Jak działa konto oszczędnościowe? W dzisiejszych czasach banki oferują klientom szeroki wybór produktów finansowych powstałych z myślą o oszczędzaniu. Jeśli jeszcze nie wiecie, w jaki sposób funkcjonuje konto oszczędnościowe. A poza tym chcecie dowiedzieć się, jakimi cechami charakteryzuje się rachunek oszczędnościowy i jak nalicza się odsetki na takim koncie. Jak i ile konkretnie można zarobić, a także jak wyliczyć zysk na koncie oszczędnościowym? Ponadto, jeżeli analizujecie, jaki bank i jakie konto wybrać w celu rozpoczęcia oszczędzania to ten artykuł jest dla Was!
Spis treści
- Podstawowe informacje
- W jakim celu mam założyć taki rachunek?
- Jakie możliwości daje nam konto oszczędnościowe?
- Oprocentowanie kont oszczędnościowych
- Jak wybrać odpowiednie konto?
- Na co zwrócić uwagę?
Jak działa konto oszczędnościowe? – podstawowe informacje
Jak działa konto oszczędnościowe? Jest to rozwiązanie, które może nam zastąpić lokatę. A wybór pomiędzy tymi dwoma produktami jest już indywidualną kwestią, która zależna jest od preferencji danego klienta. Jak możemy opisać definicję konta oszczędnościowego? Jest to narzędzie finansowe, które ma za zadanie oszczędzać. Środki, które przechowujemy na takim rachunku, są oprocentowane. Natomiast, jeżeli zdarzy nam się, że musimy wybrać z konta określoną wartość pieniędzy, takie działanie nie spowoduje utraty naliczonych odsetek. Oczywiście, jeżeli nie przekroczymy dozwolonego limitu wypłat w ciągu miesiąca. W dzisiejszych czasach konta oszczędnościowe są bardzo popularnym instrumentem finansowym, który znaleźć możemy prawie w każdym z banków. Toteż, przed podjęciem ostatecznej decyzji, najlepiej jest przeanalizować wszystkie dostępne możliwości i wybrać najkorzystniejszą z nich. Nie powinniśmy śpieszyć się z wyborem, gdyż żadnej decyzji odnośnie finansów nie podejmuje się pośpiesznie. Choć z drugiej strony jak to mówią czas to pieniądz. Zapraszam do lektury!
W jakim celu mam założyć taki rachunek?
Chyba każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że oszczędności to coś, co zawsze warto w życiu posiadać. Nieoczekiwana utrata stanowiska, problemy ze zdrowiem czy awarie sprzętu firmowego. To tylko niektóre z możliwych scenariuszy, które mogą wywołać u nas nie lada kłopoty finansowe. Na szczęście „nasza poduszka finansowa” w postaci rachunku oszczędnościowego może nam wydatnie pomóc w uniknięciu poważniejszych tarapatów.
Jakie możliwości daje nam konto oszczędnościowe?
Poznaliśmy już zasady działania, na jakich opiera się rachunek oszczędnościowy. Jak już wiemy, konto oszczędnościowe jest oprocentowane na jakiś procent. Tak więc posiadanie takiego produktu zawsze przyniesie nam mniejsze czy większe zyski. Co jeszcze istotnego umożliwia nam dysponowanie tym rozwiązaniem oszczędnościowym? Po prostu motywuje nas do odkładania większej ilości pieniędzy na to konto. Jak i przechowywania ich do czasu, aż urosną tak, jak byśmy tego oczekiwali. Koniecznie trzeba tutaj zaznaczyć, że rozpoczynając oszczędzanie, fundamentalną rolę będzie odrywać odpowiednie nastawienie oraz konsekwencja w działaniu. Na starcie określmy więc początkową kwotę, jaką moglibyśmy odkładać w ciągu miesiąca i trzymajmy się ściśle nakreślonego planu.
Ciekawostka! Czy wiesz, jak zarabiać na kryptowalutach?
Oprocentowanie kont oszczędnościowych – jak je obliczyć?
