Jeśli zastanawiasz się, co to jest konto osobiste, a także chciałbyś wiedzieć jakie są rodzaje kont osobistych, ten artykuł jest dla Ciebie. Najprościej rzecz ujmując, konto osobiste, potocznie zwane rachunkiem bankowym albo kontem bankowym, jest to rachunek dla klienta indywidualnego założony w banku. Może być otwarte dla jednego właściciela lub większej ilości osób upoważnionych do jego prowadzenia. Warunkiem założenia i zarządzania kontem osobistym jest umowa podpisana pomiędzy właścicielem konta, a konkretnym bankiem.

Spis treści

Kto może założyć konto osobiste?

Odpowiedź na pytanie, kto może założyć konto osobiste wydaje się być oczywista, gdyż obecnie nawet dzieci mogą je posiadać. Każdy właściciel rachunku osobistego może bowiem bez ograniczeń dysponować własnym kapitałem zgromadzonym na swoim koncie osobistym. Jednakże zdarzają się wyjątki, kiedy treść umowy może zawierać limity. Wprowadza się je np. w przypadku zakładania kont osobistych dla osób, które nie ukończyły 18-ego roku życia.

Powołując się na akt prawny „Ustawa Prawo bankowe”, stwierdza się wyraźnie, że posiadaczem konta osobistego mogą być:

  • osoby fizyczne, które prowadzą działalność zarobkową na własny rachunek (także przedsiębiorcy);
  • osoby prywatne;
  • podmioty organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej, lecz posiadają zdolność prawną.

W obecnych czasach praktycznie nie wyobrażamy sobie naszego życia bez posiadania i dysponowania kontem osobistym. Codziennie przecież używamy swoich pieniędzy, a co za tym idzie również konta w banku. Najczęściej rzecz jasna to my płacimy. Przykładowo: kartą podczas zakupów, regulując nasze raty w kredycie, opłacając rachunki czy wykonując stałe przelewy. Warto jednak pamiętać, że konto osobiste jest również niezbędne do otrzymania wynagrodzenia, jeśli jesteśmy zatrudnieni legalnie na umowie.

Darmowe ogłoszenia w UK

Jakie są rodzaje kont osobistych?

Jeśli chodzi o rodzaje kont osobistych, można wyodrębnić poniższe typy rachunków:

  • rozliczeniowe (bieżące i pomocnicze);
  • oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe;
  • powiernicze;
  • rachunki lokat terminowych oszczędnościowych.

Każde konto osobiste ma swój własny unikatowy numer. Prezes NBP w oparciu o stosowne zarządzenie definiuje formę, w jakiej rachunki bankowe zostaną ponumerowane. Aktualnie do identyfikowania kont bankowych w operacjach bankowych wykorzystuje się NRB (Numer Rachunku Bankowego). Jest numerem konta bankowego zawierającego 26 cyfr. Natomiast do przelewów zagranicznych posłuży nam IBAN, czyli Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego mający z kolei 28 znaków (PL+26 cyfr).

Ważne! Pamiętaj, że w innych państwach liczba cyfr w numerach kont może się różnić od tej w Polsce. Przykładowo, gdy w Polsce numer IBAN składa się z 28 znaków, to w Wielkiej Brytanii z 22.

Parametry oceny kont osobistych

Konto osobiste jest narzędziem niezwykle prostym i intuicyjnym w obsłudze, lecz każde z nich może funkcjonować na odmiennych warunkach. Warto pamiętać, że będziemy go używać praktycznie każdego dnia. Tak więc musimy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze konta osobistego. Mianowicie należy zweryfikować przede wszystkim:

  • kwestię możliwych opłat;
  • aktualną ofertę banku na konta oszczędnościowe i walutowe;
  • nowinki technologiczne: płatności zbliżeniowe, mobilne, dostęp do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej;
  • promocje dla nowych klientów;
  • bonusy uzależnione od naszej aktywności;
  • limity w koncie;
  • pozostałe usługi oferowane dodatkowo przez bank.

Oczywistym jest, że wymagania klientów są bardzo zróżnicowane, więc wybierając konto osobiste każdy powinien kierować się swoimi własnymi potrzebami finansowymi.

Czy wiesz? Jakie konto walutowe wybrać i dlaczego warto je mieć?

Opłaty w kontach osobistych

Kwestia opłat i dodatkowych kosztów z nimi związanych to rzecz, którą za wszelką cenę wolelibyśmy ominąć zakładając rachunek osobisty. Pod względem opłat zazwyczaj wyróżniamy konta:

  • całkowicie bezpłatne;
  • darmowe po wypełnieniu zwykłych działań na koncie. Może to być przykładowo obowiązek dokonania jednej płatności kartą w każdym miesiącu;
  • bezpłatne po zrealizowaniu bardziej wymagających zasad. Przykładem może być tu przelew wynagrodzenia na określoną kwotę.

