Obecnie konto osobiste jest najpopularniejszą formą przechowywania naszych finansów. Warto też wiedzieć, że są różne rodzaje kont osobistych. Rachunki te skutecznie wyparły gromadzenie pieniędzy na własny sposób. W dzisiejszym artykule dowiecie się, czym jest rachunek osobisty i poznacie jego podstawowe rodzaje. Będziecie również wiedzieć, skąd bierze się tak wielka popularność tego rodzaju konta. Zapraszam serdecznie do lektury!

Spis treści

Co to jest konto osobiste?

Konto osobiste jest nazywane również zamiennie rachunkiem osobistym oraz rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR). Używa się go do realizowania wszelkich standardowych operacji bankowych. Stanowi formę indywidualnego rachunku bankowego, czyli jest własnością danej osoby, bądź grupy osób upoważnionych do jego zarządzania. Tak więc, możemy być samodzielnym posiadaczem konta osobistego, jak również współwłaścicielem z naszym partnerem albo osobą zupełnie niespokrewnioną.

Dysponując kontem osobistym powinniśmy mieć na nim zgromadzone jedynie pieniądze pochodzące od osoby fizycznej. Jeżeli wykonujemy działalność gospodarczą, to najrozsądniej byłoby założyć osobny rachunek firmowy. Będziemy posługiwali się nim do rozliczeń w ramach prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa.

Kto może być właścicielem rachunku bankowego?

Według wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego, właścicielem rachunku może być każda osoba fizyczna, która ukończyła minimum 13-ty rok życia. A także ma dokument tożsamości, jak również adres stałego zamieszkania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Konta osobiste dostępne na rynku finansowym są dość zróżnicowane pod względem różnych parametrów. Czyli tak jak w przypadku większości innych produktów i usług. Nie każdy rachunek osobisty będzie bowiem odpowiedni dla każdej osoby. Toteż, aby dokonać dobrego wyboru najlepiej jest zweryfikować, które z rozwiązań będzie dla nas odpowiednio dopasowane.

W dzisiejszych czasach każdy, kto dysponuje nawet małą ilością gotówki, trzyma ją w banku. Nawet małoletni, którzy nie ukończyli 18-ego roku życia wolą trzymać swoje kieszonkowe na własnym koncie. A za drobne zakupy płacić kartą. Statystyki pokazują, że już 5 lat temu ponad 85% Polaków miało założone konta indywidualne. Ten wynik sprawia, że pod względem korzystania z innowacji płatniczych, Polska jest w ścisłej czołówce.

Jakie są rodzaje kont osobistych?

Poniżej przedstawiamy szczegółowy podział rachunków osobistych wraz z opisem dla każdego rodzaju konta.

  1. Konto standardowe – jest typowym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, który umożliwia łatwe i proste zarządzanie przechowywanymi środkami finansowymi. Za pośrednictwem tego rodzaju konta możemy wykonywać przelewy, a także mieć dostęp do pełnej historii naszych działań na koncie;
  2. Konto dla dzieci – przeznaczone dla osób, które ukończyły 13-ty rok życia. Ten rodzaj rachunku bankowego dla dziecka jest ograniczony możliwością korzystania do osiągnięcia określonego wieku (zazwyczaj 18-21 lat). Uprawnienia przysługujące w tym przypadku są uzależnione głównie od wyniku ustaleń, jakie zapadły pomiędzy rodzicami małoletniego, a konkretnym bankiem;
  3. Konto dla młodzieży – opcja dedykowana w szczególności uczniom oraz studentom, którzy są w przedziale wiekowym 18-26. Wybierając ten rodzaj rachunku, jego posiadacz ma udostępnioną pełną funkcjonalność konta, z wszystkimi wymaganymi uprawnieniami. Ponadto nie obowiązują w tym przypadku żadne dodatkowe uwarunkowania ze strony banku. Takie jak: minimalna kwota przychodów na koncie, czy wymagana ilość wykonanych przelewów;
  4. Konto premium – jest to rozwiązanie stworzone z myślą o klientach, posiadających wysokie comiesięczne wynagrodzenie. Takie rachunki zwykle są zupełnie bezpłatne, a poza tym bank nie generuje jakichkolwiek opłat za pozostałe usługi. Klient, który ma założone konto premium, w większości przypadków może otrzymać dużo bardziej sprzyjające warunki przyznania lokat, kredytów. Jak również liczyć na mniejsze oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Ważne! Spora ilość banków w swojej ofercie ma również konta osobiste, które są zarazem kontami walutowymi. (zazwyczaj prowadzonymi w walutach: GBP, EUR, USD lub CHF), jak i kontami oszczędnościowymi.

