Zastanawiasz się, jak założyć konto firmowe w Polskim banku? W tym artykule szczegółowo omówimy kwestę związane z otwarciem rachunku bankowego. Polska jest dogodną lokalizacją do założenia biznesu w Europie, a kraj ten oferuje wiele możliwości. Zagraniczni inwestorzy mają takie same prawa do otwierania firmy, jak i polscy mieszkańcy.

Spis treści

Jak założyć konto firmowe w Polskim banku?

Otwarcie rachunku bankowego jest niezbędnym procesem przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej czy innej formy prowadzenia firmy. Dlatego posiadanie oddzielnego konto jest koniecznością. Inwestorzy powinni umieścić ten krok na liście spraw, które muszą być załatwione w pierwszej kolejności. Ponadto przedsiębiorcy zarejestrowani w Polsce lub oddziały zagranicznych instytucji mogą korzystać z posiadania rachunku bankowego prowadzonego w lokalnym banku. W dalszej części dowiesz się, jakie formalności są związane z otwarciem rachunku bankowego w celach biznesowych lub oszczędnościowych.

Który bank w Polsce jest najlepszy?

Wybór banku, w którym założymy konto może zależeć m.in. od szybkości otwarcia konta, wysokości prowizji i opłat za prowadzenie/utrzymanie rachunku. Warto również zwrócić uwagę na dostępność bankomatów oraz oddziałów, czy możliwości rozliczania z zagranicznymi kontrahentami. Inwestorzy otwierający firmę w Polsce będą również zainteresowani polityką banku wobec klientów korporacyjnych oraz udogodnieniami, takimi jak konto handlowca, wymagane dla firm e-commerce czy sklepów internetowych. Wiele banków oferuje usługi internetowe, a także pomoc dla klientów w oddziałach banku. Jakość tych usług, a także ich dostępność mogą być decydującymi kryteriami odnośnie wyboru odpowiedniego banku do dalszej współpracy.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jaki bank wybrać do otwarcia konta?

W Polsce przedsiębiorcy mogą wybierać spośród banków państwowych, spółdzielczych i zwykłych (komercyjnych). Najpopularniejsze banki europejskie mają również oddziały w Polsce. Prawie wszystkie banki oferują dostęp do rachunku przez Internet, a kilka z nich działa wyłącznie online, bez fizycznego oddziału. Po zarejestrowaniu firmy w Polsce musimy wybrać odpowiedni bank, biorąc pod uwagę profil prowadzonej przez nas firmy.

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby otworzyć konto firmowe w Polsce, muszą mieć świadomość, że niektóre banki spółdzielcze, które zwykle nie cieszą się dużym zainteresowaniem, mogą oferować tańsze usługi niż zwykłe banki. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien porównać różne oferty dotyczące jakości i kosztów usług – takich jak międzynarodowe przelewy pieniężne, wpłaty i wypłaty gotówki, wymiana walut, pożyczki gotówkowe, opłaty za prowadzenie rachunku itp.

Oto kilka przykładów banków w Polsce

  1. PKO BP (Powszechną Kasę Oszczędnościową Bank Polski)– jeden z największych banków pod względem aktywów. Oferuje usługi bankowości komercyjnej, prywatnej osobom fizycznym oraz firmom;
  2. Santander Bank Polska – jest to uniwersalny bank z Hiszpani , a zarazem jeden z największych w kraju pod względem aktywów;
  3. ING Bank Śląski – obecny w Polsce holenderski bank ING, powstały z połączenia Banku Śląskiego z oddziałem ING Banku, w wyniku którego nastąpiła zmiana nazwy;
  4. Bank Millennium – bank komercyjny należący do Millennium BCP; jeden z największych banków w kraju, działający od ponad 25 lat.
  5. Alior Bank – uniwersalny bank w Polsce, który istnieje od 2008 roku.

Jak założyć konto firmowe w Polskim banku? Instrukcja krok po kroku

Przedstawiamy instrukcję, jak założyć konto firmowe w Polskim banku. Przede wszystkim musimy dysponować niezbędnymi dokumentami do otwarcia rachunku bankowego w Polsce takimi jak paszport, dowód osobisty lub karta pobytu dla emigrantów, którzy uzyskali zezwolenie na pobyt w Polsce. Zainteresowane osoby powinny pamiętać, że wymagane dokumenty różnią się w zależności od banku. Podczas gdy niektóre instytucje finansowe będą wymagać jedynie dokumentu tożsamości, inne mogą poprosić o zezwolenie na pobyt.

