Czy polskie prawo jazdy w Wielkiej Brytanii, wciąż jest respektowane? Nad tą kwestią mogą się zastanawiać te osoby, które dopiero planują wyjazd na Wyspy Brytyjskie lub są tam od niedawna. Wielu kierowców nie jest pewna, czy na polskim dokumencie nadal można prowadzić samochód, bez żadnych, niepożądanych konsekwencji. Czy przepisy różnią się kiedy wyjeżdżamy do UK w celach turystycznych, a kiedy szykujemy się na dłuższy pobyt? Czy chcąc zamieszkać w Wielkiej Brytanii należy obowiązkowo wymienić prawo jazdy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Spis treści
- Czy polskie prawo jazdy działa w UK?
- Kiedy dokument należy wymienić?
- Jak to zrobić?
- Inne kategorie pojazdów
- Samochody na polskich blachach w UK
Polskie prawo jazdy w Wielkiej Brytanii
Polskie prawo jazdy w Wielkiej Brytanii nadal uprawnia do prowadzenia pojazdów. Jeśli jednak ktoś miał wątpliwości, w ostatnim czasie, to nie były one nieuzasadnione. Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Stąd wiele osób zastanawiało się, czy po Brexicie nadal będzie można korzystać w UK z polskiego dokumentu. Polska oraz Wielka Brytania są stronami Konwencji Genewskiej, która reguluje podstawowe zasady ruchu drogowego i związane z nim kwestie. Postanowienia obowiązują we wszystkich krajach, które przyjęły traktat. Oznacza to, że polskie prawo jazdy w UK po Brexicie nadal obowiązuje. Podobnie jest z jego brytyjskim odpowiednikiem w Polsce. Zatem w Anglii polskim kierowcom nie grożą żadne nieprzyjemności. Oczywiście trzeba pamiętać, aby zawsze prawo jazdy mieć przy sobie w formie fizycznej, a nie elektronicznej (mPrawoJazdy). Aplikacja mObywatel jest honorowana wyłącznie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Kiedy trzeba wymienić polskie prawo jazdy?
W sieci można znaleźć informacje, że prawo jazdy musimy wymienić po 12 miesiącach stałego pobytu w UK. Są one nieprawdziwe. Ta zasada obejmuje wyłącznie osób spoza Unii Europejskiej, a więc nie dotyczy Polaków. Polskie prawo jazdy należy wymienić tylko w niektórych przypadkach:
- kiedy prawo jazdy zostanie zgubione, skradzione bądź zniszczone,
- po zmianie nazwiska,
- po ukończeniu 70 roku życia,
- kiedy polskie prawo jazdy straci ważność.
Jeśli mamy potrzebę, aby upewnić się w 100%, czy możemy prowadzić pojazd na swoim, krajowym dokumencie, to brytyjski rząd, na swojej oficjalnej stronie GOV.UK udostępnił narzędzie, które po uzupełnieniu odpowiedzi na parę pytań informuje, czy dana osoba jest zobowiązania wymienić prawo jazdy, czy nie.
Jak wymienić polskie prawo jazdy w Wielkiej Brytanii?
Jeśli chcemy wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie, musimy mieszkać na terytorium Wielkiej Brytanii od co najmniej 185 dni i mieć stały adres na Wyspach. Sam proces nie jest skomplikowany. Najłatwiej będzie złożyć wniosek online, bo to nie wymaga od nas wychodzenia z domu i czas oczekiwania na dokument trwa jedynie 5 dni. W przypadku skorzystania z poczty, proces odbywa się w następującej kolejności:
- ze strony rządowej, należy zamówić na swój adres zamieszkania, odpowiedni formularz D1 (samochody osobowe),
- po otrzymaniu wniosku, trzeba go uzupełnić i załączyć wszystkie wymagane dokumenty: obecne prawo jazdy, paszport lub dowód osobisty,
- następnie odsyłamy formularz wraz załącznikami i opłatą na adres: DVLA Swansea SA99 1DH.
