Przelewy zagraniczne bez prowizji? Każdy, kto choć raz przesyłał pieniądze do innego kraju doskonale zdaje sobie sprawę, z jakimi kosztami się to wiąże. Wykonując transfery pieniężne zależy nam, aby koszt ich realizacji był możliwie jak najmniejszy. W szczególności osoby, które regularnie zlecają transakcje międzynarodowe tracą sporą część swoich środków na prowizje, które pobierają pośrednicy za finalizację usługi. Zatem, czy istnieją sposoby na korzystne przekazy? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści:

Przelewy zagraniczne bez prowizji – prawda czy fałsz?

Przelewy zagraniczne bez prowizji, jak najbardziej są dostępne na obecnym rynku finansowym. Wielu ludziom wydaje się to niemożliwe i doszukują się ukrytego „haczyka”. To oczywiście jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ do wysokich prowizji przyzwyczaiły nas przede wszystkim banki, które wydają nam się jedynym miejscem do realizacji wszelkich operacji finansowych. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że w ostatnim czasie branża finansowa bardzo się rozwinęła i stara się na bieżąco wychodzić na przeciw oczekiwaniom klientów. O tym, jak wysoka będzie prowizja decyduje przede wszystkim wybór pośrednika, u którego zdecydujemy się zrealizować transakcję. Dlatego wszystko jest możliwe, jeśli tylko spojrzymy na przekazy szerzej, niż utożsamiając je z bankami.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Koszt przelewu zagranicznego – od czego zlależy?

Na cenę, którą ostatecznie będziemy musieli ponieść za transakcję zagraniczną składa się kilka elementów:

 • koszt samego zlecenia przelewu,
 • kurs wymiany walut,
 • udział pośredników i ich liczba,
 • rodzaj przekazu,
 • tryb księgowania wpłaty.

Współczesne możliwości zlecania transakcji

Branża finansowa nieustająca się rozwija i wprowadza na swój rynek coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, które mają na celu ułatwienie wykonywania wszelkich operacji finansowych. W dzisiejszych czasach międzynarodowe przekazy pieniężne można zrealizować na kilka sposobów:

 • za pośrednictwem banku,
 • na poczcie,
 • za pomocą e-płatności,
 • w kantorach internetowych,
 • korzystając z usług firm, które specjalizują się w wykonywaniu zagranicznych transkacji.

Opłaty za przelew zagraniczny w banku

 • Opłata, jaką poniesiemy w banku za samo zlecenie transgranicznej płatności nie musi być stała, gdyż może być ona wyliczona na podstawie wartości % przekazywanej przez nas kwoty. Wysyłając pieniądze w strefę euro transakcja będzie realizowana w systemie SEPA, który może wynieść od 0 zł do 30 zł. Pozostałe zagraniczne transfery pieniężne realizowe są poprzez SWIFT, który jest znacznie droższy i może nas kosztować nawet do 300 zł.
 • Prowizja, jaką mogą pobrać sobie pośrednicy uczestniczący w realizacji usługi. W tym przypadku nie jesteśmy w stanie odgórnie oszacować kwoty, jaką zapłacimy. Co gorsze, w wykonaniu naszego zlecenia może brać udział więcej niż jeden podmiot, co dodatkowo zwiększa ostateczny koszt. Tylko przelewy w obszarze płatności SEPA są wolne od pobieranych przez tzw. bank korespondent prowizji.
 • Cena za przewalutowanie odgrywa bardzo ważną rolę w całej operacji, jaką jest przelew zagraniczny. Niestety w przypadku banków jest to ukryta opłata. Najczęściej kurs wymiany walut, po jakim bank wymienia nasze środki jest niekorzystny. Banki pobierają marżę, jaka wynika między kupnem a sprzedażą waluty.
Darmowe ogłoszenia w UK

Kantory interentowe i e-portfele – czy warto?

Kantory internetowe, jak i e-portfele to narzędzia online, za pomocą których możemy wykonać przelew zagraniczny. Korzystając z e-portfela możemy dokonywać transakcji bezgotówkowych, natomiast kantory internetowe ułatwiają nam wymianę walut bez wychodzenia z domu i po lepszym kursie. Z jakimi kosztami wiążą się te usługi? Jakich prowizji możemy się spodziewać?