Darmowe ogłoszenia w UK

Wymagane dokumenty

Banki, które mają ofertę nastawioną na otwieranie kont dla cudzoziemców, mogą poprosić jedynie o dokument tożsamości, takim jest dowód osobisty czy paszport. W większości przypadków mogą również poprosić o dokument potwierdzający adres zamieszkania w kraju pochodzenia wnioskodawcy. W takim przypadku wnioskodawca będzie musiał złożyć stosowne oświadczenie. Firmy zagraniczne, które zamierzają otworzą rachunek bankowy w Polsce w celu założenia oddziału, zostaną również poproszone o dodatkowe dokumenty:

  • Dokument tożsamości Klienta, wspólników;
  • Aktualny wyciąg z rejestru przedsiębiorców kraju macierzystego;
  • Certyfikat rezydencji zaświadczający o miejscu siedziby Klienta dla celów podatkowych;
  • Umowa spółki/ statut spółki (w przypadku konta dla spółek).

Opłaty za użytkowanie rachunku bankowego

Prowadzenie rachunku bankowego w Polsce jest zazwyczaj obciążone opłat miesięcznych, mogą również zostać naliczane inne koszty w przypadku, gdy klient wymaga dodatkowych usług. Obowiązują również opłaty za transakcje krajowe i zagraniczne. Wysokość opłaty może się różnić w zależności od wybranego banku. Rachunki bankowe w Polsce są zgodne z formatem IBAN (PL+ 26-cyfrowy numer konta bankowego). Ten format jest również używany do zlecania międzynarodowych przelewów pieniężnych. Pamiętaj, że karty kredytowe/debetowe są powszechnie akceptowane w Polsce, a do wypłaty gotówki można używać bankomatów.

Założenie konta przez telefon

Jakie są warunki przelewu pieniędzy z Polski na zagraniczne konto?

Niektórzy przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę z Polski mogą być zainteresowani przesyłaniem pieniędzy na zagraniczne konto. Banki posiadają dwie opcje na zlecenie transakcji na rachunek bankowy prowadzony w innym kraju:

  • Przelew zagraniczny SWIFT – można nadać w dowolnej walucie do każdego kraju na świecie. Koszt przelewu max. 250 PLN + marża na przewalutowaniu ok. 2-5% od kwoty transakcji;
  • Przelew zagraniczny SEPA – można nadać do krajów obszaru SEPA w walucie rozliczeniowej euro. Opłata w granicach do 20-30 PLN + marża na przewalutowaniu ok. 2-5% od kwoty transakcji.

Jeśli zamierzasz wykonywa przelewy pomiędzy Polską a Wielką Brytanią możesz skorzystać z usług Klik-24. W swojej ofercie posiadają darmowe przelewy standard (0.00 PLN) oraz szybkie przelewy za 9.99 PLN. W porównaniu z bankiem jest to znacznie tańsze i szybsze rozwiązanie na płatności zagraniczne.

Główne fakty o bankowości w Polsce

Pomimo tego, że Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, choć do tej pory nie przyjęła euro jako krajowej waluty rozliczeniowej. W systemie płatniczym obowiązuje Polski Złoty (PLN), który jest walutą w Polsce. Aktualnie w obiegu na terenie Rzeczypospolitej dostępne są poniższe jednostki monetarne:

  • Monety: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 groszy oraz 1, 2 i 5 zł. Każda złotówka dzieli się na 100 groszy.
  • Banknoty dostępne są za 10, 20, 50, 100, 200 i 500 złotych.

Konto bankowe w Polsce przydaje się właścicielom firm, którzy prowadzą w Polsce różnego rodzaju firmy, a także zagranicznym pracownikom w Polsce, którzy muszą otrzymywać wynagrodzenie. Do wybory mamy rachunki bankowe we wszystkich walutach obcych, a także w standardowo w złotówkach. Wiele głównych zagranicznych banków posiada oddziały w Polsce, a większość z nich oferuje usługi zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Niektóre banki oferują nawet otwarcie konta online.

Otwarcie rachunku bankowego to niezbędny element podczas prowadzenia biznesu w Polsce. Wybór odpowiedniego banku będzie zależał od rodzaju świadczonych usług, tak samo jak może zależeć, czy posiadacz konta współpracuje już z określonym bankiem poza Polską i woli utrzymać relację, wybierając ten sam oddział banku w polskie miasto, jeśli jest dostępne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.