Jeśli czytasz ten artykuł to zapewne chcesz wiedzieć, co to jest konto walutowe i jak takie konto działa? Interesują Cię obce waluty? Jeśli tak, to z pewnością jesteś w odpowiednim miejscu. Czym jest w takim razie konto walutowe? Jest to powszechnie spotykany rodzaj rachunku bankowego, jednakże nie jest zbyt często wybieranym rozwiązaniem przez klientów. Aczkolwiek są sytuacje, w których konto walutowe będzie dla nas znakomitą alternatywą dla naszego ROR-u. Czy opłaca się założyć konto walutowe i do czego można go używać? Zapraszam serdecznie do dzisiejszej lektury!

Spis treści

Co to jest konto walutowe i jak działa takie konto?

Na początku warto wyjaśnić sobie dokładnie kwestię pytań zawartych w tytule artykułu. Czyli: co to jest konto walutowe i jak działa takie konto? Tak więc, konto walutowe stanowi odrębny typ rachunku bankowego rozliczeniowego, bądź rozliczeniowo-oszczędnościowego. Jego podstawową funkcją jest przechowywanie pieniędzy w obcej walucie. Umożliwia również realizowanie przelewów na koncie, bez obowiązku uiszczania opłaty za przewalutowanie każdej transakcji.

Kolejne istotne pytanie: jak działa takie konto? Mianowicie, możemy zamówić i przypisać kartę debetową do tego rachunku. Wówczas mamy możliwość dużo tańszej wypłaty naszych pieniędzy w innym kraju. Poza tym, mając konto walutowe możemy zapłacić za nasze zakupy w zagranicznym sklepie internetowym. Płatność następuje także w obcej walucie, za pośrednictwem przelewu bankowego. Inną ważną zaletą posiadania konta walutowego jest opcja spłaty rat kredytów hipotecznych, które zostały zaciągnięte w obcych walutach. Dzięki temu unikniemy wysokich spreadów walutowych.

Otwierając konto walutowe, wybieramy jedną z czterech najczęściej proponowanych walut:

  • Dolar amerykański (USD);
  • Euro (EUR);
  • Funt szterling (GBP);
  • Frank szwajcarski (CHF).

Podobnie, jak w przypadku standardowego konta osobistego w PLN, tak i tutaj posiadacz rachunku walutowego musi liczyć się z opłatami za jego prowadzenie. Z tego powodu, zanim założymy nowe konto należy zweryfikować, z jakimi kosztami, opłatami i prowizjami musimy się liczyć.

Darmowe ogłoszenia w UK

Kiedy możemy założyć konto walutowe?

Zapewne wiele razy myśleliśmy nad otwarciem konta walutowego. Jednakże jest kilka sytuacji, w których może okazać się szczególnie przydatne. Oto one:

  • chęć przechowywania większej kwoty w obcej walucie;
  • spłata kredytu hipotecznego w obcej walucie – opłacając zadłużenie kredytowe za pośrednictwem konta walutowego, obniżamy koszty rat. Dzieje się tak, ponieważ nie dotyczy nas spread walutowy;
  • otrzymywanie stałych wpłat z zagranicy – wówczas nie zostajemy obarczeni dodatkowymi opłatami, gdyż nasz rachunek jest założony w tej samej walucie;
  • zagraniczne zakupy – jeśli jesteśmy stałymi klientami zagranicznych sklepów internetowych to konto walutowe jest idealnym rozwiązaniem dla nas. Nie zapłacimy bowiem za przewalutowanie, dzięki czemu sporo zaoszczędzimy;
  • planowanie wakacji – kiedy mamy w planach wyjazd na zagraniczny urlop i dysponujemy kartą do konta to jesteśmy w uprzywilejowanej pozycji. Nie musimy wtedy udawać się do kantoru;
  • zagraniczny wyjazd służbowy – gdy musimy udać się za granicę, konto walutowe umożliwia nam przejrzyste nadzorowanie wpływów i wydatków na koncie.

Konto walutowe – słownik kluczowych definicji

Jeżeli przymierzamy się do otworzenia konta walutowego powinniśmy zapoznać się także z terminologią w tym zakresie. Toteż w tym celu poniżej prezentujemy definicje kilku podstawowych haseł, odnoszących się do działań i operacji przeprowadzanych w obcych walutach. Po przyswojeniu tej wiedzy, posługiwanie się kontem walutowym będzie znacznie prostsze.

  • Przelew SEPA – jest szybkim transferem krajowym lub międzynarodowym dokonywanym w walucie euro. Przelew SEPA jest realizowany pomiędzy bankami na obszarze UE, a także Liechtensteinu, Islandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii. Środki wysyłane tym rodzajem płatności zostają zaksięgowane na koncie beneficjenta w kolejnym dniu roboczym. Koszt wykonania przelewu SEPA wynosi od 1 do 10 zł, a czas wykonania usługi to średnio 1-2 dni robocze;
  • Przelew SWIFT – również jest typem przelewu krajowego lub międzynarodowego zleconego w walucie obcej. Ponadto umożliwia transfer środków na rachunek odbiorcy w każdym banku na świecie. Jednakże jest o wiele droższy od przelewu SEPA, zaś czas realizacji tej usługi to około 3-5 dni robocze. Najczęściej przelew SWIFT jest wybierany wówczas, gdy nie mamy opcji wykonania przelewu SEPA;
  • Spread walutowy – jest stosunkiem różnicy wynikającym z kursu sprzedaży wybranej waluty, a kursem jej kupna w danym banku. Inaczej mówiąc jest to zysk banku, gdzie kurs sprzedaży jest zawsze większy aniżeli kurs kupna. Tak więc, im bank stosuje mniejszy spread, tym lepiej dla klientów.
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta walutowego?

