Poczta w UK świadczy swe usługi zarówno na terenie Wielkiej Brytanii, jak i poza jej granicami. Kto jest głównym operatorem pocztowym w Anglii? Mowa tu przede wszystkim o firmie Royal Mail, czyli dosłownie poczcie królewskiej. Początek jej działalności datuje się na rok 1516, kiedy to król Henryk VIII ustanowił urząd Mistrza Pocztowego. Sprawia to, że uznaje się ją za najstarszą firmę pocztowo-telegraficzną na całym świecie. Od samego początku jej funkcjonowanie nadzoruje rząd Zjednoczonego Królestwa. Jeśli chcecie zasięgnąć więcej informacji w tym temacie, to polecamy Wam lekturę dzisiejszego artykułu. Zapraszamy!
Spis treści
- Wprowadzenie do tematu
- Brytyjskie kody pocztowe
- Skrzynki w Wielkiej Brytanii
- Cennik wysyłki paczek w UK
- Urzędy i agencje pocztowe
- Jak śledzić naszą przesyłkę?
Poczta w UK – podstawowe informacje
Poczta w UK w życiu tak samych Brytyjczyków, jak i Polaków w Anglii odgrywa ważną rolę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pozwala na szybkie i bezproblemowe dostarczanie przesyłek. Zarówno pod wskazany adres na Wyspach Brytyjskich, jak i do innych państw. Ponadto, brytyjska poczta królewska to jeden z najbardziej znanych symboli wielkości narodu brytyjskiego. Toteż bez względu na to, czy mieszkamy w Anglii, Walii, Szkocji, czy Irlandii Północnej, powinniśmy znać jej historię. A także wiedzieć, w jaki sposób działa poczta w Anglii. Z myślą o wielu rodakach, którzy przebywają na emigracji postanowiliśmy napisać niniejszy tekst.
Kody pocztowe w UK
Kody pocztowe w UK znacznie różnią się od tych znanych w innych krajach Starego Kontynentu. Otrzymując dany adres w Wielkiej Brytanii, na samym jego początku znajduje się właśnie kod pocztowy. Rozpoczynają je litera, bądź też dwie. Co one oznaczają? Zwykle mówią nam o nazwie konkretnego miasta, do którego nadajemy przesyłkę. Przykładowo: M – Manchester, L – Liverpool, NE – Newcastle czy G – Glasgow. Podobnie wygląda kwestia terytoriów zależnych Wielkiej Brytanii. Chodzi tu m.in. o wyspy: Guernsey (GY), Jersey (JE) oraz Wyspę Man (IM).
Zgoła inaczej oznaczenie kodu pocztowego wygląda dla stolicy, Londynu. Podyktowano to faktem, iż aglomeracja londyńska wymagała utworzenia oddzielnego systemu kodów pocztowych. Z czego to wynikało? Głównie z rozmiarów tego ogromnego miasta, jak i licznych dzielnic Londynu. Toteż londyńskie kody pocztowe zawierają umowne skróty kierunków geograficznych. Odnoszą się one do kierunku, w którym wybrany adres oddalony jest od centrum miasta. Mogą być to np.: W – West; WC – West Central; N – North, NW – North West, SE – South East, SW – South West, E – East i EC – East Central. Co symbolizują kolejne znaki w danym kodzie pocztowym? Dwa następne mówią nam o okręgu pocztowym, zaś trzy ostatnie to sektor pocztowy oraz lokalizacja dostawy.
Mailbox UK – skrzynki pocztowe w Wielkiej Brytanii
Co łączy dobrze wszystkim znane czerwone budki telefoniczne oraz brytyjskie skrzynki pocztowe? Obie są niezwykle charakterystyczne. Zdecydowana większość ma kolor czerwony, a na niektórych znaleźć można też monogram E II R. Co on oznacza? Symbolizuje inicjały obecnej Królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II Reginy. Do dzisiaj istnieją skrzynki z królewskim oznaczeniem byłego króla, Jerzego V – GR (George Rex – czyli król Jerzy).
Mało kto wie, ale pierwsze skrzynki wcale nie były czerwone, a oliwkowo-zielone. Dlaczego? W ten sposób próbowano zamaskować je przed rabusiami, gdyż zielone krajobrazy zlewały się z nimi. Taki stan rzeczy miał miejsce do 1874 roku, kiedy to zauważono, że duża liczba osób ma problem z lokalizacją skrzynek. Następną zmianą było wprowadzenie skrzynek w kolorze czekoladowo-brązowym, aczkolwiek taki wariant kolorystyczny też się nie sprawdził. Finalnie w roku 1879 postanowiono, że kolory powinny być wyraziste i zauważalne. Ustalono więc, że będą jaskrawoczerwone. Do dnia dzisiejszego niezmiennie czerwone skrzynki pocztowe są jednymi z najbardziej popularnych symboli Wielkiej Brytanii.
