Obywatelstwo brytyjskie to temat, który dla Polaków po Brexicie nabrał nowego znaczenia. Szukając informacji o tym, natkniemy się na rozmaite treści. Wynika to z faktu, że istnieje 6 różnych typów obywatelstwa brytyjskiego. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że istnieją różne sposoby ubiegania się o obywatelstwo brytyjskie (lub „naturalizację”), a to wszystko zależy od indywidualnych okoliczności każdego z nas. Sporo tego, dlatego w tym artykule przeanalizujemy cały proces pod kątem Polaków mieszkających w UK.

Spis treści 

Czy brytyjski paszport oznacza obywatelstwo brytyjskie (citzenship)? 

Nie, posiadanie brytyjskiego paszportu nie zawsze oznacza, że posiadamy pełne obywatelstwo brytyjskie tak zwane british citzenship

W większości państw na świecie terminy  nationality, czyli narodowość i citizenship, czyli obywatelstwo są używane zamiennie i znaczą to samo. Jednak ze względu na historyczny status Wielkiej Brytanii jako imperium kolonialnego „nationality” i „citizenship”  to dwie różne rzeczy. Niezwykle ważne jest, aby osoby osiedlające się w Wielkiej Brytanii w pełni rozumiały prawa o które się starają. W Wielkiej Brytanii mamy 6 różnych rodzajów narodowości (Nationality). Wszystkie osoby, które są tak zwani „british Nationals” mogą otrzymać paszport brytyjski, jednak tylko „british citzens” mają automatyczne prawo do mieszkania i pracy w Wielkiej Brytanii oraz są zwolnieni z kontroli imigracyjnej w Wielkiej Brytanii. Jak to się ma do Polaków mieszkających na wyspach? 

Uwaga! Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą stać się obywatelami UK (british citzens) podczas procesu tak zwanej naturalizacji. Obecnie proces ten najczęściej jest uzależniony najpierw od uzyskania statusu osoby osiedlonej (settled status) po pięciu latach pobytu. A następnie po dwunastu miesiącach od uzyskania settled status, można ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie (british citzens). Dopiero po uzyskaniu obywatelstwa otrzymujemy paszport. 

Darmowe ogłoszenia w UK

Jak zostać obywatelem brytyjskim? Naturalizacja

Istnieje 5 podstawowych warunków, aby ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie poprzez naturalizację. Sprawdź, czy i ty spełniasz wymagania dotyczące obywatelstwa: 

  1. Należy mieć ukończone 18 lat. 
  2. Mieć tak zwany „dobry charakter”. Ogólnie oznacza to, że nie byliśmy karani za poważne przestępstwa ani nie dokonaliśmy żadnych oszustw imigracyjnych.
  3. Mieszkać oraz przebywać obecnie w Wielkiej Brytanii. Zazwyczaj oznacza to, że nasz pobyt w UK musi wynosić minimum 6 lat ( 5 lat, aby otrzymać settled status + 1 rok karencji od uzyskania tego statusu). Dodatkowo w ciągu ostatnich 5 lat nasza nieobecność w UK nie może być dłuższa jak 450 dni, w tym w ostatnim roku poza wielką Brytanią nie można przebywać dłużej jak 90 dni. 
  4. Spełnić wymagania dotyczące języka angielskiego. 
  5. Zdać test „Life in the UK” ( Życie w Wielkiej Brytanii). 

Czy dostanę obywatelstwo, jeśli poślubię Brytyjczyka?

Głównym warunkiem, aby aplikować o british citzenship jako osoba, która poślubiła (lub jest w związku partnerskim) z obywatelem Wielkiej Brytanii, jest zamieszkiwanie w Wielkiej Brytanii przez co najmniej trzy lata przed złożeniem wniosku o obywatelstwo. 

Odnośnie tych trzech lat w UK to osoba, która ubiega się o obywatelstwo nie mogła przebywać poza Wielką Brytanią więcej niż 270 dni w ostatnich trzech latach, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie więcej niż 90 dni.
Poza tym musi spełnić podobne warunki jak inni, którzy w procesie naturalizacji ubiegają się o obywatelstwo brytyjskie, czyli osoba ta: 

  • ma co najmniej 18 lat, 
  • żyła w zgodzie z prawem oraz nie naruszyła żadnych przepisów imigracyjnych,
  • musi mieć jeden ze statusów: settled status lub indefinite leave to remain (ILR),
  • spełnić wymagania dotyczące języka angielskiego, 
  • zdać test „Life in the UK” ( Życie w Wielkiej Brytanii).

Co to jest i jak zdać Life in the UK test?

Test Life in the UK ma na celu upewnienie się, że osoba ubiegająca się o angielskie obywatelstwo jest świadoma podstaw życia brytyjskiego – rzeczy, które należy wiedzieć, jeśli planuje się zostać w UK na stałe. Test ten sprawdza wiedzę na temat brytyjskich zwyczajów, rządu, prawa i wartości. Należy do niego obowiązkowo przystąpić w ramach wniosku o obywatelstwo brytyjskie. Test Life in the UK  zdaje się na komputerze w wyznaczonym ośrodku egzaminacyjnym w Wielkiej Brytanii ( jest ich 30, wybieramy ten, który nam najlepiej odpowiada). Jego koszt to 50 funtów. Można się na niego zapisać wyłącznie on-line z co najmniej 3-dniowym wyprzedzeniem. Zapisy poprzez rządową stronę Book your the Life in the UK Test.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jak przygotować się do testu Life in the UK? 

Aby dobrze przygotować się do testu Life in the UK należy przestudiować oficjalny podręcznik official handbook for the Life in the UK. 
Wiedza z zakresu Life in the UK obejmuje następujące tematy: 

  1. Wartości i zasady obowiązujące w Wielkiej Brytanii.
  2. Tradycje i kultura różnych zakątków Wielkiej Brytanii.
  3. Wydarzenia i ludzie, którzy ukształtowali historię Wielkiej Brytanii.
  4. Rząd i prawo Wielkiej Brytanii.
  5. Jak zaangażować się w społeczność brytyjską.

Sam test składa się z 24-ech  pytań, na które mamy 45 minut. Dobrą wiadomością jest, że nie ma ograniczeń co do liczby podejść, więc nie musimy martwić się, jeśli nie zdamy za pierwszym lub nawet za drugim razem.

Jaki poziom języka angielskiego jest potrzebny do uzyskania obywatelstwa?

W ramach wniosku o obywatelstwo brytyjskie należy posiadać odpowiednie kwalifikacje z języka angielskiego. Aby udowodnić swoją znajomość języka na odpowiednim poziomie należy  zdać tak zwany test SELT. Angielski Home Office sporządził listę dostawców i zatwierdzonych testów z języka angielskiego, które spełniają wymagania wniosku o british citzenship. Oto one: 

Po zdaniu testu SELT u wybranego dostawcy, otrzymamy unikalny numer referencyjny SELT, który należy wpisać we wniosku aplikacyjnym o obywatelstwo brytyjskie. Jeśli nie podamy tego numeru nasz wniosek może zostać odrzucony. Wyniki testu SELT są ważne przez 2 lata od daty zdania.

Temat „british citzenship” jest tak rozległy, że w tym artykule wyczerpaliśmy tylko kwestie wymogów odnośnie tego: Jak dostać obywatelstwo brytyjskie? Aby dowiedzieć się jak wygląda złożenie wniosku zapraszamy do kolejnego wpisu. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.