Polskie stacje radiowe w UK w większości przypadków zaczęły powstawać tuż po wstąpieniu Polski do UE. Co usłyszymy w eterze polskiego radia? Przekonajmy się! Wszystkie niezbędne informacje w tym temacie, uzyskacie właśnie tutaj. Nie przedłużając, zapraszamy do lektury!

Spis treści

Polskie stacje radiowe w UK – wstęp

Polskie stacje radiowe w UK co zrozumiałe, swój początek miały tuż po 2004 roku. Wtedy to weszliśmy do grona państw Unii Europejskiej. Na krótko przed tym wydarzeniem, polskie gazety w Anglii zwiastowały rychły upadek radia analogowego w Wielkiej Brytanii przed 2015 rokiem. W tym samym czasie, przygotowywano się do uruchomienia pierwszych profesjonalnych polskich radiostacji. Pierwotnie większość z nich opierała się na streamingu, czyli łączach internetowych. Z czasem przestawiły się na nadawanie w cyfrowym systemie DAB, na co musiały także uzyskać koncesję. Inicjatywom tworzenia polonijnych stacji radiowych wymiernie pomagał intensywny napływ na Wyspy Brytyjskie specjalistów z tej branży, z Polski. Czyli: dziennikarzy radiowych, informatyków, techników dźwiękowych i prezenterów. Poza tym sprzyjały temu zauważalne aspekty patriotyzmu, jak i wzrastające zapotrzebowanie na komunikację w społeczności brytyjskiej Polonii. Początkowo polskie stacje radiowe w UK liczyły co najmniej kilkanaście rozgłośni. Jednak obecnie działa ich już znikoma ilość, a wpływ na ten stan rzeczy miało wiele czynników. Z pewnością jednym z nich było wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej (Brexit).

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Polskie radio w Anglii – jak działa radio?

Zapewne zastanawia Was, jak na co dzień funkcjonują nasze polskie rozgłośnie radiowe w UK. Specyfika ich działania to przede wszystkim ludzie. Mianowicie, są to profesjonalni dziennikarze prasowi, radiowi, jak i telewizyjni z ogromnym doświadczeniem. Zdobyli je pracując jeszcze w Ojczyźnie. Co ciekawe, ta praca w Anglii nie stanowi dla nich źródła utrzymania. Nie ma tutaj standardowych etatów, gdyż polskie stacje radiowe w UK utrzymują sami ich założyciele oraz członkowie redakcji. Efektem, do jakiego dążą jest zdobycie sponsorów i reklamodawców. Niewątpliwie jest to autopromocja w czystej formie w postaci pracy dziennikarzy, muzyków czy DJ-ów. Łączą oni bowiem pracę z własnym hobby, a przede wszystkim pasją tworzenia czegoś własnego.

Oczywiście zarobki w Anglii też są istotne. Tak więc mają nadzieję, że w końcu ich ciężka praca przyniesie zamierzone efekty i zaczną zarabiać na tym, co kochają. Z drugiej strony, chęć zaistnienia w zagranicznej kulturze robi swoje. Tak więc, polskie redakcje radiowe to miejsca, w których spotykają się ludzie pozytywnie nakręceni, dla których niemożliwe nie istnieje. Oprócz tego wspólne działanie na rzecz polskiej wspólnoty w Wielkiej Brytanii mocno ich motywuje w dążeniu do celu.

Polskie radio PRL w Londynie

Bez wątpienia najbardziej znanym, a zarazem ulubionym radiem Polaków jest PRL24, czyli Polskie Radio Londyn. Szacuje się, że średnia ilość słuchaczy w przeliczeniu na dobę wynosi aż 350 tys. osób! Liczby te jasno wskazują, że radio te posiada największą rzeszę odbiorców. Tym samym jest na trzecim miejscu w rankingu prowadzonym przez portal interia.pl. Największa polskojęzyczna stacja radiowa w UK rozpoczęła nadawanie w dniu 13 grudnia 2006 r., punktualnie o godzinie 9:00. Początkowo działała jedynie online. W listopadzie 2007 roku po otrzymaniu licencji swoje audycje prowadzi również w naziemnym systemie radiowym DAB. Zmiana ta przyniosła wymierne efekty w postaci zwiększenia zasięgu, poprawy sygnału odbioru oraz uruchomienia bogatszej oferty programowej. Poza tym zdecydowano się poprawić interfejs obsługi. Dzięki czemu jednym przyciskiem można włączyć odsłuch, bądź zlecić nagranie audycji już kilka dni wcześniej. Ponadto za pomocą hiperłączy, można przejść do wybranej sekcji, jak np. London Top 20.

