Jak dostać mieszkanie socjalne w UK? Jest to istotna kwestia, dla tych których zarobki nie pozwalają na wynajem mieszkań w regularnych cenach. Tzw. council housing to lokale w Wielkiej Brytanii, którego właścicielem jest urząd miasta, spółdzielnia mieszkaniowa czy inna organizacja. Są wynajmowane jako forma pomocy społecznej za niższą opłatę, osobom w potrzebie. Jakie dokładnie kryteria należy spełniać i gdzie można składać wnioski o przyznanie takiego lokum?

Spis treści

Jak dostać mieszkanie socjalne w UK?

Jak dostać mieszkanie socjalne w UK? W tej sprawie możemy udać się osobiście do siedziby lokalnej rady miejskiej lub złożyć aplikację online. Nie musimy mieszkać w danej okolicy, aby właśnie tam ubiegać się o przyznanie lokalu. Wchodząc na stronę https://www.gov.uk/apply-for-council-housing po wpisaniu kodu pocztowego danej lokalizacji, przekieruje nas na stronę gminy, gdzie pod odpowiednią zakładką „register for social housing”  będziemy mogli złożyć wniosek. Ubiegać możemy się o przyznanie konkretnej, wybranej przez nas nieruchomości. Warto wiedzieć, że każdy właściciel socjalny może narzucać własne kryteria przyznawania mieszkań. Zarówno spółdzielnie mieszkaniowe jak i urzędy miejskie powinny mieć opublikowane, na swoich stronach, informacje odnośnie rodzaju mieszkań jakimi dysponują, kryteriów ich przydzielania oraz opisane procedury ubieganie się o nie. Po złożeniu wniosku dopisani zostaniemy do listy oczekujących. Nie zawsze mamy gwarancję, że lokal zostanie nam przyznany. Są jednak pewne okoliczności, którą wpływają na to, że nasz wniosek będzie rozpatrzony priorytetowo.

Darmowe ogłoszenia w UK

Okoliczności, które kwalifikują do szybkiego przydzielenia mieszkania

Większość właścicieli lokali socjalnych stosuje system punktowy utworzony po to, aby w pierwszej kolejności mieszkanie otrzymali Ci najbardziej potrzebujący. Okolicznościami, które kwalifikują do szybkiego przydzielenia mieszkania zazwyczaj są:

  • bezdomność;
  • groźba utraty obecnego mieszkania;
  • trudne warunki mieszkaniowe, wpływające na pogarszający się nasz stan zdrowia np. przeludnienie, mały metrasz, brak pomieszczeń sanitarnych;
  • uzasadnione obawy przed przemocą na tle rasowym bądź seksualnym w aktualnie zamieszkiwanej dzielnicy;
  • konieczność mieszkania blisko chorej lub niepełnosprawnej osoby nad którą sprawujemy opiekę.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie osoby przebywające w Wielkiej Brytanii mają prawo ubiegać się o mieszkanie socjalne. Nawet jeśli dotknięte są którąś z powyższych sytuacji kryzysowych.

Kto może się ubiegać o mieszkanie socjalne w UK?

Aplikację o mieszkanie socjalne można składać mając ukończone 18 lat (chociaż niektóre rady miejskie pozwalają złożyć wniosek osobom powyżej 16 roku życia). Wiek to nie jedyny wymóg. Przede wszystkim trzeba posiadać obywatelstwo w UK. W przypadku kiedy jesteśmy obywatelami kraju należącego do Unii Europejskiej, musimy udowodnić, że Wielka Brytania to nasze stałe miejsce zamieszkania. Wymagany jest wstępny status osiedleńca (pre-settled status) lub status osiedleńca (settled status). Dzięki nim można ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia socjalne, takie jak zasiłek dla bezrobotnych, czy pomoc mieszkaniowa. Potencjalny najemca mieszkania komunalnego musi udokumentować swoją aktualną sytuację finansową, która zobrazuje dochód na osobę w gospodarstwie domowym. Poziom dochodu nie może być ani za niski ani za wysoki. Przy zbyt małych zarobkach najemcy nie będzie stać na opłacenie czynszu, przy zbyt dużych nie zakwalifikuje się do przydziału mieszkania. Problem z otrzymaniem lokalu socjalnego będą miały osoby karane oraz takie, które wcześniej złamały zasady umowy najmu.

