Co warto zobaczyć w UK? Niewątpliwie kraj ten oferuje olbrzymią różnorodność atrakcji turystycznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, które z miejsc na terytorium Zjednoczonego Królestwa warto znać i zobaczyć, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Spośród wszystkich przepięknych jego zakątków ciężko jest wybrać kilka, czy kilkanaście najlepszych, ale mimo wszystko spróbujemy przedstawić te najbardziej wyjątkowe. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Co warto zobaczyć w UK?

Co warto zobaczyć w UK? Wielka Brytania jest krajem o bogatej historii, różnorodnym krajobrazie oraz fascynujących tradycjach i kulturze, co podkreśla unikalność tego kraju. Jego uroki sprawiają, że jest miejscem fascynującym do odkrywania i doświadczania. Jeśli przebywasz na terytorium Zjednoczonego Królestwa lub planujesz tam podróż, to koniecznie zapoznaj się z miejscami, których odwiedzenie będzie wspaniałym doświadczeniem. Szukasz atrakcji, które mógłbyś pokazać swojej rodzinie lub znajomym? Zapoznając się z poniższym tekstem dowiesz się, gdzie się wybrać i spędzić przyjemnie czas.

Darmowe ogłoszenia w UK

Kilka słów o Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania to kraj wyspiarki składający się z czterech krajów składowych (Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej). System polityczny Wysp brytyjskich to konstytucyjna monarchia parlamentarna z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Stolicą i zarazem największym miastem tego kraju jest Londyn, który stanowi także jeden z najważniejszych ośrodków kultury, finansów i biznesu na świecie.

Zjednoczone Królestwo ma długą i bogatą historię, obejmującą okresy takie jak panowanie rzymskie, średniowiecze, epokę odkryć, rewolucję przemysłową i kolonialne imperium brytyjskie. Nic więc dziwnego, że architektura brytyjska odzwierciedla różne epoki, począwszy od zamków średniowiecznych po współczesne budynki. Wpływ historii na kulturę tego kraju jest złożony i wielowarstwowy, co sprawia, że tworzy unikalną tożsamość kulturalną.

Najstarsze zabytki

Liczne zabytki jakie posiada Wielka Brytania, świadczą o jej długim dziedzictwie. Poniżej prezentujemy listę najstarszych z nich:

 1. Stonehenge (ok. 3000 lat p.n.e.) – jest to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie. Znajduje się w hrabstwie Wiltshire i składa się z olbrzymich kamieni ustawionych w okręgu. Dokładne przeznaczenie tego zabytku pozostaje tematem wielu teorii.
 2. Skara Brae (ok. 3100 lat p.n.e.) – położona na Orkadach jedna z najlepiej zachowanych osad z epoki kamienia w Europie.
 3. West Kennet Long Barrow (ok. 3650 lat p.n.e.) – grobowiec neolityczny w Wiltshire, będący jednym z najdłuższych grobowców z tego okresu.
 4. Silbury Hill (ok. 2400 lat p.n.e.) – znajdujący się w hrabstwie Wiltshire największy sztuczny kopiec w Europie.
 5. Maeshowe (ok. 2800 lat p.n.e.) – grobowiec neolityczny na Orkadach.
 6. Avebury (ok. 2600 lat p.n.e.) – kompleks megalityczny podobny do Stonehenge, ale większy. Również znajduje się w Wiltshire i składa się z ogromnego pierścienia kamieni oraz grobowców.
 7. Uffington White Horse (ok. 3000 lat p.n.e.) – olbrzymi rysunek konia na wzgórzu w hrabstwie Oxfordshire. Jest jednym z najstarszych geoglifów w UK. Powstał przez usunięcie roślinności z białego wapiennego podłoża.
Miejsca, które musisz odwiedzić Stonehenge

Co warto zobaczyć w UK? – miejsca, które musisz odwiedzić!

Co warto zobaczyć w UK? Jedno jest pewne, Wielka Brytania ma wiele do zaoferowania, dlatego na brak atrakcji i fascynujących miejsc nie można narzekać. Każdy z jej regionów ma swój niepowtarzalny urok. Różnorodny charakter atrakcji turystycznych obejmuje zarówno malownicze krajobrazy, jak i historyczne zabytki, które przyciągają turystów z całego świata. Każde z miejsc jest wyjątkowe pod względem architektury, historii oraz znaczenia kulturowego.

