Radio w Anglii odgrywa istotną rolę w krzewieniu kultury i tradycji większości Brytyjczyków. Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale odsłuchiwanie audycji radiowych jest znanym brytyjskim zwyczajem. Nie powinien dziwić fakt, że w UK jest tak wiele stacji i rozgłośni radiowych. Co istotne, praktycznie można słuchać ich z każdego miejsca. Poza tym, w dobie Internetu, radio w Anglii dostępne jest również w wersji online. Poznajmy więc najbardziej znane stacje radiowe i dowiedzmy się, czego tak naprawdę warto słuchać. 

Spis treści

Radio w Anglii – wstęp

Radio w Anglii to chętnie praktykowana forma rozrywki, a zarazem popularny zwyczaj spędzania wolnego czasu. Z czego to wynika? W głównej mierze z tego, że w Wielkiej Brytanii mamy naprawdę szeroki wybór stacji radiowych. Łącznie mówi się o liczbie nawet 600 różnych stacji radiowych, jeśli bierzemy pod uwagę także największe miasta w Anglii. Z drugiej strony wydawać by się mogło, że idea słuchania radia przez Anglików przechodzi z pokolenia na pokolenie. Jednak nie tylko rodowici Wyspiarze chętnie włączają swoje ulubione kanały radiowe. Pamiętajmy, że na Wyspach Brytyjskich Polonia stanowi największą mniejszość narodową, przez co szerokie grono słuchaczy stanowią także nasi emigranci. Radio w Anglii to nie tylko najlepsza muzyka, ale też ciekawe wywiady z artystami. Jak i specjalne programy radiowe poświęcone danej tematyce. Przybliżmy więc sobie temat radia w UK!

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Historia radia

Radio w Anglii stanowi unikatową tradycję, której początki datuje się jeszcze na XIX wiek. W tym czasie na pionierskie radia mogła sobie pozwolić jedynie burżuazja oraz klasa wyższa. Jednakże faktyczny postęp w tym obszarze nastąpił już w kolejnym stuleciu. A dokładniej w 1922 roku, czyli już 100 lat temu! Powołano wówczas instytucję odpowiedzialną za świadczenie usług radiowych dla społeczeństwa Wielkiej Brytanii. Podmiot ten to dobrze wszystkim znane BBC (British Broadcasting Corporation). Najpopularniejsze radio w Anglii, czyli BBC Radio powołało państwo brytyjskie, co oznacza, że jest to instytucja publiczna. Wzmianka ta znajduje się w dekrecie Króla Anglii, z 1927 roku.

Przez ponad dwie dekady, od roku 1926 do końcówki lat 40-tych XX wieku BBC było skonfliktowane z pozostałymi medialnymi formami. Chodzi tu przede wszystkim o teatry, studia nagraniowe czy sale koncertowe. Bezpośrednią przyczyną był zauważalny spadek zainteresowania publiki na rzecz radia. Historyczna audycja radiowa miała miejsce dnia 15 marca 1932 roku, choć oficjalne otwarcie tzw. Broadcasting House odbyło się dwa miesiące później, bo 15 maja. “Dom Nadawczy” BBC wraz z upływem lat przeszedł wiele modernizacji, w tym te najważniejsze w latach 2005-2010. Do dziś zachował jednak swoją pierwotną stylistykę. BBC House umiejscowiono pomiędzy ulicą Portland Place, a Langham Place, w zamożnej dzielnicy rządowej – Westminster. Budynek ten ma wysokość 34 metrów i zbudowano go w stylu Art deco. Pomimo tego, znaleźć tu można prawdziwą mieszankę wielu kierunków artystycznych, w tym m.in. futuryzmu, kubizmu oraz racjonalizmu.

BBC Braodcasting House

BBC Radio

Radio Brytyjskiej Korporacji Nadawczej, czyli BBC Radio, jak już wiemy, to publiczna stacja radiowa w UK. Jej główny oddział znajduje się w stolicy Anglii, Londynie. Swoje oddziały ma również na obszarze całego Zjednoczonego Królestwa, czyli w Irlandii Północnej, Szkocji oraz Walii. Zobaczmy więc, jakie stacje mamy do wyboru, w konkretnym regionie Wielkiej Brytanii!

Stacje radiowe – BBC Radio Channels

Jeśli chodzi o poziom ogólnokrajowy, czyli Wielką Brytanię. W UK mamy łączność z 10 kanałami, z czego pięć z nich nadaje w standardzie AM, DAB oraz FM. Te konkretne stacje radiowe BBC to:

 1. BBC Radio 1 – kanał ten dedykuje się głównie młodszej grupie odbiorców. Posłuchamy tu dobrej muzyki w kategorii pop/rock, a także dowiemy się co nieco o filmach dokumentalnych ze świata muzyki.
 2. BBC Radio 2 – tu z kolei stacja spodobać się może bardziej dorosłym słuchaczom. Dominuje tu muzyka typu pop/soul oraz R&B. W ramówce znajdziemy także programy komediowe i informacyjne.
 3. BBC Radio 3 – “brytyjska radiowa trójka” to dużo jazzu, muzyki klasycznej, a także długie rozmowy o sztuce i kulturze.
 4. BBC Radio 4 – im wyższa cyfra kanału, tym oferta kanału wydaje się odpowiedniejsza dla dojrzalszych odbiorców. Tak więc, tutaj dowiemy się dużo o historii, literaturze, nauce, religii, sztuce czy wiadomościach.
 5. BBC Radio 5 Live – ogólny kanał radiowy informujący o wiadomościach oraz informacjach sportowych.
Darmowe ogłoszenia w UK