Wymagane dokumenty do złożenia aplikacji o mieszkanie socjalne

Cały proces aplikacyjny jest dosyć długi i samo uzupełnienie formularza może zająć nawet godzinę czasu. W związku z czym, uprzednio powinniśmy zadbać o to, aby mieć przygotowane odpowiednie dokumenty, które dany urząd będzie od nas wymagał. Potrzebne będą nie tylko nasze dokumenty, ale wszystkich członków gospodarstwa domowego. Do złożenia aplikacji najczęściej konieczne będą:

  • Dowód tożsamości (paszport krajowy/międzynarodowy, akty urodzenia lub brytyjskie prawo jazdy ze zdjęciem).
  • Dowód stałego zamieszkania w UK (rachunki za media, opłaty za gaz, prąd, wodę, za usługę operatora komórkowego itp., umowa najmu, wyciągi hipoteczne, pismo dotyczące podatku lokalnego, wyciągi bankowe, pisma medyczne, korespondencja szkolna/naukowa, polisa ubezpieczeniowa).
  • Zaświadczenie o dochodach i oszczędnościach – wszelkie dokumenty wykazujące całkowity, roczny dochód i majątek każdego dorosłego członka gospodarstwa domowego (roczne zestawienie emerytalne, umowa o pracę, wyciągi bankowe, informacje o otrzymywanych zasiłkach).
  • Informacje medyczne – jeśli któryś z członków rodziny ma problemy ze zdrowiem (pisma lub raporty medyczne, w tym recepty, leki, zabiegi, operacje, wypis ze szpitala itp., zasiłek dla osób niepełnosprawnych).
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Kiedy spodziewać się odpowiedzi?

Otrzymanie mieszkania socjalnego może wymagać trochę czasu. To jak długo będziemy na liście oczekujących zależne jest między innymi od tego, ile lokali dostępnych jest w danej okolicy i o jaki typ mieszkania się ubiegamy. Na nasze szanse wpłynie również liczba osób aplikujących o przyznanie socjalnego lokum. Po złożeniu wniosku upewnijmy się, czy na pewno wiemy w jaki sposób będziemy informowani o postępach naszego podania. Gdy znajdziemy się w końcu wystarczająco wysoko na liście, rada miejska skontaktuje się z nami w sprawie dostępnej nieruchomości. Zwykle mamy krótki czas na podjęcie decyzji. Jeśli nie zaakceptujemy lokalu, zazwyczaj pozostaniemy wciąż w rejestrze, natomiast możemy spaść o kilka miejsc w dół na liście oczekujących. Jeżeli nagminnie będziemy odrzucać oferty, w najgorszym wypadku zostaniemy tymczasowo wykreśleni z rejestru. Chociaż zawsze od takiej decyzji możemy się odwołać.

Ile się płaci za mieszkanie socjalne w UK ?

Czynsz socjalny w UK obliczany jest na podstawie 30% od wartości nieruchomości oraz w oparciu o 70% względnego poziomu dochodów lokalnej społeczności. Do tego pod uwagę brana jest liczba sypialni tak, aby mniejsze lokale miały niższe czynsze. Opłaty na lata 2024/2025 prezentowały się w następujący sposób:

Liczba sypialniTygodniowy czynsz
Kawalerka£188.04
2£199.09
3£210.15
4£221.19
5£232.26
6£243.31
https://www.gov.uk/government/publications/limit-on-annual-rent-increases-2024-25-from-april-2024

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.