Czy wiedzieliście, że? Aby usprawnić działanie, prawie każda skrzynka zawiera informację, kiedy zbierane będą listy.
Ile kosztuje wysłanie paczki z Anglii do Polski?
Polacy w Anglii najczęściej zadają sobie takie pytanie, ale poczta w UK to również inne usługi. Przede wszystkim cennik Royal Mail, tak jak w każdym innym podmiocie świadczącym usługi pocztowe, zależy od kilku czynników. Po pierwsze od rozmiaru przesyłki, a po drugie od jej wagi. Następnym wyznacznikiem ceny jest rodzaj przesyłki (zwykła/polecona). Ostatnim jest forma dostarczeniu przesyłki – drogą lądową/morską. Rzecz jasna czynnik ten dotyczy wyłącznie przesyłek do Europy i to wyłącznie do wagi nie przekraczającej 2kg. Poczta lotnicza jest znacznie szybsza, ale też droższa, zaś lądowa jest ekonomiczna pod względem ceny, ale idzie dłużej.
Ponadto stawki w Royal Mail dzielą się na dwie kategorie: pierwszą klasę (First Class) i drugą klasę (Second Class). Podobnie, jak w usługach transportowych, tak i tutaj przesyłki pierwszej klasy są bardziej ekskluzywne. Cechuje je ekspresowa realizacja już w kolejnym dniu roboczym. Natomiast druga klasa to standardowa forma, która średnio zajmuje do trzech dni roboczych. Oczywiście w obu przypadkach realizacja ta dotyczy wyłącznie przesyłek krajowych. Dodatkowo ceny są różne względem obszarów geograficznych. Międzynarodowe przesyłki zajmują od 3 do 5 dni roboczych (na terenie Europy). A także od 5 do 7 dni przy przesyłkach transoceanicznych (m.in. do USA czy Kanady). Jeżeli chcemy skorzystać z usług kurierskich w UK, warto zapoznać się z ofertą Parcelforce, czyli oddziału kurierskiego poczty brytyjskiej. Ciekawostką jest, że niekiedy można natknąć się na skrzynki pocztowe z wyszczególnieniem podziału na klasę, takie jak na poniższej fotografii.
Ważne! Czy wiecie, że paczki z Polski do UK po Brexicie nadal cieszą się dużą popularnością? Sprawdźcie, jak je nadać!
Royal Mail Post, czyli poczta w Wielkiej Brytanii
W celu wysłania listów, bądź paczek, musimy rzecz jasna udać się do najbliższego nam urzędu pocztowego w Wielkiej Brytanii. Co istotne, ich rozmieszczenie i dostępność jest bardzo duża. Oczywiście, jeśli chcemy nadać zwykłą przesyłkę listowną, a wcześniej zakupiliśmy znaczki, wystarczy znaleźć najbliższą skrzynkę na listy. Zazwyczaj placówki pocztowe w UK przyjmują klientów w dni powszednie. Od godziny 9:00 do 17:30, a w soboty od 9:00 do 12:30. Godziny otwarcia mogą się jednak różnić w poszczególnych oddziałach. Wszelkie informacje w tym obszarze można uzyskać na infolinii pod numerem: +44 (0)8457 223344.
Poza tym, na Wyspach Brytyjskich tak jak i w Polsce, funkcjonuje wiele agencji pocztowych. Najczęściej w postaci kiosków, bądź sklepów, które oferują takie same usługi. Czyli jakie? Oprócz zakupu znaczków, możemy nabyć inne waluty, jak i karty telefoniczne na tanie rozmowy do Polski z UK. Oprócz tego, na poczcie otrzymamy formularze z wnioskami odnośnie wydania prawa jazdy w Wielkiej Brytanii, jak i te dotyczące wniesienia opłat za podatek drogowy (car tax). Poza tym, poczta w UK świadczy także usługi płatnicze. Takie jak możliwość opłacenia rachunków za prąd i gaz czy też zagraniczny przekaz pocztowy.
Tracking Nr Royal Mail – czyli jak śledzić przesyłkę?
Co zrobić, aby monitorować, co się dzieje, a przede wszystkim gdzie obecnie znajduje się nasza przesyłka? Należy skorzystać z usługi śledzenia Royal Mail – Track & Trace. Oczywiście usługa ta dotyczy jedynie przesyłek poleconych (Signed) oraz ekspresowych (Special Delivery) które mają nadany numer przesyłki. Składa się on z 13 znaków, na które składają się zarówno litery, jak i cyfry.
Większą ilość informacji zawsze można zasięgnąć w dziale obsługi klienta, dzwoniąc pod numer: +44(0)8457 740740 lub odwiedzając najbliższy urząd. Alternatywne rozwiązanie zapewnia także serwis online Royal Mail, w którym znajdziemy choćby przydatną sekcję najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie.
Komentarze