Nowy banknot 20 funtów funkcjonuje w obiegu już od 20 lutego 2020 roku. Natomiast wraz z nadejściem 30 września 2022 roku wersja polimerowa ostatecznie zastąpiła wcześniejszą wersję papierową banknotu. Jak bardzo różnią się od siebie? Dlaczego The Bank of England wprowadził do obiegu tzw. plastikowe banknoty? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładnie polimerowej odsłonie 20 funtów brytyjskich, ulepszonym zabezpieczeniom banknotu oraz postacią, które się na nim pojawiły. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
- Historia 20 funtów brytyjskich
- Jak wygląda polimerowa wersja?
- Dlaczego na rewersie znalazł się wizerunek Williama Turnera?
- Kiedy do obiegu trafią banknoty polimerowe z podobizną Karola III?
- Wysyłaj funty do Polski za darmo!
Nowy banknot 20 funtów
Nowy banknot 20 funtów oraz 50 funtów finalnie zakończyły przejście Wielkiej Brytanii na banknoty polimerowe. Na obecnej wersji 20 funtów znalazł się wizerunek królowej Elżbiety II oraz angielskiego malarza Williama Turnera. Poza tym, unowocześniono zabezpieczenia, które skutecznie utrudniają wszelkiego rodzaju fałszerstwa. Dodatkowo banknot jest odporny na zabrudzenia oraz ewentualne zniszczenia. Wszystko za sprawą materiałów, z których został wykonany, czyli polimerów syntetycznych. Zapraszamy do zapoznania się z historią tej jednostki monetarnej oraz jej obecną wersją.
Historia 20 funtów brytyjskich
The Bank of England po raz pierwszy wypuściło do obiegu 20 funtów w 1725 roku. Były to wówczas odręczne notatki, na których widniała deklaracja „Obiecuję zapłacić okazicielowi na żądanie sumę dwudziestu funtów”. Co ciekawe, zapis ten pozostał na banknotach do dziś. W 1960 roku po raz pierwszy na banknotach pojawił się królowej Elżbiety II. Wówczas zaczęto już wytwarzać banknoty dwustronne i zastosowano funkcję bezpieczeństwa w postaci „okienkowanej” metalowej nici. W następnej kolejności pojawiły się 20 funtowe banknoty wielokolorowe (głównie fioletowe).
Obecnie w Zjednoczonym Królestwie funty w wersji papierowej nie są już banknotami funkcjonującymi w obiegu, dlatego nie mogą być już oficjalną formą płatności w sklepach, restauracjach, hotelach i innych punktach.
Poniżej przedstawiamy czas emisji każdej z wersji banknotu 20 funtów:
- 1725 – 1943 – pojawienie się banknotów o nominale 20 funtów, banknoty jednostronne.
- 1970 – 1991 – awers: Królowa Elżbieta II, rewers: William Shakespeare.
- 1991 – 2000 – awers: Królowa Elżbieta II, rewers: Michael Faraday. Banknoty posiadały dodatkowy symbol 20£ po każdej stronie.
- 1999 – 2007 – awers: Królowa Elżbieta II, rewers: Edward Elgar.
- 2007 – 2020 – awers: Królowa Elżbieta II, rewers: Adam Smith.
- 20 lutego 2020 roku – awers: Królowa Elżbieta II, rewers: William Turner. Polimerowa wersja banknotu.
Jak wygląda polimerowa wersja?
We wrześniu 2015 roku The Bank of England ogłosił, że do obiegu zostanie wprowadzone 20 funtów w wersji polimerowej. Jest to banknot o drugim najwyższym nominale i drugi największy pod względem wymiarów (ok. 139mm x 73mm). Jedną z wprowadzonych zmian było zastąpienie widniejącego dotychczas wizerunku Adama Smitha, wybitnego ekonomisty, filozofa i pisarza postacią angielskiego malarza Williama Turnera. Dodano też dwa okienka z dwukolorową folią – na większym, niebiesko-złotym, widnieje galeria Turner Contemporary oraz latarnia morska w Margate, natomiast drugie nawiązuje do okien opactwa Tintern. Tył banknotu, oprócz podobizny Williama Turnera, przedstawia jeden z najsłynniejszych obrazów artysty „The Fighting Temeraire”.
Zabezpieczenia banknotu
Polimerowy banknot 20 funtów charakteryzuje się szeregiem zabezpieczeń, które mają przyczynić się do zaprzestania podrabiania banknotów, a tym zniwelować zjawisko prania brudnych pieniędzy.
- Portret Królowej Elżbiety II znajdujący się w przezroczystym okienku.
- Zaostrzone, wyraźne linie wraz z kolorami nadruku.
- liczba 20 na awersie, która widzialna jest w ultrafiolecie.
- Hologram zmieniający się pod kątem z napisu „Twenty” na „Pounds”.
