Co zwiedzać w Londynie? W sytuacji, gdy trzeba ograniczyć nasz plan wycieczki do dwóch lub trzech dni, organizację należy rozplanować w 100%. Jak najlepiej to zrobić? Oczywiście, że za pomocą niniejszego poradnika, w którym opisujemy najciekawsze według nas miejsca stolicy Anglii. Tak więc, nie przedłużając zapraszamy Państwa serdecznie do naszej dzisiejszej lektury!

Spis treści

Co zwiedzać w Londynie? – wstęp

Co zwiedzać w Londynie? Tak, jak wspomnieliśmy już we wstępie, turystów zawsze ograniczają pewne czynniki. Jakie? Oczywiście największy z nich to czas, jaki mamy do dyspozycji. Toteż chcąc wybrać się do Londynu na weekend, warto przygotować sobie wcześniej zestawienie najciekawszych londyńskich punktów. Co najlepiej obejrzeć w tym czasie w Londynie podczas tzw. city break? Londyn wraz z całą swą aglomeracją, liczy sobie blisko 9 milionów mieszkańców, zaś jego powierzchnia to ponad 1500 km2. Statystyki te mówią nam więc o jednym. Niestety nie sposób zobaczyć wówczas wszystkiego, co to wspaniałe miasto ma nam nam zaoferowania.

Jednak spokojnie możemy zrealizować co najmniej 10 pozycji z naszej listy. Z jednej strony ciężko jest wybrać nam kilka najbardziej atrakcyjnych. Powszechnie wiadomo, że atrakcje w Londynie czekają na nas praktycznie wszędzie. Z drugiej zaś, są miejsca, które powinien odwiedzić każdy z turystów choć raz w swoim życiu. Dlatego, poniżej prezentujemy autorski plan zwiedzania Londynu. Zawiera on absolutne “top 10” miejsc, a nawet i więcej, jakie koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy!

Darmowe ogłoszenia w UK

Zwiedzanie Londynu – top 3

Zwiedzanie największego miasta powinniśmy rozpocząć od miejsca zawierającego na raz aż 4 ważne obiekty. Są to kolejno: Big Ben, Palace of Westminster, Westminster Abbey oraz Westminster Bridge. Dlaczego wybraliśmy tą lokalizację? Z prostego powodu, o którym wspominaliśmy wcześniej, czyli czasu, bowiem każde miejsce znajduje się dosłownie obok siebie. Zyskując na czasie, za jednym razem możemy “zaliczyć”: najbardziej znany londyński zegar, a także słynne Opactwo Westminsterskie. Było ono miejscem koronacji i pochówku królów Anglii oraz Zjednoczonego Królestwa. Poza tym czeka tu na nas znany na całym świecie Westminster Bridge, który jest najstarszym londyńskim mostem. Oprócz tego, mamy tu jeszcze Pałac Westminterski, stanowiący siedzibę Izby Gmin i Lordów Wielkiej Brytanii.

Big Ben Westminster

Pałac Buckingham – Buckingham Palace

Co zwiedzać w Londynie? Będąc tu, nie możemy zapomnieć oczywiście o wizytacji siedziby samej Królowej Anglii, czyli Pałacu Buckingham. Ciekawostką jest fakt, że po powstaniu tej budowli, wielokrotnie ją udoskonalano. Efektem tych modernizacji jest aż 600 komnat, ponad 70 łazienek i blisko 200 sypialni. Na terenie pałacu znajdziemy również pomnik królowej Anglii, Wiktorii. Była to ostatnia z kobiet monarchiń, przed samą królową Elżbietą II. Jej rządy przypadły na lata 1837-1901. Wspomniany pomnik wykonał rzeźbiarz, Thomas Brock w roku 1931, używając do jej wykonania biały marmur. Turyści jednak bardziej kojarzą sam pałac z uroczystą tradycją zmiany warty. Zazwyczaj odbywa się ona codziennie, choć podczas zimy nie zawsze. W związku z tym najlepiej wcześniej zorientować się, kiedy i o której “załapać się” na to kultowe wydarzenie. Jak to zrobić? Najdokładniej sprawdzimy to online na oficjalnej stronie.

