Jeżeli to czytasz, zapewne zastanawiasz się, jak otworzyć rachunek bankowy firmy? Konto dla Twojego biznesu jest bowiem niezbędnym narzędziem. Tak więc, aby efektywnie prowadzić własną działalność, w obecnych czasach dobrze jest je posiadać. Dzięki niemu można rozliczać się z naszymi kontrahentami, a ponadto posługiwać się pozostałymi produktami dostępnymi wyłącznie dla kont firmowych. Mowa tu między innymi o: terminalach płatniczych, usługach księgowości internetowej czy możliwości skorzystania z porady specjalistów. W tym artykule odpowiemy na szereg pytań związanych z założeniem, jak i prowadzeniem konta firmowego w banku. Zapraszam serdecznie do lektury!
Spis treści
- Jak działa takie konto?
- Jak otworzyć konto?
- Jakie konto wybrać?
- Opłaty za usługi
- Czy rachunek jest obowiązkowy?
- Korzyści z posiadania konta
Rachunek bankowy firmy – jak działa?
Zadając sobie pytanie, jak działa rachunek bankowy firmy trzeba zdać sobie sprawę z faktu, iż zestawienie kont firmowych, które są obecnie dostępne na rynku jest bardzo duże. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie przynajmniej dwa różne typy rachunków. Różnią się one przede wszystkim dostępnością wybranych usług oraz ceną. Jednakże przy prowadzeniu biznesu każdy przedsiębiorca ogląda każdą złotówkę dwa razy przed jej wydaniem. Z tego powodu właściciele najczęściej szukają i decydują się na założenie darmowego konta dla swojej firmy.
Co zrozumiałe, takich bezpłatnych kont jest o wiele mniej, niż standardowych, za które należy zapłacić. Tylko niektóre banki mają w swojej ofercie darmowe konto firmowe. Zazwyczaj można znaleźć konta zwolnione z opłat tymczasowo lub darmowe przy spełnieniu określonych warunków, może to być np.:
- zachowanie salda na wyznaczonym poziomie;
- zrealizowanie przelewu do ZUS-u lub Urzędu Skarbowego;
- przeprowadzenie transakcji bezgotówkowych na określoną sumę lub bezpłatne jedynie tymczasowo.
Wypełniając powyższe warunki, możesz zapewnić sobie obniżenie standardowych kosztów za samo prowadzenie konta nawet do 0 zł. Dlatego, gdy poszukujesz bezpłatnego konta dla swojej firmy, musisz pamiętać o tym, że prawie każdy rachunek firmowy za 0 zł jest darmowy tylko wtedy, gdy spełnisz wymogi banku w tym zakresie. W innym wypadku wszystkie koszty za użytkowanie konta/karty zostaną obliczone według przyjętych stawek. Wówczas wartość miesięcznej opłaty może być dość wysoka.
Rachunek bankowy firmy – jak otworzyć?
Przy otwarciu rachunku firmowego muszą być obecne dwie strony – bank i osoba upoważniona do reprezentowania danej firmy. Podpisywana umowa jest zawierana na czas nieokreślony, czyli zawsze jest możliwość wypowiedzenia jej. Jednakże zachowany zostaje jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Pomimo faktu, że w kilku przypadkach, do wykonywania działalności, możemy używać konta osobistego, to z pewnością lepiej będzie otworzyć konto firmowe. Dysponowanie rachunkiem firmowym pomoże uniknąć nam wielu problemów, a często niestety jest obowiązkowe.
Wniosek dotyczący założenia konta firmowego możesz przedłożyć bezpośrednio w placówce banku, poprzez stronę internetową lub w mobilnym chacie z doradcą. W obecnych czasach, banki starają się wychodzić do przedsiębiorców z licznymi inicjatywami mającymi na celu ułatwienie wszelkich procedur. Przykładem może być tutaj aplikacja mobilna, która jest popularną i często wybieraną formą otwarcia rachunku firmowego. Również tutaj obowiązują tradycyjne sposoby weryfikacji klientów, tak jak w przypadku osobistej wizyty w oddziale.
Jakie konto wybrać przy prowadzeniu JDG?
