Przekaz pieniężny SEPA jest tematem rozmów wielu Polaków. Jeśli chcesz zgłębić wiedzę w tej kwestii to znajdujesz się we właściwym miejscu. Z pewnością nieraz dowiadywałeś się o tej metodzie płatności. Jednakże raczej nie wiesz, co ten przelew znaczy lub w jaki sposób funkcjonuje. W tym wpisie znajdziesz wszystkie niezbędne materiały dotyczące SEPA. A zatem czym właściwie jest ten transfer? Do których lokalizacji można go zlecić? Jak go zrealizować i jakie są jego typy? Brzmi dobrze? Zdecydowanie tak. Zapraszam więc do przeczytania mojego wpisu!

Spis treści

Przekaz pieniężny SEPA– co to jest?

Co to jest przekaz pieniężny SEPA? Generalnie słowo SEPA pochodzi od pierwszych liter z ang. Single Euro Payments Area. Co oznacza ogólnoeuropejską sieć do przesyłania płatności. Umożliwia ona zarówno wysyłanie jak i odbieranie przelewów o nominale EUR. Transakcje odbywają się pomiędzy dwoma walutowymi rachunkami bankowymi w okręgu objętym tym systemem. Ogólnie rzecz biorąc, transfery te umożliwiają przekazywanie funduszy w łatwy oraz błyskawiczny sposób. W dzisiejszych czasach klasyfikuje się je do tak szybkich płatności jak przelewy krajowe. Jest to idealne rozwiązanie na przesyłanie gotówki z jednego kraju do innego w obszarze SEPA. Korzystając z tego rodzaju płatności masz możliwość wysyłania pieniędzy prosto i skutecznie. Inicjatywą do wprowadzenia takiej usługi było stworzenie takiego przekazu, który będzie podobny do zwykłego transferu lokalnego. Dodatkowymi korzyściami jest to, że zaliczamy go do niezwykle bezpiecznych forma przekazu pieniędzy. The European Central Bank oraz Komisja EU są jednostki sprawującymi kontrolę nad bezpieczeństwem tych płatności.

Darmowe ogłoszenia w UK

Jakie są typy przekazów pieniężnych SEPA

Obecnie dostępne są trzy typy przekazów pieniężnych SEPA. Każdy z nich cechuje się różnymi atrybutami w zależności od wybranej usługi. Niżej ukazujemy, jak działają poszczególne z nich.

Polecenie Przelewu SEPA

Bazowy typ polecenia przelewu SEPA to Credit Transfer. W głównej mierze używany jest do wysyłania jednorazowych transakcji. Do jego zlecenia wymaga się podania numeru IBAN. A także w niektórych przypadkach BIC banku, aby przekazać należną kwotę z rachunku zleceniodawcy do odbiorcy. Po upływie jednego dnia roboczego, odbiorca powinien posiadać przypisaną kwotę na swoim rachunku bankowym.

The SEPA Instant Credit Transfer

Następną opcją przekazu pieniężnego jest SEPA Instant, inaczej płatność natychmiastowa. Wdrożono ją niedawno, bo w 2017 r. Nazwa tego transferu nawiązuje do niebywałej szybkości z jaką są księgowane pieniądze. Zazwyczaj wybierając tę opcję beneficjent czeka na przelew tylko 10 sekund. Po wysłaniu przelewu przez adresanta w najgorszym przypadku może to zająć jedynie kilka minut! Co i tak jest ekspresowym czasem. Dlaczego tak się dzieje? Z uwagi na fakt, iż polega się wyłącznie na bezpośrednim routingu. A mianowicie bezpośrednim przekazie z banku osoby nadającej przelew do banku beneficjenta transferu. W takim przypadku w całym tym działaniu nie angażuje się żadnych organizacji pośredniczących, dzięki czemu transfer jest wykonany szybko i bezproblemowo. Transakcja ta jest możliwa do zrealizowania każdego dnia tygodnia, to znaczy 24/7 przez cały rok. Jest to usługa wyprzedzająca inne propozycje instytucji bankowych, które zazwyczaj są zależne od dni ustawowo wolnych od pracy czy też różnych świąt państwowych lub religijnych.

Mimo to, aby mieć możliwość zrealizowania tej płatności w trybie natychmiastowym SEPA, banki nadawcy i odbiorcy transferu muszą być faktycznymi członkami SEPA Instant. Także zanim dokonasz polecenia transferu instant, w pierwszej kolejności dowiedz się, czy Twój bank, jak też bank Twojego adresata może odbierać takie transakcje.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Polecenie SEPA Direct Debit

SEPA Direct Debit jest kolejnym rodzajem polecenie zapłaty SEPA. W odróżnieniu od dwóch pozostałych przekazów, ta opcja zwykle używana jest do wysyłania transakcji powtarzalnych. Między innymi może to być cotygodniowy wynajem, rachunki za media czy Internet, czy też regularne raty naszej pożyczki. Tak, jak w przypadku poprzednich typów, tak i do tego przelewu wymagane jest wprowadzenie numeru IBAN. A czasami jeszcze numeru BIC konta beneficjenta. Jednakże transfer polecenia zapłaty działa na zasadzie płatności „pull-based„, co odróżnia go od innych rodzajów przekazu.

Innymi słowy w tej opcji to beneficjent  przekazu powinien zadeklarować żądanie wykonania należności przez nadawcę. Odbywa się to na podstawie przekazania prośby do płatnika przekazu dotyczącego zezwolenia na odebranie środków z jego rachunku bankowego. Ponadto, przed zrealizowaniem przelewu, użytkownik ma obowiązek podpisania tzw.  „mandatu”. Jest to rodzaj kontraktu, upoważniająca adresatowi transferu na regularne ściąganie właściwej  sumy z konta bankowego. W rezultacie, rozwiązanie to może stanowić przydatne narzędzie, które zapewnia nam opłacania obowiązkowych należności terminowo. Zatem nie musimy zaprzątać sobie głowy datami i zapamiętywaniu wszystkich rachunków jakie mamy opłacić..

Do jakich państw można zlecić przekaz pieniężny SEPA

Aktualnie przekaz pieniężny SEPA możemy zrealizować do 36 krajów należących do tego systemu. Są nimi takie państwa jak:

  • 27 państw należących do UE (m.in. Polska, Holandia, Czechy, Belgia, Finlandia lub Włochy);
  • Wielka Brytania pomimo wyjści z Unii Europejskiej;
  • czterech państw obszaru w Europejskim Obszarze Gospodarczym (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria);
  • czterech krajów będących „mikropaństwami” które otrzymały jednostkowe ustalenia rozliczeniowe z Unią Europejską (San Marino, Andora, Monako i Watykan).

Jak wykonać przelew szybciej i taniej?

W przypadku instytucji bankowych oraz lokalnych placówek, które opierają się na zaniżonych kursach wymiany walut, warto skorzystać w tym celu z alternatywnych rozwiązań. Dlatego powstały firmy świadczące usługi przekazów pieniężnych, za pomocą których można w tańszy i szybszy sposób zlecić płatność na zagraniczny rachunek bankowy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.