Czym jest Wielka Brytania? Bardzo często utożsamiamy ją z Anglią, UK oraz tzw. Zjednoczonym Królestwem. Jak faktycznie z tym jest? Sprawdźmy! Zatem w kontekście geograficznym, Wielka Brytania to wyspa o takiej samej nazwie. Tworzą je następujące państwa: Anglia, Walia i Szkocja. Natomiast, jeśli chodzi o kontekst polityczny to mówimy tu o odrębności politycznej krajów tworzących Brytanię. Ponadto w skład Wielkiej Brytanii wchodzi także Irlandia Północna, która znajduje się w północnej części wyspy Irlandia. Oficjalna nazwa unitarnego państwa wspólnoty to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Spis treści

Czym jest Wielka Brytania? – podstawowe informacje

Czym jest Wielka Brytania? To zależy od tego, w jakim kontekście o niej rozmawiamy, wyróżnia się dwa: geograficzny oraz polityczny. Tak, jak zaznaczyliśmy powyżej, Wielka Brytania tworzy największą wyspę archipelagu Wysp Brytyjskich, zwaną fachowo megaregionem. Drugą w kolejności jest wyspa Irlandia, która dzieli się na niezależną Republikę Irlandii oraz Irlandię Północną. Natomiast przy zachodnich wybrzeżach Szkocji znajdują się Hebrydy, zaś w kierunku północno-wschodnim leżą Szetlandy oraz Orkady. Wszystkie wyżej wymienione wyspy, wraz z wieloma innymi pod względem administracyjnym wchodzą w skład Wielkiej Brytanii.

Wyjątkami są choćby Wyspa Man na Morzu Irlandzkim. A także Wyspy Normandzkie (Guernsey i Jersey) między Wielką Brytanią, a Francją. W dalszym ciągu zachowują bowiem znaczną autonomię i formalnie nie wchodzą w skład szeroko rozumianego Zjednoczonego Królestwa. Jednakże historycznie istnieją mocne pozwiązania. Dzisiaj wyspy te mają swoje indywidualne zebrania ustawodawcze, jak również ustrój prawny. Poza tym, Wyspa Man ma swój odrębny system podatkowy, który nie jest zbieżny z rokiem podatkowym w UK. W kwestiach polityki międzynarodowej oraz obronności kraju, rząd Wielkiej Brytanii uwzględnia je. Ponadto wszystkie te trzy wyspy podlegają jednak Dependencji Korony Brytyjskiej (Crown Dependencies).

Ciekawostka! Najbardziej wysunięty na południe punkt Wielkiej Brytanii to Lizard Point, który znajduje się w Kornwalii. Z drugiej strony, na przeciwległym kierunku, czyli północnym mamy Dunnet Head. Jego lokalizacja to tereny północno-wschodniej Szkocji.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Wielka Brytania – powierzchnia

Skoro mówimy o Królestwie kilku państw, to z całą pewnością warto znać dane podstawowe dane. Zalicza się do nich przede wszystkim powierzchnia, która wynosi 243,610 tys. km2. Licząc dystans od południa do północnych krańców Szkocji mamy prawie 1000 km. Natomiast od zachodu aż do wschodnich wybrzeży, w najszerszym miejscu odległość ta wynosi ok. 500 km. Łączna długość linii brzegowej Wielkiej Brytanii to aż 14.549 km wliczając w to terytorium Anglii i Walii. W tej liczbie ujmuje się też wyspy, które stanowią 5214 km. Zaś Szkocja i podległe jej wyspy dysponują długością 9335 km.

Czy wiedzieliście, że? Poza powierzchnią lądową Wielkiej Brytanii istnieją również zależne jednostki terytorialne. Chodzi oczywiście o Brytyjskie Terytoria Zamorskie, czyli British Overseas Terrritories, np. Gibraltar czy Bermudy.

Wielka Brytania – liczba ludności

Znając już powierzchnię, jak i najciekawsze niuanse w tym temacie, można przejść do kwestii demografii. Tak więc, na rok 2019 liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii wynosiła ponad 66 milionów. Oczywiście naród o największej liczebności to Anglicy (ponad 55 mln.), następni są Szkoci (ponad 5 mln.), Walijczycy (ponad 3 mln.). Na samym końcu plasuje się Irlandia Północna z ilością nie przekraczającą 2 miliony osób.

Darmowe ogłoszenia w UK

Brytyjskie jednostki miary

Czy słyszeliście kiedyś o angielskich jednostkach miar i wag? Są one tożsame z brytyjskimi, lecz różnią się całkiem od tych europejskich. Przykładami są choćby miary odległości, gdzie zamiast kilometrów podaje się mile. I tak, jeden kilometr to 0,621 mili, zaś jedna mila stanowi odległość 1,609 kilometra. Odmienna jednostka występuje także w sposobie pomiaru pojemności. Tutaj nie mamy litrów, a galony. Jeden litr odpowiada 0,220 galona, natomiast jeden galon to aż 4,546 litra.

Uwaga! Rozmiary butów w UK również nie odpowiadają “rozmiarówce” europejskiej. Sprawdźcie więc, jaki numer będzie dla Was odpowiedni!

