Kody pocztowe w UK w żadnym wypadku nie przypominają tych, jakich używamy w naszym kraju. Angielskie kody pocztowe to kombinacje składające się z cyfr i liter. Jak więc wygląda ich struktura i co oznaczają? Tak więc, aby zasięgnąć potrzebną wiedzę w tym temacie i być pewnym, że kod doprowadzi nas we właściwe miejsce. Warto dowiedzieć się więcej. W jaki sposób? Najlepszym rozwiązaniem będzie z pewnością lektura niniejszego artykułu!
Spis treści
- Wprowadzenie do tematu
- Co składa się na strukturę?
- Kody dla Londynu i dzielnic
- Jakie jest ich zastosowanie?
- Jak sprawdzić wybrany kod?
- Prawidłowe wysyłanie paczki
- Podsumowanie tego tematu
Kody pocztowe w UK – podstawowe informacje
Kody pocztowe w UK stanowią często nie lada trudność dla osób, które zamierzają wysłać list, bądź paczkę do Wielkiej Brytanii. Z czego to wynika? Ich zapis nie jest zbyt oczywisty. Szczególnie dla tych, którzy nigdy nic nie wysłali do Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej. Należy bowiem wiedzieć, że Brytyjczycy jako nieliczni na świecie, nie używają tzw. numerycznych kodów pocztowych. Takie stosuje się praktycznie w całej Europie, w tym również w Polsce. W związku z tym, wielu osobom ciężko pojąć, co tak dokładnie oznacza to niespotykane nigdzie indziej połączenie liter oraz cyfr. W dodatku kody pocztowe w UK (post code) przedstawione na specjalnie przygotowanych do tego mapach, wydają się nie do końca jasne. Przed zaadresowaniem każdej przesyłki nadawanej do Wysp Brytyjskich, warto dokładnie to sprawdzić.
Kody pocztowe w Wielkiej Brytanii
Jak powszechnie wiadomo, Wyspiarze w wielu dziedzinach codziennego życia stosują odmienne schematy niż inne europejskie państwa. Przykładem są choćby angielskie jednostki miar i wag. Nie inaczej jest, gdy omawiamy kody pocztowe w UK. Obowiązujący do dziś system kodów pocztowych powstawał w latach 1959-1974, a instytucją nadzorującą proces była General Post Office. Jak należy je rozmieć i co oznaczają konkretne części tego zapisu? Struktura kodów w Wielkiej Brytanii przedstawia się następująco:
- jeden, bądź dwuznakowy kod regionu identyfikujący okręg pocztowy. Przydzielono go biorąc pod uwagę nazwę miejscowości, dzielnicy/hrabstwa. W największych miastach w Anglii, takich jak choćby Manchester kod zaczyna się od pierwszej litery, w tym wypadku – M.
- jedno albo dwucyfrowe oznaczenie okręgu/rejonu pocztowego w wybranym regionie obejmującego nie więcej niż 100 sąsiadujących nieruchomości.
Dwa pierwsze oznaczenia nazywa się kodem zewnętrznym lub wyjściowym (outcode). - odstęp (spacja) – nie ma tutaj myślnika, który występuje choćby w Polsce;
- jednocyfrowy oraz dwuliterowy kod wewnętrzny (incode) wydzielenie konkretnych lokalizacji w obrębie danego okręgu, który nie zawiera więcej niż 15 adresów.
Londyn – kod pocztowy dla stolicy oraz dzielnic
Największa liczba Polaków w Anglii zamieszkuje jak wiemy jej stolicę, czyli Londyn. Tak więc, pytanie nasuwa się samo, a mianowicie – jakie są kody pocztowe dla poszczególnych dzielnic Londynu? Każde z nich przypisane mają odmienne kody pocztowe. Rozpoczynają je litery mówiące nam o tym, w jakiej lokalizacji znajduje się dana borugh, czyli dzielnica. Przykładowo oznaczenie SW mówi nam, że taka dzielnica leży w południowo-zachodniej części Londynu. Oczywiście to skrót od nazwy kierunków geograficznych w języku angielskim, czyli south-west. Poniżej zamieszczamy mapę z pierwszymi znakami kodów pocztowych londyńskich dzielnic.
Na pierwszy rzut oka, kody pocztowe w UK mogą wydawać się skomplikowane. W praktyce jednak są bardzo intuicyjne, gdyż ułatwiają codzienne funkcjonowanie zwykłym obywatelom, a już na pewno kierowcom, jak i kurierom. Poza określeniem dokładnej lokalizacji. Jak i wygenerowaniem adresu w celu dostarczania listów, bądź paczek, kody w Wielkiej Brytanii służą do jeszcze innych rzeczy.