Pałac Buckingham

Oko Londynu – London Eye

Kolejnym punktem “must see” jest tzw. Oko Londynu, czyli London Eye. Co to takiego? Jest to wielki diabelski młyn, który mieści się na południe od rzeki Tamizy, w pobliżu mostu westminterskiego. Czym się charakteryzuje ta atrakcja? Jej wysokość to 135 metrów, a na całym kole umieszczone aż 32 wagoniki dla turystów. Długość trwania obrotu to 30 minut. Podczas obracania się młynu, napędza się go niewielką prędkością. Dzięki temu zwiedzający mogą szybko wysiąść, jak i wsiąść do kapsuły, bez konieczności wyłączania maszyny. W tej części Londynu, turystów jest szczególnie dużo. Nie może więc dziwić ogromna ilość punktów gastronomicznych, w których można zjeść coś na szybko, czy napić się pinty piwa. Czym jest ta pinta? Jeśli jeszcze nie słyszeliście, polecamy nasz artykuł – angielskie jednostki miar i wag.

Oko Londynu

Londyn miejsca do zwiedzania – miejsca 4-7

Przedział miejsc 4-7 otwiera tzw. Piccadilly Circus. Jest to plac, który znajduje się w rozrywkowym centrum Londynu – Soho. Co możemy tutaj zobaczyć? Przede wszystkim unikatową fontannę wraz z figurką greckiego boga miłości – Erosa. Jednak większość przybywających tu po raz pierwszy, większą uwagę zwraca na ogromny wyświetlacz LED z reklamami.

Piccadilly Circus

Pamiętaj! Zwiedzanie Anglii nie ogranicza się tylko do Londynu. Sprawdźcie więc jeszcze, co warto zobaczyć w Anglii?

Chinatown

Polacy w Anglii nazywają ją chińską dzielnicą, choć oficjalnie nie zalicza się jej do dzielnic Londynu. To jedyna w swoim rodzaju azjatycka część Londynu, która może nam przypominać scenerię z filmu “Wielka draka w chińskiej dzielnicy”. Chinatown w Londynie niestety rozmiarami nie dorównuje jej amerykańskiemu odpowiednikowi, lecz też jest ciekawe. Warta naszej uwagi jest z pewnością brama chińskiej dzielnicy, liczne sklepy oraz tutejsze restauracje. Szczególnie te ostatnie mogą nas mile zaskoczyć przepysznym jedzeniem. Jeśli jesteście miłośnikami “chińszczyzny” to “strzał w 10”!

Muzeum Historii Naturalnej

Następnym miejscem, jakie polecamy jest Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Co ciekawe, jest to jedno z trzech muzeów, które umiejscowiono na jednej ulicy. Ze względu na swoją wielkość, pełna trasa jego zwiedzania zajmuje do 3-4 godzin. Dlaczego aż tyle? Wewnątrz znajdziemy do 80 milionów eksponatów w pięciu odmiennych kategoriach. Dane statystyczne wskazują, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w skali globalnej. Zajmuje bowiem 10-12 miejsce w tym rankingu. Tak więc, kiedykolwiek się tam nie wybierzemy, to każdorazowo spotkamy tutaj multum turystów. A tych co zrozumiałe, najbardziej interesują ceny w Anglii. Jeśli chodzi o wstęp do muzeum, to standardowo jest on bezpłatny. Są jednak wyjątki, do których należą specjalne wydarzenia oraz dedykowane wystawy. Aby wesprzeć działalność oraz utrzymanie muzeum, możemy tego dokonać poprzez przekazanie naszej darowizny do skrzynki.

