Przepisy ruchu drogowego w UK to temat, który w szczególności powinien zainteresować osoby, które wyemigrowały na Wyspy Brytyjskie. Mieszkasz w Anglii? Dopiero planujesz tam swoją przeprowadzkę? A może chcesz odwiedzić ten kraj w celach turystycznych? Powodów wyjazdu może być wiele, ale bez względu na cel naszej wizyty w Zjednoczonym Królestwie, warto zapoznać się z obowiązującymi tam zasadami poruszania się po drogach, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i kar finansowych. W szczególności dlatego, że występuje kilka głównych różnic pomiędzy tymi, które występują w Polsce. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jak się zachować na brytyjskich drogach. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
- Różnice pomiędzy polskimi przepisami a brytyjskimi
- Zasady, które należy znać
- Licencja na poruszanie się po brytyjskich drogach
- Czy obowiązkowe jest posiadanie brytyjskiego prawa jazdy?
Przepisy ruchu drogowego w UK
Przepisy ruchu drogowego w UK są uregulowane przez Kodeks Drogowy (Highway Code). Każdy kraj ma swoje zasady poruszania się po drogach, dlatego zanim znajdziemy się na terytorium Zjednoczonego Królestwa, warto zaczerpnąć wiedzy w tym temacie. Jest to priorytetowe, aby dobrze się przygotować do jazdy. Największym problemem może okazać się ruch lewostronny, jaki obowiązuje na Wyspach Brytyjskich. Dla kierowców może to być nie lada wyzwanie, w szczególności jeśli chodzi o zachowanie się na skrzyżowaniach czy rondach. Będzie to wymagało od nas dużo większej koncentracji. Poza tym, występują jeszcze inne różnice, z którymi należy się zapoznać. Chcesz wiedzieć, na co się przygotować zanim wjedziesz na brytyjskie drogi? Z czym możesz się tam spotkać? Na co uważać? W takim razie sprawdźmy!
Różnice pomiędzy polskimi przepisami a brytyjskimi
Pomiędzy zasadami obowiązującymi na drodze w Polsce a w Wielkiej Brytanii występują pewne różnice, z którymi należy się zapoznać, zanim zdecydujemy się prowadzić pojazd w UK. Jedną z najbardziej oczywistych i już wcześniej wspomnianą różnicą jest to, że w UK obowiązuje ruch lewostronny. Wpływa to na układ dróg, nawigację oraz zasady wyprzedzania. Żeby ułatwić sobie poruszanie się po lewym pasie, musimy przede wszystkim skupić się na znakach drogowych. Tutaj warto wiedzieć również, że biały okrągły znak z przekątną czarną linią informuje, że obowiązuje standardowe ograniczenie prędkości, a nie jak w Polsce koniec wszystkich zakazów. Natomiast znak „ustąp pierwszeństwa przejazdu” najczęściej jest namalowany na jezdni. Żółta kratka na skrzyżowaniu oznacza, że w tym miejscu nie można się zatrzymywać.
Brytyjskie limity prędkości są wyrażane w milach na godzinę (mph), podczas gdy polskie w kilometrach na godzinę. Przykładowo, 30 mph to około 48 km/h. W Polsce, zwłaszcza w miejscowościach, ograniczenia prędkości bywają niższe niż w Wielkiej Brytanii. Ograniczenie prędkości w UK obowiązuje do odwołania i nie istnieje reguła, że skrzyżowanie odwołuje limit oraz nie występują znaki „początek terenu zabudowanego” czy „koniec terenu zabudowanego”. W obszarach zabudowanych zwykle obowiązuje limit prędkości 30 mph. Na drogach jednopasmowych poza obszarami zabudowanymi (single carriageway) zwiększa się on do 60 mph. W przypadku dróg dwupasmowych w terenie niezabudowanym, czyli double carriageway i na autostradach możemy poruszać się z prędkością do 70 mph. Limity te dotyczą samochodów osobowych. Natomiast samochody z przyczepami kempingowymi i innymi powinny jechać o 10 mph wolniej. Wyjątkiem jest obszar zabudowany, na którym mogą jechać z tą samą prędkością, co auta osobowe.
Dodatkowo warto wiedzieć, że obowiązek jazdy na światłach ma zastosowanie tylko wtedy, gdy widoczność spadnie poniżej 100 metrów, a pasy bezpieczeństwa obowiązują zawsze i nie ma tutaj żadnych wyjątków, nawet dla kobiet w ciąży. Poza tym, limit poziomu alkoholu we krwi u kierowcy wynosi w Wielkiej Brytanii 0,8 promila.
Zasady, które należy znać
Skoro poznaliśmy już najważniejsze różnice, z jakimi możemy się spotkać w Zjednoczonym Królestwie, warto poznać panujące tam zwyczaje. Dzięki temu będziesz mógł/a znacznie szybciej przyzwyczaić się do nowych warunków prowadzenia pojazdu i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania.