Pałac Westminsterski

Pałac Westminsterski (ang. Palace of Westminster) to neogotycka budowla z lat 1840–1870, znajdująca się w ścisłym centrum Londynu. Pełni kluczową rolę w brytyjskim systemie parlamentarnym. To miejsce, gdzie podejmuje się ważne decyzje polityczne, uchwal się prawa, a parlamentarzyści reprezentujący obywateli Wielkiej Brytanii pracują także nad kształtowaniem przyszłości kraju. Pałac jest własnością monarchy, dlatego zachowuje swój pierwotny status rezydencji królewskiej. Najbardziej charakterystyczną częścią budowli jest, dobrze wszystkim znany, Big Ben. Główne elementy Palace of Westminster to:

 • Izba Gmin (House of Commons)
 • Izba Lordów (House of Lords)
 • Złota Sala (Central Lobby)
 • Westminster Hall
 • Korytarz Przesłuchań (Corridor od Uncertainty)

W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wnętrza Pałacu Westminsterskiego są udostępnione dla zwiedzających tylko w dni, w które nie odbywają się obrady Parlamentu, czyli we wszystkie soboty i przez cały okres tzw. wakacji parlamentarnych. 

Co ciekawe! W trakcie drugiej wojny światowej Pałac Westminsterski przetrwał 14 nalotów bombowych.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Zamek Edynburski

Zamek Edynburski (ang. Edinburgh Castle) to jedna z najbardziej charakterystycznych i historycznych budowli w Szkocji. Znajduje się na wulkanicznym wzgórzu w centrum Edynburga. Dzięki tej lokalizacji zapewnia spektakularny widok na miasto. Zamek ma długą historię sięgającą średniowiecza. Dlatego odgrywa kluczową rolę w historii Szkocji i stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego kraju. To miejsce, gdzie przeszłość i teraźniejszość splatają się w jedną fascynującą historię. Można go zwiedzać przez cały rok. Jednak, godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu. Większa część obecnych murów budowli pochodzi z XVI wieku, z wyjątkiem Kaplicy Św. Małgorzaty z wczesnego XII wieku, która stanowi najstarszy budynek w Edynburgu.

Ciekawostka! Według legendy zamek jest nawiedzony przez ducha zwanego Obserwatorem. Postać ta ma wiązać się z ciałami, które w XVIII wieku składowano w podziemiach, by przeprowadzać na nich eksperymenty medyczne.

Muzeum Brytyjskie

Muzeum Brytyjskie to miejsce, gdzie odwiedzający mogą poznać fascynującą historię ludzkości poprzez zbiory sztuki i artefaktów z różnych zakątków świata. Dlatego jest to jedno z najważniejszych muzeów na świecie. Znajduje się w Londynie, w dzielnicy Bloomsbury. Zostało założone w 1753 roku i początkowo mieściło się w Montagu House. Obecny gmach muzeum został zbudowany w latach 1823-18522.

Muzeum udostępnia publiczności stałe kolekcje a także regularnie organizuje czasowe wystawy tematyczne. Angażuje się w szeroko zakrojoną działalność edukacyjną, oferując różnego rodzaju warsztaty, wykłady jak również wydarzenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Muzeum Brytyjskie zawiera również w swoich zbiorach Bibliotekę Brytyjską, jedną z największych bibliotek na świecie. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, jedynie niektóre wystawy czasowe mogą wymagać opłaty biletowej.

Zamek Windsor

Zamek w Windsorze to rezydencja królów angielskich, która została założona przez Wilhelma Zdobywcę w XI wieku. Jego mury były świadkiem wielu kluczowych wydarzeń w historii. Znajduje się w hrabstwie hrabstwo Berkshire w Anglii. Jest to największy zamkowy kompleks królewski na świecie, zajmujący obszar ponad 13 arów. Stanowi nie tylko zabytek, ale jest to także ważne miejsce związane z bieżącym życiem rodziny królewskiej. Zamek Windsor jest otwarty dla zwiedzających, a turyści mogą zwiedzać wiele jego obszaru, w tym pałac stanowy, kaplicę jak również ogrody.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.