Obywatelstwo w UK – co musisz wiedzieć? Jeśli wiążesz swoją przyszłość z Wielką Brytanią na dłużej to prędzej czy później będzie Ci ono potrzebne. Będąc pełnoprawnym obywatelem tego kraju nie musisz martwić się o ewentualne zmiany w prawie. Jednak, aby je uzyskać należy spełnić kilka kryteriów. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda cały proces? Zastanawiasz się z jakimi formalnościami jest to związane? Poniższy artykuł powinien rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania z tym związane. Zapraszamy do zapoznania się z nim!
Spis treści
- Czy brytyjskie obywatelstwo jest Ci potrzebne?
- Kryteria, które należy spełnić
- Proces aplikacji krok po kroku
- Wymagane dokumenty
- Jak się przygotować do egzaminów?
Obywatelstwo w UK – co musisz wiedzieć?
Obywatelstwo w UK – co musisz wiedzieć? Ten temat powinien zainteresować osoby, które zamierzają mieszkać oraz pracować na Wyspach Brytyjskich w dłuższej perspektywie. Bez wątpienia jest to istotna kwestia. Cały proces wiąże się z kilkoma wymogami, jakie aplikujący musi wypełnić. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, jak się do tego przygotować. Tym bardziej, że każda osoba ubiegająca się o brytyjskie obywatelstwo musi przejść pozytywnie testy zarówno z języka angielskiego, jak i takich które mają sprawdzić umiejętności komunikacji i wiedzy o brytyjskim społeczeństwie, tzw. „Life in the UK”. Lektura tego artykułu pomoże Ci zrozumieć cały proces oraz poznać formalności z tym związane. Przekonaj się co może Cię czekać!
Czy brytyjskie obywatelstwo jest Ci potrzebne?
Zastanawiasz się, jakie korzyści niesie za sobą posiadanie obywatelstwa w Wielkiej Brytanii? Posiadanie obywatelstwa brytyjskiego niesie za sobą kilka wartościowych przywilejów, takich jak prawo do życia, pracy, nauki oraz wszelkiego rodzaju świadczeń na terenie Zjednoczonego Królestwa bez ograniczeń. Pełnoprawni obywatele mają również dostęp do systemu opieki zdrowotnej NHS oraz prawo do udziału w wyborach. Otrzymujesz możliwość posiadania i używania brytyjskiego paszportu, a nie tylko polskiego. Jego otrzymanie umożliwia łatwiejsze podróżowanie, a także zapewnia ochronę dyplomatyczną ze strony rządu brytyjskiego. Poza tym, będzie Ci uzyskać kredyt, Twoim dzieciom zostanie ono automatycznie przyznane, a ty nie musisz martwić się o świadczenia emerytalne po latach pracy w UK.
Kryteria, które należy spełnić
Proces uzyskania brytyjskiego obywatelstwa wymaga dokładnego zrozumienia, staranności oraz spełnienia określonych warunków. Przede wszystkim, ubiegać o nie mogą się osoby, które ukończyły 18 rok życia, są poczytalne i nie mają żadnych zaburzeń na tle psychicznym. Warto zaznaczyć, że niektóre zasady mogą ulegać zmianie, dlatego najlepiej skonsultować się w tym celu z urzędem imigracyjnym, aby poznać bieżącą sytuację. Poniżej prezentujemy kilka głównych wymogów, które zazwyczaj obejmują:
- Okres zamieszkania – o brytyjskie obywatelstwo może ubiegać się każdy, kto od co najmniej 5 lat mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. Jeśli Twój małżonek/małżonka posiada obywatelstwo w UK, w tej sytuacji możesz się o nie starać po 3 latach zamieszkiwania Wielkiej Brytanii.
- Status osiedlenia – musisz być być rezydentem Zjednoczonego Królestwa lub posiadać prawo do stałego stałego pobytu. Ewentualnie uzyskać status osoby osiedlonej. O brytyjskie obywatelstwo mogą też wnioskować osoby, których małżonkowie, partnerzy lub rodzice je posiadają.
- Historia zatrudnienia w Wielkiej Brytanii – w tym celu należy przedstawić P60, Self-Asessment Tax Calculation lub listy z Job Centre.
- Brak poważnych przestępstw – zaświadczenie o niekaralności jest bardzo istotne, ponieważ przeszłość kryminalna kandydata nie jest mile widziana i może wpłynąć na decyzję o przyznaniu obywatelstwa.
