Rachunek bankowy dla dziecka. Wydaje Ci się to całkowicie zbędne? Nic bardziej mylnego. Coś, co z pozoru może wydawać Ci się ekstrawaganckie, w rzeczywistości jest bardzo użytecznym i rozwijającym narzędziem. Dlaczego? To nie tylko zabezpieczenie przyszłości naszych dzieci, ale również ich edukacja odnośnie oszczędności i konsekwencji. Instytucje bankowe zauważają tę potrzebę, dlatego coraz więcej z nich oferuje rodzicom rachunki bankowe dla ich pociech. Które to banki i jakie mają oferty? Zapraszam do zapoznania się z artykułem.

Spis treści:

Rachunek bankowy dla dziecka

Rachunek bankowy dla dziecka pozwala na regularne gromadzenie pieniędzy, które mogą znacznie ułatwić jego start w dorosłość. Staramy się dawać naszym dzieciom wszystko to, co najlepsze i jak najlepiej wywiązywać się z obowiązku jego wychowania. Dbając zarówno o jego zdrowie, jak i edukację nie zapominajmy o rzeczach, które z pozoru mogą wydawać się dziecku niepotrzebne. W końcu prędziej, czy później będą one musiały stawić czoła rzeczywistości. Chyba każdy z nas zdaje sobię sprawę, że edukacja w szkole to nie wszystko. Dialog rodzica z dzieckiem i poruszane w nim kwestie są niezwykle istotne i rzutują na to, w jaki sposób będzie ono podchodziło do różnych aspektów życia dorosłego. Bardzo ważne jest wyrobienie u najmłodszych nawyku ostrożności i dotyczy to wielu płaszczyzn, m.in. finansów.

Zalety posiadania konta przez dziecko

Współczesny świat rozwija się w szybkim tempie i stawia przed nami coraz to nowsze wyzwania. Jednocześnie proponuje nam nowoczesne technologie i rozwiązania. Posiadanie rachunku bankowego nie tylko zabezpiecza nasze środki, ale także pozwala na swobodne dokonywanie operacji finansowych. Myślałeś/aś może o tym, w jaki sposób możesz zapewnić swojemu dziecku tzw. dobry start? Jeśli tak, to koniecznie rozważ założenie dla niego konta w banku, które nie tylko wyrobi w nim umiejętność oszczędzania, ale także nauczy odpowiedzialności i dyscypliny. Edukacja finansowa dziecka od najmłodszych lat zaowocuje w przyszłości jego sprawnym poruszaniem się w świecie bankowości oraz umiejętnym korzystaniem z innowacji, jakie proponuje rynek finansowy.

Darmowe ogłoszenia w UK

Wygoda dla rodziców?

Oprócz najważniejszych kwestii, jakie niesie za sobą posiadanie przez nasze dziecko konta bankowego takich, jak nauka oszczędzania, zarządzania, odpowiedzialności i dyscypliny wiąże się to także z dużym ułatwieniem dla rodziców. Po pierwsze, zamiast przekazywać swojemu dziecku „kieszonkowe” do ręki możesz cyklicznie przesyłać mu je na konto i mieć spokojną głowę, że nigdzie nie zgubi gotówki. Dodatkowo możesz wtedy przekazywać pieniądze, w każdym momencie gdy tylko zajdzie taka potrzeba, np. w gdy dziecko znajduje się poza domem lub jest na szkolnej wycieczce. Możesz także kontrolować na bieżąco jego wydatki i stan jego konta. Dzięki temu masz pewność, że Twoje pieniądze nie są tracone na rzeczy niepotrzebne.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli już zdecydujemy się otworzyć naszemu dziecku konto bankowe, warto przyjrzeć się kliku epaktom. Po pierwsze zapoznajmy się z ofertą banków i przeanalizujmy, który z nich pozwala na otworzenie konta oszczędnościowego dla dziecka z korzystnym oprocentowaniem. Zwróć uwagę na opłaty związane z otworzeniem, jak i prowadzeniem rachunku bankowego. Większość banków nie pobiera za to opłat, jednak jak zawsze zdarzają się wyjątki. Konto dla dziecka nie powinno również wiązać się z dodatkowymi prowizjami.

Na co zwrócić uwagę pr\zy wyborze rachunku dla dziecka

Oferty banków

Nie wszystkie banki posiadają możliwość otworzenia konta oszczędnościowego dla dziecka, ponieważ rachunek bankowy dla użytkowników poniżej 13 roku życia to dość specyficzny rodzaj usługi. Zasady funkcjonowania takiego konta reguluje polskie prawo, dlatego nałożone są na nie pewne ograniczenia. Poniżej znajduje się lista banków, które oferują taką usługę.

