wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego wariantu polisy. Przygotowaliśmy listę wskazówek, dzięki którym obniżysz wysokość swojej składki za insurance. Dowiesz się jak uzyskać najtańsze ubezpieczenie auta w UK. Co możesz zrobić, aby uzyskać brytyjskie OC w lepszej cenie. Jest to obowiązkowy poradnik dla każdego, kto posiada auto w Anglii. 

Spis treści

Ubezpieczenie auta w UK 

Ubezpieczenie auta w UK to nic innego jak przejęcie odpowiedzialności przez ubezpieczyciela za szkody wyrządzone autem w zamian za składkę, którą właściciel pojazdu musi zapłacić ubezpieczycielowi. Ważne OC pozwala uniknąć zobowiązań prawnych wobec innych kierowców, przerzucając odpowiedzialność finansową za skutki kolizji z Ciebie na ubezpieczyciela. Pamiętaj, że poziom ochrony zależy od wybranej opcji. Ubezpieczenie w Anglii może objąć takie szkody jak: kradzież, zniszczenie, pożar lub uczestnictwo w wypadku drogowym. W Wielkiej Brytanii do wyboru są trzy rodzaje polis, które różnią się zakresem ochrony:

Third Party Only 

Jest to najbardziej podstawowy poziom ochrony i obejmuje odpowiedzialność za obrażenia ciała innych osób oraz wszelkie szkody majątkowe osób trzecich. Ten poziom ubezpieczenia jest minimalnym wymogiem prawnym dla kierowców w Wielkiej Brytanii. Jeśli wypadek jest z Twojej winy to będziesz musiał zapłacić za naprawę swojego samochodu, ponieważ ubezpieczenie nie pokryje tych szkód. Ubezpieczenie third party only pokryje szkody powstałe w innych pojazdach jak Twoje oraz u innych osób jak Ty uczestniczących w wypadku. Ten wariant ubezpieczenia obejmuje również pasażerów w Twoim samochodzie. 

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Third Party Fire & Theft 

Na drugim miejscu względem ochrony jest Third Party Fire & Theft (fire z ang. – ogień, theft z ang. – kradzież). Obejmuje wszystko co pakiet podstawowy Third Party Only. Dodatkowo, ubezpieczyciel pokryje straty w przypadku kradzieży lub pożaru samochodu Twojego samochodu. Wybór tej polisy jest przeznaczony dla kierowców, którzy szukają rozszerzonego ubezpieczenia. 

Fully Comprehensive

Najwyższy dostępny poziom ochrony ubezpieczeniowej w Anglii. Jeśli zdarzy Ci się wypadek to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie wszystkim osobom uczestniczącym w zdarzeniu. Polisa obejmuje również przypadkowe uszkodzenia, akty wandalizmu, pożar oraz kradzież auta. Jest to najpopularniejszy rodzaj ubezpieczenia samochodowego w Wielkiej Brytanii, ponieważ chroni kierowców i samochody przed większością możliwych zdarzeń losowych. Jest wypłacany bez względy na to, kto jest sprawcą kolizji.

Warto wiedzieć! Wybór odpowiedniego rodzaju ubezpieczenia ma wpływ na wysokość składki. Nie zawsze wersja podstawowa jest najtańsza, dlatego zawsze warto porównać wszystkie dostępne warianty. 

Jakie auta mają najtańsze ubezpieczenie w UK?

Marka i model samochodu, którym jeździsz ma duży wpływ na to, ile zapłacisz za ubezpieczenie auta w UK. Każdy samochód należy do jednej z 50 grup ubezpieczeniowych ułożonych od najtańszych (grupa 1) do najdroższych (grupa 50).  Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na składce, przydatnym będzie sprawdzenie do jakiej grupy należy pojazd, który chcesz ubezpieczyć. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny korzystając z linku poniżej:

Sprawdź grupę ubezpieczeniową swojego samochodu

Zwykle samochody, które są niedrogie w zakupie oraz z mniejszymi silnikami mają najtańsze ubezpieczenie. Grupa, do której pasuje dany model auta jest określana na podstawie poziomu wyposażenia pojazdu oraz rozmiaru i typu silnika. Oznacza to, że samochody jednego modelu można podzielić na różne grupy w zależności od ich specyfikacji. 

Na przykład: Nie wszystkie modele samochodów Nissan Micra trafią do grupy 1, choć jest to jedno z najtańszych aut pod względem ceny ubezpieczenia w Anglii. Ten sam pojazd z dużym silnikiem i lepszymi parametrami może trafić także do wyższej grupy.

