BlaBlaCar w UK to nowoczesna alternatywa dla popularnych środków komunikacji publicznej, których ceny mogą przyprawić nas o zawrót głowy. Dlatego też, aby podróże po Anglii okazały się dla nas bardziej opłacalne, dobrym pomysłem jest wypróbowanie także innych metod transportu. W celu przybliżenia tematu oraz zasad korzystania z aplikacji BlaBlaCar w Wielkiej Brytanii polecamy nasz niniejszy artykuł. Zapraszamy Państwa serdecznie do lektury!

Spis treści

Czym jest BlaBlaCar w UK?

Czym jest BlaBlaCar w UK? Przede wszystkim odpowiedzią na coraz wyższe ceny za bilety na komunikację w tym kraju. Jak bowiem dobrze wiemy, podróże po Wyspach Brytyjskich bywają kosztowne. Przykładowo, gdy wybierzemy kolej, to trasa z jednego końca Zjednoczonego Królestwa na drugi może przebić nawet koszt lotu. Kupno samochodu w UK pozwala wprawdzie na dużą niezależność i posiadanie własnego pojazdu. Wiążą się z tym jednakże spore koszty, z których często nie zdajemy sobie wcześniej sprawy. W tym wypadku standardem jest zakup paliwa, a oprócz tego potrzeba obowiązkowego wykupienia polisy, podatku drogowego oraz koszt ewentualnych napraw.

Swoistym “powiewem świeżości” w branży usług komunikacyjnych może być właśnie BlaBlaCar w Anglii. Potocznie nazywa się go również jako “carpooling“, czyli w dosłownym tłumaczeniu “dzieleniem się autem”. Znajdując się w roli pasażera i korzystając z tej formy transportu, możemy poczuć się całkiem jak w podróży “na stopa”. Ponadto, BlaBlaCar to nie tylko szybkie i tanie przejazdy autami, ale także możliwość jazdy autobusami. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy!

Zobacz także: Czy sprawdzałeś już, jakie jest najtańsze ubezpieczenie auta w UK?

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Bla Bla Car w UK

Jak działa serwis BlaBlaCar w UK? Za pomocą wyszukiwania przebiegu trasy oraz miejsca docelowego, intuicyjnie łączy kierowców z pasażerami. Wybierając się w drogę własnym autem, a przy okazji dysponując wolnym miejscem, możemy w łatwy sposób zaoszczędzić na podróży. Jedyne, co musimy w tym celu zrobić, to utworzyć ogłoszenie w aplikacji BlaBlaCar, które powinno zawierać podstawowe informacje. Czyli: datę, cel podróży, cenę przejazdu, markę auta oraz liczbę wolnych miejsc. Poza tym, zawsze możemy ustalić nasze indywidualne wymagania, jakie powinni spełniać potencjalni pasażerowie. Przykładowo może to dotyczyć zakazu palenia podczas jazdy, bądź przewożenia zwierząt.

Co warte podkreślenia, podróż nie musi odbyć się na całej trasie, a równie dobrze jedynie na wyznaczonym odcinku. Kierowca zaś informuje swoich pasażerów o możliwym miejscu spotkania. Cenę za przejazd automatycznie podaje sama aplikacja, biorąc pod uwagę dane zaczerpnięte z wcześniejszych tras. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że musimy przyjąć z góry ustaloną kwotę, bowiem możemy też ustalić własną.

Pamiętaj! Będąc kierowcą, czy też pasażerem, po odbyciu wspólnej podróży, dobrym zwyczajem jest wystawienie odpowiedniej opinii wraz z krótkim opisem. Zamieszczony feedback z pewnością wydatnie pomoże w przyszłości innym użytkownikom BlaBlaCar w UK.

Darmowe ogłoszenia w UK

Carpooling

Co kryje się pod tajemniczą nazwą “carpooling“? Są to wspólne podróże i dzielenie się jej kosztami. Czyli również korzystanie z BlaBlaCar w UK wpisuje się w ten schemat działania. Taka forma podróżowania zwykle występuje na terenach niezbyt dobrze skomunikowanych, choć nie zawsze. Warto przytoczyć przykład wspólnych dojazdów do pracy w UK i nie tylko. Nieliczne cechy tego stylu podróżowania mogą przypominać jazdę “na stopa”. Niestety w tym wypadku musimy dołożyć się do kosztów paliwa, czego zwykle nie robi się korzystając z “okazji”.

Uwaga! W przypadku, gdy nie możemy znaleźć żadnego przejazdu, naszym “kołem ratunkowym” może okazać się tzw. “ride alert“. Jeśli ktoś zauważy nasz sygnał, to natychmiast otrzymamy wówczas informację o potencjalnym przejeździe!

