Przesyłanie pieniędzy z UK do PL po Brexicie jest nadal możliwe. Jednakże zmianie uległy pewne kwestie. Jakie konkretnie? Jak już wiadomo, Wielka Brytania w dniu 31 stycznia 2020 roku opuściła struktury UE. Po blisko 47 latach uczestnictwa we Wspólnocie. Z końcem zeszłego roku, 31 grudnia 2020 r. upłynął także okres przejściowy, którego Anglicy nie zdecydowali się przedłużyć. Według zawartej z Unią Europejską umowy o wystąpieniu, Anglię aktualnie traktuje się jako państwo trzecie. Tak więc Anglicy nie podejmują już żadnych decyzji w obrębie UE. W celu zasięgnięcia większej ilości informacji w kwestii transferów pieniężnych pomiędzy tymi krajami po niedawnym Brexicie zapraszamy do lektury artykułu!

Spis treści

Przesyłanie pieniędzy z UK do PL po Brexicie – wstęp

Przesyłanie pieniędzy z UK do PL po Brexicie w dalszym ciągu ma miejsce, lecz już nie na takich samych warunkach. Co takiego się zmieniło? Na początku warto wspomnieć o fakcie, że prócz opuszczenia struktur unijnych, Anglicy wyszli też ze strefy EOG. Poza tym zmiany dotknęły przede wszystkim branżę bankową oraz powiązane z nią systemy transakcji płatniczych. Począwszy od 1 stycznia 2021 roku, nie będzie już możliwości realizowania usług finansowych w pewnym zakresie. Jakich konkretnie? Mianowicie tych wykonywanych przez właściwe podmioty w UK, dla klientów państw członkowskich UE, na zasadzie transgranicznej (passporting). Tak więc, brytyjskie banki będą zobligowane do otrzymania wymaganych zgód od organów odpowiedzialnych UE. Bez tego, nie będą mogły wykonywać przelewów międzynarodowych do państw stowarzyszonych w Unii Europejskiej.

Nawet, kiedy zlecimy taki przelew do Polski poprzez innego dostawcę usług płatniczych to również napotkamy na nowe kryteria. Każda taka firma zobowiązuje się podać szczegółowe dane odnośnie nadawcy i odbiorcy przelewu.

Przesyłanie pieniędzy z UK do PL po Brexicie w banku – co się zmieniło?

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego powiadomił wszystkich dostawców usług płatniczych w UK, że Brexit nie zwalnia ich z pewnych obowiązków. Mianowicie przestrzegania przepisów rozporządzenia dotyczącego przelewów bankowych (UE) 2015/847. Stwierdza on wyraźnie, iż transakcje z UK do krajów UE, jak i w drugą stronę reguluje powyższy dokument. Co z tego wynika? Mianowicie to, iż w przelewach ze Zjednoczonego Królestwa do krajów UE będzie potrzeba zawarcia również dodatkowych danych. Poza podaniem numeru konta bankowego nadawcy oraz unikalnego identyfikatora transakcji, konieczne będzie wprowadzenie także:

  • imienia i nazwiska osoby zlecającej przelew, bądź nazwy podmiotu;
  • adresu zleceniodawcy przelewu;
  • numeru dokumentu osobistego;
  • numeru identyfikacyjnego klienta, bądź daty i miejsce uroczenia.
Darmowe ogloszenia

Przelewy SEPA po Brexicie – co muszą zawierać?

Co istotne, Wielka Brytania pozostaje w Jednolitym Obszarze Płatności w Euro. Zlecając przelew SEPA po Brexicie należy wziąć pod uwagę podwójne przewalutowanie (GBP -> EUR -> PLN) nie jest to zbyt dobre rozwiązanie na przelew z UK do PL. Obecnie przelewy SEPA muszą zawierać również:

  1. Dla przelewów SCT Inst oraz SEPA Natychmiatowy przelew kredytowy:
  • dane adresowe nadawcy przelewu;
  • Kod BIC banku odbiorcy przelewu (w przypadku, gdy bank nadawcy poprosi o to).

2. Dla przelewów SDD Core oraz SDD B2B:

  • dane adresowe dłużnika;
  • Kod BIC banku dłużnika (jeśli bank wierzyciela o to poprosi).

Ważne! Biorąc pod uwagę wprowadzone modyfikacje, należy liczyć się z prawdopodobieństwem wystąpienia zdarzeń o profilu przestępczym. Te możliwe działania wykorzystywać będą niepewną sytuację, która ma miejsce od zakończenia okresu przejściowego. Jako klienci, powinniśmy więc zachować szczególną ostrożność i uważać na próby kradzieży naszych danych osobowych. Może to nastąpić poprzez wejście w fałszywą informację, która będzie dotyczyć Brexitu.