Statystycznie większość właścicieli zarządza swoimi firmami prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Toteż właśnie do tych przedsiębiorców kierowana jest większa część produktów i usług dostępnych w ofercie banków. Chcąc wybrać dla swojej firmy najlepsze konto, koniecznie zobacz aktualny ranking dla tego rachunków bankowych. Zanim podejmiesz tą decyzję, weź pod uwagę kilka istotnych czynników, które mogą zaważyć na Twoim właściwym wyborze:
- koszty prowadzenia rachunku – stanowią jedną z głównych opłat, jakie ponosimy. Koszt w skali miesiąca nie jest jednak wysoki. Konta firmowe bardzo często są darmowe, bowiem są objęte promocją. Warto wspomnieć, że opłata, jaką zapłacimy za prowadzenie rachunku może być zależna także od wysokości obrotów na naszym koncie. Istnieją również banki, które stosują minimalne limity, które pozwalają nam na ominięcie niechcianych opłat;
- darmowe wypłaty gotówki – czasami dodatkowe koszty mogą być związane wypłatami w bankomatach. Tak więc, dobrze jest to sprawdzić w tabeli opłat i prowizji. Bezpłatne korzystanie z bankomatów niestety nie zawsze będzie normą, gdyż może być ograniczone np. do kilku razy w ciągu miesiąca;
- opłaty za kartę płatniczą – pomimo, że prowadzenie konta może być bezpłatne, to opłata za posługiwanie się kartą płatniczą już nie. Przed założeniem konta dla firmy zorientuj się, na jakie wydatki musisz być przygotowany, za użytkowanie karty do konta firmowego. Prowizja za używanie karty może być jednym z najważniejszych elementów Twoich miesięcznych wydatków;
- ilość bezpłatnych przelewów – osoba, która prowadzi swoją działalność gospodarczą z pewnością wykonuje dużą liczbę przelewów, np. do ZUS-u, Urzędu Skarbowego, czy swoich kontrahentów. Tak więc, przy wyborze firmowego konta należy wziąć pod uwagę właśnie kwestię wykonywania darmowych przelewów;
- forma otwarcia konta – obecnie instytucje bankowe proponują wiele metod na założenie konta firmowego. Co cieszy, coraz mniej spotykamy konieczność osobistej wizyty w placówce banku. Wybierajmy spośród propozycji, gdzie konto możemy otworzyć wygodnie bez wychodzenia z domu, np. online lub w aplikacji mobilnej banku.
Podsumowanie propozycji kont firmowych dla JDG
Tak więc okazuje się, że założenie bezpłatnego konta firmowego jest oczywiście możliwe. Należy jednak dokładnie zaznajomić się z obowiązującymi warunkami danej oferty. Nawet w przypadku, gdy za samo prowadzenie konta nie zapłacimy nic, to i tak bank może obarczyć nas innymi opłatami. Przykładowo: za posługiwanie się kartą lub wypłatę pieniędzy w bankomacie. Toteż, w celu zaoszczędzenia naszych funduszy na rachunku firmowym, należy jak najlepiej przeanalizować tabelę opłat i prowizji „TOiP” wszystkich dostępnych propozycji bankowych. Możesz to zrobić wygodnie za pomocą rankingu kont firmowych. Dzięki niemu porównasz najważniejsze cechy każdej oferty i ułatwi Ci to wybór najlepszej z nich.
Opłaty za usługi w koncie firmowym
Najważniejszym zadaniem konta firmowego jest zagwarantowanie stałej dostępności do kapitału firmy, a także możliwość dokonywania operacji finansowych (przelewy, wypłaty itp.). Powinno dawać także komfort w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jednakże prócz tego, równie ważną rolę gra także cena. Klienci w poszukiwaniu najlepszych propozycji dla kont firmowych znajdują szereg opcji, jakie dają im banki. Niestety nie każdy rachunek jest darmowy. Dlatego pamiętajmy koniecznie o przeanalizowaniu tabeli opłat i prowizji, żeby dokonać wyboru najbardziej odpowiadającego naszej firmie. Prowadząc działalność gospodarczą masz szerokie możliwości działań finansowych, gdyż rozliczenia możesz realizować poprzez dodatkowe usługi do konta firmowego. Należą do nich m.in.: aplikacja mobilna, bankowość internetowa oraz karta płatnicza. Dzięki temu klient może zlecać przelewy i uruchamiać zlecenia stałe. Jak również wpłacać środki we wpłatomatach oraz pobierać gotówkę z bankomatów w Polsce i za granicą.
Ważne! Nie zapominaj o podstawowych opłatach, z jakimi się spotkasz. Przedsiębiorca nie płaci jedynie za prowadzenie konta w banku, lecz także za inne usługi. Właściciel rachunku firmowego zapłaci przede wszystkim za:
- wydanie i używanie karty do konta;
- zlecanie przelewów internetowych;
- pobieranie gotówki poprzez wypłatę z bankomatów;
- obsługę kasową.
Należy pamiętać, iż rachunek firmowy bardzo przypomina zwyczajny rachunek osobisty, jaki każdy z nas posiada. Konto osobiste daje nam bowiem możliwość płatności kartą debetową/kredytową, usługę bankowości internetowej i aplikacji mobilnej, zlecanie stałych przelewów. A jeśli posiadamy dodatkowo konto walutowe to mamy opcję korzystania z usługi wymiany walut. Natomiast konto firmowe posiada rozbudowaną opcję wykonywania przelewów do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego, której pozostałe rodzaje rachunków bankowych nie mają.
Czy otwarcie rachunku firmowego jest obowiązkowe?