Kwota, jaką zapłacimy za przekaz międzynarodowy zlecony za pomocą e-portfela uzależniona jest od tego, który z dostępnych na rynku wybierzemy. Oto kilka z przykładów:

 • PayPal – marża kursowa wynosi 4%,
 • Skrill – dolicza prowizję w wysokości 3,99%,
 • Neteller – prowizja wynosi 4,49%.

W przypadku kantorów internetowych prowizja wynosi ok.1 %. Za ich pomocą najlepiej wymieniać waluty, jednak jeśli chodzi o realizację przekazu międzynarodowego, to tutaj może pojawić się problem. Dlaczego? Ponieważ generuje to dodatkowe opłaty. Niestety podobnie, jak w przypadku banków tutaj również swój udział ma przynajmniej jeden tzw. bank korespondent, który jak doskonale wiemy również przyczynia się do dodatkowych opłat. Pojawia się więc kolejna niemadowa, ponieważ ciężko oszacować konkretną kwotę finalną. Może się zdarzyć, że koszty transferu będą dla nas niemiłym zaskoczeniem.

Jakich pośredników unikać?

Chcesz dowiedzieć się, jakich pośredników unikać? Jest to bardzo dobry ruch z Twojej strony, jeśli choć trochę dbasz o swoje finanse i nie chcesz przepłacać. Nie da się ukryć, że coraz więcej naszych rodaków opuszcza nasz kraj i szuka swojego azylu w innych państwach. Często emigracja motywowana jest chęcią podjęcia pracy zarobkowej. Niejednokrotnie osoby, które wyjeżdżają mają nadal w Polsce zobowiązania finansowe lub potrzebują przesyłać pieniądze swoim najbliższym, którzy pozostali w kraju. Tak samo w drugą stronę, zdarza się że to właśnie z Polski musimy przesłać pieniądze do innego kraju. Co wtedy zrobić?

Zacznijmy od rozeznania się w ofertach, jakie proponują nam współcześnie funkcjonujące instytucje bankowe. Tradycyjne banki, do których większość osób jest przywiązana nie wypadają najlepiej w ogólnym rankingu. Po pierwsze wszystkie działające stacjonarnie placówki finansowe będą pobierały niekorzystne dla klientów opłaty za przelewy. Dlaczego? Ponieważ muszą one zarobić na wszelkie wydatki, jakie niesie za sobą prowadzenie firmy stacjonarnie i dodatkowo wyjść na tym z zyskiem. Po drugie przelewy zagraniczne to tylko jedna z wielu usług jaką oferują, dlatego nie przywiązują do nich szczególnej uwagi. Przewalutowanie w bankach również pozostawia wiele do życzenia. Kursy wymiany walut, jakie proponują mogą różnić się nawet o 10% od średnich kursów rynkowych. Poza tym bank, u którego zlecamy przekaz nie jest jedynym podmiotem, który będzie brał udział w finalizacji usługi.

Najkorzystniejsze rowiązania

Najkorzystniejsze rozwiązania

Dotychczas najkorzystniejszą ofertą mogą pochwalić się firmy działające online, które specjalizują się w przelewach zagranicznych. Banki, kantory internetowe czy e-portfele nie są niestety pozbawione wad. Czy może być lepiej i opłacalniej? Jak najbardziej. Jeśli do tej pory nigdy nie interesowałeś/aś się serwisami internetowymi realizującymi transgraniczne płatności to czas najwyższy nadrobić zaległości. Firmy online korzystają z rozbudowanej sieci własnych, globalnych kont bankowych. W momencie, gdy zlecamy przelew za pośrednictwem takiej firmy zostaje on rozbity na dwa przekazy krajowe. Jeden w Polsce, a drugi w kraju, gdzie otwarty rachunek posiada nasz odbiorca. Unikamy dzięki temu udziału innych pośredników w wykonywanej operacji. Wpływa to także korzystnie na czas finalizacji transakcji, który wynosi 1-2 dni robocze.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.