Council Tax w Anglii to nic innego jak obowiązkowy podatek ustanowiony na mocy władz lokalnych. Czemu ma on dokładnie służyć? Przeznacza się go bowiem na utrzymywanie niezbędnych dla funkcjonowania miast usług lokalnych oraz instytucji. Mowa tu choćby o: służbie policjantów, strażaków, pracy placówek oświatowych oraz szeroko pojętej gospodarce i infrastrukturze miejskiej. Stosuje się go nie tylko w Anglii, lecz także w Irlandii Północnej, Walii oraz w Szkocji. W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji w tym temacie, zapraszamy Państwa do dzisiejszej lektury!

Spis treści

Council Tax w Anglii – czym jest?

Znaczenie terminu Council Tax wyjaśniliśmy sobie już powyżej we wstępie. A co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć? Na pewno to, że opodatkowanie to dotyczy zarówno właścicieli mieszkań, jak i najemców. Generalnie dzieli się je na 10, bądź 12 miesięcznych rat według indywidualnych preferencji. Council Tax to brytyjski podatek lokalny, który swoim zasięgiem obejmuje wszystkiego rodzaju budynki nadające się do zamieszkania. Tak więc, zaliczają się do tego również mobilne domy, a nawet statki mieszkalne. Jaka jest wartość kwoty tego opodatkowania? Nie jest niestety jednakowa, a różnice wynikają z danej lokalizacji, w jakiej zamieszkujemy. Niektóre grupy społeczne nie muszą jednak płacić za niego, a są to np. studenci uczęszczający na zajęcia w trybie stacjonarnym.

Ważne! W maju 2019 roku rząd Wielkiej Brytanii stworzył praktyczny przewodnik, który w całości przedstawia tematykę Council Tax w Anglii. Dzięki niemu, wiele osób dowie się, że nadpłaca go lub w ogóle nie musi go opłacać.

Darmowe ogłoszenia w UK

Pay Tax Council – czyli kto ma zapłacić?

Zakłada się, że jedno tego typu opodatkowanie przypada na jeden dom lub mieszkanie. Kogo wyznacza się do wnoszenia opłaty za tą należność podatkową? W większości przypadków spoczywa na barkach właściciela lokalu. Jednakże może być to też osoba, która zdecydowała się na mieszkanie socjalne lub najem lokum. Poza tym, może być to ktoś, kto:

 • jest właścicielem, lecz nie mieszka pod wskazanym adresem;
 • mieszka pod danym adresem, którego lokalu jest właścicielem;
 • dysponuje umową na wynajem budynku na okres przynajmniej 6 miesięcy, ale tam nie mieszka;
 • zamieszkuje pod danym adresem nielegalnie (tzw. mieszkanie “na dziko”);
 • mieszka w danej lokalizacji i ma status lokatora “statutory” albo “secure“;
 • zamieszkuje w danym lokalu, przy równoczesnym wynajmowaniu go, dotyczy to również ubezpieczonych lokatorów (tzw. assured tenants).

Powyższe przepisy prawne znajdziemy powołując się na ustawę o zamieszkaniu (Housing Act). Sporządzono ją w 1988 roku, a w 2004 roku zaktualizowano. Kto by to nie był, fiskus nazywa wskazaną osobę mianem “liable person“. Istotnym jest, że musi ona mieć ukończony co najmniej 18-ty rok życia.

Czy wiedziałeś, że? W momencie kiedy nikt nie zamieszkuje budynku, właściciel mieszkania może starać się wyłączenie jego osoby z obowiązku płacenia Council Tax’u. A przynajmniej może ubiegać się o zniżkę.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Ile wynosi opłata za Council Tax w Anglii?

Ile wynosi opłata za Council Tax w Anglii? Niestety nie można tego jednoznacznie określić, gdyż jej wysokość różni się. Poza naszą lokalizacją wpływ na to ma również zakwalifikowanie do danej grupy podatkowej. Te specjalne grupy ujęto w tabeli o nazwie “Valuation Band“. Jak sprawdzić, do której grupy zakwalifikowano nasz dom czy mieszkanie? Można to sprawdzić online, za pośrednictwem strony rządowej Check your Council Tax band. Wystarczy wpisać jedynie adres i otrzymamy odpowiedź. Toteż znając już valuation band, będziemy wiedzieć, ile dokładnie wyniesie kwota podatku Council Tax. Jak łatwo zgadnąć, im większa wartość nieruchomości, tym większy podatek zapłacimy. Niemniej kategorie są obecnie następujące:

 1. A – poniżej 27 000 GBP;
 2. B – od 27 000 do 35 000;
 3. C – powyżej 35 000 do 45 000;
 4. D – od 45 000 do 58 000;
 5. E – powyżej 58 000 do 80 000;
 6. F – od 80 000 do 106 000;
 7. G – powyżej 106 do 212 000;
 8. H – więcej niż 212 000 GBP.

Duże znaczenie na to, w której grupie znajdzie się wybrana nieruchomość ma oczywiście jej cena. Wartości przedstawione w tej tabeli mogą się różnić od aktualnej wyceny. Dlaczego? Opierają się na oszacowaniu z dnia 1 kwietnia 1991 roku, tak więc aktualne ceny nie mają tutaj znaczenia. Trzeba pamiętać, że Council Tax dotyczy całego terytorium Zjednoczonego Królestwa. A grupy podatkowe dla Anglii z pewnością będą przedstawiały się inaczej, aniżeli w Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej.