ROR, a konto oszczędnościowe

Pomimo faktu, że w pełnej nazwie skrótu „ROR” słyszymy o oszczędzaniu, to konto osobiste nie stanowi zbyt dobrego pomysłu na gromadzenie większych środków. Oczekując, że przechowywane tam pieniądze przyniosą nam z czasem konkretny zysk, możemy się wówczas mocno rozczarować. Rachunki osobiste są bardzo słabo oprocentowane lub w ogóle, tak więc w tej sytuacji najlepiej jest otworzyć konto oszczędnościowe. Niestety, często banki stawiają klientom w tym wypadku konkretny warunek. Mianowicie, aby mogli założyć swoje konto oszczędnościowe, muszą też posiadać konto indywidualne w tym samym banku.

Ile kosztuje konto osobiste?

Z pewnością, najlepsze konto osobiste istnieje…a jest to takie konto, które jest idealnie dopasowane do naszych potrzeb oraz jest zupełnie bezpłatne. Pomimo, iż większość banków ma w swojej ofercie tanie rachunki osobiste, to i tak wybierając je, niekiedy będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty.

Najczęściej zdarza się, że banki pobierają od klientów następujące opłaty:

  • prowadzenie konta – zwykle jest to koszt nieprzekraczający 10 zł w skali miesiąca. Jednakże może się zdarzyć, że dostaniemy ofertę darmowego konta osobistego, lecz wówczas opłata ta może być ukryta w innych kosztach;
  • posługiwanie się kartą przypisaną do rachunku – zazwyczaj jest to wydatek rzędu do 5 zł na miesiąc;
  • wypłata gotówki w bankomacie – rzadko kiedy pamięta się o tej opłacie. Jednakże jednorazowe zlecenie wypłaty środków z bankomatu nienależącego do naszego banku może nas wynieść nawet 5-10 zł.

Podejmując decyzję o wyborze konkretnego rachunku osobistego, przed podpisaniem umowy z bankiem należy zadać sobie jedno istotne pytanie. Mianowicie: czy aby wybrany przez nas bank nie założył nam pewnych uwarunkowań, które musimy wypełnić, żeby nie płacić dodatkowych kosztów? Często takimi warunkami mogą być: minimalna suma miesięcznych dochodów, czy wymagana liczba zrealizowanych transakcji za pomocą karty płatniczej. A także konieczność wybrania innego produktu z aktualnej oferty promocyjnej banku.

Jak wybrać właściwy rachunek osobisty?

Jeśli nie wiecie, jak najlepiej dokonać tego wyboru, pomoże wam w tym porównywarka kont osobistych. Umożliwia ona zestawienie ze sobą ofert kont osobistych najpopularniejszych banków w naszym kraju. Posługiwanie się tym narzędziem przynosi nam wymierną korzyść w postaci aktualności danych. Niestety nie jest możliwe, aby stale śledzić propozycje banków, a dodatkowo jeszcze porównywać je ze sobą. Tak więc, nawet gdy zadaliśmy sobie tyle trudu, by przeanalizować wszystkie opcje, to za miesiąc czasu mogą one być nieaktualne. Dlatego w celu ułatwienia sobie wyboru oraz oszczędności dodatkowego czasu, najlepiej rekomendujemy wykorzystanie porównywarek kont.

Konto osobiste: o czym warto pamiętać?

Podsumowując temat kont osobistych, nie zapominajmy o jednej rzeczy. Mianowicie, że porównanie ich ze sobą jest równie istotne, jak zweryfikowanie opinii o konkretnym koncie za pośrednictwem Internetu. Powinniśmy zatem przeanalizować w tym wypadku wszystkie parametry każdego rachunku osobistego, a także przeczytać komentarze użytkowników posiadających je. Jest to najlepszy sposób na to, żeby nie zgubić się w złożoności i skomplikowaniu bankowych propozycji.

Decyzję, jaki bank i jakie konto wybierzemy, powinniśmy podjąć w oparciu o czynnik, który stanowi dla nas kwestię priorytetową. Jeżeli nie osiągamy wysokich przychodów, to zdecydujmy się na konto, gdzie nie ma określonego minimalnego limitu miesięcznych dochodów. Natomiast, gdy częściej rozliczamy się gotówkowo, to sprawdźmy, który z banków da nam możliwość bezpłatnego korzystania z bankomatów.

Pamiętaj! Zawsze jest możliwość zmiany banku i unieważnienia umowy, z której nie do końca jesteśmy zadowoleni. Jednakże będzie się to wiązać z koniecznością zaktualizowania danych o naszym numerze konta bankowego. Takie zmiany musimy przeprowadzić u swojego pracodawcy oraz w Urzędzie Skarbowym. Tak więc, abyśmy nie musieli się tym później przejmować, najlepiej od razu podjąć najlepszą dla nas decyzję. I wybrać konto osobiste, z którego będziemy korzystać przez długie lata.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.