Bank Pekao – Konto Przekorzystne dla Młodych

Banku Pekao możemy otworzyć konto osobiste do 26 roku życia, ale pod warunkiem, że rodzic posiada rachunek bankowy w tej placówce.

 • Opłata za otwarcie konta oraz jego prowadzenie to 0 złotych,
 • Oprocentowanie: 0%,
 • Opłata za kartę: 0 zł,
 • Wypłaty w bankomatach: za granicą – 0 zł, w Polsce – 0 zł.

Przelewy internetowe zrealizujemy bezpłatnie, natomiast zlecając je w oddziale banku opłata będzie wynosiła 10 zł.

mBank – eKonto Junior

Oferta mBank pozwala nam na utworzenie rachunku bankowego dla dziecka do 13 roku życia pod warunkiem, że posiadamy w nim konto. Zaletą jest to, że nie ponosimy żadnych kosztów za otworzenie, jak i prowadzenie konta oraz wypłaty z bankomatów, czy realizację przelewu. Dodatkowo bank oferuje:

 • kartę debetową do rachunku,
 • oprocentowanie 0%,
 • aplikację mobilną,
 • grę-samouczek, która wprowadza dziecko w świat bankowości.

Minusem jest to, że za płatności kartą za granicą zostanie pobrane dodatkowo 5,9% wartości transakcji. To samo dotyczy wypłaty z zagranicznych bankomatów, gdzie zostanie naliczone 5,9% prowizji za przewalutowanie.

Millennium – Konto 360 Junior

Jeśli posiadasz konto w Millennium to masz możliwość otworzenia bezpłatnego rachunku bankowego również dla swojego dziecka do 18 roku życia. Gdy twoje dziecko skończy 7 lat będzie mogło wykonywać przelewy za darmo przez bankowość internetową, natomiast jeśli przekaz zostanie zlecony w stacjonarnej placówce banku, wtedy koszt takiej operacji to 7,99 zł. Niestety, ale bank pobiera miesięczną opłatę za kartę w wysokości 4 zł, a za jej wydanie 15 zł.

 • Oprocentowanie wynosi 0%,
 • Bank posiada specjalną aplikację mobilną dla dzieci.

Minusem jest także to, że zapłacimy zarówno za wypłaty z bankomatów w Polsce, jak i za granicą. Dodatkowo jest pobierana prowizja za przewalutowanie w wysokości 2%. Za darmo możemy wypłacać pieniądze w Polsce tylko w bankomatach Millennium, Santander i Planet Cash.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

PKO Bank Polski – PKO Konto Dziecka

Oferta PKO Bank Polski przedstawia się następująco:

 • możliwość posiadania konta osobistego do 13 roku życia, jeśli rodzic posiada konto w tym banku,
 • bezpłatne otwarcie oraz prowadzenie rachunku bankowego,
 • oprocentowanie: 5% do 2500 zł lub 1% powyżej tej kwoty,
 • opłata za wydanie karty wynosi 15 zł,
 • dostęp do aplikacji mobilnej,
 • opłata za korzystanie z bankomatów innych, niż PKO BP – 5 zł.

BNP Paribas – Konto Samodzielniaka

Decydując się na otworzenie konta dla naszego dziecka w BNP Paribas mamy gwarancję, że nie poniesiemy opłat za jego prowadzenie i wypłaty z bankomatów. Od 7 roku życia nasze dziecko będzie posiadało darmową kartę do swojego rachunku bankowego. Oprocentowanie wynosi 0%, a przelewy zlecane w oddziale banku to koszt 12 zł. Gdy zdecydujemy się na przekaz internetowy nie poniesiemy żadnych opłat. Zdecydowanym minusem jest brak oferty walutowej i oszczędnościowej dla dzieci i nastolatków w tym banku.

Santander – Konto Jakie Chcę dla dziecka

Santander umożliwia otworzenie konta dla naszej pociechy nie wymagając od nas posiadania rachunku bankowego w swojej placówce. Oprocentowanie wynosi 6% do 3000 zł, a powyżej tej kwoty 0%.

Zalety:

 • dobra oferta oszczędnościowa dla dziecka,
 • program edukacji finansowej „Finansiaki”,
 • darmowe otwarcie oraz prowadzenie rachunku.

Wady:

 • brak możliwości posiadania karty do 13 roku życia,
 • niedostępne wypłaty z bankomatów do 13 roku życia,
 • niemożliwość realizacji przelewow dopóki dziecko nie ma 13 lat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.