Autobus Bla Bla Car

Należy odnotować, że BlaBlaCar to nie tylko możliwość wspólnych przejazdów autem po Wielkiej Brytanii. Jakiś czas temu postanowiono uruchomić w aplikacji możliwość zarezerwowania oraz nabycia biletu autobusowego. Jeżeli więc ktoś jeszcze nie przekonał się do carpoolingu, to zawsze może wybrać właśnie taką alternatywę. Opcja ta jest nieznacznie droższa, lecz dla niektórych dużo wygodniejsza. W apce mamy możliwość kupna biletów na wiele różnych kierunków oferowanych przez popularnych przewoźników w Anglii, jak np. Megabus czy National Express. Oprócz przemieszczania się po największych miastach w Anglii, możemy też wybrać się w międzynarodową podróż. Jest to możliwe dzięki podjęciu współpracy BlaBlaCar z ponad setką zagranicznych firm z branży transportowej.

BlaBlaCar – ile kosztuje?

Jak dobrze wiemy, ceny w Anglii nie należą do najtańszych w Europie. Nie inaczej jest, gdy mówimy o komunikacji. Aczkolwiek w przypadku BlaBlaCar możemy się mile zaskoczyć. Po pierwsze, ceny za przejazd ustalają sami użytkownicy aplikacji. Po drugie, są one dużo mniejsze, aniżeli przy poruszaniu się na przykład pociągiem. Przykładem może być choćby popularna trasa na linii Londyn – Manchester, za którą zapłacimy już od 17 do maksymalnie 21,50 GBP. Za “kolejową wycieczkę” w tym samym kierunku minimalnie trzeba zapłacić co najmniej 38 GBP. A przy tym liczyć się z niecodzienną porą przejazdu, czyli taką poza godzinami szczytu.

BlaBlaCar z UK do Polski

Czy wiedzieliście, że za pomocą aplikacji BlaBlaCar możecie wyszukać także tanie przejazdy z UK do Polski? Jeśli nie, to już możecie “bookować” swój przejazd. Przykładowo za podróż z Londynu do Szczecina zapłacimy około 230 PLN. W sytuacji nagłej, gdzie szukamy transportu “na zaraz”, koszty niekoniecznie są wysokie. A opcja ta może okazać się dużo korzystniejsza od kosztownego lotu samolotem.

Aplikacja BlaBlaCar

Jak rozpocząć swoją przygodę z BlaBlaCar w UK? Wystarczy jedynie pobrać mobilną apkę na swój telefon, bądź też zarejestrować się na oficjalnej stronie serwisu. Zdecydowanie więcej zwolenników ma pierwsza z opcji, gdyż jest po prostu dużo wygodniejsza i bardziej praktyczna. Warto zaznaczyć, że zainstalowanie aplikacji jest całkowicie darmowe. Przygotowano dwie wersje dla użytkowników posiadających różne oprogramowanie: jest to Android oraz Apple/iOS.

BlaBlaCar – czy to bezpieczne?

No właśnie, czy korzystanie z tej formy przejazdów nie stwarza żadnego zagrożenia? Hipotetycznie jadąc jedynie z kierowcą, możemy stać się ofiarą napaści, kradzieży auta czy innego przestępstwa. Oczywiście może tak się stać też, gdy to my kierujemy pojazdem. Pasażerem może być ktoś inny, niż osoba za którą podawała się w Internecie. Dlatego BlaBlaCar każdorazowo podnosi poziom bezpieczeństwa korzystania z serwisu, poprzez weryfikację użytkowników. Warto również samemu zadbać o sprawdzenie detali kierowcy takich jak jego opinie i ogólna ocena wystawiona przez innych użytkowników. 

Podsumowanie

Reasumując, BlaBlaCar w UK funkcjonuje już od dekady (2011). Przez te wszystkie te lata sukcesywnie podbijał rynek komunikacyjny w Wielkiej Brytanii. W nowym dziesięcioleciu nic się w tym temacie nie zmienia, a popularna apka nadal podbija serca Brytyjczyków. Generalnie zjawisko “carpoolingu” zyskuje na popularności, gdyż dla wielu kierowców oraz pasażerów stał się prostym sposobem na większe oszczędności. Kierowca odzyskuje pieniądze za paliwo, a pasażer ma dużo tańszy przejazd do tego samego punktu docelowego. Tak więc, obie strony na tym zyskują, toteż argumenty są tu oczywiste. Ponadto jeszcze dla innych BlaBlaCar stał się sposobem na tanie podróże. Jak to możliwe? Wynika to z faktu, iż jeżdżąc częściej i taniej nie przepłacają za pośrednictwo biur podróży w UK. Oprócz tego, przy okazji wspólnej jazdy, mamy niepowtarzalną możliwość zacieśnienia na trwałe nowych znajomości. Ponadto, w czasach wzmożonej troski o środowisko, podróżując z BlaBlaCar w UK, przyczyniamy się do właściwej, proekologicznej postawy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.