Ciekawostki o londyńskim metrze to temat interesujący nie tylko osoby zamieszkujące Zjednoczone Królestwo. Brytyjska kolej podziemna nazywana również London Underground lub Tube jest znana na całym świecie. Wiele osób ic w tym dziwnego, gdyż jest ona najstarsza i jednocześnie zalicza się do jednej z najdłuższych. Funkcjonuje już od 10 stycznia 1863 roku, a długość jego tras wynosi 402 km. Przejażdżka metrem jest jednym z obowiązkowych punktów na liście każdego turysty odwiedzającego Wielką Brytanię. Chciałbyś/abyś dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat? Zapoznaj się z poniższym artykułem a także poznaj kilka ciekawostek z nim związanych.

Spis treści

Ciekawostki o londyńskim metrze

Ciekawostki o londyński metrze to dość obszerny temat. Ponoć podziemia stolicy Anglii są równie ciekawe, jak miasto znajdujące się na powierzchni. Metro w Londynie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta i stanowi kluczowy środek transportu dla mieszkańców i turystów, umożliwiając szybką i wygodną podróż po stolicy.

Może się wydawać, że London Underground, ze względu na swoją wielkość i mnogość stacji, jest trudnym do przyswojenia środkiem transportu publicznego. Czy rzeczywiście tak jest? Spokojnie, każda linia ma oznaczenie literowe i kolorowy identyfikator. Natomiast stacje posiadają unikalne cechy architektoniczne i charakterystyczne oznaczenia, które ułatwiają pasażerom przemieszczanie się. Co jeszcze warto wiedzieć o brytyjskiej kolei podziemnej? Sprawdźmy!

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Metropolitan Line – pierwsza linia metra

Pierwsza linia metra w Londynie, czyli Metropolitan Line (dawniej Metropolitan Railway) istnieje od 1863 roku. Była to pierwsza na świecie podziemna kolejka, która wykorzystywała parowozy. Początkowo linia obsługiwała trasę z Bishop’s Road (obecnie Paddington) do Farringdon.

Do dnia dzisiejszego linia ta stanowi ważną część londyńskiego metra i odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu transportu pasażerom podróżującym zarówno w obrębie miasta, jak i na jego przedmieściach, przechodząc przez wiele różnych dzielnic, w tym centrum handlowe i biznesowe. Linia ma zarówno odcinki podziemne, jak i naziemne.

Najgłębsza stacja metra w Europie

Najgłębiej położona jest stacja Hampstead. Linia metra powstała w 1907 roku jako część Metropolitan Railway, która później stała się częścią linii Northern Line. Leży w północno-zachodniej części Londynu, w dzielnicy Hampstead na wysokości Hampstead Heath, czyli jednego z największych parków w Londynie. Znajduje się ona 58,5 metra pod ziemią. Natomiast szyby wind, które tam docierają mają 55 m długości i są obsługiwane przez szybkie dźwigi. Posiada charakterystyczne cechy architektoniczne, typowe dla stacji linii Northern Line. Ponadto jej wystrój składa się z betonowych filarów, metalowych balustrad i kafelkowanych ścian.

Darmowe ogłoszenia w UK

Unikalne kody stacji i kolory linii metra

Brytyjskie metro składa się z 12 linii, na których znajdują się 272 stacje. Aby maksymalnie ułatwić pasażerom korzystanie z tego środka transportu i zaplanowanie podróży, zarówno stacje, jak i linie zostały odpowiednio oznaczone. Każda ze stacji posiada swój unikalny kod składający się z trzech liter, a także przypisany kolor. Te oznaczenia używa się na mapach, znakach, rozkładach jazdy i innych informacjach dotyczących metra, dlatego podróżujący bez żadnych przeszkód powinni odnaleźć się w londyńskiej kolei podziemnej.

Oto kilka przykładów oznaczenia stacji:

  • King’s Cross St Pancras – KGX
  • Oxford Circus – OXC
  • Waterloo – WAT
  • Victoria – VIC
  • Paddington – PAD
  • Baker Street – BAK
  • Canary Wharf – CYF
  • London Bridge – LBG

Natomiast, jeśli chodzi o linie metra w Londynie zostały oznaczone następującymi kolorami:

  • Bakerloo Line – kolor brązowy
  • Central Line – kolor czerwony
  • Circle Line – kolor żółty
  • District Line – kolor zielony
  • Hammersmith and City Line – kolor różowy
  • Jubilee Line – kolor srebrny
  • Metropolitan Line – kolor fioletowy
  • Nothern Line – kolor czarny
  • Piccadilly Line – kolor granatowy
  • Victoria Line – kolor niebieski
  • Waterloo and City Line – kolor miętowy
  • Elizabeth – kolor jasny fioletowy
  • Overground – pomarańczowa linia
  • DLR (Docklands Light Railway) – linia biała z zieloną ramką.
Unikalne kody stacji i kolory linii metra