- Niebiesko-złota folia na awersie i srebrna na rewersie.
- Podniesiony nadruk z przodu banknotu.
- Metaliczny obraz nad głównym okienkiem.
- Naszywka ze srebrnej folii, która zawiera literę „T”.
Dlaczego na rewersie znalazł się wizerunek Williama Turnera?
Zgodnie z brytyjską tradycją, na awersie banknotów umieszony zostaje wizerunek panującego monarchy, natomiast na rewersie widnieją postacie zasłużone dla kraju. Dnia 22 kwietnia 2016 roku zostało ogłoszone, że na polimerowej wersji banknotu 20 funtów znajdzie się podobizna Williama Turnera. Ten słynny angielski malarz zastąpił dotychczas znajdującego się na odwrocie banknotu Adama Smitha. Co ciekawe, William Turner to pierwszy historyczny artysta, którego portret zagościł na brytyjskim banknocie.
Joseph Mallord William Turner – kim był?
Joseph Mallord William Turner był słynnym angielskim malarzem i prekursorem impresjonizmu. Jest kojarzony z obrazów pejzażowych, na których świetnie potrafił uchwycić grę światła. Jego dorobek to prawie trzydzieści tysięcy prac. Został on również doceniony w Polsce, gdzie upamiętnia go Pasaż Turnera znajdujący się w Szczecinie. To właśnie to miasto malarz uwiecznił na 21 szkicach.
Kiedy do obiegu trafią banknoty polimerowe z podobizną Karola III?
Po śmierci królowej Elżbiety II tron objął jej syn król Karol III. Ponieważ brytyjska tradycja wskazuje, aby na banknotach widniała podobizna panującego monarchy, The Bank of England zaprezentował już nowe wersje banknotów z obecnym królem. Prawdopodobnie w obiegu będziemy mogli je zobaczyć dopiero w połowie 2024 roku.
Według wytycznych króla nowe banknoty będą drukowane wyłącznie w celu zastąpienia banknotów zużytych oraz zaspokojenia ogólnego wzrostu popytu na banknoty. Dlaczego? Przede wszystkim, aby ochronić środowisko. Oznacza to, że nowe banknoty z jego podobizną, będą funkcjonowały obok banknotów z portretem królowej Elżbiety II do czasu ich uszkodzenia czy zużycia.
Wysyłaj funty do Polski za darmo!
Zamieszkujesz obecnie Wyspy Brytyjskie, ale chcesz dokonywać bezpłatnych przelewów do Polski? Ofert banków nie są dla Ciebie zadowalające? Nic dziwnego, gdyż przekazy zagraniczne realizowane w bankach związane są nie tylko z niekorzystnym przewalutowaniem, ale także wysokimi opłatami transferowymi oraz prowizją. Każdy, komu zależy na cyklicznym przesyłaniu funtów do Polski, chce wykonywać transfer szybko i korzystnie. Warto, więc zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami.
Jeśli cenisz sobie oszczędność czasu i pieniędzy to oferta firmy Klik-24 jest właśnie dla Ciebie. Od 2013 roku prężnie działa ona na rynki finansowym, a jej specjalnością są przelewy z Anglii do Polski oraz w drugą stronę. W swojej ofercie Klik-24 posiada dwa warianty zlecenia transakcji: standard oraz express. Opcja standard jest zawsze darmowa, a pieniądze trafiają na wskazany przez klienta rachunek bankowy w czasie 2 dni roboczych. Wersja express sprawi, że wysłane środki zasilą konto Twojego odbiorcy w 1 dzień roboczy, a ty poniesiesz opłatę w wysokości zaledwie 1,99 £. Kurs wymiany walut można sprawdzić o każdej porze w serwisie internetowym firmy, dzięki czemu wiesz jaka kwota trafi do Twojego odbiorcy. Brak ukrytych kosztów i gwarancja bezpieczeństwa!
Jak przesłać pieniądze z Klik-24?
Oto kilka kroków, które należy wykonać, aby zlecić przelew za pomocą Klik-24:
- Załóż bezpłatne konto na naszej stronie internetowej.
- Uzupełnij wymagane podstawowe dane.
- Ustaw w kalkulatorze przelewu kwotę, jaką chcesz przesłać oraz kraj odbiorcy.
- Wypełnij w formularzu dane Twojego odbiorcy, które są niezbędne do wykonania transakcji.
- Jeśli wszystkie dane się zgadzają zatwierdź i przejdź dalej.
- Znajdziesz się na stronie, na której należy wprowadzić następujące dane: numer konta bankowego, kwotę oraz tytuł przekazu.
- Po dokonaniu wpłaty na wskazane przez firmę konto, zatwierdź ją w serwisie internetowym.
- Gotowe! Na adres e-mail otrzymasz potwierdzenie transakcji.
Komentarze