Wymiana waluty jest bardzo ważna, gdy planujemy wyjechać za granicę. Najlepiej jest posiadać pieniądze obowiązującą w kraju, do którego się wybieramy. Ułatwi nam to płacenie za rozmaite rzeczy na miejscu. Chociaż możesz dokonywać wszystkich płatności za pomocą karty kredytowej lub debetowej, to ryzykujesz tym, że poniesiesz wysokie opłaty transakcyjne. Dodatkowo, nie w każdym miejscu mamy możliwość płacenia plastikiem. Jednym ze sposobów na uniknięcie niepotrzebnego stresu jest wymiana waluty i noszenie przy sobie gotówki. Ale czasami uzyskanie dostępu do zagranicznych funduszy może dość kosztowne. Jeśli Twoją misją jest oszczędzania pieniędzy, to w naszym artykule znajdziesz najtańsze sposoby zakupu obcej waluty.
Spis treści
- Wymiana waluty [5 wskazówek!]
- Wymiana w lokalnym banku
- Bankomat
- Kantor stacjonarny
- Wymiana online
- Konto walutowe
Wymiana waluty [5 wskazówek!]
Obecnie na całym świecie jest ponad 180 walut uznawanych za prawny środek płatniczy. Dlatego wymiana środków pieniężnych stała się koniecznością dla efektywnego globalnego handlu i turystyki. Od niepamiętnych czasów dla osób podróżujących lub płacących za towary i usługi w innych krajach niezwykle ważne było przeliczanie jednej waluty na drugą. Od lat w czołówce usług wymiany walut przodują tradycyjne instytucje finansowe, takie jak banki, firmy maklerskie i podmioty handlujące walutami. Jednak gwałtowny rozwój Internetu umożliwił organizacjom lub osobom fizycznym wymianę pieniędzy online za pośrednictwem serwisów wymiany walut. Ułatwiło to osobom i firmom z całego świata na wymianę gotówki bez większych problemów.
1. Wymiana waluty w lokalnym banku
Wiele placówek bankowych banków i SKOK-ów sprzedaje walutę obcą. Niektóre instytucje finansowe zamawiają walutę i wysyłają ją do domów swoich klientów. To może być wygodny sposób na zdobycie pieniędzy potrzebnych na wyjazd za granicę. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić jakie są koszty zamówienia takiej przesyłki. Ponadto zwróć uwagę na oferowany kurs wymiany lokalnej waluty na obcą. Tańszym sposobem na zdobycie waluty obcej jest jej zakup w lokalnym oddziale banku. Za taką usługę banki nie pobiera opłaty, ponieważ jest ona wliczona w marżę na spreadzie walutowym.
2. Wybierz gotówkę w bankomacie na miejscu
Jeśli pracujesz cały dzień od rana do wieczora i nigdy nie możesz dotrzeć do banku przed zamknięciem, to masz inną alternatywę. następnym najlepszym rozwiązaniem jest zatrzymanie się przy bankomacie przed wyjazdem z kraju. Tak długo, jak znajduje się w sieci Twojego banku, nie powinieneś płacić niewielkich lub żadnych opłat za wypłaty.
Możesz również dowiedzieć się, czy Twój bank ma filię zagraniczną. Jeśli tak, możesz być w stanie wypłacić środki z jednego z ich bankomatów. Jeśli są jakieś opłaty, które musisz uiścić, dobrym pomysłem może być wyciągnięcie za jednym razem jak największej ilości pieniędzy.
3. Rozważ wymianę w kantorze stacjonarnym
Innym sposobem zdobycia obcej waluty jest wymiana gotówki bezpośredni w kantorze stacjonarnym. Wiele osób korzysta z tego sposobu od lat. Dlaczego w kantorze? Możesz kupić wybraną walutę w swoim banku, ale prawdopodobnie otrzymasz mało konkurencyjny kurs kupna/sprzedaży. Jakie są inne tańsze metody?
4. Zamów walutę online
Istnieją różne firmy internetowe, które sprzedają walutę obcą. Aby uzyskać jak najwięcej pieniędzy po najniższych cenach, musisz przeprowadzić pewne porównanie. Mamy zazwyczaj dwie opcję, jeśli chodzi o wykonanie takiej transakcji:
- Na naszej stronie zamieściliśmy ranking firm oferujących przesyłanie pieniędzy. Możesz uniknąć wysokich opłat za wysyłkę oraz uzyskać korzystny kurs wymiany. Jednak te firmy oferują przekazy pieniężne, co oznacza, że pieniądze zostaną przesłane na rachunek bankowy w innym kraju. Jest to odpowiednia opcja, gdy zamierzamy jechać do rodziny lub bliskich za granicą.
- Druga możliwość to kantory internetowe, działają podobnie do tych stacjonarnych tylko otrzymujemy lepsze warunki cenowe oraz możemy załatwić większość formalności online bez wychodzenia z domu.
5. Konto walutowe lub karta płatnicza
Jeśli podróżujesz za granicę to prawdopodobnie będziesz potrzebować dostępu do swoich pieniędzy. W zależności od tego, gdzie się wybierasz, być może będziesz musiał zapłacić kartą debetową/kredytową. Czasem wynajmując samochód na wakacje jest ona wymagana. Dlatego warto upewnić się, że masz taką kartę, która nie pobiera opłat za transakcje zagraniczne lub wypłaty z bankomatów. Niektóre banki oferują konto walutowe lub bezpłatne wypłaty. Zapytaj w swoim banku, czy posiadają taką ofertę.
Uzyskaj kartę debetową/kredytową, która nie pobiera opłaty za wymianę walut. Standardowo banki pobierają opłatę w wysokości od 2 do 3 procent za każdy zakup w obcej walucie. Czasem wystarczy zmiana konta, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnych wydatków. Nie masz pewności, czy Twoja karta pobiera opłaty za transakcje zagraniczne? Zadzwoń i zapytaj się doradcy w swoim banku.
Wymiana waluty – wskazówki dotyczące zarządzania pieniędzmi
Zawsze pamiętaj, że kursy walut stale się zmieniają. Jeśli chcesz uzyskać najlepszą cenę za wymieniane złotówki to dobrym pomysłem jest zwrócenie szczególnej uwagi na to, co dzieje się na rynku. Dodatkowo porównaj ofertę w kilu miejscach, zajmie Ci to zaledwie kilka minut a możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych przy większych kwotach.
Komentarze