Po pierwsze ronda, które w Wielkiej Brytanii są bardzo powszechne. Zastępują skrzyżowania równorzędne, które w UK nie występują. Na rondach należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Jazda po rondzie odbywa się w odwrotnym kierunku niż w Polsce, zatem musimy poruszać się zgodnie ze wskazówkami zegara. Należy dobrze obserwować znaki i sygnalizację. Po drugie, zawsze ustępuj pierwszeństwa pieszym na przejściach. Uwaga! Zdarza się, że piesi wchodzą na jezdnię nawet na czerwonym świetle. Rowerzyści także są na uprzywilejowanej pozycji. Zwróć na nich szczególną uwagę.
Nie używaj telefonu komórkowego podczas jazdy. Nie stosowanie się do tego traktowane jest na równi z prowadzeniem pod wpływem alkoholu. Warto zaopatrzyć się w zestaw głośnomówiący, dzięki któremu będziesz mógł/a korzystać z telefonu bez użycia rąk. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że wyprzedzanie zawsze odbywa się z prawej strony. Warto jeszcze zapamiętać, że obowiązuje zakaz wjeżdżania na buspasy. Przestrzeganie tych zwyczajów przyczyni się nie tylko do Twojego bezpieczeństwa, ale także innych użytkowników brytyjskich dróg.
Przepisy ruchu drogowego w UK – licencja na poruszanie się po brytyjskich drogach
Przepisy ruchu drogowego w UK powinny być dobrze znane każdemu, kto planuje poruszać się po tym kraju własnym pojazdem. Wiele osób, które planuje swoją emigrację na Wyspy Brytyjskie zastanawia się, czy polskie dokumenty potwierdzające uprawnienia do prowadzenia pojazdów będą tam honorowane. Przed wejście w życie Brexitu w 2021 roku, sytuacja była bardziej oczywista, natomiast jak teraz wygląda sytuacja? Sprawdźmy!
Czy obowiązkowe jest posiadanie brytyjskiego prawa jazdy?
Zastanawiasz się, czy przyjeżdżając na terytorium Zjednoczonego Królestwa potrzebna będzie wymiana polskiego prawa jazdy na brytyjskie? Jeśli posiadasz polskie prawo jazdy i zamierzasz przebywać w Wielkiej Brytanii musisz wiedzieć o kilku kluczowych kwestiach. Jak wiadomo Brexit wprowadził kilka zmian, które dotknęły różnych sfer życia imigrantów w UK. To samo dotyczy kwestii związanych z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów. Po pierwsze, w przypadku krótkiego pobytu możemy poruszać się po brytyjskich drogach korzystając z polskiego dokumentu (do 12 miesięcy). Dotyczy to wizyt tymczasowych, np. odwiedzenia rodziny w UK. Sytuacja ulega jednak zmianie, gdy planujesz dłuższy pobyt w tym kraju. Jeśli mieszkasz w Anglii już od dłuższego czasu i posiadasz stałe miejsce zamieszkania zaleca się, aby podjąć decyzję o wymianie polskiej wersji uprawnień na brytyjską. Będzie to dla Ciebie korzystniejsze w większości sytuacji. Dodatkowo warto rozważyć zakup auta z kierownicą po prawej stronie, co ułatwi poruszanie się po brytyjskich drogach.
Wymiana polskiego dokumentu na angielski
Aby wymienić polskie prawo jazdy na angielskie, należy postępować zgodnie z następującymi krokami:
- Upewnij się, że posiadasz zameldowanie na stałe w Wielkiej Brytanii
- Przygotuj niezbędne dokumenty, takie jak: oryginał polskiego prawa jazdy, dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport), dokument potwierdzający zamieszkanie w UK (np. umowa najmu mieszkania, rachunek za prąd), aktualne zdjęcie.
- Wypełnij formularz D1, który jest dostępny online na stronie DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency).
- Wykonaj opłatę – aktualne stawki również znajdziesz na stronie DVLA.
- Wyślij wymienione dokumenty, wraz z potwierdzeniem wykonania opłaty na adres DVLA.
Po rozpatrzeniu Twojego wniosku, DVLA wyśle Ci brytyjskie prawo jazdy na podany adres. Zazwyczaj cały proces zajmuje do 3 tygodni.
To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to odwiedzaj naszą stronę regularnie. Ogłoszenia w UK to doskonałe źródło informacji, gdzie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. Odkryj świat możliwości na naszym portalu ogłoszeniowym! Przeglądaj setki ofert nieruchomości, znajdź wymarzoną pracę, dokonaj udanych transakcji. Poznaj wyjątkowe ogłoszenia, które spełnią Twoje potrzeby i sprawią, że codzienne życie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!
Komentarze