BBC Local Radio

Jeżeli szukamy radia jedynie na terytorium Anglii, to posłuży nam do tego BBC Local Radio, które posiada aż 40 stacji! Skąd tak duża liczba? A no z tego, że Londyn wraz ze swoimi dzielnicami jest bardzo rozległy. A Anglia to nie tylko jego stolica! Aby poprawić sygnał i jakość odbioru we wszystkich regionach Anglii, utworzono wiele obszarów nadawczych. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich:

 • Londyn: BBC London (94.9);
 • South-East: BBC Radio Kent, BBC Surrey, BBC Sussex;
 • South-West: BBC Radio Cornwall, BBC Radio Devon, BBC Radio Jersey;
 • North-East: BBC Newcastle, BBC Tees;
 • Central/Midlands: BBC Radio Derby, BBC Radio Leicester, BBC Radio Nottingham;
 • East: BBC Radio Cambridgeshire, BBC Essex, BBC Radio Norfolk, BBC Three Counties Radio;
 • West: BBC Radio Bristol, BBC Somerset, BBC Wiltshire;
 • South: BBC Radio Berkshire, BBC Radio Oxford, BBC Radio Solent;
 • Lincolnshire/Yorkshire: BBC Radio Humberside, BBC Radio Leeds, BBC Radio York.

BBC Radio Scotland / BBC Radio Wales / BBC Radio Northern Ireland

Jak już wyżej wspomnieliśmy, BBC dostarcza usługi radiowe także do trzech pozostałych krajów, które tworzą Brytyjską Wspólnotę. Mowa oczywiście o Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej. Najbardziej znany szkocki oddział przedstawiamy na fotografii poniżej. Poza standardowym BBC Radio Scotland istnieje także stacja o tajemniczej nazwie BBC Radio nan Gaidheal. Używa się w niej szkockiego dialektu, czyli tzw. języka gaelickiego.

BBC Radion Scotland

Taki sam format obowiązuje w dwóch ostatnich państwach Zjednoczonego Królestwa. Tak więc, w Walii mamy BBC Radio Wales oraz drugie BBC Radio Cymru – z oryginalnym językiem walijskim. Natomiast w Irlandii Północnej nadaje BBC Radio Ulster i BBC Radio Foyle, w którym mówi się w 100% po irlandzku.

Angielskie stacje radiowe

Jak można się domyślać, radio w Anglii to nie tylko BBC. Działa tu bowiem wiele interesujących stacji radiowych. Szacunki wskazują, że łącznie jest ich około 600. Takie liczby na pewno robią wrażenie. W dodatku, omawia się tutaj zdecydowaną większość obszarów społeczno-kulturowych dotyczącą UK i nie tylko. Poniżej prezentujemy 10 wybranych stacji z największymi liczbami słuchaczy oraz częstotliwością londyńską.

StacjaIlość słuchaczy podana w milionach na tydzieńCzęstotliwość
BBC Radio 21589.1 FM
BBC Radio 410,593.5 FM
BBC Radio 110,498.8 FM
Heart Radio9106.2 FM
Capital FM795.8 FM
BBC Radio 5 Live5,390.9 FM
Classic FM5,3100.9 FM
Kiss FM5,2100.00 FM
Smooth FM4,6102.2 FM
talkSPORT3108.9 FM

Wpradzie nie ujęliśmy ich w tabeli, lecz z pewnością warto sprawdzić także stacje: Premier Gospel Radio oraz The Hits Radio.

Polskie Radio Londyn

Nie wszyscy o tym jeszcze wiedzą, ale skoro mamy dostęp do polskiej telewizji w UK, to czy także do radia? Okazuje się, że tak! Co ciekawe, na Wyspach istnieje naprawdę wiele polskich stacji radiowych. Jedną z najbardziej popularnych polskich stacji radiowych w Anglii jest PRL24, czyli Polskie Radio Londyn. Funkcjonuje od grudnia 2006 roku i od wielu lat nadaje w cyfrowym formacie DAB. Na antenie usłyszymy oczywiście polską muzykę oraz najświeższe informacje z kraju. Co poza tym? Prowadzi się liczne konkursy z nagrodami, takie jak np. bilety na koncerty czy kabarety. Jak sama nazwa wskazuje, największy sygnał odbierają mieszkańcy Londynu, a dokładniej części Greater London. Statystycznie liczbę słuchaczy szacuje się na ok. 350.000/24h.

Gdzie i jak znaleźć polskie radio w Anglii? Szukajcie ich przede wszystkim na polskich portalach w Wielkiej Brytanii!

Polskie Radio Londyn online

Jeśli nie mamy w domu klasycznego odbiornika radiowego. Czy też radia samochodowego, to nie ma sytuacji bez wyjścia. Zawsze możemy bowiem słuchać radia PRL24 Online lub korzystając z dedykowanej aplikacji w smartfonie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.