Przedstawiamy listę 10 aut, które mają obecnie najtańsze ubezpieczenie w UK:

1. Vauxhall Corsa
2. Nissan Micra
3. Fiat Panda
4. Citroen C1
5. Chevrolet Spark
6. Volkswagen Up
7. Smart ForFour
8. Skoda Citigo
9. Seat Mii
10. Ford Ka+

Samochody z pierwszej grupy należą do najtańszych do ubezpieczenia, więc mogą być dobrą opcją dla młodych kierowców. Sam zakup auta z grupy 1 nie gwarantuje taniej oferty ubezpieczeniowej. W dalszej części artykułu dowiesz się, co jeszcze możesz zrobić, aby cena była dużo niższa.

Darmowe ogłoszenia w UK

Ile kosztuje ubezpieczenie auta w UK?

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie auta w UK? Z raportu przygotowanego przez Association of British Insurers (ABI) wynika, że w drugim kwartale 2020 roku średni koszt ubezpieczenia samochodu wyniósł 460 funtów rocznie. Stawki ubezpieczeń komunikacyjnych w Wielkiej Brytanii w ostatnich latach spadły. Pomimo to są one nadal jednymi z głównych kosztów posiadania i eksploatacji auta. Twoja składka może się różnić w zależności od wybranego ubezpieczyciela. Każdy ustala kwotę, którą zapłacisz na podstawie wielu czynników, najważniejsze z nich to: 

  • Doświadczenie i wiek kierowcy
  • Stan cywilny kierowcy
  • Przebieg samochodu
  • Sytuacji osobistej takiej jak miejsce zamieszkania czy wykonywany zawód  
  • Zdobytych zniżek No Claims Discount
  • Samego samochodu: marka, model i rodzaj silnika

Zastanawiasz się jak powyższe czynniki mają wpływ na cenę ubezpieczenia auta w UK? Ubezpieczyciel ocenia ryzyko związane z zawarciem polisy ubezpieczeniowej. Im wyższe ryzyko, tym wyższa składka. 

Przykład 1: Jeśli jesteś młodym kierowcą, który niedawno otrzymał swoje prawo jazdy i posiadasz samochód o wysokich parametrach to koszt ubezpieczenia będzie znacznie wyższy. W tym przypadku, ryzyko wystąpienia zdarzeń losowych jest bardzo duże, co ma wpływ na koszt polisy ubezpieczeniowej. 

Przykład 2: Jeśli jesteś starszym kierowcą z wieloletnim doświadczeniem, mieszkasz w stosunkowo bezpiecznej okolicy i prowadzisz ekonomiczny samochód to Twoja polisa będzie stosunkowo tania. Wypracowane przez lata umiejętności prowadzenia auta oraz niskie natężenie ruchu w mniejszych miejscowościach sprawia, że ryzyko maleje – a co za tym idzie, koszt ubezpieczenia spada.

Kluczyki samochodowe

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu w UK

Najlepszym sposobem na sprawdzenie ubezpieczenia samochodu w UK jest porównanie firm. Wystarczy, że wypełnisz podstawowe informacje o sobie, swoim samochodzie i historii jazdy, a otrzymasz gotową listę ofert od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób na znalezienie najtańszej polisy. Będziesz mógł wybrać ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb, na podstawie poziomu ochrony, którą otrzymasz i wysokości składki. Gdy znajdziesz interesującą Cię ofertę, po prostu przejdź do dostawcy, aby sfinalizować zakup.

Warto wiedzieć! Podobnie jak w przypadku wszystkich polis ubezpieczeniowych należy pamiętać, że najtańsza dostępna oferta niekoniecznie musi być najlepsza. Zalecamy byś dążył do równowagi między kosztami, a zakresem ubezpieczenia. Zapewnia to odpowiednią ochronę za odpowiednią cenę i pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Wyszukiwarka/kalkulator ubezpieczenia auta w UK

Wyszukiwarki online są dobrym miejscem do znalezienia ubezpieczenia auta w UK. Pozwalają w szybki sposób uzyskać wiele ofert, bez wychodzenia z domu. Najpopularniejsze strony porównujące ceny polis samochodowych w Anglii to:

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu? Użyj jednego z dostępnych kalkulatorów, aby się przekonać, ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu mechanicznego. Najlepiej sprawdzić cenę u różnych towarzystw by znaleźć najtańszą polisę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.