Kody pocztowe w UK i ich funkcje
O jakim zastosowaniu mówimy? Przykładem są firmy ubezpieczeniowe, które posługują się kodami pocztowymi, aby dokonać właściwej oceny ryzyka konkretnego adresu klienta. Ponadto za pomocą kodów pocztowych, możemy wygodnie korzystać z urządzeń nawigacyjnych, które bezproblemowo wygenerują trasę do tego miejsca. Niekiedy musimy też udać się do urzędu czy innego tego typu instytucji. Nie znając jego położenia, pomogą nam w tym oczywiście kody pocztowe w UK. Co warto wiedzieć, obecnie większość firm jako dane kontaktowe podaje jedynie nazwy firmy i właśnie kody. W zupełności wystarcza to, aby uzyskać dokładny adres danej placówki. Podkreśla to fakt, że nawet na dokumentacji bardzo często, jest to jedyny wyznacznik adresu konkretnej korporacji czy zakładu.
Gdzie sprawdzić kod pocztowy w UK?
Zdarzają się sytuacje, w których trzeba nadać przesyłkę do UK, mimo nie posiadania kodu pocztowego. Co zrobić w takim wypadku? Żyjemy w dobie Internetu, toteż rozwiązanie wydaje się oczywiste. Zdecydowanie najbardziej zaufana strona do weryfikacji kodów pocztowych to Royal Mail, czyli oficjalna strona brytyjskiej poczty królewskiej. Alternatywa to mapa kodów pocztowych. Za pomocą tych narzędzi, możemy w ciągu kilku minut uzyskać kod pocztowy szukanego punktu, jak i cały adres. W polu wyszukiwania wprowadzamy wyłącznie adres, ulicę, kod pocztowy, bądź też ich część, jeśli nie dysponujemy pełnymi danymi.
Jak wysłać paczkę do Wielkiej Brytanii po Brexicie?
Nie jest tajemnicą, że pamiętny Brexit w Anglii wywołał falę zmian w życiu codziennym Brytyjczyków, lecz także brytyjskiej Polonii. W mniejszym lub w większym stopniu dotknęły one także branżę przesyłek międzynarodowych z Polski do UK. Wydawać by się mogło, że tak pozornie drobna gałąź usługowa nie ucierpi w żaden sposób. A jej łańcuch dostaw nie ulegnie zaburzeniu. Jednak nawet urzędy pocztowe, jak i liczne firmy kurierskie musiały stawić czoło tej rzeczywistości.
Pomimo tych znaczących problemów, paczki z Polski do UK po Brexicie nadal cieszą się popularnością nie mniejszą, niż wcześniej. Jak wspomnieliśmy wyżej, Polacy w UK to ogromna społeczność, a także największa mniejszość narodowa na Wyspach Brytyjskich. Dobrze jest więc wiedzieć, jak poprawnie nadawać tam przesyłki, bo nie wiadomo, kiedy taka wiedza może się nam przydać. Przede wszystkim na początku jeszcze raz należy potwierdzić adres wysyłki. A jeśli go nie mamy, to oczywiście musimy go znaleźć w wyszukiwarce pocztowej. Jest to o tyle istotne, gdyż błędne kody pocztowe w UK w efekcie spowodują odesłanie paczki do osoby wysyłającej. Mogą wyniknąć też nieporozumienia, jak choćby wizyta kuriera w niewłaściwym miejscu. Z pewnością konsekwencją niedopilnowania będzie obciążenie klienta dodatkowymi opłatami, wraz z kosztami przesyłki zwrotnej.
Jakich dostawców najczęściej wybierają klienci? Chcąc nadać paczkę do UK, Polacy najczęściej wpisują w wyszukiwarce hasło “tani kurier”. Jak już wspomnieliśmy, na rynku istnieją firmy specjalizujące się w świadczeniu tego typu usług. Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że to właśnie one wyparły monopol w postaci usług Poczty Polskiej. Na ten stan rzeczy wpłynęła zarówno o wiele lepsza cena, zdecydowanie szybszy czas dostawy, a także obsługa na profesjonalnym poziomie.
Brytyjskie kody pocztowe – podsumowanie
O czym więc szczególnie musimy pamiętać przy wysyłaniu? Po pierwsze dobrze nam znany myślnik nie występuje w brytyjskich kodach pocztowych! Jego wpisanie może nawet doprowadzić do anulowania naszego zamówienia. Tak więc, zamiast myślnika w UK umieszcza się odstęp (spację). Po drugie, gdy korzystamy z pośrednictwa kuriera, zawsze określamy numer budynku. Na koniec, przed zamówieniem kuriera, kolejny raz weryfikujemy prawidłowość wszystkich danych. Co zrozumiałe, właściwe zaadresowanie nie oznacza uzupełnienia danych adresata, ale również i naszych – nadawcy. Wiąże się to z koniecznością zwrotu paczki do osoby ją nadającej. W przypadku gdy odbiorca z różnych przyczyn nie będzie mógł jej odebrać. Oprócz tego, w sytuacjach awaryjnych kurierzy często kontaktują się z klientami. Dlatego w informacjach dodatkowych dobrze jest pozostawić nasz numer telefonu do kontaktu.
Komentarze