Jak pewnie wiesz, jak zwiedzić Londyn w 3 dni? Są takie atrakcje w stolicy, które po prostu zobaczyć trzeba. Nie ma zmiłuj w tym temacie. Co więc można znaleźć w mieście Sherlocka Holmesa? Ponoć wszystko. Trzeba tylko wiedzieć gdzie i jak szukać. Jeśli więc zastanawiasz się: Jakie są najciekawsze miejsca w Londynie lub jakie darmowe atrakcje Londyn w ogóle oferuje, dobrze trafiłeś. Aby pomóc Ci odkryć stolicę Anglii, stworzyliśmy trzydniowy plan wycieczki, obejmujący miejsca, które musisz odwiedzić, gdy tam będziesz.

Spis treści

Jak zwiedzić Londyn w 3 dni?, czyli planowanie podróży

Jak zwiedzić Londyn w 3 dni? Najlepiej poruszać się środkami transportu publicznego oraz na pieszo. Świetna sieć transportu obejmuje Londyńskie metro, autobusy oraz koleje na terenie miasta. Przed zakupem biletu należy zastanowić się i zdecydować: czy kupimy bilet na metro i autobusy, czy może tylko na autobusy?

Opcja metro i autobusy poprzez zakup Travelcard (tak zwanej travelki), umożliwi nam podróżowanie niemal wszystkimi środkami transportu publicznego w mieście. Dodatkowo pozwoli nam zaoszczędzić czas na przejazdach pomiędzy kolejnymi atrakcjami w Londynie. Natomiast opcja tylko autobusy w Londynie z biletem bus pass to opcja znacznie tańsza. Natomiast będziemy mogli poruszać się tylko autobusami, ale zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Aby uzyskać więcej informacji i wskazówek dotyczących poruszania się po Londynie, zapoznaj się z  oficjalną stroną Transport for London

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Następnym pytaniem jakie należy zadać  – czy będziemy kupować bilety jednorazowe, czy może zdecydujemy się na bilet dzienny a może tygodniowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, zależy od tego, jak bardzo lubimy chodzić oraz ile przejazdów w przeciągu dnia planujemy. W podjęciu tej decyzji może pomóc mapa przystanków autobusowych przy głównych atrakcjach turystycznych Londyn mapa.

Na przykład: normalny pojedynczy przejazd autobusem po Londynie kosztuje £1.50, a całodzienny normalny bilet autobusowy to koszt £5.00

Uwaga! Nie zalecamy jazdy samochodem po centrum Londynu, ponieważ sama jazda jak i znalezienie parkingu w centrum może być koszmarem. Parkingi są drogie, a za wjazd do centrum, do tak zwanej The Congestion Charge zone to dzienny koszt w wysokości £15. 

Dzień 1 – Główne atrakcje w Londynie

W Pierwszy dzień wycieczki proponujemy zwiedzić główne atrakcje w Londynie. Dlatego warto zacząć skoro świt od zbiórki przy stacji metra Marble Arch (czerwona linia). Przy Marble Arch znajdziemy londyński łuk triumfalny, który został wzniesiony dla uhonorowania brytyjskich sukcesów w wojnach napoleońskich. Do 1851 roku łuk ten stanowił bramę wjazdową do Buckingham Palace, następnie z powodu rozbudowy pałacu został przeniesiony na obecne miejsce. Nasza wycieczka powędruje teraz wzdłuż królewskiego Hyde Parku, który jest miejscem spotkań londyńczyków i zajmuje obszar 159 ha zieleni. W niedzielne poranki możliwe, że będziemy świadkiem jakiegoś publicznego przemówienia lub debaty, ponieważ nieopodal w parku znajduje się słynny Speakers’ Corner, gdzie każdy może wypowiedzieć się lub głosić wszelkie poglądy w imię wolności słowa (jedynym warunkiem jest nieobrażanie królowej). Swoje poglądy głosili tam m.in. Karol Marks i Włodzimierz Lenin.