Ciekawostki o londyńskim metrze – tajemnicze miejsca

Historia metra w Londynie jest dość długa, dlatego ciekawostki z nim związane odnoszą się także do tajemniczych miejsc, a także ukrytych historii z nimi związanych. Jedno z takich miejsc znajduje się pod stacją Westminster, gdzie swoje miejsce ma Churchill’s War Rooms, tajne podziemne centrum dowodzenia, w którym premier Winston Churchill i jego sztab planowali działania podczas II wojny światowej. Obecnie jest to popularne muzeum, które można odwiedzić.

Kolejne miejsce z historią to stacja Down Street. Linia jest nieczynna dla ruchu pasażerskiego od 1932 roku. Podczas II wojny światowej była wykorzystywana jako schron dla przywódców, w tym premiera Winstona Churchilla. Obecnie stacja jest nieczynna, ale można ją zobaczyć podczas specjalnych wycieczek.

Stacje widma

Czy wiedziałeś/aś, że w londyńskim metrze istnieją stacje, które są często określane jako „stacje-widma”? Jest ich aż 49! Są to stacje, które zostały zamknięte dla ruchu pasażerskiego, ale wciąż istnieją fizycznie. Niektóre z nich są dostępne dla odwiedzających podczas specjalnych wycieczek lub wydarzeń, dając możliwość przyjrzenia się ich architekturze i historii. Do takich stacji należą między innymi:

  • Stacja Aldwych (pierwotnie znana jako Strand) – została otwarta w 1907 roku, a jej zamknięcie dla pasażerów miało miejsce w 1994 roku. Podczas II wojny światowej służyła, jako schron i magazyn. Była ona także używana jako miejsce filmowe w wielu produkcjach m.in. „Pokuta”, „Lęk”, „Dobry agent”. Została przedstawiona jako jeden z poziomów w grze wideo „Tomb Raider III”.
  • British Museum Station – w pobliżu Muzeum Brytyjskiego znajduje się nieczynna stacja metra, która od 1933 roku nie jest dostępna publicznie.
  • City Road – została zamknięta dla pasażerów w 1922 roku z powodu niewielkiego ruchu. Choć nie jest dostępna dla pasażerów, można ją zobaczyć, gdy pociągi jadą z Old Street do Angel.

Miejskie legendy związane z London Underground

Londyńskie metro jest pełne legend i opowieści, które dodają mu tajemniczego charakteru a także pewnego rodzaju magii, sprawiając, że podróżowanie nim staje się jeszcze bardziej fascynujące. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Benthal Green – miejsce to pełniło rolę schronu podczas II wojny światowej. 3 marca 1943 r. doszło tam do wielkiej tragedii. Pojawił się alarm przeciwlotniczy, któremu towarzyszyły dźwięki ostrzału artyleryjskiego. Ludzie, którzy tam przebywali wpadli w ogromną panikę i zaczęli uciekać w kierunku wyjścia. W wyniku chaosu, który powstał, śmierć poniosły 173 osoby, które zostały zadeptane przez uciekający tłum. W wyniku czego mówi się, że na peronie do dzisiaj można usłyszeć przeraźliwe krzyki i płacz niewiadomego pochodzenia.

Liverpool Street Station – krążą plotki, że została zbudowana na grobie ofiar dżumy z 1665 roku. Co ciekawe, podczas prowadzonych w 2015 roku badań archeologicznych odnaleziono wiekowe szkielety, a następnie odkryto, że pod peronami w jednym z miejsc znajduje się wiele ludzkich szczątków.

King Cross – na tej stacji również miejsce miało dramatyczne wydarzenie, a mianowicie 18 listopada 1987 roku wybuchł na niej pożar, który zabrał życie 31 osób. Niektórzy pasażerowie, jak i obsługa metra mieli ponoć widzieć i słyszeć spanikowaną dziewczynę, która płacze i krzyczy z niewiadomych powodów, a w momencie gdy ktoś próbuje do niej podjeść znika.

„The Disappearing Passengers” – legenda głosi o pasażerach, którzy wsiadają do metra, ale nie wysiadają na żadnej stacji. Istnieją relacje o pasażerach, którzy pojawiają się w pustych wagonach lub na pustych peronach, a następnie nagle znikają.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.