Wielka Brytania na mapie Europy

Jak ustalić położenie Wielkiej Brytanii na mapie Europy? Pod tym względem najlepiej postrzegać ją w całości jako archipelag – Wyspy Brytyjskie. Znajdują się one pomiędzy Oceanem Atlantyckim, a Morzem Północnym, w rejonie kanału La Manche. Jak widać niżej na zdjęciu, położenie Wielkiej Brytanii to północno-zachodnia część Europy. Tutaj wszystko wydaje się jasne, aczkolwiek jest jeszcze wiele do wyjaśnienia.

Wielka Brytania na mapie Europy

Obywatelstwo Wielkiej Brytanii

Jeśli do tej pory temat ten wydaje się dla Was jasny, to kwestia narodowości, a dostania obywatelstwa nieco komplikuje sprawę. Pytania, jakie się nasuwają to m.in.: Wielka Brytania to państwo? Irlandczyk jest Brytyjczykiem? Czy Anglia jest suwerennym krajem? Czy osoba, która mieszka w Irlandii zamieszkuje tym samym Wyspy Brytyjskie, a zarazem Zjednoczone Królestwo? Zobaczmy poniżej, na czym to polega.

Ważne! Nie wiesz, jak złożyć wniosek o brytyjskie obywatelstwo? Z Nami dowiecie się wszystkiego!

Narodowość Wielkiej Brytanii

Narodowość mieszkańców Wysp Brytyjskich przejawia się w następującej formie:

  • Mieszkańców terenów Anglii, Walii oraz Szkocji zwykło nazywać się odpowiednio: Anglikami, Walijczykami oraz Szkotami. Jednakże są to też Brytyjczycy, gdyż wszyscy oni zamieszkują jedno wspólne państwo. Czyli Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, bądź potocznie Wielką Brytanię.
  • Irlandczycy z jej północnej części określają się nimi, choć w istocie nimi nie są. Dzieje się tak, gdyż Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa. Tak więc, społeczność Irlandii Północnej to także Brytyjczycy.
  • Z kolei, obywatele Republiki Irlandii są 100% Irlandczykami, ponieważ Irlandia nie stanowi państwa współtworzącego Zjednoczone Królestwo.
  • Ludność wysp: Man, Jersey oraz Guernsey, które formalnie nie wchodzą w skład Zjednoczonego Królestwa. Jest zależna od Dependencji Korony Brytyjskiej. Toteż w praktyce, mieszkańcy Ci podlegają pod Zjednoczone Królestwo. Dzięki temu mogą dysponować brytyjskimi paszportami, co też pozwala nazywać ich Brytyjczykami.

Wielka Brytania a Zjednoczone Królestwo

Czym jest Wielka Brytania, a czym Zjednoczone Królestwo czy Wyspy Brytyjskie? Zapamiętajcie raz na zawsze, że Wielka Brytania nie jest państwem, a wyłącznie regionem geograficznym, a zarazem jednostką polityczną. Zjednoczone Królestwo to termin, który stosuje się, gdy nie dotyczy regionu geograficznego, jakim jest rzecz jasna Wielka Brytania. Odnosi się stricte do państwa. Będąc bardziej szczegółowym można wyodrębnić jedno z państw będących składową brytyjskiej wspólnoty, czyli: Anglii, Walii, Szkocji lub Irlandii Północnej. Są one w pełni autonomiczne, lecz nie posiadają suwerenności, tak jak Zjednoczone Królestwo. Mogą więc mieć własne parlamenty, lecz decyzje zapadają jedynie odnośnie spraw polityki wewnętrznej. Za decyzje na poziomie wspólnoty lub na poziomie międzynarodowym odpowiada brytyjski parlement. W związku z powyższym, Brexit obejmował swym zasięgiem całą Wielką Brytanię.

Nieco inaczej sprawa się ma, gdy nazwy te znajdziemy przykładowo w ofercie biura podróży w UK. Może więc chodzić o samą wyspę, jak i całe Zjednoczone Królestwo, łącznie z Irlandią Północną. Mało kto wie, lecz oficjalna nazwa tej największej wspólnoty to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Stosuje się ją przede wszystkim w różnego rodzaju sprawach formalnych i dokumentach jak paszporty.

Natomiast hasło Wyspy Brytyjskie ma charakter potoczny i służy jedynie do określenia całości brytyjskiego archipelagu. Administracyjnie więc ta nazwa nie obowiązuje, a służy określeniu rejonu geograficznego. Tak więc, wysyłając list Pocztą w UK nie wpisujemy British Isles, tylko United Kingdom (UK), bądź Great Britain (GB).

Wielka Brytania w pigułce

Reasumując, czym jest Wielka Brytania? Oficjalna angielska nazwa. Czyli: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to niezależne państwo, z własną flagą i hymnem państwowym. Jej stolica to Londyn.

Podsumowując, mamy nadzieję, że udało Nam się przekazać Państwu cenne informacje. Nawet jeśli nie do końca wszystko wydaje się jasne w tym temacie, to bez obaw. Nawet rodowici Brytyjczycy często się mylą.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.