Polecenie przelewu SEPA to najpopularniejszy rodzaj usługi płatności w euro. Pewnie zastanawiasz się, co to jest za transakcja oraz ile kosztuje? W tym wpisie możesz znaleźć niezbędne informacje o tej metody transferu. Poznasz również inne dostępne na rynku sposoby na realizacje przekazów SEPA. Odpowiemy też na pytanie: Ile czasu idzie przelew europejski? Zapraszamy serdecznie do lektury artykułu!

Spis treści

Polecenie przelewu SEPA – co to jest?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia definicji polecenia przelewu SEPA zacznijmy od podstaw. A więc co to jest SEPA? Zasadniczo nazwa wzięła się z angielskiego słowa: Single Euro Payments Area. System płatności został wprowadzony początkowo na terenie Unii Europejskiej, obecnie można korzystać z tej metody płatności w 36 krajach. Głównym celem było ujednolicenie księgowań pieniędzy w walucie € między dwoma różnymi kontami bankowymi w okręgu SEPA. Ogólnie rzecz biorąc, transfery te stały się popularną formą rozliczeń transakcji wewnątrzwspólnotowych. Polecenie przelewu SEPA było pierwszym produktem w ramach tego systemu, z czasem jednak powstają nowe inne rozwiązania na rynku finansowym. O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jakie są typy przelewów SEPA?

Obecnie dostępne są trzy opcje przekazów europejskich SEPA. Dwa z nich to polecenia przelewu: standard oraz natychmiastowy. Trzecim rodzajem jest SEPA Direct Debit, który umożliwia pobieranie zobowiązań z naszego rachunku. Posiadają inne charakterystyczne cechy, poniżej znajdziesz informacje na temat każdego z nich.

Polecenie przelewu SEPA (The SEPA Credit Transfer – SCT)

Polecenie przelewu SEPA to standardowa usługa bankowa. Generalnie wykorzystywana jest do zlecania jednorazowych transakcji pomiędzy rachunkami bankowymi w formacie IBAN. Gdy posiadamy konto walutowe w euro to możemy wykonać transfer bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeśli mamy tylko rachunek w polskiej walucie to musimy się liczyć z dość sporym wydatkiem na wymianie waluty z PLN na GBP po bankowym kursie wymiany. Czas realizacji takiej usługi jest zbliżony do sesji księgowania przelewów krajowych, dlatego pieniądze powinny trafić do odbiorcy w czasie jednego dnia roboczego, od chwili jej wykonania.


Przelew natychmiastowy (The SEPA Instant Credit Transfer-SCT Inst)

Kolejny typ przekazu to Credit Transfer, czyli przelew natychmiastowy. Wprowadzono go do bankowości dość niedawno, bowiem w 2017 r. Z tego powodu nie jest to usługa dostępna w każdym systemie bankowym w kraju lub za granicą. Instant z ang. natychmiastowy to nazwa, która odnosi się do prędkości przesyłania pieniędzy. Dziesięć sekund (10s) to czas dostarczenia środków z jednego na drugi rachunek bankowy. Dodatkowo, usługa ta jest dostępna 365 dni w roku, nawet w weekendy i święta. Wygląda wspaniale, prawda? Jest jednak małe ale, żeby mieć możliwość zrealizowania transferu natychmiastowego, banki dwóch stron przekazu muszą oferować SEPA Instant. W przeciwnym razie przelew zostanie wysłany standardowo. Dlatego warto sprawdzić czy Twój rachunek bankowy, jak również Twojego beneficjenta może obsługiwać takie przekazy.

Polecenie zapłaty SEPA (Direct Debit)

Trzecią rodzajem transferu SEPA jest polecenie zapłaty, czy jak kto woli SEPA Direct Debit. W tym przypadku to klient musi podpisać upoważnienie, które zawiera informacje o danych bankowych takich jak:

  • nazwisko właściciela rachunku;
  • numer rachunku IBAN oraz BIC.

Przelewy Direct Debit można wykonywać cyklicznie, czyli regularnie. Określamy systematyczność powtarzających się płatności np. miesięcznie lub co dwa tygodnie. Mianowicie w tym rodzaju to beneficjent transferu powinien złożyć żądanie finalizacji płatności. Polecenie zapłaty SEPA może stanowić funkcjonalne narzędzie, które ułatwi nam regulowanie bieżących należności na czas. Podpisujemy autoryzację z dostawcą gazu lub usług telefonicznych, a następnie raz w miesiącu odbiorca pobierze należność w ustalonym terminie.

Do jakich państw można zlecić polecenie przelewu SEPA?

Obecnie polecenie przelewu SEPA jak i pozostałe dwa produkty można zrealizować do 36 krajów wspólnoty. Państwa, które obecnie należą do tego systemu to: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Republika Irlandii, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Hiszpania i Szwecja. Cztery kraje w Europejskim Obszarze Gospodarczym EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Dodatkowo cztery państwa, które otrzymały indywidualne warunki przystąpienia do SEPA (Andora, Monako, San Marino i Watykan). Ważne! Wielka Brytania nadal pozostaje członkiem SEPA pomimo wyjścia z UE.

Darmowe ogłoszenia w UK

Koszt polecenia przelewu SEPA

Standardowy koszt polecenia przelewu SEPA w bankowości internetowej jest bezpłatny. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić tabelę opłat i prowizji w swoim banku, ponieważ opłata za tą transakcję nie powinna być większa jak za przelew krajowy. Banki mogą naliczyć dodatkową marżę za zlecenie takie płatności w oddziale lub podczas wysyłanie większej liczby przelewów.

Drugą sprawą pozostaje przelew Instant, który realizowany jest natychmiastowo. Ta usługa nadal jest płatna, z reguły wynosi około 20 złotych.

Niestety opłata bazowa jaką jest zlecenie przelewu to nie jedyny koszt takiej transakcji. Jednym z największych kosztów jakie przyjdzie nam zapłacić jest spread walutowy. Każdy bank ustala własny przelicznik walut, który sięga nawet kilku procent wysokości kwoty transakcji. W dużej mierze zależy on od kraju z jakiego wysyłamy środki oraz na jakie konto mają trafić.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.