Darmowe ogłoszenia w UK

Zwiedzając popularny Hyde Park polecamy kierować się na południe do Wellington Arch. Wellington Arch to kolejny łuk triumfalny (otwarty dla zwiedzających). Gdyby ktoś był ciekawy jak wyglądają prywatne ogrody Buckingham Palace, to dobrze je widać z jego tarasów, znajdują się one po obu stronach górnej części łuku. Dalej nasz spacer odbywać się będzie po sąsiednim Green Park, z którego dotrzemy do dziedzińca Pałacu Buckingham, oficjalnej londyńskiej rezydencji brytyjskich monarchów. I tak oto wyjaśnia się dlaczego nasza wycieczka musiała rozpocząć się wcześnie rano. Powodem jest udział w słynnej ceremonii zmiany warty, podczas której Królewska Straż przekazuje Nowej Gwardii odpowiedzialność za ochronę Pałacu Buckingham i Pałacu św. Jakuba. Ceremonia jest udostępniana bezpłatnie, jednak nie zawsze odbywa się ona codziennie. Aby sprawdzić, czy w danym dniu zmiana warty odbędzie się można skorzystać ze strony: zmiana warty.

Pałac Buckingham

Opactwo Westminster

Po obejrzeniu pułków i orkiestr, chwilę wytchnienia znajdziemy spacerując przez kolejne zielone płuca Londynu, czyli przez  St. James’s Park, kierując się w stronę Opactwa Westminsterskiego. Opactwo Westminster jest najważniejszym punktem miasta i najważniejszą anglikańską świątynią. Jest miejscem koronacji królów Anglii i Wielkiej Brytanii, jest to również miejsce pochówku królów i zasłużonych osób. Po opuszczeniu opactwa skierujemy się w stronę Tamizy, gdzie będziemy mogli zrobić sobie zdjęcie przy głównych symbolach miasta, czyli przy Big Benie i przy Pałacu Westminsterskim. Pałac Westminster to siedziba brytyjskiego parlamentu, mieści się tu Izba Gmin, Izba Lordów oraz urzędy z nimi związane. Najpiękniejsze zdjęcia zrobimy z perspektywy Westminster Bridge, którym to dotrzemy również do London Eye. London Eye to diabelski młyn którego pełny obrót trwa około 30 min. Jeśli mamy ochotę skorzystać z przejażdżki należy wcześniej zaopatrzyć się w bilety

Po dniu pełnym wrażeń dla niektórych będzie już za późno, aby zobaczyć inne atrakcje w Londynie, dlatego spod parlamentu można skorzystać z metra bądź autobusu i udać się na odpoczynek przed kolejnym dniem. Jednak dla tych, którzy chcą zobaczyć jak wygląda życie w Londynie nocą proponujemy przespacerować się na Piccadilly Circus, znanego dzięki reklamom świetlnym na całym świecie placu. Piccadilly to miejsce turystyczne, rozrywkowe i kulturalne. Świetna przestrzeń na spędzenie kilku wieczornych godzin. Znajdziemy tam bary z piwem, jedzenie a przede wszystkim angielską atmosferę. Ponieważ następnego dnia musimy wcześnie wstać, postarajmy się nie wracać za późno!

Dzień 2 – Kolejne piękne miejsca w Londynie

Dzień rozpoczniemy w Tower of London, czyli w Pałacu i Twierdzy Jej Królewskiej Mości. Budynek w przeszłości spełniał wiele różnych funkcji m.in. był fortecą i pałacem angielskich monarchów, był więzieniem, z którego ponoć nie było ucieczki, a także przez około 600 lat żyły tam egzotyczne zwierzęta, które w głównej mierze były prezentami od przyjaciół korony brytyjskiej. Obecnie w skarbcu wieży przechowywane są klejnoty królewskie, które co tu ukrywać, są oszałamiające! Ponieważ wizyta w Tower of London zajmie większość poranka, zalecamy przybycie tam jak najwcześniej. 