Wybierając konto walutowe musimy koniecznie pamiętać o uwzględnieniu kilku fundamentalnych czynników, jakimi powinniśmy się kierować. Dlatego zalecamy wziąć pod uwagę między innymi:

  • walutę – zdecydowana większość podmiotów bankowych proponuje swoim klientom założenie rachunku walutowego w jednej z czterech głównych walut. Jednak istnieją banki, które oferują otwarcie konta walutowego również w mniej znanych walutach. Gdzieniegdzie można uruchomić konta walutowe w jedenastu walutach;
  • opłaty prowizyjne za prowadzenie rachunku – są sytuacje, kiedy banki nie obarczają nas opłatami za samo prowadzenie konta. Niestety wyłącznie wtedy, gdy spełnimy wymagane warunki, także warto poznać już wcześniej te uwarunkowania;
  • koszty zlecenia przelewów – są możliwe, ale nie zawsze. Każda instytucja bankowa rozpatruje tą kwestię w inny sposób. Jeżeli takie koszty istnieją, to ich wysokość sięga kilku złotych;
  • spread walutowy – tak, jak wspominaliśmy, szukajmy niskiego spreadu, gdyż wówczas lepiej na tym wyjdziemy. A im spread jest wyższy, tym lepiej niestety dla banku;
  • karta debetowa i wypłaty z bankomatów – dobrze jest zorientować się również w kwestii karty płatniczej. A mianowicie, czy za jej użytkowanie nie poniesiemy dodatkowych kosztów? Identyczny temat dotyczy bankomatów, czyli wystąpienia możliwych opłat za wpłatę gotówki i jej wypłatę.

Sugerując się powyższymi czynnikami, gołym okiem widzimy, że o wyborze konta w innej walucie decydują wszelkie opłaty, z jakimi możemy się spotkać. Z tego powodu, jeśli jesteśmy zdecydowani na konto walutowe, sprawdźmy najlepiej bieżący ranking rachunków walutowych. Możemy też udać się do placówek bankowych w celu poznania konkretnej oferty od doradcy banku.

Ważne! Trzeba tutaj nadmienić, że niektóre banki chcą, aby klient przy zakładaniu konta walutowego otworzył także rachunek osobisty. W sytuacji, gdy nie jesteśmy zainteresowani kolejnym produktem, warto wiedzieć wcześniej, jak ta sprawa wygląda w wybranym przez nas banku.

Gdzie najlepiej wymienić walutę?

Dysponując środkami w walucie obcej, niż ta w której założyliśmy konto walutowe, przed ich wpłatą musimy dokonać ich wymiany. Najczęściej pieniądze wymienia się poprzez następujące metody:

  • Kantor stacjonarny;
  • Kantor online;
  • Bank;
  • E-kantor w ofercie banku;
  • Internetowe platformy społecznościowe.

Sama kwestia wymiany wygląda w każdej powyższej opcji dość podobnie. Dokonujemy kupna, bądź sprzedaży obcej waluty po kursie, który proponuje nam usługodawca. Tak, więc różnice dostępnych rozwiązań widoczne są głównie w cenie, oszczędności czasu oraz dostępności usługi w konkretnym miejscu. Jeżeli mieszkamy poza dużym miastem, to najlepsze będą dla nas metody online, dzięki czemu sami będziemy mogli dopełnić formalności.

Oprócz powyższych metod wymiany walut, obecnie dostępne są także inne korzystne formy na zamianę obcej waluty. Mianowicie chodzi o firmy świadczące internetowe przekazy pieniężne, które oferują bardzo konkurencyjne kursy wymiany walut. Ponadto niektóre z nich oferują darmowe transfery środków, bez żadnych dodatkowych opłat. Poniżej prezentujemy system działania, na jakim opiera się zlecanie międzynarodowych płatności w tych firmach.

  1. Klient zakłada bezpłatne konto wpisując wymagane dane;
  2. W kolejnym kroku należy wypełnić dane adresata przelewu oraz wprowadzić kwotę transferu pieniężnego;
  3. Następnie wykonujemy wpłatę zadeklarowanej kwoty na krajowy numer konta usługodawcy;
  4. Całą resztą zajmuje się już firma, która finalizuje transakcję przesyłając środki ze swojego konta walutowego na zagraniczne konto odbiorcy.

Czas realizacji takiej usługi wynosi średnio 1-2 dni robocze, zależnie od opcji transferu pieniędzy (standard i ekspres), jaką wybierzemy.

Dlaczego warto mieć konto walutowe?

Chcąc odpowiedzieć na powyższe pytanie, a zarazem uprościć podjęcie tej decyzji, przedstawiamy tabelkę zawierającą plusy i minusy posiadania konta walutowego.

PlusyMinusy
Dysponując kontem walutowym możemy uniknąć kosztownego przewalutowania;Wysokie spready walutowe stosowane przez banki, gdy chcemy zrealizować przelew z konta w złotówkach na konto walutowe z zagraniczną walutą;
Oszczędność naszych pieniędzy i prostota regulowania rat kredytów hipotecznych w obcej walucie;Zakładając konto walutowe często banki wymagają również otwarcia standardowego ROR-u.
Brak opłat za płatności za granicą w tej samej walucie;
Wygoda zarządzania obcą walutą.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.