Brytyjski numer telefonu komórkowego dla niektórych rodaków na Wyspach Brytyjskich to prawdziwa zagadka. Jak uniknąć tych komplikacji? Przede wszystkim kupić lokalną kartę SIM i zarazem zdobyć pierwszy numer komórkowy w Wielkiej Brytanii. Rozwiązanie to umożliwia pozostanie w stałym kontakcie z rodziną i bliskimi, którzy pozostali w Polsce. Poza tym, jest to pierwsza rzecz, jaką musimy koniecznie zrobić, żeby móc zaaklimatyzować się w naszym nowym miejscu zamieszkania. Z myślą aby temu zaradzić, przygotowaliśmy poniżej praktyczny poradnik!

Spis treści

Brytyjski numer telefonu komórkowego – podstawowe informacje

Brytyjski numer telefonu komórkowego dla każdego mieszkańca Zjednoczonego Królestwa zapewnia normalne funkcjonowanie. Posiada ogromne znaczenie, gdyż bez tego nie załatwimy niestety większości spraw urzędowych. Nie powinno to dziwić, gdyż w dzisiejszych czasach komunikacja międzyludzka jest podstawą naszej codziennej egzystencji. Tak więc, w jakim celu może przydać się brytyjski numer telefonu komórkowego? Tak naprawdę istnieje mnóstwo powodów. Aczkolwiek do najważniejszych z nich należą przede wszystkim niżej wymienione:

  • założenie konta bankowego;
  • uzyskanie tzw. numeru National Insurance Number (NIN);
  • aplikowanie o pracę;
  • szukanie mieszkania na wynajem; czy 
  • komunikowanie się z innymi.

Czy wiedzieliście, że? Brytyjski numer telefonu komórkowego to absolutny wymóg, aby móc wyjechać na studia w Anglii. Obowiązek ten nakłada na studentów każda uczelnia w UK.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Brytyjski numer telefonu – z czego się składa?

Czy wiecie, jaki jest początek brytyjskich numerów komórkowych? Jeżeli zamierzamy dodzwonić się z Polski na komórkę zarejestrowaną w UK. Tak jak przy każdym zagranicznym połączeniu na początku należy wybrać międzynarodowy numer kierunkowy dla Wielkiej Brytanii, czyli +44. Osoby, które nie orientują się, jak wstukać plusa, informujemy, że trzeba dłużej przytrzymać klawisz “0” i wybrać “+”. Kolejny krok, aby poprawnie wpisać brytyjski numer telefonu komórkowego stanowi wprowadzenie właściwego numeru. W większości przypadków składają się one z ciągu 10 cyfr.

Uwaga! Szczególnie istotne jest to, by zawsze pamiętać, jakie są numery alarmowe w UK. Nigdy nie wiadomo, kiedy będą one nam najbardziej przydatne. Ważne, by znać je wtedy na pamięć.

Operatorzy komórkowi w UK

Będąc na stałe w Wielkiej Brytanii a chcąc pozostać w stałym kontakcie ze znajomymi szukamy sposobów na tanie rozmowy do Polski. Jak sprawić, aby faktycznie takie były? Wystarczy przeanalizować oferty operatorów komórkowych w UK i wybrać tę najkorzystniejszą. Nie zawsze te najbardziej oczywiste wybory są rzeczywiście tymi najlepszymi. Czasami alternatywne metody oferują nam o wiele więcej, niż moglibyśmy się spodziewać. Z myślą o tym, by dokonać właściwej decyzji postanowiliśmy przeanalizować wybrane propozycje, dostępne na brytyjskim rynku telefonii komórkowej. Szeroki wachlarz możliwości dla nowych klientów sprawia, że pojawi się coraz więcej pytań. Wówczas o wiele trudniej będzie zdecydować się nam tylko na pojedynczą ofertę. Tym bardziej, gdy chcemy też uwzględnić nasze własne preferencje. Na szczęście, tutaj dowiecie się zarówno tego, jak zakupić kartę SIM oraz podpisać umowę na abonament.

Jakiego wybrać operatora sieci komórkowej?

Wielka Brytania charakteryzuje się m.in. tym, że występuje tutaj ogromna sieć operatorów komórkowych. Jako najbardziej znaczące i cieszące się sporym zainteresowaniem konsumentów wymienić można takie:

Darmowe ogłoszenia w UK

Na co zwrócić uwagę?

No właśnie, co powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze operatora? Choćby metodę współpracy – tak więc albo zawieramy umowę albo wybieramy formę bez podpisywania kontraktu. Kolejnym istotnym jest stosunek ceny do jakości przesyłanego sygnału mobilnego. W tym miejscu warto przeliczyć nasz budżet i oszacować, ile środków możemy przeznaczyć na ten cel, aby zasięg był zadowalający. Ponadto największe miasta w Wielkiej Brytanii generalnie posiadają bardzo dobry sygnał, w odróżnieniu od mniejszych miasteczek i wsi.