Darmowe ogłoszenia w UK

Polskie Radio Londyn – częstotliwość FM

Jeśli mówimy o częstotliwości nadawania, to po części istotna jest także lokalizacja radia. Dotychczas radio miało dwie siedziby, z czego obie umiejscowione w tej samej dzielnicy Londynu – Hammersmith and Fulham. Na początku dobry sygnał odbierali jedynie mieszkańcy tzw. “Wielkiego Londynu”, na szczęście z czasem uległo to zmianie. Redaktorzy rozgłośni przede wszystkim stawiają na dobrą muzykę i rozrywkę. W tym wywiady ze znanymi osobistościami i liczne konkursy z nagrodami. Nie zapomniano jednak, że radio pełni też funkcję informacyjną. Toteż w PRL24 wiadomości podaje się co godzinę, od 9 rano do 24:00. Niektóre audycje mają swoje stałe godziny emisji. Jak włączyć audycje Polskiego Radia Londyn? To proste! Znajdziecie je na kanale o częstotliwości 11B (218,64 MHz), a także online i w aplikacji mobilnej.

Polskie radio w UK – czego słuchać?

Oczywiście, na obszarze Wielkiej Brytanii funkcjonuje co najmniej kilka innych polskich stacji radiowych. Jednak nie działają one na taką skalę, jak wspomniane wcześniej PRL24. Najważniejsze z nich, które warto wymienić przedstawiamy w poniższej tabelce.

Nazwa stacjiCzęstotliwość
FULL.fm10C, 213.3 MHz
Radio BOBOLA Church (wcześniej KRL – Katolickie Radio Londyn)Online
Orla.fm (znane też jako Radio Orła, wcześniej Anglo-Polish Radio)Online
Radio Szkocja (wcześniej Szkocja.fm)Online

Jednakże biorąc pod uwagi statystyki z przeprowadzonych sondaży, jedynie niewielka liczba emigrantów słucha polskojęzycznych radiostacji. Średnio, jest to tylko co dziesiąty Polak w Anglii. Z czego wynika ten negatywny efekt? Nasi rodacy mimo, iż przebywają na Wyspach Brytyjskich, to jednak przyzwyczaili się do polskiego radia. Mowa tu o stacjach, które nadają z Polski, a których sygnał można też odbierać w Wielkiej Brytanii. Największym zainteresowaniem cieszą się: popularna “Trójka” (71%) i Radio Zet (14%). Pozostali wskazali również na inne popularne rozgłośnie radiowe, jak: Eska czy RMF FM.

Polskie radio UK – zakończenie

Podsumowując dzisiejszy temat, jak widać radio w Anglii to nie tylko BBC, ale także ciekawe polskie stacje radiowe w UK. Niewątpliwie, gdy Polacy dołączyli do struktur unijnych i zaczęli szturmować brytyjski rynek pracy, polskie stacje radiowe w UK wręcz rozkwitały. Sytuacja ta diametralnie zmieniła się po 2016 roku, a przyczyną tego stanu rzeczy stało się referendum. W nim właśnie obywatele Zjednoczonego Królestwa opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Efektem tych zmian było przeniesienie się polskich radiostacji do wirtualnej przestrzeni. Aczkolwiek można znaleźć tu także plusy. Przede wszystkim jest to opcja odsłuchu w sieci, bez konieczności posiadania klasycznego odbiornika radiowego. Po drugie, tutaj także dochodzi do pełnej interaktywności ze słuchaczami. Stwarza to wrażenie trwałej więzi między nadawcami sygnału, a ich odbiorcami. Ponadto nadawanie online jest zdecydowanie tańsze, niż tradycyjne w eterze, ponieważ trzeba na nie uzyskać jeszcze koncesję.

Można także wysnuć wniosek. Mianowicie, polskie stacje radiowe w UK stają się pomostem do dialogu, integracji i umacniania polsko-brytyjskiej wymiany międzykulturowej. Poza tym, każde polskie radio na obczyźnie kreuje świadomość nierozerwalnej wspólnoty pośród danej Polonii. Nie inaczej jest tutaj, na Wyspach Brytyjskich. Oprócz tego, swoją codzienną pracą na rzecz polskiej społeczności w Londynie, promuje się polską kulturę wśród Wyspiarzy. A przy tym, utrwala pozytywny wizerunek Polaków w Zjednoczonym Królestwie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.