Muzeum Historii Naturalnej

Tower Bridge

Siódme miejsce w naszym zestawieniu przypadło Tower Bridge. Niewątpliwie można zaliczyć go do grona najbardziej kojarzonych miejsc całego Londynu. Wybudowany w 1894 roku, w niedalekiej odległości od znanego Tower of London. To typ mostu zwodzonego, toteż bez problemu mogą przepływać pod nim statki pasażerskie. Co sprawia, że most ten jest tak popularnym miejscem ruchu turystycznego? Jak sama nazwa wskazuje, na pewno każdy odwiedzający swoją uwagę skupia na dwóch wieżach, które łączą podwójne pomosty. Obecnie mechanizm uruchamiający “otwarcie” mostu jest w pełni zelektryfikowany, jednak wcześniej napędzała go para. Nawet dziś stanowi perełkę architektury Londynu.

Tower Bridge

Ważne! Jak dotrzeć do tego unikatowego punktu komunikacyjnego? Sprawdźcie rozkład metra londyńskiego.

Londyn zwiedzanie – pozycje 8-10

Co zwiedzać w Londynie? Ostatnie z obiektów zaczynamy od Hyde Park’u, czyli miejsca odmiennego od pozostałych. Park ten wyróżnia się bogactwem zieleni, gdzie mamy możliwość odpocząć od dynamicznego tempa życia w wielkim mieście. Na co dzień jest to wyjątkowo spokojne miejsce, aczkolwiek czasami w Hyde Park odbywają się duże i ciekawe koncerty. W parku usytuowano też zalew, który doskonale współgra wizualnie z całością parku. Biorąc rowerek wodny, bądź nabywając rejs łódką, możemy przepłynąć unikalne “parkowe jeziorko”.

Uwaga! Szukacie listy wydarzeń, jakie będą miały miejsce w Hyde Park’u? Sprawdźcie je na polskich portalach w Anglii.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Trafalgar Square

Przedostatni punkt na naszej liście to plac Trafalgar Square. Przedstawia on wiktorię brytyjskiej marynarki wodnej w bitwie stoczonej właśnie pod Trafalgarem, w 1805 roku. W centralnej części placu znajdziemy wysoką na 55 metrów słynną Kolumnę Nelsona, którą otaczają cztery wielkie rzeźby lwów. Poza tym, plac ozdobiono dwoma pięknymi fontannami. Do odwiedzenia jest tu także National Gallery na północnym krańcu placu.

Czy wiedziałeś, że? Szukając dla nas tematycznej wycieczki, takowe możemy znaleźć też w ofercie biur podróży w UK.

Harrods

No i doszliśmy do ostatniego obiektu. Z myślą o zakupoholikach, wybraliśmy luksusowe centrum handlowe “Harrods”. Warto podkreślić tu epitet luksusu, gdyż to miejsce doskonale odzwierciedla poziom życia wyższych elit społecznych. Dominują tu głównie ekskluzywne i popularne marki, lecz nie tylko. Na szczęście mniej zamożni klienci również znajdą tu coś dla siebie. Co ciekawe, stopień bogactwa tego centrum nie powinien nas wcale dziwić. Dlaczego? Nie znajduje się już w rękach Brytyjczyków. W maju 2010 roku za kwotę 1,5 miliarda GBP odkupiło je Qatar Investment Authority.

Jak dojechać na zakupy? Korzystną alternatywą dla komunikacji publicznej, może stanowić dla nas BlaBlaCar w UK.

Zwiedzanie Londynu – co trzeba wiedzieć?

Co zwiedzać w Londynie? Podsumowując dzisiejszy temat, każdy przyzna bez dwóch zdań, że Londyn to niesamowite miasto. Zawiera bowiem cenne zabytki kultury, niespotykaną nigdzie indziej atmosferę oraz liczne atrakcje. Oczywiście miejsca do zwiedzania, jakie zaproponowaliśmy powyżej, nie wyczerpują pomysłów na spędzanie tam wolnego czasu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.