Tower Bridge w Londynie

Po wyjściu z brytyjskiej twierdzy, aby dostać się na drugi brzeg Tamizy, skierujemy się na Tower Bridge. Most ten jest jednym z najchętniej odwiedzanych londyńskich atrakcji. Uznawany za arcydzieło ówczesnej inżynierii oraz ikonę Londynu. Stojąc na moście zobaczymy piękną panoramę i zrobimy wspaniałe zdjęcia. Idąc wzdłuż rzeki na stację metra London Bridge będziemy mijać  wojenny okręt HMS Belfast, który obecnie pełni funkcję muzeum. Jednak z braku czasu nie będziemy go zwiedzać. Będziesz mógł zostawić ten punkt na drugą wizytę w Londynie. 

British Museum

Po przybyciu na stację udamy się do British Museum, jednego z najsłynniejszych muzeów na świecie (bilety są bezpłatne, jednak swoją wizytę należy rezerwować wcześniej i jest to możliwe wyłącznie online). Należy to powiedzieć wprost, że za jednym razem nie da się zwiedzić całości, dlatego też warto wcześniej wybrać to co chciałoby się zobaczyć. Nie zmienia to faktu, że warto, ponieważ zgromadzone tu eksponaty są spektakularne. Do najbardziej wartościowych należą m.in. mumie egipskie, rzeźby z Partenonu, pomnik Nereidy, czy też kamień z Rosetty. 

Kończąc kulturalną część dnia, czas odwiedzić najważniejszą ulicę handlową, a mianowicie Oxford Street, która jest również pełna restauracji. Jeśli będziesz miał dość atrakcji zrobisz tu pamiątkowe zakupy, zjesz na miejscu obiad, a korzystając z transportu publicznego udasz się na odpoczynek. Jeśli jednak lubisz kuchnię azjatycką, udaj się do Chinatown, które jest blisko i ma niepowtarzalną atmosferę. Znajdziesz tam dziesiątki autentycznych chińskich restauracji i spędzisz wyjątkowy wieczór. 

Katedra św. Pawła w Londynie

Dzień 3 – Także warto zobaczyć w Londynie

Ostatni dzień w stolicy Wielkiej Brytanii także wypadałoby zacząć już z samego rana. Ten dzień zaczniemy od wizyty w katedrze św. Pawła, położonej w pobliżu stacji metra St. Paul. Budynek ten pod względem wielkości jest trzecią katedrą na świecie. Większa jest jedynie Bazylika św. Piotra w Rzymie oraz katedra w Lourdes. W katedrze St Paul’s  odbywały się pogrzeby np. admirała Nelsona, księcia Wellingtona, Winstona Churchilla, czy Margaret Thatcher. Odbył się tam również ślub księcia Karola i księżnej Diany. Podczas nabożeństw katedrę można zobaczyć bezpłatnie. 

Jednym z ostatnich spacerów podczas naszej londyńskiej wycieczki będzie wędrówka do Trafalgar Square, czyli do placu upamiętniającego pokonanie floty francusko-hiszpańskiej pod Trafalgarem. Po zrobieniu kilku zdjęć skierujemy się do budynku National Gallery, który to przylega do placu. National Gallery, to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych muzeów w Wielkiej Brytanii, w którym znajduje się kolekcja ponad 2300 obrazów w tym słynne Słoneczniki van Gogha. I tak samo jak w przypadku British Muzeum warto wcześniej zastanowić się, które obrazy są dla nas najcenniejsze. Gdyby chcieć zobaczyć wszystkie to nie starczy dnia. 

Po wizycie w muzeum, gdy wystarczy sił można udać się na pieszo do uroczej dzielnicy Covent Garden, i odwiedzić tamtejszy market, który także jest wspaniałą atrakcją Londynu. Jest to miejsce, które z pewnością Ci się spodoba i spędzisz tam resztę popołudnia tak aby, w miły sposób zakończyć swoją pierwszą wizytę w stolicy Anglii.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.