Logicznym jest, że zakładając konto oszczędnościowe, liczymy, że będzie wysoko oprocentowane, a zysk z odsetek okaże się naprawdę spory. To oczywiste! Jednakże nie zawsze takie założenie ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dlaczego? Musimy bowiem wziąć pod uwagę, że oprocentowanie, jakie zaproponuje nam bank, przy wyborze konkretnego konta oszczędnościowego jest rozpatrywane już indywidulnie. A jak wygląda zróżnicowanie wysokości oprocentowania w koncie osobistym, porównując z kontem oszczędnościowym? Rachunki oszczędnościowe są zawsze oprocentowane na jakiś procent, a konta osobiste, czyli rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR) zwykle są pozbawione takiej cechy. Pokazuje to więc konkretne zróżnicowanie między tymi dwoma rodzajami kont. Mianowicie fakt, że standardowe konta nie są przeznaczone do celów oszczędnościowych. Służą wyłącznie do przechowywania gotówki, aktywnego wypłacania jej oraz wykonywania częstych przelewów. Konto oszczędnościowe zaś ma być naszym depozytem, który zdecydujemy się otworzyć we właściwym czasie.
Ważne! Wysokość oprocentowania rachunków oszczędnościowych stanowi jeden z najbardziej znaczących czynników, z jakimi trzeba się liczyć przy wyborze konta oszczędnościowego.
Jak wybrać konto oszczędnościowe?
Kluczową sprawą jest także kwestia wyboru banku, w jakim założymy nasze konto oszczędnościowe. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę?
- wysokość oprocentowania;
- warunki naliczania się odsetek;
- koszty prowadzenia rachunku;
- opłaty za zlecenie przelewu (zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego);
- regulamin odnośnie wypłaty i wpłat środków z rachunku oszczędnościowego.
Pamiętaj! Ostatni z wyżej wymienionych parametrów może się wiązać z koniecznością poniesienia opłat, za skorzystanie z takich usług. Najlepiej więc zapoznać się w tym celu z tabelą opłat i prowizji danego banku, aby poznać szczegółową ofertę. W przypadku kont oszczędnościowych, zwykle jeden raz na miesiąc możemy zlecić przelew, bądź wypłacić gotówkę całkowicie za darmo. Dlatego, kiedy analizujemy propozycję wybranego przez nas rachunku oszczędnościowego, sprawdźmy, czy będzie możliwość wykonania takiej operacji. A także, kiedy będziemy musieli jednak zapłacić za takie działanie, a co najistotniejsze – ile dokładnie?
Na co warto zwrócić uwagę?
Warto się zorientować, czy decydując się na wybrane konto oszczędnościowe, mamy możliwość dokonywania przelewów na rachunek innego banku. I jak duży będzie to dla nas koszt. Powinniśmy też zweryfikować, czy wykonanie pierwszego przelewu w miesiącu jest darmowe i jakiego rodzaju transakcji dotyczy (wewnętrzne/zewnętrzne). Może zdarzyć się tak, że chcąc wykonać przelew zewnętrzny, pomimo, iż wcześniej nie zrobiliśmy żadnej transakcji, będzie on płatny. Dlaczego? Konto może posiadać bowiem możliwość jedynie jednego darmowego przelewu, lecz na rachunek w tym samym banku (przelew wewnętrzny). Dlatego na uwadze powinniśmy mieć wszystkie możliwe dodatkowe opłaty, jakimi możemy być obarczeni przy użytkowaniu danego konta oszczędnościowego
Czy konto oszczędnościowe jest opłacalne?
Wyjaśniliśmy już sobie znaczenie konta oszczędnościowego i dowiedzieliśmy się, na jakich zasadach funkcjonuje. Wiele osób zastanawia się więc, czy opłaca się mieć konto oszczędnościowe i dla kogo będzie ono korzystną opcją? To zależy dla kogo! A z czego wynika ta zależność? Głównie jest to zestawienie naszych konkretnych potrzeb i oczekiwań względem produktu oraz warunków prowadzenia konta oszczędnościowego, jakie zaproponuje nam bank. Koszty, które mogą wiązać się z realizacją wypłaty/przelewów mogą spowodować, że przed ich wykonaniem podwójnie się nad tym zastanowimy. Tak więc, jeśli prowizje będą duże, a my będziemy potrzebowali dostępu do środków, to takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Co więcej, pobieranie opłat przez bank sprawi, że wykonując działania na koncie, odnotujemy straty. Podsumowując, w efekcie końcowym to my sami powinniśmy podjąć tą przyszłościową decyzję. Czy otwarcie konta oszczędnościowego to dobry pomysł, czy też niekoniecznie jest to nam potrzebne?
Komentarze