Spora liczba osób, które dopiero zaczynają prowadzić swoje firmy zadaje sobie pytanie, czy posiadanie konta firmowego jest w tym wypadku konieczne. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i jest zależna od kilku uwarunkowań. Po pierwsze, dokonywanie rozliczeń w firmie za pomocą rachunków firmowych stało się już w wielu przypadkach normą. Nie dysponując kontem firmowym jest o wiele ciężej zarządzać własnym biznesem, jak i być partnerem dla naszych kontrahentów. Generalnie jest to też obowiązek, który nie dotyczy jedyni mikroprzedsiębiorstw, które mogą się rozliczać np. za pośrednictwem przekazów pocztowych.
Po drugie, istotnym jest, czy przedsiębiorca będzie posługiwał się w tym celu swoim własnym kontem osobistym, czy też podejmie decyzję o otwarciu rachunku firmowego. Formalnie prawo nie mówi nam o takim wymogu, lecz wprowadzane nie tak dawno regulacje prawne sprawiają, że sytuacja może ulec zmianie. Mianowicie chodzi o uchwaloną przez Ministerstwo Finansów tzw. „białą listę podatników VAT”. Toteż w obecnej perspektywie, zarządzanie własną firmą bez dysponowania kontem firmowym jest abstrakcyjne.
Dodatkowe korzyści posiadania rachunku firmowego
Abstrahując od przypadków, gdzie dysponowanie rachunkiem firmowym jest wymuszone prawnie lub przez system podatkowy. Posiadanie osobnego konta dla firmy jest generalnie rozsądnym i właściwym posunięciem biznesowym. Poniżej podajemy kilka największych zalet, jakie daje nam posiadanie konta bankowego dla naszej firmy:
- porządek dysponowania finansami – połączenie kapitału firmy z prywatnymi finansami nie zapewni nam z pewnością potrzebnego komfortu i poczucia porządku finansowego. Może wywołać bowiem zamęt i wprowadzić niepotrzebny chaos w naszym przedsiębiorstwie. Nasz biznes może być wówczas znacznie utrudniony i sprawić nieoczekiwane problemy w czasie kontroli organów nadzorujących;
- budowa autorytetu – mając osobne konto swojej firmy, pewne jest, że wzbudzamy tym samym większą gwarancję i budujemy wizerunek rzetelnej firmy;
- łatwa obsługa – banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, dając im możliwość prostych i darmowych rozliczeń z licznymi urzędami. Jeśli chcielibyśmy użyć w tym celu rachunku firmowego na pewno kosztowałoby to o wiele więcej i dodatkowo znacznie bardziej skomplikowane;
- inne zalety – konta firmowe posiadają bonusowe usługi skierowane tylko do klientów biznesowych. Dzięki temu, przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z wielu innowacyjnych rozwiązań. Należą do nich np.: specjalna forma wsparcia finansowego oraz wypróbowanie usług podmiotów prawnych, księgowych oraz ubezpieczeniowych współpracujących z bankami;
- brak większych opłat – wyszukanie bezpłatnego rachunku firmowego jest bardzo proste. A przeświadczenie, że konta firmowe generują spore koszty jest używane na wyrost. Nie ma żadnych ograniczeń, żeby w tym samym czasie posługiwać się dwoma rachunkami – firmowym, jak i osobistym. Dodatkowo nie płacimy za to jakichkolwiek opłat.
Rachunek bankowy firmy – podsumowanie
Podsumowując temat rachunków bankowych dla firm łatwo odnieść wrażenie, iż obecny rozwój biznesu sprawia, że posiadanie osobnego konta firmowego jest wręcz obligatoryjne. Odnalezienie właściwego rachunku dla działalności nie jest skomplikowane, a wszystkie formalności załatwimy online. Spośród różnych ofert proponowanych przez banki, znaleźć można także bezpłatne rachunki dla firm, które są funkcjonalne w 100%. Wymierną korzyścią tych kont są praktycznie darmowe koszty użytkowania. Opłaty występują jedynie przy skorzystaniu z pozostałych funkcji. Oprócz tego, obecnie prawie każde rachunki firmowe posiadają łatwy i przejrzysty dostęp do wglądu w nasze fundusze. Zarówno używając w tym celu przeglądarki internetowej, jak również aplikacji mobilnej na telefonie. Najlepsze rachunki firmowe mogą dysponować również takimi dodatkowymi usługami, jak: pomoc prawna oraz wsparcie usług księgowych.
Pamiętaj! Decyzja o wyborze konta bankowego, które będzie pasować do naszej firmy nie należy do najłatwiejszych. Dzieje się tak, ponieważ banki proponują klientom bogatą gamę rachunków bankowych, specjalnych pakietów dla przedsiębiorców oraz dodatkowych usług. Powoduje to niestety duże zróżnicowanie cen. Tak więc, najdogodniejszą opcją zweryfikowania tych rachunków firmowych będzie użycie porównywarki kont dla firm. Umożliwi ona szczegółowe zapoznanie się z wszystkimi dostępnymi ofertami oraz wybranie konta firmowego odpowiedniego dla naszej firmy.
Komentarze