Przebywasz obecnie w Wielkiej Brytanii, a Twoja sytuacja finansowa jest dość trudna? Potrzebujesz wsparcia finansowego? W takim razie koniecznie dowiedz się, czy możesz kwalifikować się do skorzystania z Universal Credit w UK. Świadczenie to daje możliwość uregulowania licznych opłat, m.in. kosztów utrzymania mieszkania czy opieki nad dziećmi. Stanowi także pomoc finansową dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz osób schorowanych, które nie mogą samodzielnie podjąć zatrudnienia. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące. Jak uzyskać Universal Credit? Co będzie potrzebne? Ile wynosi? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym poruszymy najważniejsze kwestie.

Spis treści

Universal Credit w UK

Universal Credit w UK to zasiłek, którego podstawowym celem jest zmobilizowanie osób bezrobotnych do podjęcia pracy zarobkowej. Dotyczy to również osób, które wykonują pracę w niepełnym wymiarze godzinowym, bądź na słabo płatnym stanowisku. Pracownicy są zachęcani do podjęcia pracy, która będzie zapewniała im lepsze warunki finansowe. Universal Credit wypłacany jest raz w miesiącu. Jaka kwota jest wypłacana? Gdzie złożyć dokumenty? Jakie należy spełniać wytyczne? Zapraszamy do lektury!

Darmowe ogłoszenia w UK

Kto może starać się o Universal Credit?

Z zasiłku mogą skorzystać osoby, które borykają się z problemami finansowymi np. gdy otrzymały wypowiedzenie z pracy. Rząd Wielkiej Brytanii ustanowił takie wsparcie finansowe dla osób, które spełniają określone wymogi. Składa się na nie kilka czynników:

 1. Wiek wnioskodawcy – ukończone 18 lat (w wyjątkowych sytuacjach wnioskować mogą osoby w wieku 16 – 17 lat).
 2. Sytuacja materialna wnioskodawcy – osoba ubiegająca się o zasiłek, ani jego partner/partnerka nie posiadają oszczędności przekraczających kwotę 16 000 GBP.
 3. Osoba wyrażająca chęć pobierania świadczenia posiada potwierdzony adres zamieszkania na terenie Zjednoczonego Królestwa.
 4. Wnioskodawca, ani jego partner/partnerka nie są w wieku emerytalnym.

Ważne! Istnieje możliwość złożenia wniosku o zasiłek, nawet jeżeli mieszkamy z partnerem, który również jest upoważniony do otrzymania tego świadczenia.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Czy starając się o Universal Credit trzeba aktywnie szukać zatrudnienia?

Jeśli chcesz mieć możliwość skorzystania z zasiłku, będziesz poproszony/a o zaakceptowanie określonych zobowiązań w ramach procesu aplikacyjnego. Zakres obowiązków obejmuje wymagania, które związane są z pracą:

 • odbywanie rozmów kwalifikacyjnych,
 • przygotowanie do podjęcia pracy,
 • gotowość do podjęcia pracy oraz jej poszukiwanie.

Niektóre osoby mogą zostać zwolnione z określonych wymagań ze względu na obowiązki podyktowane opieką nad dziećmi lub ograniczoną zdolnością do pracy.

Universal Credit w UK, czyli benefity

Universal Credit ma na celu usprawnienie systemu opieki społecznej i łączy w sobie sześć wcześniej obowiązujących świadczeń. Zasiłek ten był stopniowo wprowadzany w poszczególnych częściach Zjednoczonego Królestwa od 2013 roku. Oto benefity, jakie otrzymasz, gdy zakwalifikujesz się do pobierania zasiłku:

 • Housing benefit,
 • Income support,
 • Child tax credit,
 • Working tax credit,
 • Income-based Jobseekers’ Allowance,
 • Income-related Employment and Support Allowance.

Ile wynosi wysokość zasiłku?

Wysokość świadczenia socjalnego, jakim jest Universal Credit przelicza się w każdym miesiącu, uwzględniając przede wszystkim wysokość wynagrodzenia. To właśnie ono ma największy wpływ na wysokość zasiłku, jaki zostanie przyznany. Poza tym podczas ustalania stawki świadczenia, brane są pod uwagę indywidualne okoliczności wnioskodawcy, np. zarobki jej/jego partnera/partnerki , liczba posiadanych dzieci czy kwestia zachowania prawa do innych świadczeń.