W przypadku wybrania umowy, najbezpieczniej dokonać tego przez Internet. Wówczas mamy prawo do odstąpienia od realizacji usługi w ciągu 14 dni. Szansa na rezygnację daje więc sposobność skorzystania z oferty przejścia do lepszego operatora. Jeżeli z różnych przyczyn nie możemy sygnować umowy online, to niektóre sieci (np. EE) umożliwiają bezpłatne anulowanie. Jednak nie w każdym przypadku, toteż warto zapoznać się wcześniej z zasadami zawierania umów abonenckich w punktach stacjonarnych.

Ważne! Jak sprawdzić, którzy operatorzy dysponują największym zasięgiem sieci komórkowej w rejonie? Służy do tego tzw. mapa zasięgu sieci komórkowej, którą możemy uruchomić w bardzo intuicyjny sposób. Wystarczy podać: kod pocztowy w UK, nazwę sieci, rodzaj używanego przez nas sprzętu i brytyjski numer telefonu komórkowego. Znajdziemy ją za pomocą tych linków, bądź u prawie każdego innego dostawcy.

Karta pre-paid telefon – co to jest?

Skonfigurowanie naszej komórki na obszarze Wielkiej Brytanii tak, jak wszędzie indziej możliwe jest na dwa sposoby. Najbardziej popularnym jest oczywiście nabycie przedpłaconej karty SIM. Czyli pre-paid, której depozyt możemy sobie uzupełniać dowolną kwotą. Posiadając już komórkę, która nie ma żadnej blokady, możemy wybrać tak naprawdę każdego operatora. Natomiast w przypadku, gdy nasza obecna sieć funkcjonuje też w UK i jesteśmy zadowoleni z tej współpracy. To nie musimy zmieniać usługodawcy.

Oprócz tego, karty pre-paid’owe dla nowo przybyłych imigrantów to praktyczne rozwiązanie i ogromna wygoda. Szczególnie dla tych, którzy już dysponują telefonem komórkowym. Dzięki nim brytyjski numer telefonu komórkowego mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki. Co nam to daje? Przede wszystkim można dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe, jak i korzystać z mobilnej transmisji danych. Ostatnią zaletą jest brak zobowiązania, gdyż w tej opcji nie musimy wiązać się z operatorem długoterminową umową. Przyda się to szczególnie wtedy, gdy nie wiemy dokładnie, ile potrwa nasze podróżowanie po Wielkiej Brytanii.

W jaki sposób uzyskać brytyjski numer telefonu komórkowego na kartę? Można to zrobić na 2 sposoby:

  1. Online – bez wychodzenia z domu czy z dowolnego miejsca z dostępem do sieci.
  2. Stacjonarnie – w sklepie komórkowym, sklepie spożywczym i w supermarketach.

Cały proces kupna brytyjskiej karty SIM i doładowania konta jest błyskawiczny i trwa jedynie kilka minut!

Karta prepaid w telefonie

Telefon na umowę (abonament)

Z drugiej strony mamy dużo mniej elastyczne rozwiązanie, jakim jest umowa z brytyjskim operatorem sieci komórkowej. Jednak standardowe rozwiązania, jak zakup karty na telefon komórkowy nie zawsze będzie tak opłacalne, jak nam się wydaje. Po wyczerpaniu dostępnego limitu trzeba będzie kupić doładowanie. Natomiast abonament ma tą przewagę, że zwykle mamy dużo większy pakiet minut do wykorzystania lub nawet brak limitu! Tak więc, w tym przypadku stosunek jakości do ceny zdecydowanie przemawia na korzyść umowy.

W momencie wybrania naszego przyszłego operatora możemy w końcu parafować stosowną umowę. W jakiej formie? Do wyboru mamy osobistą wizytę w salonie lub złożenie zamówienia internetowo. Termin realizacji usługi w przypadku opcji online wynosi średnio 7 dni roboczych. Co zrobić, aby móc prawowicie złożyć podpis na umowie? Musimy przedstawić następujące dokumenty:

Pamiętajcie! Zależnie od wybranego operatora, możliwe, że przejdziemy tzw. ocenę kredytową, czyli credit score. Wówczas zapada decyzja, czy będziemy w stanie być wypłacalni wobec usługodawcy.

Czy brytyjski numer telefonu komórkowego jest niezbędny?

Podsumowując, czy brytyjski numer telefonu komórkowego rzeczywiście jest tak nieodzowny? Tak jak już wspomnieliśmy, bez niego nie będziemy w stanie załatwić podstawowych spraw w brytyjskich urzędach. Nawet znalezienie pracy w Anglii będzie wówczas sporym wyzwaniem, o ile w ogóle będzie możliwe. Do tego musimy przecież kontaktować się z naszym pracodawcą, znajomymi czy innymi podmiotami. Nawet tak błahe czynności, jak wezwanie taxi w Anglii, czy umówienie przejazdu BlaBlaCar w UK realizuje się za jego pomocą.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.