- Znajomość języka angielskiego i życia w UK – wymagane jest zdanie egzaminu potwierdzającego Twoje umiejętności w zakresie komunikacji w języku angielskim, a także musisz zdać test z wiedzy o Wielkiej Brytanii, jej historii oraz kulturze.
Czy wiesz, że możesz nauczyć się angielskiego w aplikacji?
Obywatelstwo w UK – co musisz wiedzieć? Aplikacja krok po kroku
Obywatelstwo w UK – co musisz wiedzieć? Jak wyglądają kroki jakie należy w tym celu podjąć oraz z jakimi wiąże się to formalnościami? Co istotne, osoby w wieku powyżej 65 lat obowiązują takie same przepisy, co wszystkich. Jedynym wyjątkiem są egzaminy, ponieważ to właśnie z nich zwolnione są osoby, które przekroczyły ten wiek. Poza tym inne etapy procesu oraz związane z nim opłaty są utrzymane.
Wniosek o przyznanie obywatelstwa brytyjskiego możemy złożyć osobiście lub wypełnić go online. Czas rozpatrywania wniosku od momentu jego złożenia trwa zazwyczaj 6 miesięcy. Istnieje szansa na szybsze jego rozpatrzenie, ale nie jest to gwarantowane. Oto 3 kroki, które musisz wykonać:
Krok 1. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do uzyskania obywatelstwa brytyjskiego.
Krok 2. Przygotuje się do zdania egzaminu z języka angielskiego oraz testu „Life in the UK”.
Krok 3. Złóż aplikację o obywatelstwo. Przygotuj odpowiednie dokumenty oraz wypełnij wniosek online lub przy użyciu papierowego formularza.
Krok 4. Wykonaj opłaty związane z wnioskiem.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia Twojej aplikacji, otrzymasz zaproszenie na uroczystą ceremonię nadania obywatelstwa i odbiór oficjalnego brytyjskiego certyfikatu.
Wymagane dokumenty
Poniżej wymienione zostały dokumenty, które będziesz zobligowany/a przedstawić w swojej aplikacji o otrzymanie statusu pełnoprawnego obywatela Wysp Brytyjskich:
- Dokument potwierdzający tożsamość, np. polski paszport lub dowód osobisty.
- Dwa paszportowe zdjęcia.
- Certyfikaty zdania egzaminów – językowego oraz „Life in the UK”.
- Referencje od dwóch osób, np. pracodawcy, lekarza itp.
- Dokument potwierdzający prawo pobytu oraz okres zamieszkania na Wyspach Brytyjskich.
- Dokumenty związane z pracą i finansami – osoby zatrudnione mogą załączyć P45, P60, payslipy z miejsca zatrudnienia. Jeśli prowadzisz własną działalność przedstaw rozliczenia podatkowe self-assesment.
- Trzeba również udowodnić zamiar pozostania na stałe na terytorium Zjednoczonego Królestwa.
- Jeśli Twój/a małżonek/a posiadają brytyjskie obywatelstwo do wniosku dołącz również akt małżeństwa.
Jak się przygotować do egzaminów?
Podejście do testów może generować sporo stresu, dlatego warto wcześniej zapoznać się, jak wygląda ich przeprowadzenie. Dzięki temu będzie nam łatwiej oswoić się z tym, co nas czeka.
Jednym z nich jest egzamin B1 SELT (Secure English Language Test). Jego celem jest ocena umiejętności językowych kandydata w zakresie czytania, pisania, słuchania i mówienia. Ma potwierdzić, że zdający posiada umiejętności językowe na poziomie B1. Całkowity czas testu trwa około 16 minut i składa się z 3 części:
- Część 1: Czytanie i pisanie
- Część 2: Słuchanie
- Część 3: Mówienie
Przed przystąpieniem do egzaminu, możesz skorzystać z dostępnych kursów przygotowawczych, które pomogą Ci w zrozumieniu struktury tekstu oraz poprawieniu swoich zdolności językowych. Dostępnych jest wiele podręczników i innych materiałów, które możesz znaleźć online.
Test „Life in the UK” ma sprawdzić, czy posiadasz odpowiednią wiedzę na temat brytyjskiego społeczeństwa, historii, instytucji, kultury i tradycji. Składa się on zazwyczaj z 24 pytań wielokrotnego wyboru. Na jego rozwiązanie przysługuje 45 minut. Aby przejść egzamin pozytywnie, należy odpowiedzieć poprawnie na co najmniej 75% pytań.
Komentarze