Kiedy myślimy o naszej przyszłości, zapewne każdy z nas nieraz zastanawiał się jakie konto oszczędnościowe wybrać i jak ono działa? Rachunki oszczędnościowe są tworzone bowiem z myślą o powiększaniu naszego kapitału. W momencie, gdy zgromadziliśmy już większą sumę to najczęściej szukamy dogodnych ofert. Wówczas chcemy, aby nasze pieniądze zaczęły procentować i pracowały dla nas jak najefektywniej to tylko możliwe.
Spis treści
- Czym jest konto oszczędnościowe?
- Jak założyć konto oszczędnościowe?
- Jak działa takie konto?
- Czy konto jest oszczędnościowe jest opłacalne?
Czym jest konto oszczędnościowe?
Czym dokładnie jest konto oszczędnościowe? Generalnie jest to dodatkowa opcja do rachunku osobistego, obok obowiązkowej karty debetowej. Jak wiemy, konta osobiste zwykle nie posiadają oprocentowania, więc klienci raczej nie chcą przechowywać na nich większych sum pieniędzy. Natomiast konta oszczędnościowe (inaczej nazywane lokacyjnymi) dają nam taką możliwość, służą do pomnażania naszych środków finansowych. Dzięki temu rozwiązaniu nasze fundusze same na siebie pracują. My zaś jako właściciele konta w każdej chwili możemy z nich bezproblemowo skorzystać.
Samo oszczędzanie na rachunku oszczędnościowym nie polega na tym, abyśmy stale dokonywali wpłat środków. W celu otrzymania najbardziej korzystnego oprocentowania należy wpłacić kwotę maksymalną. Wtedy bank jest w stanie zaproponować nam ofertę na lepszych warunkach. Bardzo często lepsze dla nas oprocentowanie będzie obowiązywać jedynie przez kilka miesięcy. W dodatku wymaga zrealizowania konkretnych wymagań. Po ustaniu czasu trwania obowiązującej promocji, oprocentowanie wraca niestety do normalnej stawki.
Konto oszczędnościowe, czy osobiste?
Konto oszczędnościowe jest formą konta bankowego, które służy klientom do powiększania naszych środków. W odróżnieniu od standardowego Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowego (ROR) posiada większe oprocentowanie, lecz także jest mniej funkcjonalne. Chodzi o możliwość wykonywania darmowych przelewów, gdyż zwykle jest limit na ich wykorzystanie. W celu zobrazowania podstawowych różnic pomiędzy tymi kontami, zamieszczamy poniżej tabelkę.
Funkcja | Konto oszczędnościowe | Konto osobiste |
Oprocentowanie | Najczęściej co najmniej średnie lub wysokie, w zależności od wpłacanej wartości kapitału. Zwykle kilkukrotnie przewyższa oprocentowanie standardowego ROR-u. | Nie ma w ogóle lub jest znikome. |
Dostępność środków | W dowolnym czasie, pierwsza wypłata jest bezpłatna. Za kolejne trzeba czasami zapłacić opłatę. | Wszystkie wypłaty są darmowe, możliwość pobrania pieniędzy w dowolnym czasie. |
Możliwości operacji finansowych | Ograniczone – rachunek oszczędnościowy zakłada się w celu odkładania i zwiększania ulokowanych środków finansowych; posiada również opcję wypłaty gotówki w oddziale oraz wykonania przelewu. | Maksymalne – wpłaty, wypłaty gotówki w bankomacie/oddziale, zlecenia stałe, polecenia wykonania przelewów, transakcje ekspresowe. |
Praktyczne zastosowanie | Przechowywanie i pomnażanie wpłaconego kapitału. | Powszechna metoda regulowania bieżących zobowiązań finansowych. |
Finalnie, jako najistotniejsze właściwości konta oszczędnościowego wymieniamy:
- oprocentowanie większe niż w ROR;
- brak możliwości przypisania karty debetowej do rachunku oszczędnościowego;
- wpłaty i wypłaty gotówki w każdym czasie (wypłaty jedynie w oddziale banku);
- wprowadzony limit na liczbę bezpłatnych przelewów (głównie można wykonać tylko jeden na konto osobiste powiązane z kontem oszczędnościowym).
Jak założyć konto oszczędnościowe?
Na pewno wiele razy zastanawialiśmy się nad pytaniem, jak założyć konto oszczędnościowe? Na szczęście nie będziemy mieć z tym większego problemu. Obecnie w większości banków komercyjnych, jak i spółdzielczych znajdziemy taką ofertę. Samo założenie konta oszczędnościowego jest niezwykle proste i podobne do tworzenia standardowego konta osobistego. W tym celu musimy pójść do placówki wybranego przez nas banku albo złożyć wniosek online. Jeżeli jesteśmy już klientami konkretnego banku, to możemy uruchomić nasz rachunek oszczędnościowy poprzez serwis bankowości elektronicznej. Tym samym zachowamy oszczędność czasu.
Ważne! W momencie zakładania konta oszczędnościowego nie musimy określać wartości sumy, jaką chcemy przechowywać. Jak również kwoty stałych wpłat, jakie będziemy przelewać na rachunek. Ponadto, nie jesteśmy ograniczeni tutaj ani czasowo, ani ilościowo. Podsumowując, wpłacamy kiedy tylko chcemy i ile chcemy.