Nowe prawo jazdy powinniśmy otrzymać w ciągu 3 tygodni. Wysyłając wniosek za pomocą poczty tradycyjnej, warto poinformować pracownika o zawartości, gdyż dzięki temu możemy dokupić dodatkowe ubezpieczenie przesyłki. Wymiana prawa jazdy w UK kosztuje 43£. Wniosek o wydanie nowego dokumentu możemy również złożyć osobiście w biurze DVLA, po wcześniejszym umówieniu spotkania. W tedy pracownik osobiście potwierdzi naszą tożsamość.
Kierowcy kategorii C+E w UK
Inaczej przepisy wyglądają w przypadku prawa jazdy na inne kategorie pojazdów niż osobowe. Jeśli posiadamy polskie prawo jazdy, które uprawnia do kierowania ciężarówkami lub autobusami i jesteśmy rezydentami w UK, wymiana polskiego prawa jazdy na brytyjskie zależy od naszego wieku.
- Jeśli mamy ważne prawo jazdy na samochody ciężarowe i/lub autobusy, w UK można jeździć z polskim prawem jazdy do czasu ukończenia 45 roku życia lub do 5 lat od czasu zostania rezydentem w UK.
- Osoby w wieku 45-66 lat muszą wymienić prawo jazdy, gdy skończą 66 lat lub po 5 latach od czasu zostania rezydentem w UK. Po 66. roku życia na zmianę prawka mamy dokładnie 12 miesięcy.
Po tym czasie jesteśmy zobligowani do wymiany polskiego dokumentu na angielski. Sam proces nie różni się znacząco, od tego opisanego powyżej. Ze strony GOV.UK pobieramy formularz D2 (“Application for Lorry, Bus or Minibus driving licence”) wraz z którym zamawiamy medyczny wniosek D4, który wypełnia lekarz (jeśli wnioskodawca ma powyżej 45 lat). Zaświadczenie jest ważne do 4 miesięcy od daty jego wypełnienia.
Pojazdy na polskich tablicach w UK
Skoro w Wielkiej Brytanii można jeździć na polskim prawie jazdy, to jak sytuacja wygląda z samochodami na polskich tablicach rejestracyjnych? Zgodnie z przepisami odpowiedź zależy od tego, czy jesteśmy w UK w celach turystycznych, czy tam mieszkamy. W pierwszym przypadku korzystać z polskiego auta bez rejestracji na Wyspach możemy przez 6 miesięcy. Okoliczności zmieniają się, kiedy zdecydujemy się zamieszkać w UK. Wtedy musimy jak najszybciej zadbać o wymaganą na Wyspach dokumentację i przerejestrowanie auta. Stali mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie mogą jeździć, po brytyjskich drogach, pojazdem zarejestrowanym za granicą. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mieszkaniec Wielkiej Brytanii jest zatrudniony lub na samozatrudniony w innym państwie członkowskim UE. Wtedy może być wymagane zastosowanie tymczasowych tablic rejestracyjnych „Q”.
Jak zarejestrować samochód w Wielkiej Brytanii?
Do zarejestrowania auta potrzebny będzie formularzy V55/4 (nowy samochód) lub V55/5 (używany), który neleży zamówić na tej samej stronie, na której zamawiamy wniosek o wymianę prawa jazdy. Dokumenty, które należy załączyć w tym wypadku to: polski dowód rejestracyjny, świadectwa zakupu pojazdu, potwierdzenie adresu (rachunki za okres trzech miesięcy, listy z banku itp.), dowód tożsamości i opłata rejestracyjna. Jeśli po raz pierwszy rejestrujemy i opodatkowujemy pojazd w DVLA, opłata wynosi 55 funtów. Wypełniony formularz wraz z załącznikami wysyłamy na adres DVLA. Jeśli wniosek zostanie przyjęty, w ciągu 6 tygodni otrzymamy pocztą Vehicle Registration Certificate (V5C), czyli nic innego jak dowód rejestracyjny pojazdu.
Komentarze