Pamiętaj! Wysokość podatku Council Tax zależy również od konkretnego regionu, a przedziały opłat ustalają władze lokalne. Udając się do urzędu lub korzystając z serwisu online otrzymamy na ten temat niezbędne informacje.

Council Tax Pay – jak zapłacić?

Jak wygląda kwestia wnoszenia opłat? Zazwyczaj wymaga się płatności comiesięcznej, a dokonać jej można na kilka sposobów. Najpopularniejszą jest na pewno wpłata za pośrednictwem Internetu. Dla zwolenników tradycyjnych form dokonywania opłat istnieją dwie formy. Pierwszą stanowią rejonowe punkty urzędów miast (collection offices) służące regulowaniu tych opłat. Drugą są natomiast sklepy i supermarkety pełniące jednocześnie funkcję punktów pobierania opłat, tzw. PayPoint.

Co się dzieje w przypadku powstania ewentualnych zaległości? Jak doskonale wiemy, podatek lokalny trzeba uiszczać systematycznie. Jeśli nie zapłacimy Council Tax w przeciągu 28 dni, jak i dwóch poprzednich to pozbawiamy się opcji płatności ratalnych. Podatnicy, którzy mają problemy z regulowaniem opłat narażają się na kary finansowe sięgające nawet do 10% wartości podatku. A w najgorszym wypadku grozi proces postępowania sądowego. Dlatego, aby nie narażać się na nieprzyjemności ze strony “fiskusa”, należy natychmiast to zasygnalizować w naszym urzędzie miasta. Dzięki temu, możliwe jest uniknięcie znacznego obciążenia w postaci zadłużenia Council Tax.

Jak zapłacić Council Tax przez Internet?

Natomiast najdogodniejszym sposobem wydaje się ustawienie standing orderczyli stałego zlecenia na swoim rachunku bankowym. Dzięki temu, przelewy będą wychodzić zawsze automatycznie w tym samym terminie. Z pewnością umożliwi to wprowadzenie regularności do naszych comiesięcznych wydatków, a nie zapomnimy o tej płatności.

Tax Council Reduction

Czy opłatę za Council Tax można zredukować i czy przewidziane są zwolnienia z obowiązku opłacania tego podatku? Jak najbardziej tak! Co ciekawe, może to dotyczyć również osób będących właścicielami domu w Anglii lub mieszkania. A także najemców. Kto więc nie musi wnosić opłat Council Tax w Anglii? Są to jedynie nieliczne grupy społeczne, które przedstawiamy poniżej. Co ważne jest jeden warunek. Mianowicie taki, iż wszystkie osoby zamieszkujące pod tym adresem muszą spełniać jedno z niżej wymienionych kryteriów:

 • osoby mające mniej niż 18 lat;
 • ludzie cierpiący na choroby i zaburzenia psychiczne;
 • osoby zamieszkałe w kwaterach narodowych sił zbrojnych;
 • studenci uczęszczający na studia dzienne (full time).

A kto może liczyć na jakiekolwiek ulgi podatkowe?

 • osoby mieszkające wraz ze studentem studiów dziennych;
 • rodziny, które mają małe dochody lub pobierające zasiłek dla bezrobotnych w UK;
 • starsze osoby i weterani wojenni.

Warto też dowiedzieć się, jakiego rodzaju nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu Council Tax. Muszą być one:

 • niezamieszkałe;
 • puste, w sytuacji gdy osoba tam zameldowana/zamieszkująca, znajduje się z różnych powodów w innym miejscu. Przykładem może być sprawowanie nad nią opieki przez jej rodzinę;
 • niezamieszkane, w przypadku gdy osoba tam mieszkająca, obecnie mieszka pod innym adresem, z powodu potrzeby opieki nad inną osobą;
 • w trakcie gruntownego remontu;
 • oznaczone statusem “do rozbiórki”;
 • elementem zabezpieczenia hipotecznego przejętego przez pożyczkodawcę;
 • własnościowymi mieszkaniami, w których osoby w nich zamieszkujące przebywają na utrzymaniu właściciela głównej nieruchomości;
 • kempingami oraz łodziami, które usytuowane są na terenie, na którym już opłaca się Council Tax.

Zmiana miejsca zamieszkania 

Jak wiadomo, nadrzędnym organem zajmującym się kwestią wszelkich podatków w Wielkiej Brytanii jest HM Revenue and Customs. Nie inaczej jest w temacie Council Tax w Anglii. Wspominamy o tym dlatego, ponieważ obecnie większość z nas prowadzi dynamiczny tryb życia. Nie dziwi więc już nikogo temat częstych wyprowadzek i zmiany miejsca zamieszkania. Należy jednak pamiętać, żeby każdorazowo powiadamiać o tym fakcie powyższą instytucję, jak i nasze władze lokalne. Czemu ma to służyć? W szczególności, aby w dalszym ciągu nie płacić podatku za stary lokal. Dzięki temu, zachowamy nasze ciężko zarobione pieniądze na nasze nowe gniazdko.

Z drugiej strony przy całkowitych wyprowadzkach, musimy niezwłocznie poinformować o tym fakcie urząd miasta, z którego się wyprowadzamy. Podając dokładny termin naszego wyjazdu z miasta możemy liczyć nawet na otrzymanie zwrotu podatku. Wszystko to dzięki zmianie wysokości opodatkowaniu, poprzez odjęcie wyznaczonej ilości dni. Tak samo trzeba oznajmić nasz przyjazd do nowego miejsca zamieszkania w danym urzędzie. Wówczas urzędnicy będą mogli obliczyć, a tym samym zacząć naliczać Council Tax, od chwili naszego zameldowania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.