Jak działa konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe ma za zadanie oszczędzać nasze pieniądze, tak wiec działa na zasadzie oprocentowania, którego nie mają zwykle standardowe ROR-y. Rachunek tego typu ma generować większy dochód i zabezpieczyć nasze środki przed możliwą inflacją. Z tego powodu właśnie tak ważne są odsetki, jakie zostaną nam zaoferowane. Im wyższe tym lepiej dla klientów.
Pamiętaj! Wartości procentowe określone przez banki podawane są na okres jednego roku, lecz odsetki wypłacane są raz w miesiącu lub kwartalnie. Tak, więc jeśli chcemy szybciej zorientować się, jaki będzie zysk np. po miesiącu lub sześciu to musimy przeliczyć oprocentowanie. Obliczamy to adekwatnie do przyjętej skali miesiąca lub półrocza, a następnie podzielić otrzymany wynik przez 12, bądź 2.
Konta oszczędnościowe służą do ulokowania dodatkowej gotówki, lecz w każdej chwili mamy możliwość nieograniczonego dostępu do nich. Możemy wówczas bez problemu wybrać zgromadzone środki oszczędnościowe, gdyż umowa podpisywana jest na czas nieokreślony. Działanie rachunków oszczędnościowych opiera się na 3 zasadach:
- opcja wypłaty gotówki w dowolnym momencie;
- kapitalizacja odsetek raz w miesiącu lub raz na kwartał;
- dowolnie wybrany czas przechowywania i oszczędzania środków.
Lokata – lepsza opcja dla naszych oszczędności?
Należy dodać, że na rynku finansowym jest też dostępne inne podobne rozwiązanie. Mianowicie chodzi o lokatę w banku, gdzie okres przechowywania pieniędzy jest narzucony odgórnie. Wiąże się z tym również fakt, iż dostępność do naszych środków jest tutaj zdecydowanie ograniczona. Właśnie z tego powodu klienci, którzy chcą gromadzić środki w bankach częściej wybierają opcję konta oszczędnościowego. Dzieje się tak z prostego powodu – ludzie chcą faktycznego zysku włożonej gotówki. Aczkolwiek z drugiej strony nie chcą lokować swojego dodatkowego budżetu na konkretny okres czasu.
Bez względu na to, jaką formę powiększania środków wybierzemy, najważniejsze jest by mieć swój własny fundusz oszczędnościowy. Musimy zdawać sobie sprawę, że w kolejnych etapach naszego życia czeka nas wiele nowych wyzwań. Między innymi: odejście na emeryturę, zapewnienie dobrego startu naszym dzieciom, jak również większe nakłady gotówki na poważniejsze wydatki. Nasze oszczędności stanowią swego rodzaju poduszkę finansową dającą nam potrzebny spokój, stabilizację i pewność na lepsze jutro. Chroni nas także przed innymi, losowymi sytuacjami, na które niestety nie mamy wpływu. Podsumowując, wyraźnie więc widać, jak ważne jest posiadanie oszczędności i zapewnienie sobie bezpieczeństwa.
Ciekawostka! Czy wiesz, jak zarabiać na kryptowalutach?
Czy konto oszczędnościowe jest opłacalne?
Jeżeli szukamy metody, która zagwarantuje nam przechowywanie naszych oszczędności w sprawdzony i bezpieczny sposób to konto oszczędnościowe jest tą właściwą. Dostając ofertę banku na lepszych warunkach możemy wówczas zyskać dużo więcej. Z chwilą, gdy specjalna oferta przestanie nam przysługiwać, wówczas możemy wypłacić pieniądze i ulokować je w drugim banku. Wystarczy taki, który zaproponuje nam ciekawą propozycję na początku trwania umowy. Miej na uwadze, że o finalnej ocenie danej oferty nie decyduje wyłącznie oprocentowanie. Przykładowo możemy wybrać konto wysokooprocentowane, lecz cechujące się też skomplikowanymi zasadami do otrzymania wysokich odsetek. Toteż wybierając konto oszczędnościowe musimy brać pod uwagę wszystkie czynniki. Tak, więc nie poddawajmy ocenie wyłącznie stopy oprocentowania, ale również wartość maksymalną, dla której przygotowana jest lepsza oferta banku. A ponadto, okres obowiązywania promocyjnego oprocentowania oraz koszty przelewów z konta.
Ważne! Jeżeli podejmiemy decyzję o wpłaceniu gotówki na rachunek oszczędnościowy, musimy koniecznie przeanalizować wszystkie propozycje pod kątem wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą:
- stopa oprocentowania;
- okres trwania promocyjnego oprocentowania;
- wartość wymaganej kwoty objętej większym oprocentowaniem;
- kapitalizacja odsetek;
- opłata za wypłatę pieniędzy z konta;
- obowiązek założenia konta osobistego w danym banku;
- pozostałe warunki ze strony banku (np. gwarancja określonych wpływów na koncie osobistym lub status nowego klienta).
Komentarze