Ważne! Świadczenie socjalne Universal Credit jest waloryzowane. Podwyżka wynika z rosnącego indeksu CPI, czyli wskaźnika cen towarów i usług.

Co należy zrobić, aby uzyskać Universal Credit w UK?

Na samym początku należy założyć konto na gov.uk, ponieważ złożenie wniosku dokonuje się internetowo na stronie www.gov.uk/apply-universal-credit. Do utworzenia konta niezbędne jest podanie następujących informacji:

 1. Adres e-mail
 2. Numer telefonu
 3. Dane rachunku bankowego
 4. Informacja na temat zarobków i oszczędności
 5. Koszt utrzymania mieszkania np. umowa najmu
 6. Koszt opieki nad dzieckiem

Konta na gov.uk możesz używać nie tylko do ubiegania się o Universal Credit, ale za jego pośrednictwem możesz zgłosić wszelkie zmiany związane ze świadczeniem oraz do kontaktu z (Department for Work and Pensions (DWP).

Zastanawiasz się, jakie są terminy bankowe w UK.

Wymagane dokumenty

Przed złożeniem wniosku o Universal Credit należy przygotować odpowiednie dokumenty oraz informacje:

 1. National Insurace Number (NIN) 
 2. Adres zamieszkania w UK
 3. Rodzaj zakwaterowania (np. wynajem prywatny lub komunalny)
 4. Wysokość miesięcznego czynszu lub rata hipoteki
 5. Opłaty miesięczne
 6. Adres i numer telefonu właściciela mieszkania
 7. Dane konta w banku
 8. Wysokość zarobków (np. ostatnie payslipy lub invoice, jeśli jesteś samozatrudniony)
 9. Inne dochody
 10. Oszczędności w formie gotówki lub inny kapitał (na przykład akcje lub nieruchomości)
 11. Informacjami na temat kosztów opieki nad dziećmi (jeśli dotyczy)
 12. Numery referencyjne zasiłków na dzieci (można je znaleźć na listach)
 13. Informacje o innych świadczeniach (jeśli jakieś otrzymujesz)

Potwierdzenie tożsamości i spotkanie w Job Centre

Kolejnym ważnym krokiem w całym procesie jest potwierdzenie tożsamości. Można dokonać tego online za pośrednictwem rządowego systemu internetowego „Verify”. Pamiętaj jednak, że możesz z niego skorzystać tylko, gdy posiadasz określone dokumenty tożsamości, np. paszport brytyjski, kartę debetową/kredytową lub ważne brytyjskie prawo jazdy. 

Po wykonaniu powyższych czynności należy umówić się na spotkanie w lokalnym Job Center w czasie 7 dni od wypełnienia wniosku online. Dlaczego? Celem tego spotkania jest podpisanie „Claimant Commitment”, czyli zarysu obowiązków, na które wyrażasz zgodę w zamian za Universal Credit. Podczas rozmowy urzędnik może zadać Ci kilka pytań, takich jak:

 • Jakie masz kwalifikacje i doświadczenie? Zabierz ze sobą swoje CV oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie i doświadczenie.
 • Ile chcesz zarabiać?
 • Ile godzin zamierzasz pracować tygodniowo? – Jeśli nie możesz pracować w pełnym wymiarze godzin to warto podać solidny powód np. problemy zdrowotne lub obowiązki opiekuńcze.
 • Gdzie możesz pracować?
Zasiłek a prowadzenie własnej działalności

Zasiłek a prowadzenie własnej działalność

Zastanawiasz się, czy prowadząc własną działalność możesz skorzystać z Universal Credit? Nie ma do tego przeciwskazań, ale musisz udowodnić, że pracujesz na własny rachunek poprzez okazanie dowodów samozatrudnienia w postaci rachunków, faktur, biznes planu czy dowodu rejestracji w HMRC.

W przypadku osób, które prowadzą własną działalność przez okres krótszy niż 12 miesięcy, wykorzystywany jest dochód rzeczywisty z okresu prowadzenia działalności, aby przeprowadzić ocenę złożonego wniosku. Natomiast, gdy działalność jest prowadzona dłużej niż przez 12 miesięcy, wtedy obowiązuje tzw. minimalny próg dochodowy, który jest wykorzystywany w celu wyliczenia wysokości przyznanego świadczenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.