Wiek emerytalny w Anglii różni się od tego przyjętego w Polsce. Co więcej, nie jest on wyliczany w sposób jednolity. Oznacza to, że dana osoba może przejść na emeryturę szybciej lub później niż reszta społeczeństwa. Jakie czynniki będą miały wpływ na wysokość naszego wieku emerytalnego? Oraz jakie warunki należy spełnić, aby angielską emeryturę otrzymać? Mamy nadzieję, że znajdziesz odpowiedzi na te pytanie w naszym artykule.

Spis treści

Wiek emerytalny w Anglii zależny jest od kilku czynników

Wiek emerytalny w Anglii zależny jest przede wszystkim od naszej daty urodzenia. W wybranych przypadkach, brane pod uwagę, mogą być również inne aspekty, takie jak: charakter wykonywanej pracy, łączny staż pracy oraz okres płacenia składek zdrowotnych i społecznych. Podobnie jak wiele innych państw w Europie, Wielka Brytania aktualnie zmaga się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Spadająca liczba osób w wieku produkcyjnym sprawia, że rząd brytyjski musiał wprowadzić pewne zmiany w systemie emerytalnym. Niestety, nowelizacja tych przepisów spowodowała dodatkowe zamieszanie. Temat ten przede wszystkim dotyczy osób zamieszkujących UK, ale nie tylko. Mimo wyjścia z Unii Europejskiej, Wielka Brytania wciąż dla wielu osób jest atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej. Zwłaszcza obecnie w kontekście inflacji i rosnących cen w Polsce. Planując wyjazd warto zadbać o swoją przyszłość i sprawdzić obowiązujące progi wieku emerytalnego. Jak i również dowiedzieć się, jaki okres czasu należy przepracować w UK, aby ubiegać się o brytyjską emeryturę.

Darmowe ogłoszenia w UK

Problem starzejącego się społeczeństwa

Kiedy w 1948 r. wprowadzono w Wielkiej Brytanii państwową emeryturę, 65-latek mógł oczekiwać, że będzie otrzymywał ją przez około 13,5 lat, czyli przez mniej więcej 23% swojego dorosłego życia. Od tamtego czasu długość życia przedłużyła się o prawie 10 lat. Już w roku 2017 można zakładać, że 65-latek spokojnie przeżyje kolejne 22,8 roku, czyli po przejściu na emeryturę w tym wieku, otrzymywałby ją przez 33,6% swojego dorosłego życia. Dodatkowo najnowsze prognozy urzędu statystyk krajowych Wielkiej Brytanii pokazują, że liczba osób w wieku emerytalnym wzrośnie o jedną trzecią w latach 2017-2042, z 12,4 mln w 2017 roku do 16,9 mln w roku 2042. Ponieważ średnia długość życia stale rośnie, a liczba osób otrzymujących emeryturę państwową wzrasta, brytyjski rząd w 2016 uchwalił nowelizację systemu emerytalnego. Na jej mocy zaczęły obowiązywać nowe przepisy regulujące sposób obliczania wieku emerytalnego. Istniejące wcześniej progi, dla mężczyzn – 65 lat i dla kobiet – 60lat, przestały obowiązywać.

Ile obecnie wynosi wiek emerytalny w Anglii

Od kwietnia 2016 roku, do grudnia 2018 wiek emerytalny dla kobiet, skoczył gwałtownie z 60 do 65 lat. Zrównując się tym samym z progiem emerytalnym obowiązującym dla mężczyzn. Od tamtego momentu płeć przestała odgrywać większą rolę, jeśli chodzi o wiek umożliwiający zaprzestanie aktywności zawodowej. W październiku 2020 roku, próg emerytalny został podwyższony dla obu płci i obecnie wynosi 66 lat. Jednak z czasem ma on odpowiednio wzrastać. W latach 2026-2028 na emeryturę będą mogły przejść osoby, które ukończą 67 rok życia. Natomiast osoby urodzone po 5 kwietnia 1978 roku będą mogły zacząć pobierać środki emerytalne dopiero w wieku 68 lat. Ten wiek, według przewidywań, ma obowiązywać do połowy 2030 roku, ale jakie dokładnie decyzje zapadną, na razie nie wiadomo. Osoby wybierające się na emeryturę, zwłaszcza w najbliższych latach, mogą być zdezorientowane, czy zmieszczą się jeszcze w przedziale 66 czy 68 lat.

Kalkulator wieku emerytalnego w Anglii

Kalkulator wieku emerytalnego w Anglii

Aby ułatwić sytuację, która z czasem stała się skomplikowana, na brytyjskiej stronie rządowej powstał kalkulator wieku emerytalnego w Anglii. Jest to najłatwiejszy sposób sprawdzenia swojej daty przejścia na emeryturę. Można to zrobić w kilku prostych krokach. Wystarczy wejść na stronę, kliknąć w „Start now”. Następnie wybrać opcję „State Pension age – including Pension Credit qualifying age” oraz „Next step”. Wpisać datę urodzenia i wybrać płeć. Wtedy pojawi się informacja, w którym roku będzie można przejść na emeryturę. Cały proces trwa około 30 sekund.

Kiedy uzyskuje się prawo do emerytury w Anglii?

Aby otrzymać brytyjską emeryturę trzeba spełnić dwa kryteria: osiągnąć wymagany wiek emerytalny oraz przepracować odpowiedni okres czasu w UK. Pełną New State Pension, czyli emeryturę wypłacaną przez państwo, można otrzymać po 35 latach aktywności zawodowej. Obecnie wynosi £185.15 tygodniowo. Częściowa emerytura państwowa będzie wypłacana cotygodniowo, jeśli ktoś pracował w Wielkiej Brytanii przez przynajmniej 10 lat. Niekoniecznie “z rzędu”. Chcąc się mniej więcej zorientować, ile ona wyniesie, należy £185.15 podzielić przez 35, a następnie pomnożyć przez ilość przepracowanych lat. Przykładowo, jeśli jest to wymagane minimum, czyli 10 lat, aktualnie tygodniowa emerytura, to £52.9. Osoby, których aktywność zawodowa w UK była krótsza, również mogą ubiegać się o pewne świadczenia emerytalne. Wielka Brytania jako były członek Unii Europejskiej zobowiązała się akceptować tak zwaną. „europejską koordynację systemów emerytalnych”. Lata odprowadzania składek sumują się, a emerytura z UK wypłacana jest w proporcjonalnej ilości do lat przepracowanych w tym kraju.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jak wyliczyć wypracowaną do tej pory emeryturę w UK?

Każdy, kto legalnie pracuje w UK może sprawdzić, przez internet, ile dokładnie wypracował sobie emerytury do dnia dzisiejszego. Wystarczy założyć konto online na rządowej stronie. Jego weryfikacja nie powinna zająć dłużej niż 15 minut. Po zalogowaniu będzie można zacząć monitorować wysokość swojej przyszłej emerytury. Chyba nie ma ani jednej osoby, która pracując w Wielkiej Brytanii nie chciałaby, sprawdzić ile ona aktualnie wynosi. Obecny kurs funta brytyjskiego powoduje, że angielska emerytura w większości przypadków może stanowić ważną część dochodu polskiego emeryta, który pracował w Wielkiej Brytanii. Dlatego warto być na bieżąco.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.