Najczęściej spotykane opłaty, z jakimi można się spotkać w kontach osobistych to:

  • opłata za założenie i zarządzanie kontem;
  • koszty związane z kartą debetową: za jej wydanie i użytkowanie;
  • opłaty za wypłatę pieniędzy z bankomatów w Polsce i za granicą;
  • koszty za zlecenie przelewów w bankowości internetowej i w oddziale banku;
  • pozostałe operacje bankowe zlecone w placówce banku.

Pamiętaj! Dokładne przedstawienie wszystkich opłat zawsze możesz sprawdzić w tabeli opłat i prowizji wybranego banku. Na etapie wyboru konta osobistego to najlepszy sposób na zorientowanie się, jak możesz uniknąć opłat.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Konto osobiste, czy konto walutowe?

Konto walutowe także jest kontem osobistym, lecz takim, na którym zgromadzona jest wyłącznie obca waluta.

Kiedy warto mieć konto walutowe? Najlepiej wtedy, gdy:

  • na stałe pracujesz w innym kraju;
  • dużo podróżujesz do innych krajów;
  • studiujesz i chcesz wziąć udział w zagranicznej wymianie studenckiej;
  • często robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych;
  • zamierzasz przechowywać swoje oszczędności w zagranicznych walutach;
  • regulujesz raty kredytu w innej walucie;
  • stale dostajesz przelewy walutowe z innego kraju, takie jak: darowizny od rodziny z zagranicy, renta czy emerytura;
  • szukasz wyższych kursów wymiany walut;
  • chcesz zacząć inwestować.

Podsumowując, powyższe korzyści jasno pokazują, że konto walutowe może być użytecznym narzędziem finansowym.

Jakie jest najlepsze konto osobiste?

Dla ułatwienia Ci wyboru, poniżej zamieszczamy pięć praktycznych właściwości, jakie powinno posiadać Twoje przyszłe konto osobiste. Tak, więc najlepsze konto osobiste to takie, które:

  1. jest tanie w prowadzeniu – na szczęście dzisiaj praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie darmowe konto;
  2. nie ma żadnych ukrytych opłat – ważne, aby przed podpisaniem umowy zapoznać się z „TOiP”;
  3. jest skrojone na naszą miarę – czyli spełniające nasze wymagania finansowe. Posiadające w ofercie np. darmowe przelewy krajowe i bezpłatne wypłaty z bankomatów danego banku;
  4. jest mobilne i proste w obsłudze – w dzisiejszych czasach każdy bank powinien mieć swoją aplikację mobilną oraz bankowość internetową. Ponadto powinno być przy tym łatwe i przejrzyste w obsłudze;
  5. posiada więcej dodatkowych opcji i promocji dla stałych klientów – szczególnie popularne są obecnie usługi zwrotu pieniędzy. Ma to zastosowanie podczas zakupów określonych produktów lub w wybranych sklepach/punktach.

Czy opłaca się być tylko w jednym banku?

Logicznym wydaje się być tutaj stwierdzenie, że im dłużej jesteśmy w tym samym banku, tym bardziej będziemy przez niego doceniani. Niestety sektor bankowości rządzi się innymi prawami i nie zawsze ta zasada znajduje odzwierciedlenie. Biorąc pod uwagę oferty różnych banków, najwięcej promocyjnych ofert i tak jest przygotowana jedynie dla nowych klientów.

Tak więc, czy warto być ciągle klientem jednego banku? To zależy od tego, jak sam bank nas traktuje i czy jesteśmy zadowoleni z tej długotrwałej współpracy. W większości przypadków klienci zostają w tym samym banku, ponieważ:

  • nie chcą zmian i są wygodni – pomimo, iż dzisiaj otwarcie nowego konta osobistego nie stanowi większego problemu. Jednakże nie ma opcji przeniesienia tego samego numeru rachunku do innego banku. W takiej sytuacji o takiej zmianie koniecznie trzeba powiadomić m.in. swojego pracodawcę oraz ZUS, a także rodzinę czy znajomych;
  • starają się o kredyt w banku – jeżeli zamierzamy wziąć kredyt w naszym banku. Istnieje wówczas szansa na otrzymanie lepszej propozycji kredytowej. Zwłaszcza dlatego, że jesteśmy stałymi klientami banku. Dodatkowo ominiemy większość formalności, gdyż bank dysponuje już naszymi danymi i wszelkimi potrzebnymi informacjami.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.