Analizując tą część artykułu, możemy dojść do wniosku, że Brexit znacznie utrudnił przesyłanie pieniędzy z UK do Polski poprzez banki. Obecnie zlecenie takiej usługi w banku stanie się o wiele droższe. Na szczęście jest alternatywna opcja!

Przelew online

Jak przelać pieniądze z Polski do Anglii? – dostępne sposoby

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak przelać pieniądze z Polski do Anglii z pewnością spotkamy różne sposoby. Jednakże nie każdy z nich pozwoli nam na oszczędność czasu czy pieniędzy. Poniższy artykuł ma na celu przedstawienie najpopularniejszych obecnie metod transferu gotówki.

Zagraniczny przelew bankowy

Przelewy bankowe powszechnie uważane są za najbardziej znaną opcję do przesyłania standardowych wpłat zagranicznych. Mowa tu o przelewaniu pieniędzy prosto ze swojego rachunku bankowego za granicę. Większość osób jest przekonana, iż przelew bankowy to najbezpieczniejsza metoda płatności oraz najlepszy sposób zlecenia stałej płatności. Z całą pewnością, operacje za pośrednictwem banku są bezpieczne, a zlecenie działań na naszym rachunku nie stanowi problemu. Natomiast rozwiązanie to ma ogromny minus w postaci słabego kursu wymiany walut, który dla klientów nie jest zbyt opłacalny. Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia dodatkowej opłaty za zlecenie międzynarodowego przelewu. Może ona wynieść średnio ok. 2,5% wysokości wpłaty. Minimalna opłata za przelew to od 20 do 50 zł przy mniejszej kwocie. Przy wyższych transferach środków, koszty mogą wynieść nawet 350 zł.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Firmy specjalizujące się w przekazach pieniężnych

Firmy, które są wyspecjalizowane w przekazywaniu pieniędzy często uważa się za najlepszą opcję dla szybkich płatności. Przykładowo, jeśli chcemy przekazać pieniądze jako forma prezentu lub w innym celu, to dzięki nowoczesnym systemom możemy zrealizować to sprawnie i bezproblemowo. Instytucje te działają z myślą o klientach, którzy szukają taniego i sprawdzonego sposobu, aby dokonać przelewu pieniędzy z Polski do Anglii.

W jaki sposób zrealizować przelew przez te firmy?

W celu skorzystania z oferty konkretnej firmy oraz dokonania wpłaty należy zarejestrować się na stronie internetowej oraz utworzyć konto. Dodatkowo należy potwierdzić swój adres, całość może zająć jedynie kilka minut. Po pozytywnej weryfikacji, możesz dokonać przelewu pieniędzy z Polski do Anglii. W tym celu wybieramy państwo, do którego chcemy przesłać należną kwotę. Zazwyczaj czas oczekiwania wynosi 1-2 dni robocze, w zależności od wybranej opcji przelewu oraz godziny jego wykonania. Mimo to i tak jest to zdecydowanie szybsza forma płatności aniżeli zlecenie przelewu przez telefon za pośrednictwem banku.

Jak korzystnie przesłać pieniądze z UK do PL po Brexicie?

Pomimo tych dużych zmian, jakie zaszły w minionym roku, przesyłanie pieniędzy z UK do PL po Brexicie nadal cieszy się dużą popularnością. Wykonujemy je przede wszystkim w celu wsparcia rodziny, która pozostała w Polsce lub opłacenia należności na polskie rachunki. Zdecydowana większość klientów wybiera obecnie ofertę firm online, które świadczą usługi przelewów z Anglii do Polski. I z pewnością jest to słuszna decyzja, gdyż banki jeszcze bardziej podniosły ceny swoich usług, przez Brexit. 

Podsumowanie

Podsumowując, proces przesyłania pieniędzy przeszedł pewne zmiany, ale dostawcy usług finansowych wciąż oferują różnorodne opcje. Wybór odpowiedniego dostawcy zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i sytuacji finansowej. Warto być świadomym ewentualnych opłat, kursów wymiany walut oraz czasu dostarczenia środków do odbiorcy. W każdym przypadku zalecamy dokładne zapoznanie się z warunkami oferty danego dostawcy, porównanie opcji dostępnych na rynku oraz skorzystanie z narzędzi, takich jak kalkulatory kosztów transakcyjnych. Dzięki temu będziemy mogli podejmować bardziej świadome decyzje finansowe i wybierać opcje, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.